Постанова № 56143668, 24.02.2016, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
214/7292/15-а
Номер документу
56143668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 214/7292/15-а

2-а/214/22/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

24 лютого 2016 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Прасолова В.М.

при секретарі Горбуновій Л.С.

за участю представника позивача ОСОБА_1

за участю представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій незаконними, зарахування стажу, покладення зобовязань, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся з позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровській області (далі за текстом «ПФУ»), в якому просить: визнати дії УПФУ щодо відмови йому, позивачу, в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 неправомірними; зарахувати йому, позивачу, періоди роботи 23 лютого 1983 року по 20 серпня 1997 року, з 21 серпня 1997 року по 1 вересня 2011 року, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за «Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах», як стаж, що дає право на пенсію на пільгових умовах; зобовязати УПФУ призначити та виплачувати йому, позивачу, пенсію за віком на пільгових умовах згідно «Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах» відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 15 квітня 2015 року та виплатити недоотриману суму пенсії. Також просить стягнути на свою користь з УПФУ витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позову наводить наступне. У період з 23 лютого 1983 року по 20 вересня 1997 року працював повний робочий день на Криворізькому металургійному заводі «Криворіжсталь» електромонтером з ремонту та обслуговування електроустаткування в агломераційному цеху Криворізького металургійного заводу, що підтверджується трудовою книжкою.

У період з 21 серпня 1997 року по 1 вересня 2011 року працював повний робочий день на Криворізькому металургійному заводі «Криворіжсталь» (перейменований на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг») майстром по ремонту та обслуговуванню електроустаткування агломераційного цеху, що підтверджується трудовою книжкою.

Вважає, що має пільговий трудовий стаж 28 років 6 місяців 10 днів за Списком № 1 та відповідно до записів у трудовій книжці БТ-І № 3329199 має 35 років 3 місяці 15 днів загального трудового стажу.

Наполягає, що у звязку з досягненням 50-ти річного віку та відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ набув право на пенсію за віком на пільгових умовах.

На цій підставі 15 липня 2015 року звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Однак, відповідно до витягу з протоколу № 19 від 29 липня 2015 року у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах було відмовлено на підставі того, що на думку УПФУ пільговий стаж роботи по Списку № 1, підтверджений документально дорівнює 2 рокам 9 місяцям 6 дням.

Вважає, що таке твердження відповідача є помилковим та суперечить нормам закону.

Професія «електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» відноситься до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо тяжкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ СРСР від 15.11.1994р. № 773 (надалі «Список № 1»), а саме, передбачена Розділом 2 «Рудопідготовка, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, згрудкування), випалювання руд і нерудних копалин підрозділом а) «робітники», позицією «1020100а-1753в» - Робітники ремонтних служб, зайняті ремонтом устаткування в місцях його встановлення на дільницях (робочих місцях) діючих виробництв, де основні робітники, які здійснюють технологічний процес, користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1: слюсарі-ремонтники, електрозварники ручного зварювання, газорізальники, електромонтери по ремонту і обслуговуванню електроустаткування, електрослюсарі.

Професія «майстер по ремонту та обслуговуванню електроустаткування» відноситься до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо тяжкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ від 16.01.2003р. № 36 (надалі «Список № 1»), а саме, передбачена Розділом 2 «Рудопідготовка, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, згрудкування), випалювання руд і нерудних копалин підрозділом б), позицією «2б» працівники, зайняті на гарячих ділянках робіт, на дільницях (фабрик, цехів) дроблення, випалювання, збагачування, згрудкування, подрібнення, помелу, шихтування рудних і нерудних копалин, що містить у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію: електрики, майстри, старші майстри, механіки.

Відповідно до п «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з «Порядком проведення атестації» та розробленими на виконання постанови № 442 «Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992р. № 41.

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з п. 4 Порядку проведення атестації та п.п. 1.5 «Методичних рекомендацій» періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на пять років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до п. 3 «Порядку» Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005р. № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списів за умови підтвердження документами відповідних умов праці з час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.

У пункті 4.2 зазначеного «Порядку» застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж пяти років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Відповідно до п. 4.3 вказаного Порядку зазначено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997р. (впродовж 5 років після введення в дію «Порядку» проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Відповідно до виписки з наказу № 525 перша атестація була проведена 9 грудня 1994 року, тобто до 21 серпня 1997 року, робоче місце ОСОБА_3 - електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування атестовано за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «а», позиція 1020100а-1753в.

Таким чином, виходячи з наведених положень «Порядку» період роботи з 23.02.1983р. по 20.08.1997р. ОСОБА_3 на посаді електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «а», позиція 1020100а-1753в, має бути зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 за результатами атестації, проведено 9 грудня 1994 року.

Період роботи з 21.08.1997р. по 01.09.2011р. ОСОБА_3 на посаді майстра по ремонту та обслуговуванню електроустаткування агломераційного цеху, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «б», позиція «2б», має бути зарахований за результатами атестації, проведеної 18 квітня 2005 року.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та в своїх поясненнях підтвердив зміст позовних вимог.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнала та підтвердила письмові заперечення, відповідно до яких ОСОБА_3 звернувся до УПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

До заяви були надані такі документи: трудова книжка, довідка уточнююча пільговий характер роботи по Списку № 1 та Списку № 2 від 22.05.2015 № 727 видана ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» за період з 23.02.1983 по 01.09.2011 рік, довідка про заробіток для обчислення пенсії від 11.06.2015 року № 811-15/1-669.

29.07.2015 року в призначені пенсії позивачу було відмовлено у звязку з відсутністю необхідного пільгового стажу 10 років.

Відповідно до пункту 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», № 637 від 12.08.1993, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Позивачем було надано довідку видано Публічним акціонерним товариством «АрселорМітталКривий Ріг» від 22.05.2015 року за № 727 про підтвердження пільгового стажу, в якій було вказано, що ОСОБА_3 працював на вказаному підприємстві з 23.02.1983 по 14.11.1994 на посаді електромонтером по ремонту і обслуговуванню обладнання агломераційному цеху, що передбачено Списком № 2, з 15.11.1994 по 20.08.1997 року на посаді електромонтером по ремонту і обслуговуванню обладнання, передбачено Списком № 1 та з 21.08.1997 по 01.09.2011 на посаді майстром по ремонту обслуговуванню, що передбачено Списком № 2.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

З 23.02.1983 по 31.12.1991 року позивач працював на посаді електромонтером по ремонту і обслуговування обладнання агломераційному цеху, дана посада передбачена підрозділом «а», розділу II, списку № 2 Постанови РМ СРСР «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах», № 1173 від 22.08.1956.

З 01.01.1992 по 10.09.1994 року позивач працював на посаді електромонтером по ремонту і обслуговування обладнання агломераційному цеху, дана посада передбачена позицією 2030000а-19861 «Электромонтеры по ремонту и обслуживанию электрооборудования», підрозділу а, розділу II, Списку № 2 Постанови Органи влади СРСР «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення» № 10 від 26.01.1991.

З 11.03.1994 по 14.11.1994 року позивач працював на посаді електромонтером по ремонту і обслуговування обладнання агломераційному цеху, дана посада передбачена позицією 2030000а-19861, підрозділу а, розділу II, Списку № 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», № 162 від 11.03.1994.

З 15.11.1994 по 20.08.1997 року позивач працював на посаді електромонтером по ремонту і обслуговування обладнання агломераційному цеху, дана посада передбачена позицією 1020100а-1753в «Робітники ремонтних служб, зайняті ремонтом устаткування в місцях його встановлення на дільницях (робочих місцях) діючих виробництв, де основні робітники, які здійснюють технологічний процес, користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за списком N1: електромонтери по ремонту і обслуговуванню електроустаткування, електрослюсарі», підрозділу а, розділу II, Списком № 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», № 162 від 11.03.1994р.

