ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 лютого 2016 року № 826/20327/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченко І.М., суддів: Іщука І.О., Шулежко В.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» доДержавної фіскальної служби Українипрозобов'язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної фіскальної служби України (далі по тексту - відповідач) про:
- зобов'язання відповідача включити до формули обчислення суми податку, на яку має право позивач зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суму від'ємного значення з декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року, а саме включити до рядка 9 даних системи електронного адміністрування ПДВ суму від'ємного значення з декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 347 790,00грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив.
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України дійшов переконання про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» (код ЄДРПОУ 05750295) зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Спеціалізовані державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС.
Як зазначає позивач, відповідно до даних системи електронного адміністрування ПДВ станом на 11 серпня 2015 року сума податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних має від'ємне значення - 1 162 258,43грн. та загальна сума поповнення електронного рахунку з поточного рахунку позивача також має значення «-» (копія витягу з системи електронного адміністрування ПДВ міститься в матеріалах справи). Тобто, позивач не має можливості зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За вказаних обставин, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу, суд виходить з наступного.
29 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» № 643-VIII від 16.07.2015 року.
Відповідно до п. 11 зазначеного Закону були внесені зміни в частині суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - SНакл):
«У підрозділі 2 розділу XX "Перехідні положення":
1) пункт 34 викласти в такій редакції:
"34. Встановити, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових Сума НаклОтр, Сума НаклВид та Сума Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом:
1) на суму середньомісячного розміру сум податку, які за останні 12 звітних (податкових) місяців (червень 2014року - травень 2015 року) / 4 квартали (II квартал 2014року - І квартал 2015 року) були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також; задекларовані як такі, що спрямовуються на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу. Платникам податку, які станом на 1 липня 2015 року зареєстровані платниками податку на додану вартість:
більше ніж: 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали - таке збільшення здійснюється протягом третього робочого дня після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість ";
менше ніж: 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали, а також; платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 липня 2015 року, - таке збільшення здійснюється протягом першого числа кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали;
4) до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015року)».
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з витягу з системи електронного адміністрування ПДВ № 18 від 11.08.2015р. позивач має SНакл у розмірі « - 1 162 258,43грн.».
Відповідно до ст. 200-1.3 Податкового кодексу України показник SНакл обчислюється за такою формулою:
SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - Sперевищ де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
SПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;
SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;
SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пп. 1 п. 10 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 569 від 16.10.2014р., обчислення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі покладено на ДФС.
Так, листами від 11.08.2015р. №63/82/97 та від 20.08.2015р. №63/82/103 позивач звертався до Державної фіскальної служби України з вимогою про виправлення розбіжностей в базі електронного адміністрування ПДВ та забезпечення формування підприємству витягу із фактичними даними від'ємного значення ПДВ у сумі 1 347 790,00грн.
Позивач зазначив, що станом на момент звернення до суду з адміністративним позов, відповідачем не надано відповіді на вказані листи підприємства та не включено до формули показники SВідшкод за податковою декларацією з ПДВ за червень 2015 року.
Відповідно до частини першої статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У той же час, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, було надано до матеріалів справи докази включення ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» до формули обчислення суми податку, на яку останній має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суми від'ємного значення з декларації з ПДВ за червень 2015 року у розмірі 1 347 790грн., а саме: Витяг з системи електронного адміністрування ПДВ №81 від 07.10.2015р. та відповідні розрахунки коригування, які наведені відповідачем в письмових запереченнях проти позову, а відтак дії, які просить позивач, вчинені Державною фіскальною службою України.
Одночасно, суд зазначає, що позивачем не оскаржується протиправна бездіяльність відповідача щодо не включення ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» до формули обчислення суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суму від'ємного значення з декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року на суму 1 347 790,00грн.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Отже, враховуючи те, що відповідачем включено до формули обчислення суми податку, на яку має право ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суму від'ємного значення з декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року у розмірі 1 347 790,00грн., підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Публічному акціонерному товариству «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя І.М. Погрібніченко
Судді: І.О. Іщук
В.П. Шулежко