Постанова № 56063138, 02.02.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2016
Номер справи
805/4959/15-а
Номер документу
56063138
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2016 р. Справа № 805/4959/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-України» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень від 13.11.2015року за №0015031502, №0015041502, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль-України» звернувся з позовною заявою до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень від 13.11.2015року за №0015031502, №0015041502.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Торгово-промислова палата України, за зверненням позивача, засвідчила настання обставин непереборної сили з 02.02.14 р. при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. Позивач вказує, що звернувся до відповідача із заявою від 23.11.15 р. про списання безнадійного боргу, в порядку ст. 101 Податкового кодексу України (далі - ПК України), проте, відповіді не отримав.

Згідно з наданими письмовими запереченнями до позову, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що у ході перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин по податковим деклараціям позивача № 9022223603 від 22.04.2014 р. на суму 148426,20 грн., та №9058966134 від 15.10.2014року на суму 69492,15грн. встановлено, що вказані узгоджені суми податкового зобов'язання несвоєчасно сплачені до бюджету, що є порушенням п. 57.1 ст. 57 ПК України, про що складено відповідний акт камеріальної перевірки № 1508/15-02 від 30.10.15р., на підставі якого винесені спріні податкові повідомлення-рішення. Вважає, що під час винесення спірних рішень відповідач діяв у межах чинного законодавства України.

Представниками позивача та відповідача було надано суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до положень ч.4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відстуність підстав для задоволення позовних вимог та встановив наступні обставини.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна" зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 37653064), місцезнаходження юридичної особи: 84150, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, буд. 28, перебуває на обліку як платник податків у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.

Стаття 67 Конституції України встановлює, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації та уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Таким чином, у разі подання декларації з визначенням відповідних сум до сплати, у платника податків виникає обов'язок сплатити цю суму до відповідного бюджету у встановлений законом строк.

Порядок подання податкової звітності та плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлено ст. 263 ПК України.

Відповідно до п. 263.1.1 ст.263 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинна на момент винекнення спірних правовідносин) платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Згідно п.263.11.1 ст.263 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинна на момент винекнення спірних правовідносин) платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, а при видобуванні вуглеводневої сировини, що дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Позивачем було подано відповідачу податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин № 9022223610 від 22.04.14 р. за 1-й квартал 2014 року на суму 148426,20грн., податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №9058966134 від 15.10.2014року за 2-й квартал 2014 року на суму 69492,15грн.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.263.12.1 ст.263 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинна на момент винекнення спірних правовідносин) платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до абз. 3 п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

На підставі п.п. 19-1.1.1, п.19-1.1 ст.19-1 та 20.1.4 п.20.1 статті 20, а також п.75.1 ст.75 ПК України, відповідачем було проведено камеральну перевірку граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна", за наслідками якої складено акт №1508/15-02 від 30.10.2015 р.

У вказаному акті відповідачем встановлено, що позивачем порушено терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п.57.1 ст.57, п.250.2 ст.250 ПК України:

- термін сплати - 20.05.2014 р. - фактично сплачено 08.09.2014р. та 19.09.2014року, по терміну сплати 15.10.2014р. - фактично сплачено 17.10.2014р.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийняті спірні податкові повідомлення-рішення від 13.11.2015року за №0015031502, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна", за затримку на 111 та 122 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 148426,20грн., нараховано штраф у розмірі 20% у сумі 29685,24грн. та за №0015041502, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Руссоль-Україна", за затримку на 2 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 7276,30 грн., зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 727,63грн.

Позивачем надано суду наказ № 62 від 02.05.2014р., підписаний керівником позивача "Про зупинення виробництва", у зв'язку з проведенням активної фази антитерористичної операції в Слов'янську и Слов'янському районі та небезпеки для життя робітників підприємства; наказ № 200/1 від 01.09.2014р., підписаний керівником позивача "Про підготовку до запуску виробництва", в зв'язку з завершенням активної фази антитерористичної операції в м. Слов'янську и Слов'янському районі; лист від 05.08.14 р. до відповідача з проханням продовжити строк подання звітності по податкам та зборам за 1-ше півріччя 2014 р. та не нараховувати штрафи та пені; лист від 26.08.14 р. до відповідача з проханням надати відстрочку зі сплати податкового зобов'язання за користування надрами та не нараховувати штрафи та пені.

