ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/351/16-а
провадження у справі № 2-а/0285/60/16
25 лютого 2016 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Савицька Л.Й., розглянувши в порядку скороченого провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирській області (далі - УПФУ) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
08.02.2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку. Однак рішенням комісії Управління від 10.11.2015 року йому було відмовлено з посиланням на неможливість визначити за поданими документами право на зниження пенсійного віку. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки у нього наявні всі документи, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
11.02.2016 відкрито скорочене провадження у справі та роз'яснено відповідачу право подати заперечення на позов.
22.02.2016 на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому він просить відмовити у позові у зв'язку з його безпідставністю і необґрунтованістю. Крім того пояснив, що Постановою КМУ № 1055 від 16.12.2015 року «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» шляхом злиття окремих органів пенсійного фонду України перейменовано Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі на Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 55 Закону передбачено, що особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій.
Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, що підтверджується копією посвідчення категорії 2.
При зверненні до Управління із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону, рішенням комісії Управління по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 112 від 10.11.2015 року позивачу було відмовлено з тих підстав, що за поданими документами неможливо визначити право на зниження пенсійного віку.
Така відмова відповідача у призначенні пільгової пенсії є неправомірною з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач у складі військової частини 43187 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в період 09 липня по 02 жовтня 1986 року, що підтверджується копіями посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2, військового квитка серії НОМЕР_1, архівних довідок Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України, Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу від 23 лютого 1993 року, Центрального архіву МО України від 31 жовтня 1996 року.
Згідно зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відмовляючи у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку у відповідності до вимог ст. 55 Закону, орган пенсійного фонду безпідставно не взяв до уваги усі надані позивачем документи та діяв не на підставі, не в межах повноважень і не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Таким чином, пенсійний орган не спростував належність та достатність для підтвердження спеціального трудового стажу наданих позивачем документів, що є його обов'язком, а тому суд приходить до висновку про те, що своїми діями він допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, які підлягають відновленню.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 69-71, 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення комісії Управління пенсійного фонду України в місті Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 112 від 10.11.2015 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та скасувати його.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із застосуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня подачі заяви про призначення пенсії за віком.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуюча Л.Й.Савицька