ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2016 р. Справа № 821/3418/15-а
Категорія: 9.2 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.,
за участю секретаря - Худика С.А.
за участю представника апелянта - Алексеєвої Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства «Терра - Прайм» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року по справі за позовом Приватного підприємства « Терра - Прайм» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Терра-Прайм" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - відповідач, ДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.10.2012 р.:
- № 0004242205, яким за порушення п.п. 1,12 ст.3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до ПП "Терра-Прайм" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 240 934,08грн.;
- № 000425205, яким за порушення п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6 849,90грн.;
- № 0004262205, яким за порушення пп.267.6.4 п.267.6 ст. 267 Податкового Кодексу України до ПП "Терра-Прайм" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 858,00грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року - в задоволенні позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі, Приватне підприємство "Терра-Прайм", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить постанову суду -скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ПП "Терра-Прайм" має статус юридичної особи, зареєстроване за адресою: м. Херсон, вул. К. Хетагурова, 68 та перебуває на обліку в ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області, як платник податків, зборів та обов'зкових платежів.
Згідно з договором оренди складських приміщень від 30.12.2011 р. позивачеві передано у строкове платне користування складські приміщення в м. Запоріжжя за адресою вул. Г. Сапожнікова, 8б. Зі складу здійснюється відвантаження товарів оптовим покупцям, які знаходяться у м. Запоріжжі та Запорізькій області.
20.09.2012 р. ДПІ у Запорізькій області проведено перевірку господарської одиниці - складу, що перебуває у користуванні ПП "Терра-Прайм" та розташований за адресою: м.Запоріжжя, вул. Г. Сапожнікова, 8б, результати якої зафіксовано у акті (довідці) фактичної перевірки від 21.09.2012 р. № 0056/08/00/22/35120290. Перевірка проводилась у присутності заступника комерційного директора підприємства - ОСОБА_2 Під час даної перевірки встановлено порушення: п.1, п.12 ст. 3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 та ст. 267 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Контролюючим органом до акту внесено інформацію про факти, встановлені в ході перевірки, а саме зазначено, що на момент перевірки підприємством не надано документації на підтвердження наявного на складі товару.
Згідно щоденного звіту про рух товарів зі складу та накладної № 48800 від 19.09.2012 р. виявлений факт здійснення позивачем реалізації товару зі складу за готівкові кошти, що призвело до порушення у вигляді невидачі розрахункового документу на повну суму покупки, непроведення розрахункової операції через РРО у сумі 1369,98 грн. та неоприбуткування готівки до каси підприємства.
Станом на 20.09.2012 р. ПП "Терра-Прайм" не надано касової книги, у зв'язку з тим, що каси на території орендованих приміщень немає.
ДПІ встановлено, що позивач здійснює торговельну діяльність без отримання торгового патенту.
За матеріалами перевірки, заступник комерційного директора підприємства ОСОБА_2 надав письмові пояснення щодо відсутності у ПП "Терра-Прайм" за місцем знаходження об'єкта накладних на внутрішні переміщення товару з м. Херсона, каси та торгового патента. 19.09.2012 р. ОСОБА_2, за його словами, необачно видав товар за готівку клієнту, плануючи виписати його на себе у рахунок заробітної платні. Накладна № 48800 від 19.09.2012 р. оформлена на бланку з печаткою, яка привезена ним з
м. Херсона.
Відповідачем, за результатами перевірки, винесені податкові повідомлення-рішення від 26.10.2012 р. № 0004242205 про застосування фінансових санкцій у розмірі 240934,08 грн. (1,00 + (120466,54*2)=240934,08) за порушення п. 1, п.12 ст.3 Закону України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", № 000425205 в розмірі 6849,90 грн. (1369,98*5=6849,90) за порушення п.2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні та № 0004262205 за порушення пп.267.6.4 п.267.6 ст. 267 Податкового Кодексу України в сумі 858,00 грн. (подвійний розмір збору за один календарний місяць).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР). Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюється Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україніі, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320.
