Ухвала суду № 56158717, 26.02.2016, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
26.02.2016
Номер справи
15/68/2011/5003
Номер документу
56158717
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_____________

У Х В А Л А

26 лютого 2016 р. Справа № 15/68/2011/5003

Господарський суд Вінницької області у складі судді Міліціанова Р.В.,

за участі секретаря судового засідання Незамай Д. Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 15/68/2011/5003

за заявою: Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Вінницькій області

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницяметалоцентр", с. Пултівці Вінницького району Вінницької області, код 33182621

про банкрутство

за участю представників:

ОСОБА_1 ПФУ у Вінницькому районі Вінницької області, ОСОБА_2, за дорученням №б/н від 11.01.2015;

ПАТ "ОТП Банк", ОСОБА_3, за дорученням №б/н від 12.01.2015;

Вінницька ОДПІ, ОСОБА_4, за дорученням №1/287/25 від 04.01.2016;

арбітражний керуючий (ліквідатор ТзОВ "Вінницяметалоцентр") ОСОБА_5

В С Т А Н О В И В :

У провадженні господарського суду Вінницької області (суддя Міліціанов Р.В.) перебуває справа №15/68/2011/5003 про банкрутство ТОВ "Вінницяметалоцентр", с. Визнаних Пултівці Вінницького району Вінницької області в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Провадження у справі перебуває на стадії ліквідаційної процедури.

Ухвалою суду від 16.02.2016 року продовжено строк ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінницяМеталоЦентр", код ЄДРПОУ 33182621, с. Пултівці, Вінницький район, Вінницька область, 23116 та повноважень арбітражного керуючого (ліквідатора ТОВ "Вінницяметалоцентр") ОСОБА_5 до 26.02.2016 року.

Враховуючи дату визнання боржника банкрутом (05.09.2011), провадження у справі здійснюється господарським судом за правилами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції чинній до 19.01.2013 року.

03.12.2015 до суду від арбітражного керуючого (ліквідатора ТОВ "Вінницяметалоцентр") ОСОБА_5 супровідним листом №02-09/72 від 02.12.2015 для розгляду та затвердження надійшов звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута ТОВ "Вінницяметалоцентр" та клопотання № 02-09/73 від 02.12.2015 про затвердження звіту про оплату послуг арбітражного керуючого ОСОБА_5 у справі №15/68/2011/5003 про банкрутство ТзОВ "Вінницяметалоцентр" в розмірі 58 559,62 грн.

Вищезазначені документи були оглянуті судом та долучені до матеріалів справи.

Судом призначено судове засідання з розгляду клопотання ліквідатора про затвердження звіту про оплату його послуг в розмірі 58559,62 грн. та стягнення даної суми з кредиторів пропорційно визнаних грошових вимог, затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута ТОВ "Вінницяметалоцентр".

В судове засідання 26.02.2016 р. прибули представники кредиторів - ОСОБА_1 ПФУ у Вінницькому районі, ПАТ "ОТП Банк", Вінницької ОДПІ та ліквідатор ТОВ "Вінницяметалоцентр", який підтримав подані клопотання про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційног балансу банкрута ТзОВ "Вінницяметалоцентр" та клопотання про затвердження звіту про оплату послуг арбітражного керуючого ОСОБА_5

Представники кредиторів ОСОБА_1 ПФУ у Вінницькому районі, ПАТ "ОТП Банк", Вінницька ОДПІ не висловили заперечень щодо затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута ТОВ "Вінницяметалоцентр".

Водночас, представник ПАТ "ОТП Банк" надав письмові заперечення щодо клопотання ліквідатора про стягнення сум винагороди з кредиторів, оскільки такі вимоги згідно положень Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом повинні відшкодовуватись за рахунок майна банкрута або доходів від реалізованого майна, розподіл оплати послуг між кредиторами за принципом пропорційності не ґрунтується на вимогах закону.

Представники кредиторів ОСОБА_1 ПФУ у Вінницькому районі, Вінницької ОДПІ посилались на відсутність бюджетних коштів на оплату витрат ліквідатора.

В судовому засіданні 26.02.2016 року суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши надані сторонами докази, встановив наступне.

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 12.12.2013 року у справі №15/68/2011/5003 припинено повноваження ліквідатора ТОВ "Вінницяметалоцентр", с. Пултівці Вінницького району Вінницької області арбітражного керуючого ОСОБА_6; ліквідатором банкрута - ТОВ "Вінницяметалоцентр", с. Пултівці Вінницького району Вінницької області призначено арбітражного керуючого ОСОБА_5

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 17.03.2014 року затверджено арбітражному керуючому ОСОБА_5 оплату послуг в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання своїх повноважень у справі №15/68/2011/5003 про банкрутство ТОВ "Вінницяметалоцентр", с. Пултівці Вінницького району Вінницької області.

