ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2016 року Житомир справа № 806/39/16
категорія 5.1.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" про продовження дії спеціальної санкції,
встановив:
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до суду з позовом, у якому просило подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономрозвитку від 27 лютого 2015 року № 186, до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення вказаних порушень за експортним контрактом від 28.02.2014 № 28/02/2014, укладеним з "Bond Alliance LTD" (Великобританія). В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що на підставі подання Державної фіскальної служби України відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" була застосована спеціальна санкція у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а саме: порушення законодавчо встановлених строків розрахунків в іноземній валюті. З огляду на неусунення Товариством зазначеного порушення у визначені строки позивач вважає за доцільне продовжити дію спеціальної санкції.
У відподності до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду у порядку скороченого провадження.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі вважається врученою відповідачу згідно вимог ч.11 ст.36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що Державна фіскальна служба України листом № 7245/5/99-99-22-05-02-16 від 19 листопада 2014 року звернулася до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з поданням про застосування спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність» відносно Товариства з обмеженою відповідальністю " "Експорт-Плаза".
На підставі наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 186 від 27 лютого 2015 року до Товариства з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" за порушення статей 1 і 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" було застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
11 червня 2015 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Державної фіскальної служби України з листом № 4102-10/18828-03 для з'ясування обставин доцільності скасування або продовження дії спеціальної санкції відносно відповідача.
На вказане звернення ДФС України листом № 15834/5/99-99-22-05-02-16 від 03 липня 2015 року повідомила позивача про доцільність продовження дії спеціальної санкції у зв'язку з неусуненням виявлених порушень. А також зазначила про перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортними операціями від 04.06.2014 № 2859/713, від 07.07.2014 № 3785/713, від 04.08.2014 № 5067/713 за контрактом від 28.02.2014 № 28/02/2014, укладеним з "Bond Alliance LTD", на адресу якого відвантажено ядра горіхів волоських без шкаралупи на загальну суму 2677,33 євро. Перевіркою встановлено відсутність ТОВ "Експорт-Плаза" за юридичною адресою (акт від 17 червня 2014 року № 567/06-25-22-06/38909383). Стан платника "8" - "до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Відповідно до пункту 2.2 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої Постановою НБ України № 136 від 24 березня 1999 року (надалі - Інструкція № 136), відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня оформлення МД або підписання акта (іншого документа).
Згідно з пунктом 2.3 Інструкції № 136, банк знімає експортну операцію резидента з контролю після зарахування виручки за цією операцією на поточний рахунок останнього.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Відповідно частини 2 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Так, пунктом 1 та абзацом 18 частини 14 пункту 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України № 634/2011 від 31 травня 2011 року (далі - Положення № 634/211) передбачено, що Мінекономрозвитку є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який відповідно до покладених на нього завдань застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Пунктом 2.1 розділу 2 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України № 340/672 від 09 листопада 2006 року (надалі - Порядок № 340/672), Державною податковою адміністрацією на підставі відповідних матеріалів, які свідчать про порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язаних із ним законів України, готуються подання до Мінекономіки про застосування спеціальних санкцій.
Частиною 3 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено перелік відомостей, які повинно містити подання щодо застосування санкцій, а саме: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Згідно з частиною 6 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Частиною 5 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" передбачено, що індивідуальний режим ліцензування діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України та скасовується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до абзацу 1 пункту 3.4 розділу 3 Порядку № 340/672, при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження.
Згідно з частинами 7-9 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Водночас, частиною 10 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти центральному органу виконавчої влади з питань економічної політики матеріали про їх скасування (зміну виду, тимчасове зупинення).
Також, відповідно до частини 12 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.
Факт неусунення порушення підтверджується листами ПАТ "Банк Форум" № 5067/73 від 04.08.2014, № 3785/73 від 07.07.2014, № 2853/73 від 04.06.2014, які наявні в матеріалах справи.
Більше того, відсутні докази щодо звернення відповідача до Мінекономрозвитку з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії спеціальної санкції.
Також суд вважає за доцільне зазначити, що відповідно до частини 15 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", з метою уточнення інформації центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики може звертатися до державних органів, що здійснюють контроль у сфері зовнішньоекономічної діяльності, валютний контроль, та агентів валютного контролю із запитами про одержання додаткових матеріалів (інформації) щодо діяльності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які звернулися до нього з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкції.
У випадку відсутності відповідних клопотань позивач застосовує спеціальні санкції на підставі інформації, наданої ініціатором подання.
Крім того, відповідач не надав суду доказів оскарження наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 186 від 27 лютого 2015 року про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Враховуючи наведене і те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" не усунуло порушення вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", тому суд вважає за необхідне подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 186 від 27 лютого 2015 року.
Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 186 від 27 лютого 2015 року, на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "Експорт-Плаза" порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», допущених при виконанні експортного контракту від 28 лютого 2014 року № 28/02/2014, укладеного з "Bond Alliance LTD" (Великобританія).
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Г.В. Чернова