ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2016 р.Справа №804/15823/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Публічне акціонерне товариство «Златобанк», про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20 листопада 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Публічне акціонерне товариство «Златобанк», в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича щодо не включення позивача до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича включити позивача до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві «Златобанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб після одержання від Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича підтвердження включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду - включити позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором №080806 на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_1.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2015 року залишено без руху позовну заяву ОСОБА_3 та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В обґрунтування позову зазначено наступне:
- дізнавшись про відсутність позивача в загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, позивач звернувся до фонду та уповноваженої особи із заявою від 27 травня 2015 року, у якій просив включити його до переліку (реєстру) вкладників ПАТ «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду, та виплатити гарантовану суму відшкодування за вкладом. Не отримавши відповідь позивач 7 серпня 2015 року повторно направляв заяви, на які не отримав відповіді;
- кошти позивача, розміщені на вкладному рахунку НОМЕР_1 в ПАТ «Златобанк» є його приватною власністю;
- відповідачами не наведено підстав для визнання нікчемним договору банківського вкладу «Класичний» (депозиту) №08086, укладеного між позивачем та ПАТ «Златобанк», не надано доказів, які б свідчили, що зазначений правочин є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.
Представник Уповноваженої особи проти позову заперечив, надавши пояснення на адміністративний позов, згідно яких:
- на момент складання пояснень Уповноваженою особою листом від 20 січня 2016 року №87 направлено додаткову інформацію щодо переліку осіб про включення ОСОБА_3 до переліку вкладників АТ «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- ОСОБА_3 для отримання відшкодування коштів за його вкладом може надати письмове звернення на адресу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до дня внесення запису про ліквідацію банку як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб;
- на даний момент вимоги позивача щодо включення його до переліку вкладників задоволені, Уповноважена особа вважає, що предмет позову відсутній та наявні підстави для відмови позивача від адміністративного позову.
Від Фонду гарантування вкладів надійшли письмові заперечення, в яких останній просив залишити позов без задоволення, та зазначив наступне:
- Фонд затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, повноваження щодо включення до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами надані Уповноваженій особі на ліквідацію ПАТ «Златобанк»;
- у переданому Уповноваженою особою переліку вкладників ПАТ «Златобанк» інформація щодо позивача була відсутня, у зв'язку з чим й не могла бути врахована при складанні Загального реєстру;
- позовна вимога позивача щодо зобов'язання Фонду гарантування вкладів включити позивача до Загального реєстру є передчасною, оскільки у Фонду відсутні правові підстави для включення позивача до Загального реєстру, крім того у позивача до Фонду відсутній спір з даного питання.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 12 лютого 2015 року між ОСОБА_3 та Публічним акціонерним товариством «Златобанк» була укладена угода про приєднання до Публічної пропозиції про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб (договір банківського вкладу) у доларах США №080806, за умовами якого, відповідно до пункту 2.3 початкова сума вкладу складає 5000 доларів США, згідно пункту 2.1 договору банк відкриває вкладнику вкладний (депозитний) рахунок НОМЕР_1 (а.с.11).
Відповідно пункту 2.5 договору банківського вкладу строк розміщення вкладу до 12 березня 2015 року. Згідно пункту 2.6 договору розмір процентної ставки 9% річних. Рахунок для зарахування процентів №26381500100017 (пункт 2.7 договору). Пунктом 2.8 договору передбачено, що по закінченні строку дії цього договору, зазначеного в пункту 2.5, шляхом перерахування на його рахунок, на підставі відповідної письмової заяви вкладника, в порядку, встановленому чинним законодавством України, або шляхом видачі готівки через касу банку, з оплатою вкладником зазначених операцій за тарифами банку, що діють на день здійснення таких операцій, згідно з умовами цього договору.
