Справа № 815/6834/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 лютого 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Андрухіва В.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про зобов'язання знести за власний рахунок самочинно збудований будинок, -
ВСТАНОВИВ:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулася до суду з даним позовом до ОСОБА_1 про зобов'язання знести за власний рахунок самочинно збудований будинок, за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі колективних звернень мешканців по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 неодноразово проведені позапланові перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об'єкта "Будівництво індивідуального житлового будинку та відкритого басейну за адресою: АДРЕСА_1". Під час проведення перевірок було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 виконував будівельні роботи за вказаною адресою без права на їх виконання, чим порушив ч.1 ст.36 та ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 року. Оскільки відповідачем здійснюються будівельні роботи без належно затвердженого проекту на будівництво, що виявлено під час проведення перевірок, з істотним порушенням будівельних норм і правил, з порушенням містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, які до того ж в подальшому були скасовані Виконкомом Одеської міської ради, не виконує вимоги приписів Департаменту ДАБІ, позивач стверджує, що відповідач здійснює самочинне будівництво. Оскільки перебудова є неможливою, позивач вважає за необхідне зобов'язати відповідача знести самочинно збудований об'єкт за власний рахунок .
На стадії підготовки справи до судового розгляду суд ухвалою від 04.02.2016 року залучив до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які подали відповідну заяву, оскільки рішення у справі може вплинути на їхні права, інтереси чи обов'язки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд про їх задоволення з наведених у позові підстав.
Треті особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримали, в обґрунтування своєї позиції надали письмові пояснення, у яких зазначено, що згідно декларацій про початок виконання будівельних робіт від 19.12.2014 року № ОД 082143520681 та від 12.08.2015 року № ОД 082152230729, які в подальшому було скасовано наказами Департаменту ДАБІ в Одеській області, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 01- 13/329 від 27.11.2014, проекту будівництва, передбачено здійснення гр. ОСОБА_1 за вказаною адресою будівництва індивідуального житлового будинку та відкритого басейну, площею 1305,4 кв.м., на земельній ділянці площею 0,0799 га. Разом з тим, відповідачем фактично здійснюється будівництво 59 квартирного житлового будинку, з відхиленням від проекту, з порушенням містобудівних умов та обмежень, будівельних, протипожежних та санітарних норм та правил. Крім того, сам проект також розроблено з порушенням ДБН. Чинним генеральним планом міста за вказаною адресою не передбачено здійснення індивідуальної житлової забудови. Цільове призначення земельної ділянки, на якій здійснюється будівництво, визначено для здійснення індивідуальної житлової забудови. Також треті особи зазначили, що відповідачем порушено відстані між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами, а також будівельні та протипожежні норми та правила, які не можливо усунути. В порушення вимог ст.ст.26, 29, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проект будівництва розроблено відповідачем без одержання технічних умов, які є обов'язковою складовою вихідних даних на проектування, що підтверджується листом Управління архітектури та містобудування від 30.03.2015 року. Згідно наданих міською радою містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 27.11.2014 року будівельний об'єм індивідуального житлового будинку повинен складати 3169,9 кв.м., разом з тим, згідно проекту об'єм житлового будинку становить 3962,2 кв.м, що також свідчить про порушення містобудівних умов та обмежень, державних будівельних норм.
Повідомлений у встановленому законом порядку 11.02.2016 року за місцем реєстрації відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про поважність причини неявки суд не сповістив (а.с.153-154).
Керуючись ч.6 ст.128 КАС України, оскільки до суду з'явилися не всі особи, які беруть участь у справі, за наявності підстав для розгляду справи в даному судовому засіданні відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши в порядку письмового провадження матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що замовником будівництва - ОСОБА_1 подано декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва індивідуального житлового будинку та відкритого басейну за адресою: АДРЕСА_1, яку 19.12.2014 року зареєстровано Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (далі-Департамент) за № ОД 082143520681.
В період з 28.04.2015 по 06.05.2015 Департаментом на підставі колективного звернення ОСОБА_2 та інших від 21.04.2015 року та направлення на здійснення позапланової перевірки № 1320 від 28.04.2015 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: АДРЕСА_1, якою встановлено, що замовником будівництва ОСОБА_1 виконуються будівельні роботи з відхиленням від проектних рішень, що є порушенням ч. 1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність". За результатами перевірки складено відповідний акт від 06.05.2015 року, протокол про адміністративне правопорушення від 06.05.2015 року та видано припис від 06.05.2015 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з встановленням терміну його виконання до 06.06.2015 року.
Постановою Департаменту по справі про адміністративне правопорушення від 12.05.2015 № 274 на ОСОБА_1 за вчинене ним порушення, передбаченого ч.1 ст.96 КУпАП, накладено штраф у розмірі 850 грн.
