Постанова № 56106859, 26.02.2016, Айдарський районний суд Луганської області (до 25.04.2025 - Новопсковський районний суд Луганської області)

Дата ухвалення
26.02.2016
Номер справи
420/3469/15-а
Номер документу
56106859
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 26.02.2016

ЄУ № 420/3469/15-а

Провадження №2-а/420/2/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2016 року Новопсковський районний суд Луганської області

у складі головуючого судді: Стеценко О.С.

за участю секретаря Рожковій Л.В.

позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Коваленка Олександра Олександровича, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 Новопсковського районного суду Луганської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Новобілянська сільська рада Новопсковського району, про скасування рішення районної комісії Новопсковської районної державної адміністрації від 12.06.2014 та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з адміністративним позовом, в якому просить суд скасувати рішення районної комісії Новопсковської районної державної адміністрації (протокол № 2) від 12.06.2014 щодо відмови у висуненні кандидатури позивача на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»; зобов'язати відповідача повторно розглянути документи позивача, внесені Новобілянською сільською радою з відповідним клопотанням на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».

Заявою про уточнення позовних вимог позивач просив: визнати протиправними дії районної комісії Новопсковської районної державної адміністрації щодо відмови у висуненні кандидатури ОСОБА_1 на присвоєння почесного звання України «Мати - героїня»; зобов'язати Новопсковську районну державну адміністрацію повторно розглянути документи ОСОБА_1, внесені Новобілянською сільською радою з відповідним клопотанням на присвоєння почесного звання «Мати-героїня» відносно ОСОБА_1.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що вона народила та виховала до восьмирічного віку п'ятьох дітей, а тому претендує на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня». 12.06.2014 відбулось засідання районної комісії Новопсковської районної державної адміністрації щодо попереднього розгляду її документів на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», на якому не було прийнято позитивного рішення відносно неї, оскільки її син ОСОБА_5 був притягнений до кримінальної відповідальності. Таку відмову позивач вважає незаконною та протиправною.

Відповідач у запереченні на позов просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що в клопотанні голови Новобілянської сільської ради не зазначено конкретних заслуг, що стали підставою для порушення клопотання про присвоєння почесного звання. Крім того, відповідно до листа Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 09.06.2009 № 4.1/6399 багатодітні матері, діти яких були засудженими умовно, або знаходились в місцях позбавлення волі, а також, без поважних причин виховувались в інтернатних закладах, або знаходились під опікою, не мають право для порушення клопотання щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», а син позивача ОСОБА_5 притягувався до кримінальної відповідальності.

В судовому засіданні позивач на полягала на задоволенні позову з підстав, викладених у ньому.

Представник заперечив на задоволенні позову з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву.

Третя особа до судового засідання не прибула, у заяві від 04.02.2016 просить розглянути справу без участі їх представника.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі та давши їм належну оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Позивач ОСОБА_1 народила та виховала п'ятьох дітей: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_8, що підтверджується копіями відповідних свідоцтв про народження.

Згідно долучених до позову характеристик ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 характеризуються позитивно. Згідно характеристики ОСОБА_5 останній притягувався до кримінальної відповідальності умовно.

13.05.2014 Новобілянською сільською радою було винесено рішення № 14, яким вирішено на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» винести кандидатури ОСОБА_1, ОСОБА_10.

20.05.2014 Новобілянською сільською радою на ім'я голови Новопсковської районної державної адміністрації було внесено клопотання про висунення кандидатури на присвоєння почесного звання «Мати-героїня» жінкам, які народили і виховали п'ятеро і більше дітей жителів села Новобіла ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_6

Комісією протокольним рішенням № 2 від 12.06.2014 відмовлено ОСОБА_1 у висуненні її кандидатури на присвоєння почесного звання у зв'язку з невідповідністю кандидатури вимогами Указу Президента України від 29.06.2001 № 476/2001 «Про почесні звання України», а саме у зв'язку з притягненням сина до кримінальної відповідальності.

Листом Новопсковської районної державної адміністрації від 16.06.2014 № 16-7/8-1371 повідомлено Новобілянську сільську раду про неприйняття позитивного рішення щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» ОСОБА_1

Про наявність такого рішення позивач дізналася лише у листопаді 2015 року, що не заперечувалось у судовому засіданні представником відповідача, тому позивач звернулась за захистом своїх прав до суду в межах строків, встановлених КАС України.

Суд вважає зазначену вище відмову неправомірною за таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 39 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад розглядають клопотання підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і вносять у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади подання про нагородження державними нагородами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державні нагороди України» державні нагороди України (далі - державні нагороди) є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною.

