Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2016 р. Справа № 805/5134/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О., розглянувши у приміщенні суду за адресою: 84112, Донецька область, місто Слов’янськ, вулиця Добровольського, 1, у порядку письмового провадження позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ АЛЕКС» до державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення – рішення відповідача №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 83832,80 грн.; скасування податкового повідомлення - рішення відповідача №0000441502/13157/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 7009,70 грн., -
В С Т А Н О В И В :
ТОВ «КОМПАНІЯ АЛЕКС» звернулось до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення – рішення відповідача №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 83832,80 грн.; скасування податкового повідомлення - рішення відповідача №0000441502/13157/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 7009,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що відповідачем проведена камеральна перевірка за результатами якої складено акт від 25.05.2015 №314/05-15-15-02-13526413.
На підставі акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 83832,80 грн. та №0000441502/13157/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 7009,70 грн.
Так, в акті перевірки податковий орган зазначив, що «Перевіркою встановлено, що платник порушив терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України».
Позивач не погоджується з висновком податкового органу з наступних підстав тобто вважає, що оскільки вони надали до відповідача два сертифіката Торгово-промислова палата України про настання обставин непереборної сили до них неможливо застосувати штрафні санкції за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток.
Крім того, позивач зазначає, що вони знаходяться у зоні АТО.
Просили суд задовольнити їх позов.
Представник позивача до суду не з’явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином
Представник відповідача надала до суду клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Крім того, представник відповідача надала письмові заперечення, вважає, що спірні ППР відповідають вимогам діючого законодавства.
Зазначає, що несвоєчасна сплата податкових зобов’язань визначених у податкових деклараціях призвела до нарахування штрафних санкцій відповідно до статті 126 ПК України.
Таким чином, вважає, що відповідач діяв у межах та у спосіб передбачений Законом.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливим розглянути справу в письмовому провадженні.
За приписами ч. 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
Спірним у справі є застосування штрафних санкцій до позивача за несвоєчасну сплату узгоджених зобов’язань з авансових внесків з податку на прибуток в зоні АТО.
ТОВ «КОМПАНІЯ АЛЕКС» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 13526413, місцезнаходження : 84307, Д/о, м. Краматорськ, вулиця Орджонікідзе, 16, що підтверджується витягом з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та знаходиться на обліку у відповідача.
ТОВ «КОМПАНІЯ АЛЕКС» подано до відповідача податкові декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік, за 2014 рік, уточнюючу за 2014 рік.
Відповідачем проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток за результатами якої складено акт від 25.05.2015 №314/05-15-15-02-13526413, яким встановлено порушення термінів сплати узгодженого зобов’язання з податку на прибуток протягом строків, визначених п.57.1 ст. 57 ПК України.
На підставі акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 83832,80 грн. та №0000441502/13157/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 7009,70 грн.
Відповідно до ст. 1 Податкового кодексу України податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.
Відповідно до п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов’язань (чинна на час спірних правовідносин).
Податкова декларація та розрахунок щомісячних авансових внесків за базовий звітний (податковий) рік подаються протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Пунктом 87.9 статті 87 ПК України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Статтею 102 ПК України передбачено граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником контролюючого органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків в внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.
Позивачем надано до суду два сертифікати ТПП України.
Торгово-промислова палата України видала сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №1999/05-4 від 25 липня 2014 відповідно до пунктів 100.4-100.5 статті 100 ПК України та Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 15 квітня 2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.
Торгово-промислова палата України видала позивачу сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №919/05-4 від 27.02.2015 який засвідчує форс-мажорні обставини (обставини не переробної сили) щодо обов’язку платника податків, а саме: сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами : Авансового внеску з податку на прибуток серпень, вересень, жовтень 2014 року в строк 10 днів після граничного строку подання звітності, які унеможливили його виконання в зазначений термін.
Статтею 133 ПК України платниками податку з числа резидентів є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII.
Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014.
Розпорядження КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053 “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція”; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 “Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053”, яким визначено ПЕРЕЛІК населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція зокрема м.Краматорськ.
Відповідно до частини 2-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з додатком до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженої розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р, до зазначених населених пунктів належить, зокрема, м.Краматорськ.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Відповідно до частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» даного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як встановлено судом із сертифіката Торгово-промислова палата України позивачу надано сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №919/05-4 від 27.02.2015 який засвідчує форс-мажорні обставини (обставини не переробної сили) щодо обов’язку платника податків, а саме: сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами : Авансового внеску з податку на прибуток серпень, вересень, жовтень 2014 року в строк 10 днів після граничного строку подання звітності, які унеможливили його виконання в зазначений термін.
Таким чином, сертифікатом Торгово-промислова палата України про настання обставин непереборної сили № 919/05-4 від 27.02.2015 встановлена неможливість сплати позивачем авансового внеску з податку на прибуток серпень, вересень, жовтень 2014 року в строк 10 днів після граничного строку подання звітності, а тому податкове повідомлення-рішення №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток підлягає скасуванню в частині суми у розмірі 41774,60 грн. (серпень 2014 - 13735,80 грн., вересень 2014 - 14019,40 грн., жовтень 2014 - 14019,40 грн.).
З приводу сертифікату Торгово-промислова палата України про настання обставин непереборної сили №1999/05-4 від 25 липня 2014 відповідно до пунктів 100.4-100.5 статті 100 ПК України та Торгово-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили з 15 квітня 2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, суд зазначає наступне
Статтею 100 ПК України встановлено порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Таким чином, ПК України передбачено порядок надання відстрочки податковим органом податкового боргу у зв’язку із наявністю дії обставин непереборної сили у позивача.
Суд вважає, що відповідачем правильно застосовано штрафні санкції за податковим повідомленням - рішенням №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 42058,20 грн. (листопад 2014 – 14019,40 грн., грудень 2014 – 14019,40 грн., січень 2015 – 14019,40 грн.) та за податковим повідомленням - рішенням №0000441502/13157/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 7009,70 грн. (лютий 2015 - 2014 – 7009,70 грн.).
Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позові доводи позивача є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Частинами 1, 3 статті 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно платіжного доручення від 23.10.2015 №1252 позивачем сплачено 1218грн. судового збору.
Згідно платіжного доручення від 24.11.2015 позивачем сплачено 144,64 грн. судового збору.
Як вбачається із позову позивач заявив про скасування двох ППР загалом у сумі 90842,50 грн., але як вбачається суд задовольнив тільки суму у розмірі 41774,60 грн., тому у відсотковому відношенні підлягає поверненню позивачу судовий збір у розмірі 736 грн.
Таким чином, суд вважає, що з державної податкової інспекції у м.Краматорську головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача судові витрати у розмірі 736 грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-3, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ АЛЕКС» до державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування податкового повідомлення – рішення відповідача №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 83832,80 грн.; скасування податкового повідомлення - рішення відповідача №0000441502/13157/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 щодо застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 7009,70 грн. – задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення - рішення державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління Міндоходів у Донецькій області №0000451502/13158/52/05-15-15-02-13-4 від 09.06.2015 у сумі 41774,60 грн.
В решті позовних вимог – відмовити.
Стягнути з державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ АЛЕКС» судові витрати у розмірі 736 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Аканов О.О.