Відповідно до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМ України від 23.05.2011 року № 553 (далі за текстом - Порядок № 553), на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №1 від 05.01.2015 року та необхідності перевірки виконання вимог припису від 06.05.2015 року, Департаментом було видано направлення № 1718 від 05.06.2015 для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва за адресою: АДРЕСА_1.
10.06.2015 року Департаментом під час перевірки встановлено, що замовником будівництва ОСОБА_1 не виконано вимоги вищевказаного припису, чим порушено п.14 Порядку № 553. За результатами перевірки складено відповідний акт від 10.06.2015 року, протокол про адміністративне правопорушення від 10.06.2015 року за ч.1 ст.188-42 КУпАП, та видано припис від 10.06.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з установленням терміну для його виконання до 10.07.2015 року.
На підставі зазначених документів Департаментом винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення від 24.07.2015 № 479, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні ним порушення, передбаченого ч.1 ст.188-42 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено штраф в розмірі 6800 грн.
На підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 796 від 28.07.2015 року та звернення мешканців по АДРЕСА_1 та Люстдорфській дорозі, Департаментом було видано направлення № 2260 від 28.07.2015 року для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами позапланової перевірки Департаментом встановлено, що замовником будівництва наведені недостовірні відомості у декларації про початок виконання будівельних робіт, а саме: проектна документація не відповідає вихідним даним на проектування. Таким чином, проектна документація розроблена та передана замовнику будівництва з порушеннями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, що відображено в акті перевірки від 10.08.2015 року.
Наказом Департаменту від 10.08.2015 року № 55 "СК" скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт, яку було зареєстровано Департаментом 19.12.2014 року за № ОД 082143520681.
Вказаний наказ Департаменту від 10.08.2015 року № 55 "СК" ОСОБА_1 оскаржив в судовому порядку.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16.09.2015 року по справі № 815/4673/15 визнано неправомірним та скасовано наказ Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 10.08.2015 № 55 "СК" "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт".
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2015 року по справі № 815/4673/15 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16.09.2015 року скасовано, прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання неправомірним та скасування наказу від 10.08.2015р. № 55.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2015 року встановлено, що категорію складності об'єкту будівництва зазначено II замість ІІІ категорії складності, оскільки площа об'єкта будівництва складає 1305,4 кв.м.
У ході перевірки посадовими особами відповідача згідно єдиного реєстру виданих ліцензій, ліцензія АВ № 595458 належить Центру науково технічної творчості молоді по архітектурі та будівництву Одеської державної академії будівництва та архітектури.
Виходячи з викладеного виконроб пред'явив проект, розроблений центром НТТМ з архітектури та будівництва академії будівництва України (ліцензія А № 595458), назва якого не відповідає даним єдиного реєстру.
Також, у пред'явленому проекті в описовій частині на листі АР-2 архітектурно-планувальне рішення запроектовано житловий чотирьохповерховий будинок розмірами в осях 44,1х16,39 м. Згідно містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, виданих Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради від 27.11.2014 року № 01-13/329ог, розміри в осях повинні становити 20.82 х 16,39 м.
Таким чином, суд бере до уваги встановлені у постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2015 року обставини, які не підлягають доказуванню, щодо правомірності наказу Департаменту від 10.08.2015р. № 55 "СК", а також щодо наявності істотних відхилень в проекті будівництва від містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, виданих Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради 27.11.2014 року № 01-13/329ог.
Судом також встановлено, що в подальшому замовником будівництва - ОСОБА_1 подано декларацію про початок виконання будівельних робіт з будівництва індивідуального житлового будинку та відкритого басейну за адресою: АДРЕСА_1, яку зареєстровано Департаментом 12.08.2015 року за № ОД 082152230729.
На підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 796 від 28.07.2015 року та звернення мешканців АДРЕСА_1 та Люстдорфської дороги, яке надійшло з Держархбудінспекції від 06.08.2015 року за № 40-2787- кол., Департаментом видано направлення № 2353 від 13.08.2015 року для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: АДРЕСА_1.
На підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 796 від 28.07.2015 року та листа прокуратури Одеської області від 19.08.2015 рока № 19-р-15 (вх. № 5072 від 21.08.2015 року) Департаментом було видано направлення № 2465 від 27.08.2015 року для здійснення позапланової перевірки за дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: АДРЕСА_1.
У ході перевірки встановлено, що замовником будівництва виконуються роботи з влаштування балконів по периметру вказаного будинку з другого по четвертий поверхи, також зафіксовано, що з тильного боку будинку встановлені випуски арматури в міжповерхових перекриттях для з'єднання існуючої частини будинку з новою, що не передбачено проектною документацією. На момент перевірки також виконувалися будівельні роботи зі з'єднання існуючого стрічкового фундаменту під чашу басейна з фундаментом будинку та залиття єдиної залізобетонної монолітної плити, також для влаштування нової частини будинку, яка не передбачена проектною документацією. Додатково встановлено, що розташування міжкімнатних перегородок не відповідає вимогам проектної документації. Перевіркою встановлено, що вищевказані роботи з будівництва індивідуального житлового будинку та відкритого басейну за адресою: АДРЕСА_1, виконуються з істотним порушенням будівельних норм і правил.