Відповідно пункту 3.2 договору банк повідомляє вкладника про те, що повернення вкладу гарантується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб в розмірі, визначеному чинним законодавством України на дату недоступні вкладу. Перед підписанням цієї Угоди вкладник ознайомився з розміром гарантованої суми відшкодування за вкладами відповідно до статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
На підставі постанови Правління Національного банку України від 13.02.2015 року №105 «Про віднесення ПАТ «Златобанк» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 13.02.2015 року №30 «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «Златобанк», згідно з яким з 14.02.2015 року розпочато процедуру виведення ПАТ «Златобанк» з ринку шляхом запровадження тимчасової адміністрації строком на три місяці з 14.02.2015 року по 13.05.2015 року та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Златобанк» Славінського Валерія Івановича (а.с.34).
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 12.05.2015р. №310 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Златобанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 13.05.2015р. №99 «Про початок процедури ліквідації АТ «Златобанк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Златобанк» та призначено уповноваженою особою на ліквідацію ПАТ «Златобанк» Славінського Валерія Івановича строком на 1 рік з 18 год. 00 хв. 13.05.2015 року до 12.05.2016 року включно (а.с.35).
28.04.2015 року на офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення, згідно з яким з 29.04.2015 року ПАТ «Златобанк» здійснює виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився до 15.04.2015 року включно, а також продовжуються виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу, строк дій яких закінчився раніше, та за договорами банківського рахунку. Виплати коштів будуть здійснюватись через установи ПАТ «Державний ощадний банк України»; виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Позивач неодноразово звертався до Уповноваженої особи на ліквідацію ПАТ «Златобанк» Славінського Валерія Івановича з вимогою включити його до реєстру вкладників для отримання грошових коштів або повідомити про причини затримки у виплаті йому гарантованої суми, проте Уповноваженою особою відповіді надано не було.
Уповноваженою особою надано суду лист, адресований директору-розпоряднику Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Ворушиліну К.М. від 20.01.2016 року вих. №87 «Про надання інформації згідно листа ФГВФО №21/040-18-СЗ від 05.01.2016 року та надання переліку осіб для внесення змін до переліку вкладників», зазначений лист надано як підтвердження внесення позивача до переліку вкладників ПАТ «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів.
У вказаному листі зазначено наступне:
- загальна гарантована сума збільшена на 81461079,28 грн.;
- рахунки вкладників були тимчасово заблоковані на підставі протокольного рішення комісії щодо віднесення до нікчемних правочинів (договорів) банківських вкладів від 07.04.2015 року і наказу Уповноваженої особи на здійснення тимчасової адміністрації від 08.04.2015 року через те, що на рахунки кошти надійшли від юридичних осіб та фізичних осіб, сума вкладів яких перевищувала гарантований Фондом розмір, Уповноваженою особою Фонду 22.06.2015 року було надіслано до органів внутрішніх справ заяви про вчинення кримінального правопорушення за правочинами, які були віднесені до нікчемних на підставі зазначеного наказу;
- старшим слідчим Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві 26.08.2015 року було відкрито за зверненням Уповноваженої особи від 22.06.2015 року кримінальне провадження в ЄРДР №12015100100010032 (за фактом одержання коштів від фізичних осіб, сума вкладів яких перевищувала гарантований Фондом розмір) і №12015100100010030 (за фактом одержання коштів від юридичних осіб), на теперішній час зазначені кримінальні провадження не закриті;
- до переліку на розблокування не включені особи, за якими мають місце судові провадження щодо включення до переліку вкладників і на даний момент рішення або не винесено або має місце апеляційне провадження/касаційне оскарження рішення судів.
Суд не приймає до уваги твердження Уповноваженої особи про фактичне включення позивача до переліку вкладників ПАТ «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів, чим усунуто порушення прав та інтересів позивача.
Так, згідно вказаного листа, до переліку на розблокування не включені особи, за якими мають місце судові провадження щодо включення до переліку вкладників і на даний момент рішення не винесено рішення судів. Позивач вернувся до суду 20 листопада 2015 року, та станом на 20.01.2016 року остаточне судове рішення по справі не винесено.