З 21.08.1997 по 15.01.2003 року позивач працював на посаді майстром по ремонту обладнання, дана посада передбачена позицією 2030000б-23362, підрозділом б, розділу II, Списком № 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» № 162 від 11.03.1994.

З 16.01.2003 по 01.09.2011 року позивач працював на посаді майстром по ремонту обладнання, дана посада передбачена позицією 2б, підрозділом б, розділом II, Списком № 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», № 36 від 16.01.2003.

Вважає, що документально підтверджений пільговий стаж у позивача за Списком № 1 - 2 роки 9 місяці та 6 днів та за Списком № 2 - 25 років 9 місяців та 4 дні. Тому вважає, що право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2 позивач набуде у віці 55 років, тобто, 18.11.2016 року.

Позивач просить суд зобовязати УПФУ призначити та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах згідно Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах, як стаж, що дає право на пенсію на пільгових умовах, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 15.04.2015 року, управління ПФУ заперечує проти доводів позивача з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Пунктом 2.1. Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за № 22-1 від 25.11.2005 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 1 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до вищевказаної статті Закону у позивача відсутній пільговий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Що стосується зобовязання управління ПФУ призначити та нарахувати позивачу пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 15.04.2015 року вважає наступне.

Згідно статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», № 1058-IV від 09.07.2003, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25.11.2005, передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заперечує проти стягнення УПФУ витрат по сплаті судового збору з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Згідно з частини 2 статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 р. № 67.

Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв'язку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік кошти на сплату судового збору передбачені не були.

Також пояснила, що не має доказів того, що після проведення атестації робочого місця, де працював позивач, докорінно змінилися умови праці.

Під час розгляду справи безпосередньо досліджені наступні письмові докази: трудова книжка (а.с.4-5), витяг з протоколу (а.с.6), довідка (а.с.7), виписки з наказів (а.с.8-9), паспорт (а.с.10-11), заява (а.с.36), протокол (а.с.37), розрахунок стажу (а.с.38), довідка (а.с.39), наказ (а.с.54), структура (а.с.55), наказ (а.с.56), перелік (а.с.57-59), накази (а.с.63-68).

Також у судовому засіданні оглянута пенсійна справа позивача, з якої до справи долучені копії заяви (а.с.36), протоколу (а.с.37), розрахунку стажу (а.с.38), довідки (а.с.39).

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд вважає допустимими наступні докази: трудова книжка (а.с.4-5), витяг з протоколу (а.с.6), довідка (а.с.7), виписки з наказів (а.с.8-9), паспорт (а.с.10-11), заява (а.с.36), протокол (а.с.37), розрахунок стажу (а.с.38), довідка (а.с.39), наказ (а.с.54), структура (а.с.55), наказ (а.с.56), перелік (а.с.57-59), накази (а.с.63-68), так як вони отримання з дотримання вимог КАС України.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд вважає належними доказами, так як вони стосуються фактів віку позивача, робочого стажу, умов роботи позивача наступні: трудова книжка (а.с.4-5), витяг з протоколу (а.с.6), довідка (а.с.7), виписки з наказів (а.с.8-9), паспорт (а.с.10-11), довідка (а.с.39), наказ (а.с.54), структура (а.с.55), наказ (а.с.56), перелік (а.с.57-59), накази (а.с.63-68).

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд вважає належними доказами, так як вони стосуються дій відповідача з призначення пенсії позивачу наступні: заява (а.с.36), протокол (а.с.37), розрахунок стажу (а.с.38).

На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши з точки зору достатності та взаємозвязку безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджених доказів, суд вважає встановленими наступні обставини. При цьому, суд керується вимогами ст.71 ч.2 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач народився 18 листопада 1961 року, станом на 16 липня 2015 року мав вік 53 роки.

У період з 23 лютого 1983 року по 20 вересня 1997 року, тобто 14 років 5 місяців 27 днів позивач працював повний робочий день на Криворізькому металургійному заводі «Криворіжсталь» електромонтером з ремонту та обслуговування електроустаткування в агломераційному цеху Криворізького металургійного заводу.