За результатами перевірки складено акт від 27.08.2015 року, в якому відображено зазначені вище порушення містобудівного законодавства.
Наказом Департаменту від 04.09.2015 року № 64 "СК" скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 12.08.2015 року № ОД 082152230729.
Також судом встановлено, що 29.09.2015 року посадовими особами Департаменту на підставі наказу ДАБІ України від 08.09.2015 року № 976, звернень ОСОБА_2 та ОСОБА_4, яке надійшло з Облдержадміністрації (вхід.Кол-1761 від 22.09.2015 року) проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: АДРЕСА_1. За результатами перевірки встановлено, що на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 виконано будівельні роботи з будівництва чотирьохповерхового житлового будинку та відкритого бассейну без права на їх виконання.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2015 року, в якому відображено вищенаведені порушення, а також порушення, встановлені попередніми перевірками 10.08.2015 року та 27.08.2015 року; протокол про адміністративне правопорушення від 29.09.2015 року та винесено припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 29.09.2015 року щодо зупинення виконання будівельних робіт на зазначеному об'єкті з 25.09.2015 року.
На підставі зазначених документів Департаментом винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення від 05.10.2015 року № 600, якою на ОСОБА_1 за вчинене ним порушення, передбачене ч.7 ст.96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено штраф в розмірі 8500 грн.
27.10.2015 року Департаментом проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 29.09.2015 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1. На момент перевірки будівельні роботи не виконувалися, проте замовником не повідомлено Департамент про виконання вимог припису та не зареєстровано відповідних дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт. На підставі викладеного перевіркою було встановлено, що вимоги припису від 29.09.2015 року не виконано, що відображено в акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 27.10.2015 року.
Також судом встановлено, що 24.09.2015 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 328, яким скасовано містобудівні умови умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, надані Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради листом від 27 листопада 2014 року для будівництва індивідуального житлового будинку та відкритого бассейну, зі знесенням існуючих на дільниці будівель та споруд.
Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради листом від 15.10.2015 року № 01-12/628 повідомило Департамент про скасування рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 24.09.2015 року №328 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, наданих Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради від 27.11.2014 для будівництва індивідуального житлового будинку та відкритого басейну зі знесенням існуючих на ділянці будівель та споруд.
Відповідно до ст. 6, 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом: планування територій на державному, регіональному та місцевому рівнях; моніторингу стану розроблення та реалізації містобудівної документації на всіх рівнях; визначення державних інтересів для їх врахування під час розроблення містобудівної документації; проведення ліцензування і професійної атестації; розроблення і затвердження будівельних норм, державних стандартів і правил, запровадження одночасної дії міжнародних кодів та стандартів; контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Згідно із ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, який здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи зокрема, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник має право виконувати будівельні роботи після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
За рішенням суду самочинно збудований об'єкт підлягає знесенню в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з компенсацією витрат, пов'язаних із знесенням об'єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.
Згідно із ч. 1, ч. 7 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Як встановлено судом, відповідачем будується житловий будинок без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи; скасування Виконавчим комітетом Одеської міської ради містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки свідчить про відсутність у відповідача належно затвердженого проекту; встановлені вищепереліченими перевірками Департаменту відхилення під час виконання будівельних робіт від чинних до 24.09.2015 року містобудівних умов та обмежень свідчить про істотні порушеннями відповідачем будівельних норм і правил.
Наведені обставини підтверджують доводи позивача про те, що будівництво відповідачем житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 - є самочинним будівництвом за тими критеріями, які наведені у ч.1 ст.376 ЦК України.
Беручи до уваги, що відповідачем не виконувалися вимоги неодноразових приписів Департаменту щодо усунення порушень містобудівного законодавства, та з огляду на характер допущених порушень та скасування містобудівних умов та обмежень перебудова є неможливою, суд дійшов висновку, що самочинне збудоване нерухоме майно підлягає знесенню за рахунок особи, що здійснила самочинне будівництво.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ОСОБА_1 знести за власний рахунок самочинно збудований будинок за адресою: АДРЕСА_1.
Оскільки позивачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, згідно ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69-71, 86, 94, ч.6 ст.128, ст.159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної архітектурно-будівельної інспекції України - задовольнити повністю.
Зобов'язання ОСОБА_1 знести за власний рахунок самочинно збудований будинок за адресою: АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В.В.Андрухів