Суду надано лише перелік записів, про осіб, які включені до переліку вкладників та які мають право на отримання відшкодування за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому міститься прізвище позивача, проте, окрім прізвища позивача перелік не містить жодної інформації, що не є належним доказом включення позивача до відповідного переліку, крім того, витяг з переліку не підписаний, отже, й не може бути використаний як доказ у справі.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року №4452-VI (далі Закон №4452-VI).
Уповноважена особа Фонду відповідно до Закону №4452-VI це працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Фонд є юридичною особою публічного права. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому Законом №4452-VI, здійснює такі функції:
- здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;
- здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Наслідками призначення уповноваженої особи Фонду є те, що Уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.
Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку (частина 5 статті 45 Закону №4452-VI).
Відповідно до статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень.
Статтею 27 Закону №4452-VI, на порушення якої посилається позивач, визначено, що Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 №4452-VI.
Судом встановлено, що Уповноважена особа не включила позивача до переліку, сформованого відповідно до статті 27 Закону №4452-VI, що призвело до не включення останнього і в затверджений Фондом реєстр вкладників.
Також судом встановлено, що позивач, як вкладник, не включений і в перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом.
Відповідно до розділу ІІ «Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами», затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14 (далі Положення №14), банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити, зокрема:
- протягом тижня з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку - аналіз стану бази даних (установити записи про вкладників, у яких відсутні або некоректно введені реквізити) та порівняння інформації, що зазначена у базі даних, на повну відповідність даним з копій документів вкладників із справ з оформлення рахунків та усунення всіх виявлених помилок (за наявності);
- формування файлів та архівування бази даних про вкладників відповідно до вимог розділу II Правил;
- направлення до Фонду файлів бази даних разом із супровідним листом.
- направлення до Фонду файлів, зокрема, із переліком вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону.
Фонд здійснює аналіз та перевірку файлів D та Z на предмет відсутності помилкових записів та правильності розрахунку гарантованих сум у файлі Z.
Результати перевірки файлів разом із супровідним листом передаються уповноваженій особі Фонду. У супровідному листі вказується статус прийняття файлу (прийнято без помилок / прийнято з помилками), а також зазначаються сума і кількість безпомилкових записів та сума і кількість записів з помилками.
Файл з помилками передається уповноваженій особі Фонду для перевірки та доопрацювання, зокрема, засобами електронної пошти Національного банку України.
Банк має право надати до Фонду відповідні зміни до бази даних про вкладників. Зміни надаються до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Зміни реквізитів вкладника (поля 2 - 10) надаються за структурою файлу Z з обов'язковим зазначенням номера інформаційного рядка у файлі Z (ідентифікатора вкладника). Усі інші зміни, що стосуються певного конкретного запису з файлу D (сум, номерів рахунків та договорів, дат укладення та закінчення договорів тощо), надаються за структурою файлу D з обов'язковим зазначенням номера інформаційного рядка у файлі D (ідентифікатора рахунку вкладника) та номера інформаційного рядка у файлі Z (ідентифікатора вкладника).
Розділом V «Правил формування та ведення баз даних про вкладників», затверджених рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 9 липня 2012 року №3 (далі - Правила №3) визначені особливості ведення бази даних у банках, що віднесені до категорії неплатоспроможних.
Так, у разі прийняття Національним банком України рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних банк виконує дії, визначені пунктом 4 розділу II Положення №14.
При виплаті за рахунок цільової позики Фонду коштів за вкладами за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, інформаційний рядок з полем «N рядка у файлі» цього вкладника зберігається в базі даних, у тому числі якщо залишок коштів після виплати буде нульовим.
Згідно розділу VI Правил №3 банк розробляє внутрішній документ про порядок формування бази даних про вкладників, збереження інформації, що введена в базу даних, а також наказом визначає осіб, відповідальних за формування та збереження інформації. Відповідальні особи призначаються щодо кожного відокремленого підрозділу і банку - юридичної особи.