Перша атестація робочого місця, де працював позивач, була проведена 9 грудня 1994 року, тобто до 21 серпня 1997 року, робоче місце ОСОБА_3 - електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування атестовано за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «а», позиція 1020100а-1753в.

У період з 21 серпня 1997 року по 1 вересня 2011 року, тобто 14 років 10 днів позивач працював повний робочий день на Криворізькому металургійному заводі «Криворіжсталь» (перейменований на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг») майстром по ремонту та обслуговуванню електроустаткування агломераційного цеху.

15 липня 2015 року позивач звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Загальний трудовий стаж позивача на цей момент становив більше 35 років.

29 липня 2015 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, зазначивши, що пільговий стаж роботи позивача за Списком № 1, підтверджений документально дорівнює 2 рокам 9 місяцям 6 дням. При цьому відповідач будь-яких запитів для уточнення пільгового стажу позивача не робив.

Відомості в довідці (а.с.7), згідно до якої посади на яких позивач працював в період з 23 лютого 1983 року по 14 листопада 1994 року та з 21 серпня 1997 року по 1 вересня 2011 року відносяться до списку №2 спростовуються змістом проведеної 9 грудня 1994 року атестації та трудовою книжкою позивача, а тому ці відомості суд при прийнятті рішення по справі не враховує.

При вирішенні даної справи, суд керується вимогами Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно ст.6 Конституції України, органи влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 4 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Як передбачено ст. 22 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист.

Відповідно до п.1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого постановою КМУ від 23 липня 2014 року №280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення, пунктом 3 вказаного Положення основним завдання Пенсійного фонду України є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Таким чином, виходячи з зазначених норм Конституції України, державна політика з питань пенсійного забезпечення спрямована на отримання громадянами пенсії у розмірі, передбаченому Законом і на відповідача покладений обовязок призначати пенсію в розмірі, який відповідає вимогам Закону.

Згідно до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до п «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановленим раніше діючим законодавством.

Професія «електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» відноситься до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо тяжкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ СРСР від 15.11.1994р. № 773 (надалі «Список № 1»), а саме, передбачена Розділом 2 «Рудопідготовка, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, згрудкування), випалювання руд і нерудних копалин підрозділом а) «робітники», позицією «1020100а-1753в» - Робітники ремонтних служб, зайняті ремонтом устаткування в місцях його встановлення на дільницях (робочих місцях) діючих виробництв, де основні робітники, які здійснюють технологічний процес, користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1: слюсарі-ремонтники, електрозварники ручного зварювання, газорізальники, електромонтери по ремонту і обслуговуванню електроустаткування, електрослюсарі.

Професія «майстер по ремонту та обслуговуванню електроустаткування» відноситься до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо тяжкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ від 16.01.2003р. № 36 (надалі «Список № 1»), а саме, передбачена Розділом 2 «Рудопідготовка, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, згрудкування), випалювання руд і нерудних копалин підрозділом б), позицією «2б» працівники, зайняті на гарячих ділянках робіт, на дільницях (фабрик, цехів) дроблення, випалювання, збагачування, згрудкування, подрібнення, помелу, шихтування рудних і нерудних копалин, що містить у пилу 2 і більше відсотків кристалічного (вільного) двооксиду кремнію: електрики, майстри, старші майстри, механіки.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з «Порядком проведення атестації» та розробленими на виконання постанови № 442 «Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992р. № 41.

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з п. 4 Порядку проведення атестації та п.п. 1.5 «Методичних рекомендацій» періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на пять років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до п. 3 «Порядку» Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005р. № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005р. за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списів за умови підтвердження документами відповідних умов праці з час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.

Пунктом 4.2 зазначеного «Порядку» визначено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж пяти років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Відповідно до п. 4.3 вказаного Порядку зазначено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997р. (впродовж 5 років після введення в дію «Порядку» проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Перша атестація була проведена 9 грудня 1994 року, тобто до 21 серпня 1997 року, робоче місце позивача (електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування) атестовано за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «а», позиція 1020100а-1753в.