Підстави для присвоєння почесних звань України, порядок їх присвоєння, вручення та інші правила встановлює Положення про почесні звання України, затверджене Указом Президента України від 29.06.2001 № 476/2001 (далі - Положення).

Згідно з п. 9 Положення почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Так, відповідно до п. 12 Положення, клопотання про присвоєння почесних звань, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації.

Судом встановлено, що позивач народила та виховала п'ятьох дітей.

Відмовляючи ОСОБА_1 щодо висунення її кандидатури на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», районна комісія виходила з того, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, був притягнутий до кримінальної відповідальності, а згідно листа Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 09.06.2009 № 4.1/6399 багатодітні матері, діти яких були засудженими умовно, або знаходились в місцях позбавлення волі, не мають право для порушення клопотання щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».

Як зазначено вище, відповідно до пункту 9 Положення почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Статтею 13 Закону України «Про державні нагороди» від 16 березня 2000 року №1549-III передбачено, що для попереднього розгляду питань, пов'язаних з нагородженням державними нагородами, при Президентові України утворюється Комісія державних нагород та геральдики, яка є дорадчим органом і працює на громадських засадах. Персональний склад зазначеної Комісії та порядок її роботи визначаються Президентом України.

Згідно з пунктами 3, 6 Положення про Комісію державних нагород та геральдики, Указом Президента України від 31 грудня 2011 року №1211/2011 (далі - Положення) № 1211/2011 основним її завданням є, зокрема, підготовка висновків щодо порушених перед Президентом України клопотань про нагородження державними нагородами України, позбавлення державних нагород України, поновлення у правах на державні нагороди України, видачу дублікатів нагород або документів про нагородження. Рішення Комісії приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів Комісії та оформлюється протоколом, який підписується головуючим на засіданні Комісії.

Положенням № 1211/2011 передбачено право комісії відхиляти клопотання про нагородження державною нагородою, а пунктом 8 цього Положення визначено, що, у разі відхилення Комісією клопотання про нагородження державною нагородою України відповідні матеріали повертаються органу, організації, які вносили подання.

Таким чином, Законом України «Про державні нагороди» та Положенням про почесні звання України не встановлено, що наявність судимості у дітей може бути безспірною підставою для відхилення клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня».

Така позиція викладена також в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.01.2015 у справі № К/800/61344/14.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що основними вимогами для присвоєння почесного звання «Мати-героїня» є народження нею п'ятьох і більше дітей та виховання їх до восьмирічного віку, тому у відповідача відсутні підстави для відмови у задоволенні клопотання про висунення кандидатури позивача на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».

Крім того, районною комісією не було безпосередньо розглянуто вирок суду, яким притягнуто до кримінальної відповідальності ОСОБА_5. Такий висновок комісія зробила лише з наданої характеристики останнього, що не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні.

Судом також встановлено і не заперечувалось сторонами у справі ОСОБА_5 притягувався до кримінальної відповідальності, будучи повнолітнім, а тому мати не може нести відповідальності за поведінку повнолітнього дієздатного сина.

Таким чином, є обґрунтованою вимога позивача про визнання протиправними дії районної комісії Новопсковської районної державної адміністрації щодо відмови у висуненні кандидатури ОСОБА_1 на присвоєння почесного звання України «Мати - героїня».

Відповідно до ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 24 червня 1999 року № 6-рп/99 наголосив на тому, що метою функціонального поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову є розмежування повноважень між різними органами державної влади та недопущення привласнення повноти державної влади однією з гілок влади.

Таким чином, є обґрунтованою вимога позивача про зобов'язання Новопсковської районної державної адміністрації повторно розглянути документи ОСОБА_1, внесені Новобілянською сільською радою з відповідним клопотанням на присвоєння почесного звання «Мати-героїня» відносно ОСОБА_1.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАК України судові витрати за подання позову стягуються з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 86, 94, 97, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Новобілянська сільська рада Новопсковського району, про скасування рішення районної комісії Новопсковської районної державної адміністрації від 12.06.2014 та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії районної комісії Новопсковської районної державної адміністрації щодо відмови у висуненні кандидатури ОСОБА_1 на присвоєння почесного звання України «Мати - героїня».

Зобов'язати Новопсковську районну державну адміністрацію повторно розглянути документи ОСОБА_1, внесені Новобілянською сільською радою з відповідним клопотанням на присвоєння почесного звання «Мати-героїня» відносно ОСОБА_1.

Стягнути з Новопсковської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 04051589, на користь ОСОБА_1, інн. НОМЕР_1, судовий збір сплачений за подання позову у сумі 487 грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на подання апеляційної скарги, якщо така не була подана.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Новопсковський районний суд Луганської області з подачею її копії до апеляційної інстанції у десятиденний строк з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складено 26.02.2016.

Суддя О.С. Стеценко