Постанова № 56154834, 24.02.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
809/4406/15
Номер документу
56154834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2016 р. Справа № 809/4406/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

за участю секретаря Волочій Л.І.

за участю сторін:

представника позивача: Созонник Т.Б.,

представника відповідача Долинської ОДПІ: Лаврука В.В.,

представника УДКС в Долинському районі: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Мілвуд"

до відповідача: Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Управління державної казначейської служби України у Долинському районі,

про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та визнання неправомірними дій,-

ВСТАНОВИВ:

14.12.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мілвуд" звернулося до суду з адміністративним позовом до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, Управління державної казначейської служби України у Долинському районі про визнання протиправними дій Долинської ОДПІ ГУ ДФС, які полягають у нездійсненні належних дій, направлених на проведення відшкодування задекларованої суми податку на додану вартість на рахунок ТОВ "Мілвуд" в загальному розмірі 708 311,00грн, зокрема 280 464,00грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2014 року, 288 664,00грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, 55 846,00грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року, 83 333,00грн. . по податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року; стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Мілвуд" бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 708 311,00грн. та 14 706,00грн. пені, що разом становить 723 017,00грн.

23.02.2016 року позивач через канцелярію суду подав заяву про зменшення позовних вимог, а саме: просив визнати протиправними дії Долинської ОДПІ ГУ ДФС, які полягають у нездійсненні належних дій, направлених на проведення відшкодування задекларованої суми податку на додану вартість на рахунок ТОВ "Мілвуд" в загальному розмірі 139 179,00грн., зокрема 55846,00грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року, 83 333,00грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року; стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Мілвуд" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 139 179,00грн. та 14 706,00грн. пені, що в загальному становить 153 885,00грн., оскільки в ході розгляду даної справи податковим органом винесено висновок про відшкодування бюджетної заборгованості за жовтень і грудень 2014 року і казначейським органом перераховано дані кошти.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що станом на момент ухвалення рішення по справі відповідачами не здійснено бюджетне відшкодування з ПДВ на рахунок позивача в загальному розмірі 139 179,00грн., з яких 83 333,00грн. по податковій декларації з ПДВ за липень 2014 року та 55 846,00грн. по податковій декларації з ПДВ за листопад 2014 року. Вказав, що правомірність визначення даних сум бюджетного відшкодування підтверджується рішеннями судів, які набрали законної сили. Таким чином, Долинська ОДПІ зобов'язана була надати органу державного казначейства висновки із зазначенням суми, що підлягають відшкодуванню з бюджету, на розрахунковий рахунок позивача. Однак відповідач не дотримався зазначеної процедури, а відповідно до п.200.23 ст.200 ПК України суми податку не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Відтак, у зв'язку з несвоєчасним відшкодуванням даної суми стягненню підлягає і пеня в розмірі 14 706,00грн.

Представник відповідача Долинської ОДПІ у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у письмовому запереченні, суду пояснив, що за результатами проведених перевірок позивача з питань правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за липень 2014 року та жовтень 2014 року складено акти перевірок та винесено податкові повідомлення-рішення щодо відмови у наданні бюджетного відшкодування №0004681500, №0004671500 від 24.10.2014 року на суму 83 333грн. (за липень 2014 року) та №0000261500 від 27.02.2015 року на суму 55 846,00грн. (за листопад 2014 року) відповідно. За результатами оскарження даних податкових повідомлень-рішень в судовому порядку останні скасовані судом. Однак, в задоволенні позову просив відмовити.

Представник відповідача УДКС в Долинському районі в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. В попередніх судових засіданнях проти позову заперечила з мотивів, викладених у письмовому запереченні. Суду пояснила, що відповідно до п.200.15 ст.200 ПК України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу. Проте, УДКС в Долинському районі не отримало від Долинської ОДПІ висновків з визначенням розміру відшкодування ПДВ з бюджету в частині оскаржуваних сум на користь ТОВ «Мілвуд». Таким чином, Управління не мало жодних підстав для відшкодування позивачу бюджетної заборгованості по ПДВ в розмірі 139 179,00грн. та пені в розмірі 14 706,00грн. На підставі наведеного в задоволенні позовних вимог до УДКС в Долинському районі просила відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Мілвуд" 11.02.2011р. зареєстроване як юридична особа та взяте на податковий облік в органах державної податкової служби.

За результатами проведеної Долинською ОДПІ позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Мілвуд" з питань правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за липень 2014 року складено акт №1964/09-05-15/37322161 від 10.10.2014р.

На підставі даного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0004671500 від 24.10.2014 року щодо відмови у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ за липень 2014 року в розмірі 83333грн., яке було оскаржене у судовому порядку.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного від 29.01.2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2015 року, податкове повідомлення-рішення Долинської ОДПІ за №0004671500 від 24.10.2014 року визнано протиправним та скасовано. Ухвала набрала законної сили 05.11.2015 року.

Крім того, за результатами проведеної Долинською ОДПІ документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Мілвуд" з питань правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за листопад 2014 року складено акт №283/09-05-15/37322161 від 17.02.2015 року.

На підставі даного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000261500 від 27.02.2015 року щодо відмови у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2014 року в розмірі 55 846,00грн., яке було оскаржене у судовому порядку.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного від 07.04.2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2015 року, податкове повідомлення-рішення №0000261500 від 27.02.2015 року Долинської ОДПІ визнано протиправним та скасовано. Ухвала набрала законної сили 23.09.2015 року.

