Постанова № 56134498, 25.02.2016, Корецький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
563/111/16-а
Номер документу
56134498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 563/111/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.02.2016 року Корецький районний суд

Рівненської області

в складі: головуючого судді Сірака Д.Ю.

секретар судового засідання Степанюк Л.В.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Корець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області про визнання не чинним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання його прийняти рішення,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, вказуючи, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. З 09 жовтня 1986 року до 01 квітня 1987 року, будучи мобілізований до військової служби, приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС. А тому, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Однак, відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджують його роботу в зоні відчуження в певний період.

А тому просить суд, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у призначені пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку та зобовязати відповідача призначити йому пенсію за віком, із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з часу виникнення у нього права на таку пенсію, з 28 вересня 2014 року.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просить його задоволити.

Представник відповідача суду пояснила, що згідно ізПорядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, для призначення пенсії учасникам ліквідації необхідно податидокументи, що засвідчуютьособливийстатус особи та довідку про період (періоди)участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідку архівної установи,інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідаціїнаслідків аварії на ЧАЕС.

Оскільки представлені документи ОСОБА_1,не містять необхідної інформаціїпро населений пункт чи обєкт, де проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС, законних підстав для призначення позивачу пенсіїза віком із зниженням пенсійного віку на 10 роківне має.

А тому, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

12 серпня 2015 року позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, маючи стаж роботи понад 34 років, звернувся до управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненськоїобластііз заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 10 років.

Листом від 14 грудня 2015 року №3273/04 Управління пенсійногофонду України в Корецькому районі Рівненської області відмовило позивачу у призначенніпенсії із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, посилаючись на те, що відсутні первинні документи які б підтвердили періоди фактичного перебування його в зоні відчуження.

Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Згідно із п.1 ч.2 ст.2 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зона відчуження це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році. Офіційне тлумачення положення п. 1 ч. 2 ст. 2 даного Закону дано в Рішенні Конституційного суду №12-рп/2000 від 25 жовтня 2000 року, в якому зазначено, що зоною відчуження є територія, що з 26 квітня 1986 року охоплює ту частину радіаційно небезпечних земель, рівень забруднення яких зумовив необхідність евакуації населення у 1986 році на підставі відповідних актів органів державної влади, незалежно від часу прийняття цих актів та проведення евакуації.

Право на пільгове зниження пенсійного віку встановлено статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з положеннями якої особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.

Відповідно до ч.3 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, при призначенні пенсії із використанням нормст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Відповідно до архівної довідки Прикарпатського військового кругу №438 від 17 липня 1991 року, за наказом №128 від 09 жовтня 1986 року командира військової частини №62008 ОСОБА_1 допущено до роботи на місцевості, зараженої радіоактивними речовинами, а наказом №91 від 01 квітня 1987 року звільнено від виконання завдань з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. За цей період ОСОБА_1 отримав дозу опромінення 1.63 р.

Архівною довідкою №20554 виданої 04 лютого 1994 року управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу підтверджується, що позивач у складі військової частини №62008, що дислокувалась в с.Радча, виконував задачі з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 09 жовтня 1986 року до 01 квітня 1987 року, з них у 1986 році з 01 липня 82 дні; у 1987 році 90 днів. У цей період працював у промисловій зоні протягом 7 днів: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 жовтня 1986 року.

Відповідно до рішень урядової комісії №87 від 07 серпня 1986 року, №108 від 19 серпня 1986 року, №173 від 18 вересня 1986 року, №339 від 05 січня 1987 року, №351 від 02 лютого 1987 року промисловий майданчик ЧАЕС у 1986-1987 роках відносився до третьої зони небезпеки.

Факт участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримання ним дози опромінення 1,72 р. також підтверджується відповідними записами у військову квитку серії НО №4434142.

За положеннями ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно із посвідчення серіїА №086634, позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 - 1987 році, 2-ої категорії, тому має право на пільги, передбачені Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дане посвідчення було перереєстровано згідно з вимогами п.5 Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 року. Тобто, при поставленні відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Рівненською обласною державною адміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.

Відповідно до ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

При цьому, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, однак лише сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі не можуть бути підставою для відмови позивачу у призначенні, нарахуванні або перерахунку пенсії.

Відсутність відомостей про додаткові нарахування за роботу в зоні відчуження не є підставою для позбавлення позивача права на призначення такої пенсії на пільгових умовах.

Таким чином, подані позивачем документи до управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області із заявою є достатніми для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

А тому відмова відповідача в призначенні позивачу такої пенсії, є протиправною.

Що ж стосується вимоги позивача пропроведення зазначеного перерахунку з 28 вересня 2014 року, то суд приходить до таких висновків.

Відповідно статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Враховуючи те, що із заявою пропризначення пенсії позивач звернувся до відповідача 12 серпня 2015 року, суд приходить до висновку про те, що вимога позивача про перерахунок пенсії з 28 вересня 2014 року не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

А тому, на відповідача повинно бути покладено зобовязаннящодо призначення пенсії позивачу з 12 серпня 2015 року.

За таки обставин позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 159, 160-163, 167 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі Рівненської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з часу звернення за призначенням пенсії - 12 серпня 2015 року.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корецький районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 лютого 2016 року.

С у д д я :