ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 року Житомир справа № 806/5359/15
категорія 8.3.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черняхович І.Е., суддів: Капинос О.В., Нагірняка М.Ф.,
за участі секретаря Господарчук І.В.,
за участі представника позивача Камінського А.Ф.,
за участі представника відповідача Зеленової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Державної фіскальної служби про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" звернулось до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, яка виразилась у невиконані обов'язку щодо підготування та подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн;
- зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби в Житомирській області висновок про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України подати до Головного управління Державної казначейської служби в Житомирській області узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість з урахуванням висновку про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн;
- зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державну фіскальну службу України у десятиденний строк із дня набрання постановою законної сили подати до Житомирського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання постанови.
В обґрунтування позову зазначає, що бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Державної фіскальної служби призвела до порушення прав позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідачів заперечувала проти заявлених позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" 17.09.2015 подало до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ) податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2015 року, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 1600000,00грн. Суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню за серпень 2015 року визначені в р. 3 "Розрахунку суми бюджетного відшкодування" (додаток 3 до Декларації, а.с. 18) та в "Заяві про повернення суми бюджетного відшкодування" (додаток 4 до Декларації, а.с. 19) і відображені в р. 23.2 "Податкової декларації з податку на додану вартість" (а.с. 13-14).
Житомирська ОДПІ 07.12.2015 за вих. №15928/10/16-25-15-02 повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" (далі - Товариство) про те, що в жовтні 2015 року проведено камеральну перевірку Товариства, висновки якої викладені в Довідці №1574/06-25-15-02/36575373 від 20.10.2015, підтверджено заявлене Товариством бюджетне відшкодування в сумі 1600000,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що в силу приписів Податкового кодексу України Житомирська ОДПІ повинна була в п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, однак цього зроблено не було, що призвело до порушення прав позивача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковий кодекс України (далі - ПК України), а механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість регулюється Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість", затвердженим Постановою КМ України, від 17.01.2011, № 39 (далі - Порядок № 39), Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках", затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України, від 03.02.2011, № 68/23 .
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Приписами п. 200.7 ст. 200 ПК України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п. 200.10. ст. 200 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що отримавши вказані документи, Житомирською ОДПІ на виконання приписів п. 200.10 ст. 200 ПК України, було проведено камеральну перевірку Товариства, висновки якої викладені в Довідці №1574/06-25-15-02/36575373 від 20.10.2015, якою підтверджено заявлене Товариством бюджетне відшкодування в сумі 1600000,00 грн.
Отже, заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування 1600000,00 грн, підтверджена висновками камеральної перевірки, що викладені в Довідці Житомирської ОДПІ.
Приписами п. 200.12 ст. 200 ПК України, визначено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою (пункт 8 Порядку № 39).
Відповідно до п. 9 Порядку № 39, на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Представник Житомирської ОДПІ в судовому засіданні пояснила, що без погодження Державною фіскальною службою України сум податку на додану вартість, заявлених позивачем до відшкодування, Житомирська ОДПІ не має права складати висновки на органи казначейства по відшкодуванню ПДВ.
Суд вважає, що такі пояснення представника податкового органу ніяким чином не свідчать про відсутність бездіяльності податкового органу щодо надання органу казначейства, відповідно, висновків та узагальненої інформації, оскільки ні Податковим кодексом України, ні Порядками № 39, № 68/23 не передбачена можливість ненадання до органів казначейства висновків та узагальненої інформації у разі не виявлення невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податкових деклараціях, що було в даному випадку.
Отже, представником відповідачів в судовому засіданні не спростовано, що всупереч чинному законодавству податковим органом не подано до органів казначейської служби узагальнену інформацію щодо відшкодування Товариству надмірно сплаченого податку на додану вартість, чим порушено права позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, що передбачене Податковим Кодексом України.
Бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 ПК та Порядком № 39, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку. Даний висновок зроблено у постанові Верховного суду України від 16.09.2015 у праві № 2а/0570/17001/2012.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.
Що стосується зобов'язання Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державну фіскальну службу України у десятиденний строк із дня набрання постановою законної сили подати до Житомирського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання постанови, суд вважає, що на даній стадії відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, яка виразилась у невиконані обов'язку щодо підготування та подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн.
Зобов'язати Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області у Житомирській області надати Головному управлінню Державної казначейської служби в Житомирській області висновок про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України подати до Головного управління Державної казначейської служби в Житомирській області узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість з урахуванням висновку про відшкодування ТОВ "ДКП "Фармацевтична фабрика" податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 1 600 000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1827,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДКП "Фармацевтична фабрика" судові витрати у вигляді судового збору у сумі 1827,00 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя І.Е.Черняхович
Судді О.В. Капинос
М.Ф. Нагірняк
Повний текст постанови виготовлено: 22 лютого 2016 р.