Судом встановлено, що протягом часу виконання функцій арбітражного керуючого Ухвалами господарського суду Вінницької області від 11.06.2015 року прийнято до відома проміжні звіти арбітражного керуючого (ліквідатора) ОСОБА_5 № 02-09/50 від 12.05.2015 року про виконану роботу по справі № 15/68/2011/5003 про банкрутство ТзОВ "Вінницяметалоцентр", с. Пултівці Вінницького району Вінницької області, заперечень з приводу виконаної ліквідатором роботи кредиторами не висловлено, зазначені ухвали суду не оскаржені.

Крім того, факт належного виконання повноважень арбітражного керуючого (ліквідатора) ТОВ "Вінницяметалоцентр" підтверджено протокол зборів кредиторів від 02.12.2015 року (том. 7 а.с. 175, 176). До матеріалів справи ліквідатором долучено звіт та ліквідаційний баланс ТОВ "Вінницяметалоцентр", документи про виконану роботу з пошуку майнових активів підприємства (том.7 а.с.163 249; том.8 а.с.1-33).

Тому, суд вважає доведеним факт належного виконання ліквідатором покладених на нього нормами чинного законодавства України обовязків.

Відповідно до ч.14 ст. 3-1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом.

Таким чином, оплата послуг ліквідатора нараховується з часу винесення господарським судом ухвали про призначення до моменту фактичного припинення виконання повноважень.

Суд також виходить з того, що кредитори не висловили жодних заперечень з приводу затвердження ліквідаційного балансу ТОВ «Вінницяметалоцентр», що підтверджує схвалення результатів проведеної ліквідатором роботи.

Відтак, суд вважає правомірним нарахування арбітражним керуючим (ліквідатором) ОСОБА_5 у відповідному звіті, оплати послуг за період з грудня 2013 року (з дати призначення ліквідатором) по листопад 2015 року, оскільки звіт та ліквідаційний баланс ТзОВ "Вінницяметалоцентр" було здано до суду 03.12.2015 року.

Враховуючи викладене вище суд доходить висновку про затвердження звіту про оплату послуг арбітражного керуючого ОСОБА_5 у справі №15/68/2011/5003 про банкрутство ТзОВ "Вінницяметалоцентр" в розмірі 58 559,62 грн.

При вирішенні клопотання ліквідатора про стягнення витрат на оплату його послуг з кредиторів пропорційно визнаним кредиторським вимогам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно ст. 3-1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, надання послуг професійного (ліцензованого) арбітражного керуючого відбувається на платній основі.

Порядок покладення та розподілу витрат на оплату послуг арбітражного керуючого у справі про банкрутство відсутнього боржника спеціальними нормами ст. 52 Закону про банкрутство не встановлений.

Нормами ч. 1 п. 10 ст. 3-1 вказаного закону визначені три джерела оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку із виконанням ним своїх обов'язків: за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника.

Відповідно до норм пунктів 11, 12, 13 ст. 31 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, питання оплати послуг арбітражного керуючого (розмір, порядок оплати, створення фонду для оплати послуг, розподіл відповідних витрат між кредиторами тощо) визначаються за рішенням комітету кредиторів боржника, що затверджується господарським судом.

Господарським судом призначено, а ліквідатором нараховано оплату за надані послуги виходячи з мінімального розміру, визначеного ч. 14 ст. 3-1 Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Виходячи з викладеного, за відсутністю виробничої діяльності відсутнього боржника, не виявленням у нього майна та за відсутністю рішення комітету кредиторів (обовязок утворення комітету кредиторів положеннями ст. 52 Закону не передбачений) у даній справі щодо затвердження та розподілу між кредиторами витрат на оплату послуг ліквідатора у справі про банкрутство, відшкодування вказаних витрат має бути покладено як на ініціюючого кредитора, так і на всіх інших виявлених кредиторів у такій справі - пропорційно визнаних вимог кожного у справі.

При цьому, законодавець не ставить вказаний порядок розподілу витрат на оплату послуг ліквідатора в залежність від майнового стану кожного кредитора у справі про банкрутство відсутнього боржника, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), а також від джерел фінансування того чи іншого кредитора.

Зазначені висновки також випливають з усталеної практики Вищого господарського суду України (постанови у справах №12/120-Б-10, №11/Б-1267, №Б29/389-09).

Загальний розмір визнаних судом кредиторським вимог складає 4965708,95 грн.:

Вінницьке відділення Вінницької ОДШ ГУ ДФС у Вінницькій області - 85739,38 грн. (1,73%);

ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області - 54149,48 грн. (1,09%);

ПАТ "ОТП Банк" - 4803248,43грн. (96,73%);

ПрАТ "ТЗ "Трубосталь" - 22571,66 грн. (0,45%).

Тому, керуючись принципом пропорційності визнаних грошових вимог з кредиторів підлягають стягненню:

Вінницького відділення Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області - 1013,08 грн.;

ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області - 638,30 грн.;

ПАТ "ОТП Банк" - 56644,72 грн.;

ПрАТ "ТЗ "Трубосталь"- 263,52 грн.

Пропорційне стягнення оплати послуг ліквідатора з кредиторів ґрунтується на положеннях ч. 6 ст. 3-1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, згідно яких при реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.

Таким чином, вся діяльність арбітражного керуючого спрямована на забезпечення інтересів учасників у справі про банкрутство.

Водночас, «інтерес» кожного кредитора має грошове вираження відповідно до суми визнаних господарським судом вимог.

Принцип пропорційності чітко визначений ст. ст. 16, 31, 45, 46 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом в аспекті регламентації кількості голосів у комітеті кредиторів, при розподілі коштів банкрута, тому має застосовуватись по відношенню до інших правових питань, які стосується прав та обовязків кредиторів у справі про банкрутство.

Згідно з ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Широке тлумачення Європейським судом з прав людини даної норми покладає на суд обовязок захистити право особи (по даній справі конституційне право ліквідатора на оплату праці) в такий спосіб, щоб порушене, не визнане або оспорюване право отримало ефективний та справедливий спосіб захисту.

На думку суду, підхід до інтересів кредиторів при вирішенні питання про стягнення оплати послуг ліквідатора має відповідати іншим положенням Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, тобто враховувати пропорційно розміру визнаних вимог, забезпечувати в такий спосіб єдиний підхід до застосування положень закону про банкрутство, втілювати принципи правової визначеності та верховенства права.

Відсутність чіткого нормативного регулювання у профільному законі питання оплати праці ліквідатора за рахунок коштів кредиторів не може бути підставою для відмови у задоволенні вимог про оплату праці, які також ґрунтуються на положеннях нормативних актів, котрі мають вищу юридичну силу.

В силу ч.1 ст.4 ГПК України, господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Так, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ст. 3 Конституції України), права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (ст.22 Основного Закону).

На підставі ст.43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Таким чином, норми Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, які визначають право ліквідатора на оплату послуг, надання яких в рамках даної справи не заперечувалось, конкретизують положення Основного Закону, є правовою підставою для отримання ліквідатором винагороди за виконану роботу.

Таким чином, клопотання ліквідатора стосовно пропорційного стягнення з кредиторів витрат на оплату його послуг підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 3-1, 10-13, 52 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ст. ст. 4-1, 69, 86, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Звіт арбітражного керуючого (ліквідатора) ОСОБА_5 про оплату послуг арбітражного керуючого у справі № 15/68/2011/5003 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницяметалоцентр" за період з 12.12.2013 року по 30.11.205 року на загальну суму 58 559, 62 грн. за рахунок коштів кредиторів - затвердити.

2. Стягнути з Вінницького відділення Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області (21027, м. Вінниця , вул. 30-річчя Перемоги, 21, код 39476158) на користь арбітражного керуючого ОСОБА_5 (свідоцтво Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 188 від від 12.03.2013р., адреса: 21050, м. Вінниця, вул. Миколи Оводова, 38, к.304, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 1 013, 08 грн. (одну тисячу тринадцять грн. 08 коп.) витрат на оплату послуг ліквідатора ТОВ "ВінницяМеталоЦентр".

3. Стягнути з ОСОБА_1 Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області (21009, м. Вінниця, вул. Вінниченка, 29, код 20098343) на користь арбітражного керуючого ОСОБА_5 (свідоцтво Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 188 від від 12.03.2013р., адреса: 21050, м. Вінниця, вул. Миколи Оводова, 38, к.304, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 638, 30 грн. (шістсот тридцять вісім грн. 30 коп.) витрат на оплату послуг ліквідатора ТОВ "ВінницяМеталоЦентр".

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ОТП Банк" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 43, код 21685166) на користь арбітражного керуючого ОСОБА_5 (свідоцтво Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 188 від 12.02.2013р., адреса: 21050, м. Вінниця, вул. Миколи Оводова, 38, к.304, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 56 644, 72 грн. (п'ятдесят шість тисяч шістсот сорок чотири грн. 72 коп.) витрат на оплату послуг ліквідатора ТОВ "ВінницяМеталоЦентр".

5. Стягнути з ПрАТ "Трубний завод "Трубосталь" (11500, вул. Шатрищанська, 65, м. Коростень, Житомирська область, код 13548581) на користь арбітражного керуючого ОСОБА_5 (свідоцтво Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 188 від від 12.03.2013р., адреса: 21050, м. Вінниця, вул. Миколи Оводова, 38, к.304, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 263, 52 грн. (двісті шістдесят три грн. 52 коп.) витрат на оплату послуг ліквідатора ТОВ "ВінницяМеталоЦентр".

6. Видати відповідні накази після набрання ухвали законної сили.

7. Ухвалу надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Суддя Міліціанов Р.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - Вінницька ОДПІ;

3 - ТзОВ "Вінницяметалоцентр" - с. Пултівці Вінницького району Вінницької області;

4, 5 - ПАТ "ОТП Банк" - 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 43; 21009, м. Вінниця, вул. Київська, буд. 38А;

6 - ОСОБА_1 ПФУ у Вінницькому районі Вінницької області;

7 - ПрАТ "Трубний завод "Трубосталь", 11500, м. Коростень Житомирська обл., вул. Шатрищанська, 65;

8 - арбітражний керуючий ОСОБА_5, 21050, м. Вінниця, вул. Миколи Оводова, 38, к.304