ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" лютого 2016 р. м. Київ К/800/12646/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
за участю секретаря Ковтун О.С.
представника позивача Слюсар С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012
у справі №2а- 364/12/2670
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»
до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 15.02.2012 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012 постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 15.02.2012 скасовано. Прийнято нову постанову про задоволення позову. Скасовано податкові повідомлення-рішення від 12.10.2011 №0002091510 та від 12.10.2011 №0002101510.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Порядок обчислення податкових зобов'язань та строк сплати рентної плати за газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні врегульовано в розділі Х Податкового кодексу України.
Пунктом 256.1 ст. 256 ПК України визначено платниками рентної плати суб'єктів господарювання, які здійснюють видобуток (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманих в установленому законодавством порядку.
Пунктом 260.1 ст. 260 ПК України встановлено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.
За правилами, встановленими пунктом 260.3 ст. 260 ПК України, платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 260.5 ст. 260 ПК України, платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби.
Пунктом 260.7 ст. 260 ПК України встановлено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
З наведених норм чинного податкового законодавства вбачається, що граничним строком для подання звітного податкового розрахунку за базовий звітний (податковий) період є 20-тий календарний день наступного місяця, який слідує за звітним місяцем, а граничним строком для сплати суми податкового зобов'язання, зазначеного у поданому платником податку податковому розрахунку за податковий (звітний) період, є наступні 10 календарних днів, які настають за останнім днем граничного строку, встановленого для подання звітного податкового розрахунку за базовий звітний (податковий) період.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем було подано Податковий розрахунок з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за травень 2011 року разом з додатком № 1 «Розрахунок № 2 податкового зобов??язання з рентної плати за нафту або газовий конденсат», де визначено податкові зобов?язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 3115039,79 грн., який надійшов до податкового органу 17.06.2011.
А також подано Податковий розрахунок (№ 9004631058) з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за червень 2011 року разом з додатком № 1 «Розрахунок № 2 податкового зобов?язання з рентної плати за нафту або газовий конденсат» де визначено податкові зобов?язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 3711150,27 грн., який прийнято ДПІ на районному рівні 13.07.2011.
На підтвердження виконання податкового обов?язку щодо сплати вищезгаданих податкових зобов?язань, позивачем надано платіжні доручення:
-№ 1675 від 20.06.2011 щодо сплати 3115039,79 грн. рентної плати за газовий конденсат за травень 2011 року, що відповідає задекларованій сумі податкових зобов?язань за цей період;
-№ 1437 від 27.07.2011 щодо сплати 3711150,27 грн. рентної плати за червень 2011 року, що відповідає задекларованій сумі податкових зобов?язань за цей період.
Відповідачем проведено камеральну перевірку своєчасності сплати рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, за результатами якої складено акт перевірки №372/15/30019775 від 03.10.2011.
За висновками акта перевірки податкові зобов?язання за розрахунком за травень 2011 року у розмірі 103333,38 грн. з граничним строком сплати 30.06.2011 сплачено лише 27.07.2011 платіжним дорученням № 1437 за рахунок коштів, призначених для сплати податкових зобов?язань за червень 2011 року. Кількість днів затримки 27.
Податкові зобов?язання за розрахунком за червень 2011 року у розмірі 104017,93 грн. з граничним строком сплати 30.07.2011., сплачені за платіжним дорученням від 30.08.2011 №2060 за рахунок коштів, призначених для сплати податкових зобов?язань за липень 2011 року. Кількість днів затримки 31.
Підставою для таких висновків стало те, що згідно витягу з облікової картки (за платежем «рентна плата за газовий конденсат, що видобувається в Україні»), акту звірки від 01.07.2011, станом на останню дату граничного строку сплати податкових зобов?язань за травень 2011 року, тобто станом на 30.06.2011, у позивача рахувався борг у розмірі 103333,38 грн., статус якого як податкового боргу зумовлювався самостійним, що не заперечується позивачем, декларуванням податкових зобов?язань з рентної плати за газовий конденсат за попередній звітний період та несплатою цих податкових зобов?язань у повному обсязі у встановлений строк, внаслідок чого не в повній мірі сплачені податкові зобов?язання за минулий період набували статус податкового боргу станом на перше число наступного звітного місяця.
Зазначений борг (103333,38 грн.) був погашений відповідачем шляхом спрямування (зарахування) на його погашення частини коштів, сплачених позивачем за наступний період (за червень 2011 року) платіжним дорученням № 1437 від 27.07.2011 (3711150,27 грн.), що відповідає відомостям зазначеним в акті перевірки.
Внаслідок цього, виникла заборгованість із сплати податкових зобов?язань за поточний період (за червень 2011 року), яка була погашена за рахунок коштів, які надійшли від позивача за платіжним дорученням від 30.08.2011 № 2060 (сплата податкових зобов?язань за липень 2011 року), тобто за рахунок платежу за наступний звітний період.
Відповідно до положень п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов?язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За підтвердження наявності у позивача у 2011 році заборгованості по сплаті рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, у зазначеному відповідачем розмірі, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що дії відповідача по спрямуванню сплачених позивачем поточних зобов?язань на погашення боргу попередніх періодів є правомірними, оскільки це прямо передбачено вимогами Закону, що не враховано судом апеляційної інстанції.
За встановлених обставин, судова колегія доходить висновку, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно і скасовано судом апеляційної інстанції помилково.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Сумської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2012 скасувати.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 15.02.2012 залишити в силі.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-2391 КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун