Справа № 643/7009/15-а
Провадження № 2-а/643/18/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.02.2016 р. Московський райсуд м. Харкова у складі головуючого судді Оксененко В.А., з участю секретаря Тугайбей В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ у МОСКОВСЬКОМУ РАЙОНІ м. ХАРКОВА про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії, -
установив:
ОСОБА_1 27.04.2015 р. звернулась із адміністративним позовом до УПФУ у Московському районі м. Харкова вказавши, що з 09.01.2002 року отримує пенсію по втраті годувальника- чоловіка ОСОБА_2, якій 30 років пропрацював на посаді судді Київського районного суду м. Харкова. 25.09.2012 р. та 24.02.2015 р. вона зверталась з заявами до УПФУ про перерахунок пенсії у зв*язку з підвищенням посадового окладу працюючого судді, в чому їй було відмовлено. Вважає відмову УПФУ у перерахунку зазначеної пенсії неправомірною, оскільки, її чоловік працював суддею; Законом України «Про судоустрій та статус суддів» з 01.01.2013 р. посадовий оклад працюючого судді підвищений до 10 мінімальних заробітних плат та суддя не є державним службовцем. Просить визнати дії УПФУ щодо не проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника у відповідно до ст..37-1 ЗУ «Про державну службу» неправомірними та зобов*язати відповідача здійснити перерахунок цієї пенсії з 06.09.2014 р.
Представник відповідача позов не визнав, пояснив суду, що пенсія по втраті годувальника призначена ОСОБА_1 у 2002 р. на підставі ЗУ «Про державну службу», оскільки, аналогічне питання ЗУ «Про статус суддів» (в редакції на той час) не було врегульовано. Перерахунок раніше призначених державним службовцям пенсій передбачений ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» та здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Згідно п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. за №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку та обчислення пенсії» перерахунок пенсії здійснюється виходячи з розмірів заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Оскільки, посадові оклади державних службовців з 2008 року не переглядались, підстави для перерахунку пенсії позивачки відсутні.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши надані письмові докази, приходить до наступного.
При розв'язанні спорів за позовами на рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень суди відповідно до частини третьої статті 2 КАС повинні перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, ОСОБА_1 з 09.01.2002 р. отримує пенсію по втраті годувальника- чоловіка ОСОБА_2, якій на час смерті був працюючим суддею.
24.02.2015 р. позивачка звернулась із заявою до УПФУ про перерахунок пенсії у зв*язку з підвищенням посадового окладу працюючого судді, надавши на підтвердження довідку Територіального управління державної судової адміністрації в Харківської області.
Розпорядженням УПФУ від 27.02.2015 р. у перерахунку пенсії відмовлено.
Але, з цим погодитись не можна.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачені такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ст. 36 цього Закону «1. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу…»
Отже, соціальна виплата, яка отримується ОСОБА_1 у вигляді пенсії по втраті годувальника, є похідною від набутих за життя прав годувальника; її призначення, розмір залежали від декількох обставин, невід*ємними складовими яких є: посада, яку займав годувальник до смерті, наявність у нього стажу трудового та страхового, розмір заробітку (посадового окладу).
На час смерті ОСОБА_2 працював суддею, тому, на нього поширювались дії Законів Україні, які регулюють матеріальне, соціальне забезпечення суддів України.
З цього приводу суд зазначає, що особливий статус судді, гарантії його незалежності визначено Конституцією і законами України, зокрема Законом України «Про статус суддів»
Згідно з частиною другою статті 1 зазначеного Закону, судді є посадовими особами судової влади, які відповідно до Конституції України наділені повноваженнями здійснювати правосуддя і виконувати свої обов'язки на професійній основі в Конституційному Суді України та судах загальної юрисдикції.
Статтею 1 Закону України « Про державну службу» державна служба в Україні визначена як професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Згідно зі статтею 2 вказаного Закону посада - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень.
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що суддя, на якого поширюється дія положень статей 1, 2 Закону N 3723-XII, є державною службовою особою, яка здійснює функції представника державної судової влади на постійній основі, наділений повноваженнями здійснювати правосуддя та одержує суддівську винагороду за рахунок державних коштів.
Про даний факт свідчить і то, що «посада судді» відсутня у Класифікації посад державних службовців.
Статтею 43 Закону України «Про статус суддів» ( в редакції станом на 2002 рік) ч.2. « За суддею, який перебуває у відставці, зберігається звання судді і такі ж гарантії недоторканності та соціального захисту, як і до виходу у відставку. ( Частина друга статті 43 із змінами, внесеними згідно із Законом N 4015-12 від 24.02.94 )
Частиною 4 цієї статі закріплено, що «Судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ).
Призначення і виплата щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок коштів державного бюджету.»
У свою чергу, статтею 37-1 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.»
Постановою КМУ від 31 травня 2000 р. N865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» вказано, що
1. Установити, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
{ Абзац перший пункту 1 в редакції Постанови КМ N 112 ( 112-2014-п ) від 25.03.2014 }»
Частиною 2 цього пункту встановлено, що «У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови. { Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 269 ( 269-2006-п ) від 09.03.2006 }
Одночасно, пунктом 4 вказаної Постанови встановлено обмеження щодо перерахунку пенсії державному службовцю та такій перерахунок проводиться лише у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.
Як приведено вище, суддя не є державним службовцем, що надає суду можливість зробити висновок про те, що відмова органів ПФУ у перерахунку пенсії з втрати годувальника (судді), якім є померлий ОСОБА_2 з посилкою на п.4 Постанови КМУ №865 не є правильним.
07.07.2010 набув чинності ЗУ № 2453-VI «Про судоустрій та статус суддів» де вказано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією гарантій незалежності суддів (ч.6 ст.47).
Усталена судова практика свідчить про те, що конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання). Статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.
Викладене відповідає положенням Європейської хартії про закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 р., неодноразово висловлювалась у рішеннях Конституційного Суду України (напр.,рішення № 3-рп/2013 від 03.06.2013 р.) та у правових позиціях Верховного Суду України з приводу розгляду справ даної категорії (напр., у справі № 21-24а14)
Як вбачається з довідки, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації в Харківської області №22 від 04.02.2015 р. посадовий оклад працюючого судді станом на 15.02.2015 р. змінився та був збільшений.
Отже, у відповідача є підстави для перерахунку позивачки пенсії з втрати годувальника.
Керуючись ст. 160 КАС України, Законом України «Про статус суддів», Законом України «Про судоустрій та статус суддів», Постановою КМУ №865, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Московському районі м. Харкова щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії по втраті годувальника у відповідності до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу».
Зобов*язати Управління Пенсійного Фонду України у Московському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника на умовах ст. ст.37-1 Закону України «Про державну службу», починаючи з 06.09.2014 р.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду на протязі 10 днів.
Повний текст судового рішення виготовлений 25.02.2016 р.
СУДДЯ: В.А. ОКСЕНЕНКО.