Суд вважає, що таким чином, виходячи з наведених положень «Порядку» період роботи з 23 лютого 1983 року по 20 серпня 1997 року позивача на посаді електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «а», позиція 1020100а-1753в, має бути зарахований до пільгового стажу за Списком № 1 за результатами атестації, проведено 9 грудня 1994 року.

На думку суду, період роботи позивача з 21 серпня 1997 року по 1 вересня 2011 року на посаді майстра по ремонту та обслуговуванню електроустаткування агломераційного цеху, яка віднесена до переліку робіт, зайнятість на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «б», позиція «2б», має бути зарахований за результатами атестації, проведеної 18 квітня 2005 року.

Таким чином, судом встановлено, що станом на 16 липня 2015 року, тобто на час звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах, позивач досяг віку 53 роки мав загальний стаж більше 20 років, з них, відповідно до відомостей, які містилися в наявній у позивача трудовій книжці, більше чим 10 років працював на посадах, передбачених Списком №1, повний робочий день, і за результатами атестації від 9 грудня 1994 року, робоче місце позивача атестовано за Списком № 1, розділ ІІ, підрозділ «а», позиція 1020100а-1753в.

Відповідно до п. 4.7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного та обєктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до підпункту 4 пункту 4.2 частини 3 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року за № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

В порушення вимог пункту 4 зазначеного «Порядку», відповідач не скористувався правом витребувати додаткові документи, які стосуються наявності у позивача пільгового стажу.

Суд приходить до переконання, що при прийнятті рішення відповідачем УПФУ про відмову у призначенні пенсії позивачу, відповідач УПФУ не виконав вимог п.4 «Порядку», внаслідок чого необґрунтовано визначив стаж позивача за списком №1 як 2 роки 9 місяців 9 днів і необґрунтовано відмовив у призначенні пільгової пенсії, чим порушив право позивач на дану пенсію. Тому рішення УПФУ про відмову у призначенні пенсії позивачу є необґрунтованим.

Суд приходить до переконання, що відмова у призначенні пенсії позивачу є необґрунтованою, а тому він з часу звернення за призначенням пенсії на пільгових умовах, а саме з 15 липня 2015 року має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, а відмова відповідача УПФУ у призначенні цієї пенсії суперечить вимогам закону.

Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечення відповідача проти позову та його твердження про те, що його дії з відмови у призначені позивачу пенсії ґрунтуються на вимогах закону, суд відкидає, так як це твердження суперечить вимогам ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а в судовому засіданні відповідач не довів, що посади на яких позивач працював в період з 23 лютого 1983 року по 14 листопада 1994 року та з 21 серпня 1997 року по 1 вересня 2011 року відносяться до Списку №2 і не спростував доводів позивача про те, що вказані посади відносяться до Списку №1.

Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши письмові заперечення відповідача та письмові докази, суд на підставі ст.10 КАС України, відповідно до якої усі учасники адміністративного процесу є рівними, та ст.11 КАС України, у відповідності до якої розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, у межах позовних вимог, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованим і підлягають повному задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, присудити на користь позивача ОСОБА_3 усі здійснені ним документально підтверджені судові витрати в сумі 487 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 22 Конституції України, ст.ст. 13, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6, 10, 71, 86, 94, 128, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області задовольнити повністю.

Визнати дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_3 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 неправомірними.

Зарахувати ОСОБА_3 періоди роботи 23 лютого 1983 року по 20 серпня 1997 року, з 21 серпня 1997 року по 1 вересня 2011 року, як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за «Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах», як стаж, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Зобовязати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах згідно «Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах» відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 15 квітня 2015 року та виплатити недоотриману суму пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_3 з ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області витрати по сплаті судового збору в сумі 487 грн. 20 коп.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: В.М. Прасолов