Після отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних керівник банку забезпечує передачу бази даних у повному обсязі уповноваженій особі Фонду.
Надаючи оцінку доводам відповідачів про правомірність невключення позивача до переліку, та в подальшому до Загального реєстру, з огляду на нікчемність правочину, суд виходить із редакції нормативних актів, що діяли станом на час виникнення спірних правовідносин, та із наступного.
Відповідно до статті 37 Закону №4452-VI Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право, зокрема:
- вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку;
- продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій;
- повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів;
- заявляти від імені банку позови майнового та немайнового характеру до суду, у тому числі позови про винесення рішення, відповідно до якого боржник банку має надати інформацію про свої активи;
- звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.
Згідно із статтею 38 Закону №4452-VI Фонд зобов'язаний забезпечити збереження активів та документації банку.
Уповноваженою особою не повідомлено жодної підстави для невключення позивача до відповідного переліку.
Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 року №361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених за коном заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, ви ходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
При цьому суд виходить із того, що чинним законодавством не передбачено виключення вкладника із переліку, що складається Уповноваженою особою, навіть у разі блокування коштів на його рахунку під час процедури тимчасової адміністрації, крім того, відповідачі не змогли пояснити нормативне обґрунтування правомірності не включення позивача до переліку, за відсутності реалізації передбачених законом заходів, зокрема й в межах процедури ліквідації.
Відсутність позивача у такому переліку є порушенням Розділу V Правил №3, згідно якого з дня віднесення банку до категорії неплатоспроможних значення полів «номер рядка у файлі D» та «номер рядка у файлі Z» не повинні змінюватись до дати початку ліквідації банку, якщо така подія настане, та до дати завершення ліквідації. При цьому номер рядка у файлі D набуває змісту ідентифікатора рахунку вкладника, а номер рядка у файлі Z - ідентифікатора вкладника.
Відповідно до пункту 6 розділу III Положення №14 протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
На відновлення порушеного права суд вважає обґрунтованим задовольнити вимогу про зобов'язання Уповноваженої особи включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у тому числі шляхом внесення змін до такого переліку та подання їх Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зазначені висновки суду відповідають правовій позиції, викладеній Вищим адміністративним судом в ухвалі від 25 червня 2015 року по справі К/800/19839/15, К/800/18572/15.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб після одержання від Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича підтвердження включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду - включити позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором №080806 на відкриття та обслуговування поточного рахунку НОМЕР_1, то суд відмовляє у її задоволенні, виходячи з наступного.
Виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр виключно на підставі переліку вкладників, складеного та наданого уповноваженою особою Фонду.
Станом на час розгляду справи Фондом гарантування вкладів не були порушенні права позивача, оскільки у Фонду відсутні будь-які первинні документи по вкладникам і тому при складанні Загального реєстру використовуються виключно інформація, що наявна в переданому уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.
Законодавство не покладає обов'язок на Фонд враховувати під час складання Загального реєстру інші документи, окрім переліку вкладників.
Оскільки позивача не було включено уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не мав правових підстав здійснюватися відповідні процедури по включенню останнього до Загального реєстру вкладників.
Вимоги про зобов'язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити позивача до Загального реєстру вкладників після одержання від Уповноваженої особи підтвердження включення позивача до переліку вкладників є передчасними та суперечать сутності адміністративного судочинства, що полягає в захисті прав позивача, які на момент розгляду справи Фондом гарантування вкладів порушені не були.
З огляду на викладене, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Публічне акціонерне товариство «Златобанк», про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича щодо не включення ОСОБА_3 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Златобанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Златобанк» Славінського Валерія Івановича включити ОСОБА_3 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, у тому числі шляхом внесення змін до такого переліку, та подати їх Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 29 лютого 2016 року.
Суддя І.О. Верба