Однак, з моменту прийняття даних судових рішень, Долинською ОДПІ не вчинено жодної дії щодо відшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ в розмірі 139 179,00грн.

При вирішення даного спору суд виходив з наступного нормативного регулювання спірних правовідносин.

Згідно із ч.2 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, в ч.1 ст.255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорювати ся в іншій судовій справі за участю тих самих сторін (ч.2 ст.255 КАС України).

Відтак, обставина щодо правомірності заявленої до бюджетного відшкодування суми в загальному розмірі 139 179,00грн. звільняється від доказування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено ст.200 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з п. 200.11 ст. 200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Пунктом 200.12 ст. 200 ПК України закріплено, що контроллючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п. 200.13 ст.200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Згідно із п.200.15 ст.200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Відтак, оскільки Долинська ОДПІ протягом 5 днів з моменту прийняття рішень судом апеляційної інстанції (23.09.2015 року та 05.11.2015 року) не подала органу Державної казначейської служби України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, суд вважає позовні вимоги про стягнення бюджетної заборгованості в загальному розмірі 139 179,00грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України у ухвалі від 04.06.2015 року (справа №К/800/12278/14).

Стосовно позовної вимоги щодо стягнення з Державного бюджету України пені на суму бюджетної заборгованості в розмірі 14 706,00грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до п.200.23 ст.200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

З аналізу наведених норм встановлено, у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки, визначені ст.200 ПК України, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

При цьому чинним законодавством України не передбачено, що стягнення пені, нарахованої на суму наявної бюджетної заборгованості по ПДВ, можливе та здійснюється лише після фактичного погашення платнику цієї заборгованості.

Порядок нарахування та погашення пені закріплено в Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюється органами державної податкової служби, затвердженій наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 №953. Так, розрахунок пені здійснюється за формулою: Y = (S · K : 100% · U · 1,2) : R, де Y - сума пені, що нараховується (завжди округлюється до другого знака після коми), S - фактично невідшкодована сума бюджетної заборгованості, K - кількість днів затримки відшкодування, U - ставка НБУ, що діяла на день виникнення заборгованості, 1,2 - коефіцієнт, що дозволяє розрахувати 120% річних, R - кількість днів у календарному році.

Таким чином, сума пені по бюджетному відшкодуванню з ПДВ за липень 2014 року починає обчислюватися через 10 операційних днів, тобто з 19.11.2015 року та відповідно становить Y = (83 333,00грн. · 18 : 100% · 22% · 1,2) : 365 = 1 085,00грн.

Сума пені по бюджетному відшкодуванню з ПДВ за жовтень 2014 року починає обчислюватися через 10 операційних днів, тобто з 13.10.2015 року та відповідно становить Y = (280 468,00грн. · 55 : 100% · 22% · 1,2) : 365 = 11 157,00грн.

Сума пені по бюджетному відшкодуванню з ПДВ за листопад 2014 року починає обчислюватися через 10 операційних днів, тобто з 07.10.2015 року та відповідно становить Y = (55 846,00грн. · 61 : 100% · 22% · 1,2) : 365 = 2 464,00грн.

При цьому, позивач розрахував суму пені станом на день звернення до суду.

Відтак, загальний розмір пені становить 14 706,00грн. і вона підлягає стягненню на користь позивача з Державного бюджету України в судовому порядку.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03.06.2014 року (справа№21-131а14).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні даного позову до суду позивачем заявлено дві позовні вимоги: майнового характеру - про стягнення бюджетної заборгованості в розмірі 723 017,00грн., за яку відповідно сплачено судовий збір в розмірі 10 845,26грн. та немайнового характеру - про визнання протиправними дії Долинської ОДПІ, за яку відповідно сплачено судовий збір в розмірі 1 218,00грн.

Однак, у зв'язку із зменшення позивачем позовних вимог, ухвалою суду 24.02.2016 року ТОВ «Мілвуд» повернено частину судового збору за вимогу майнового характеру (280464грн. + 288664грн. = 569132грн. х 1,5% = 8536,98грн.) в розмірі 8 536,98грн. та частину судового збору за вимогу немайнового характеру (1218грн. : 2 = 609,00грн.) в розмірі 609,00грн.

Крім того, враховуючи те, що даний позов задоволено повністю підлягає стягненню з Долинської ОДПІ за рахунок бюджетних асигнувань даного суб"єкта владних повноважень на користь ТОВ "Мілвуд" сплачений судовий збір в розмірі 2 917,27грн., з яких: 2 308,27грн. - за позовні вимоги майнового характеру та 609,00грн. - за позовні вимоги немайнового характеру.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо нездійснення належних дій, направлених на проведення відшкодування задекларованої суми податку на додану вартість на рахунок ТОВ «Мілвуд» в загальному розмірі 139 179,00грн., зокрема 55846,00грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року, 83 333,00грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Мілвуд» (код ЄДРПОУ 37322161) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 139 179,00грн. (сто тридцять дев'ять тисяч сто сімдесят дев'ять гривень) та 14 706,00грн. пені (чотирнадцять тисяч сімсот шість гривень).

Стягнути з Долинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39536384) за рахунок бюджетних асигнувань даного суб"єкта владних повноважень на користь ТОВ «Мілвуд» (код ЄДРПОУ 37322161) сплачений судовий збір в розмірі 2 917,27грн. (дві тисячі дев'ятсот сімнадцять гривень двадцять сім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 29.02.2016 року.