Постанова № 56118154, 10.02.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
806/5313/15
Номер документу
56118154
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2016 року м.Житомир справа № 806/5313/15

категорія 8.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чернової Г.В.,

секретар судового засідання Халімончук С.С.,

за участю: представників позивача Камінського А.Ф., Савлук Т.С.,

представника відповідача Рудківської Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссягаз" до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просить скасувати податкові повідомлення-рішення № 0005021500, № 0005031500 від 01.12.2015, винесені Коростишівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що податковим органом було проведено камеральну перевірку товариства з питання несвоєчасності сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів в жовтні, листопаді 2015 року та складено акт № 143/06-10-152/39809534 від 01.12.2015, яким встановлено порушення строків сплати цільової надбавки. На підставі акту винесено податкові повідомлення-рішення: № 0005021500, яким за затримку на 7 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 64769,60 грн нарахований штраф в розмірі 6476,96 грн; № 0005031500, яким за затримку на 31 календарний день сплати грошового зобов'язання в сумі 83000 грн нарахований штраф в розмірі 16600 грн. Проте, Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліссягаз" вважає ці рішення неправомірними, оскільки порушення строків не відбулось. Так, відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, граничними термінами для сплати збору у вигляді цільової надбавки за серпень та вересень 2015 року є 30.09.2015 та 30.10.2015 відповідно. Товариством до бюджету було сплачено збір за серпень у розмірі 64769,60 грн 23 вересня 2015 року згідно платіжного доручення № 19, а збір за вересень в сумі 83000 грн, 4452,66 грн (всього 87452,66 грн) - 27 та 30 жовтня 2015 року згідно платіжних доручень № 23 та № 30. Таким чином, податкові зобов'язання були виконані вчасно та належним чином. У випадку ж прострочення переказу платежів банківською установою, платник, згідно норм Податкового кодексу України та Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", відповідальності не несе. Враховуючи викладене, вини позивача в порушенні строків не було, а тому винесені податкові рішення підлягають скасуванню.

Представники позивача підтримали позов з підстав, заявлених у ньому та просили його задовільнити.

Представник відповідача подав письмове заперечення та просив відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного висновку.

01.12.2015 Коростишівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області було проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссягаз" по питанню несвоєчасності сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів в жовтні, листопаді 2015 року та складено акт № 143/06-10-152/39809534 (а.с.13-14).

Згідно акту, податковим органом встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме:

- прострочення сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів, визначених у пункті 316.1, 316.2 на 31 день (граничний строк - 30.10.2015). Штрафна санкція за прострочення складає 20% від суми - 16600 грн (684,05 грн+15915,95 грн);

- прострочення сплати збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів, визначених у пункті 316.2 на 7 днів (граничний строк - 30.09.2015). Штрафна санкція за прострочення складає 10% від суми - 6476,96 грн.

01.12.2015 відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:

1) № 0005021500, яким за затримку на 7 календарних днів від граничного строку сплати грошового зобов'язання в сумі 64769,60 грн нарахований штраф в розмірі 6476,96 грн (а.с.10,11);

2) № 0005031500, яким за затримку на 31 календарного дня від граничного строку сплати грошового зобов'язання в сумі 83000 грн нарахований штраф в розмірі 16600 грн (а.с.12,13).

Суд не може погодитись з правомірністю даних рішень, з огляду на наступне.

Згідно поданих ТОВ "Поліссягаз" за серпень та вересень податкових декларацій зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів, самостійно визначене податкове зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету складає 64769,61 грн та 87452,66 грн відповідно (а.с.15-24).

Відповідно до п.29 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово, до 1 січня 2016 року, встановлюється збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

Платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, у тому числі уповноважені особи договорів простого товариства, які:

а) провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів;

б) споживають імпортований ними природний газ як паливо або сировину;

в) споживають видобутий ними природний газ як паливо або сировину.

Підпунктами 1.6-1.7 пункту 29 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному місяцю.

Податкові декларації збору подаються платниками збору контролюючим органам у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Форма податкової декларації встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

За змістом п.54.1 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п.57.1 ПКУ).

Згідно пп.49.18.1 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З урахуванням зазначених норм, граничними строками для сплати товариством податкового зобов'язання у вигляді збору - цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів за серпень та вересень 2015 року було 30.09.2015 та 30.10.2015.

Як видно із платіжного доручення № 19, позивачем 23.09.2015 було здійснено перерахування цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів за серпень 2015 року в сумі 69112,94 грн (а.с.25).

Згідно платіжних доручень № 23 та № 30, позивачем 27.10.2015 та 30.10.2015 було здійснено перерахування цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів за вересень 2015 року в сумі 83000 грн та 4452,66грн, а всього 87452,66 грн.

Таким чином, посилання податкового органу на прострочення сплати даного збору ТОВ "Поліссягаз" за серпень та вересень 2015 року в сумах 83000 грн та 64769,61 грн є безпідставним, що спростовується поданими платіжними дорученнями.

Крім того, в аспекті питання прострочення сплати податку, суд звертає увагу на слідуюче.

Згідно п. 22.1 ст.22 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (Закон), ініціювання переказу здійснюється, в тому числі, за таким розрахунковим документом як платіжне доручення.

Відповідно до п. 8.1 ст. 8, п.22.4 ст.22 Закону, банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

Під час використання розрахункового документа ініціювання переказу для платника є завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

За змістом абз.2 п. 32.2 ст.32 Закону, у разі порушення банком, що обслуговує отримувача, строків завершення переказу цей банк зобов'язаний сплатити отримувачу пеню у розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожний день прострочення, що не може перевищувати 10 відсотків суми переказу, якщо інший розмір пені не обумовлений договором між ними. В цьому випадку платник не несе відповідальності за прострочення перед отримувачем.

Згідно п.129.6 Податкового кодексу України, за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

З аналізу вказаних норм випливає, що у разі прострочення зарахування суми податків до державного бюджету з вини банку, платник податку не несе відповідальності за таке порушення.

Платіжні доручення № 19, № 23,№ 30 були одержані банком 23.09.2015, 29.10.2015 та 30.10.2015, а тому банк, в силу вимоги п. 8.1 ст. 8 Закону, був зобов'язаний виконати доручення позивача зі сплати цільового збору в день його надходження, проте порушив строк його виконання.

При цьому, суд не бере до уваги твердження відповідача, що банком не було здійснено відповідного перерахування податку до бюджету в зв'язку із можливою відсутністю коштів на банківському рахунку позивача.

З наданої до суду довідки тимчасової адміністрації ПАТ "УКРІНБАНК" від 08.02.2016 № 1082/о/2-16 видно, що в вересні 2015 року на балансі рахунку товариства знаходилась сума в розмірі 70731, 22 грн, а жовтні (станом на 27.10.2015) - в розмірі 83100 грн.

Отже, наявність у позивача в досліджуваний період коштів у зазначених сумах безумовно свідчила про платоспроможність товариства перерахувати до бюджету збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів у вересні 2015 року в сумі 83000 грн та у жовтні 2015 року в сумі 64769,60 грн, на прострочення яких контролюючим органом було нараховано штрафи податковими рішеннями.

Враховуючи викладене, податковим органом не доведено факту порушення строків розрахунку з вини позивача, відтак прийняті податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано доказів правомірності прийнятих рішень № 0005021500, № 0005031500 від 01.12.2015, з огляду на що, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати в сумі 2436 грн.

Керуючись статтями 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

постановив:

Адміністративний позов задовільнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 01.12.2015 № 0005021500, № 0005031500.

Стягнути з Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссягаз" сплачений судовий збір в розмірі 2436 грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 17 лютого 2016 р.