Листом № 730 від 01.09.14 р. позивач звернувся до відповідача з проханням перерахувати переплату з податку на прибуток на погашення грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 23090грн.

Шляхом вказаного перерахування, що було здійснено 08.09.14 р., було погашено заборгованість відповідача з з плати за користування надрами для видобування корисних копалин забруднення за 1-й квартал 2014 року на суму 23090грн.

Вказані обставини сторонами не заперечуються.

Листом № 1737 від 23.11.15 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про списання, зокрема, і нарахованого штрафу в сумі 29685,24 грн. та 727,63грн., що зазначені у спірних податкових повідомленнях - рішеннях. У якості додатку до вказаного листа було надано копію сертифікату (висновку) ТПП України №2929/05-4 від 08.09.14р.

Вказана заява мотивована посиланнями на пп. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 ПК України та п.4 розділу 2 наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.13 р. № 577 "Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків".

Суд зазначає, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначені тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції. Цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Відповідно до статті 10 Закону Протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є, зокрема, висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Відповідно до ст. 11 Закону України № 1669-VІІ, внесені відповідні зміни до Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", зокрема даний закон доповнено ст. 14-1, згідно якої форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Статтею 101 Податкового кодексу України визначено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном "безнадійний" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пп. 101.2.4 п 101.2 ст. 101 ПК України).

Позивачем до матеріалів справи надано засвідчену належним чином копію сертифікату Торгово-промислової палати України від 08.09.2014р. №2929/05-4 про настання форс-мажорні обставин (обставини непереборної сили), яким засвідчено настання форс - мажорні обставини (обставин непереборної сили) зокрема : акти тероризму, збройний конфлікт, військові дії на території Донецької області з 02 травня 2014 року для ТОВ "Руссоль-Україна" щодо дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації.

Проте, суд зазначає про наступні обставини.

Відповідно до п. 101.5 ст. 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.13 р. № 577, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 р. за № 1844/24376 затверджено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі - Порядок).

Відповідно до пп.4 п. 2.1 вказаного Порядку під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Пунктом 4.1 вказаного Порядку встановлено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.

Таким чином, сукупний аналіз положень ст. 101 ПК України та Порядку, вказує на те, що безнадійний податковий борг підлягає списанню лише після відповідного звернення платника податку до податкового органу.

У даній справі спірні податкові повідомлення - рішення винесені відповідачем 13.11.2015 року, тобто ще до того як позивач звернувся до відповідача із заявою про списання безнадійного податкового боргу (23.11.15 р.).

Отже, станом на момент винесення спірного рішення (13.11.15 р.), відповідач діяв правомірно, обгрунтовано та у межах чинного законодавства України.

Крім того, суд зазначає, що протиправність дій податкового органу щодо відмови у списанні безнадійного податкового боргу не є предметом оскарження в даній справі.

Також, суд не приймає до уваги письмові пояснення позивача в частині не правомірності дій відповідача щодо застосування штрафних санкцій на нараховану позивачу суму пені в розмірі 7276,26грн., оскільки з картки особового рахунку платника вбачається, що штрафні санкції позивачу були нараховані за несвоєчасну сплату податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2 квартал 2014року в розмірі 7276,26грн., а пеня, на яку посилається позивач, станом на 30.09.2014року була ним погашена, що й було зазначено в акті за №1450-20 від 02.10.2014року про звірення розрахунків - рядок А «погашено пені», як за даними органу ДПС, так і за даними платника податків. Разом з тим, суд зазначає, що недоїмка з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за 2 квартал 2014року в розмірі 7276,26грн. у позивача виникла 15.10.2014року, та була погашена платником податків 17.10.2014року, тобто з порушенням граничних строків сплати, у звязку з чим відповідачем було нараховано штрафні санкції у розмірі 10% від суми недоїмки у розмірі 727,63грн.

Враховуючи викладене, суд визнає позовні вимоги про скасування податкових повідомлень-рішень від 13.11.2015року за №0015031502, №0015041502, безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Приймаючи до уваги положення ст. 94 КАС України, судові витрати понесені позивачем відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-України» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкових повідомлень-рішень від 13.11.2015року за №0015031502, №0015041502 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Галатіна О.О.