Так, пунктами 3, 1, 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
- застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. При цьому, за приписами абзацу 6 ст. 2 Закону № 265/95-ВР саме реєстратор розрахункових операцій, виконаний із застосуванням комп'ютерних засобів, який додатково виконує технологічні операції, визначені сферою його застосування, і забезпечує друкування розрахункових та інших звітних документів є комп'ютерно-касовою системою.
Таким чином, суб'єкту господарювання, який здійснює розрахункові операції в безготівковій формі (в т.ч. шляхом внесення готівки безпосередньо на поточний рахунок або шляхом перерахування у безготівковому порядку на цей рахунок) необхідно додержуватися загальновстановлених вимог порядку проведення розрахунків через РРО у відповідності з переліком включених моделей РРО до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та здійснювати облік товарних запасів на складах.
За порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня (п.1 ст.17 Закону № 265/95-ВР, у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин).
Колегія суддів погоджується з доводами податкового органу стосовно того, що твердження позивача щодо ведення обліку товарних запасів за допомогою комп'ютерної програми є хибним, оскільки комп'ютерно-касова система - це РРО, виконаний із застосуванням комп'ютерних засобів, який додатково виконує технологічні операції, визначені сферою його застосування, і забезпечує друкування розрахункових та інших звітних документів.
Проте, під час перевірки ПП "Терра-Прайм" жодних облікових даних у комп'ютерних засобах обслуговування підприємства не було виявлено. Як і не надано наказу керівника підприємства щодо збереження облікових документів в будь якому іншому місці.
Статтею 20 Закону № 265/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320 встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Як встановлено судом з акту перевірки, позивачем було виписано контрагенту ПП ОСОБА_3 накладну № 48800 від 19.09.2012 р., скріплену печаткою та підписом уповноваженої особи ПП "Терра - Прайм" на товар (молочну продукцію), який реалізовано 19.09.2012 р. за готівкові кошти з торгівельною націнкою на суму 1369,98 грн.
Проте вказана сума не була оприбуткована у відповідності до вимог пункту 2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, який передбачає своєчасне (тобто 19.09.2012 р.) здійснення такої операції відносно усієї готівки, що надходить до кас.
Квитанція № 09-1252555/С від 09.11.2012 р. про внесення ОСОБА_2 коштів в сумі 975,10 грн. (без торгівельної націнки) за товар, яка була ним оплачена в безготівковому порядку, не є належним доказом, який спростовує факт надходження до ПП "Терра - Прайм" готівки в сумі 1369,98 грн. в день продажу продукції за придбаний контрагентом позивача товар.
Абзацом 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).
Так, відповідно до пп. 267.1.1. п.267.1, пп. 267.6.1., 267.6.4.пп. п.267.6 ст. 267 ПКУ платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності:
а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів;
б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України;
в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти;
г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).
Оригінал торгового патенту повинен бути розміщений, зокрема: на фронтальній вітрині магазину, а за її відсутності - біля реєстратора розрахункових операцій; на фронтальній вітрині малої архітектурної форми.
Торговий патент діє на території, на яку поширюються повноваження органу, який здійснив реєстрацію суб'єкта господарювання, або за місцезнаходженням відокремленого підрозділу.
Підпунктом 267.1.2. п.267.1. ст. 267 ПКУ (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) визначено вичерпний перелік суб'єктів господарювання, які не є платниками збору за провадження торговельної діяльності та діяльності з надання платних послуг та які звільнені від обов'язку щодо отримання торгового патенту.
З огляду на наведене, колегія суддів також вважає, що позивачем не надано суду належних доказів, які відносять ПП "Терра-Прайм" до категорії суб'єктів господарської діяльності, визначених у пп.267.1.2. п.267.1 ст. 267 ПКУ, та спростовують позицію податкового органу щодо необхідності отримання позивачем торгового патенту в результаті здійснення торговельної діяльності на його об'єкті.
Частиною ч.2 ст.19 Конституції України та передбачає обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З наявних у справі доказів, суд дійшов обґрунтованого висновку, що оспорювані податкові повідомлення - рішення № 0004242205, № 0004252205, № 0004262205 від 26.10.2012 р. є обгрунтованими та прийнятими на підставі, в межах повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства « Терра - Прайм» - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року по справі за позовом Приватного підприємства « Терра - Прайм» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.
Головуючий :
Судді: