Рішення № 56027210, 17.02.2016, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
17.02.2016
Номер справи
916/5005/15
Номер документу
56027210
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" лютого 2016 р.Справа № 916/5005/15

Позивач: Запорізька міська рада

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «СПС-ІНВЕСТ»

Про стягнення збитків

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1 довіреність №01\)2-17/00060 від 05.01.2016 р.;

Від відповідача: ОСОБА_2- довіреність №968 від 18.06.2012р.

Суть спору: Позивач, Запорізька міська рада, до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі- ТОВ) «СПС-ІНВЕСТ» про стягнення збитків у розмірі 88 982 грн. 50 коп.

Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.

Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , суд встановив:

24 грудня 2012р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення №77 «Про порядок залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя» , яким затверджено Порядок залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, який регулює організаційні та економічні відносини , повязані із залученням, розрахунком розміру , використанням коштів пайової участі замовників будівництва , реконструкції , реставрації, капітального ремонту (будівництво) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя та укладання договорів про пайову участь. Згідно п.1.5 Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію до бюджету розвитку м.Запоріжжя коштів для створення і розвитку вищезазначеної інфраструктури. Відповідно до п.2.2. Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м.Запоріжжя з урахуванням інших передбачених цим Порядком відрахувань становить:для нежитлових будівель та споруд -10% загальної кошторисної вартості будівництва обєкта . Згідно п.2.7 Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м.Запоріжжя визначається протягом 10 робочих днів з дня реєстрації виконавчим комітетом звернення замовника про укладання договору про пайову участь замовників у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя та доданих до нього документів , що підтверджують вартість будівництва обєкта , з техніко-економічними показниками. Відповідно до п.3.1 Правил договір про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя укладається під час надання департаментом архітектури та містобудування міської ради замовнику містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки або після надходження до виконавчого комітету міської ради повідомлення про реєстрацію декларації про початок будівельних робіт та дозволу на виконання будівельних робіт.

15 липня 2013р. за №ЗП 082131930562 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт на обєкті будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)». Замовником будівництва, згідно Декларації, є ТОВ «СПС-ІНВЕСТ».

Позивач у справі зазначає, що ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» не зверталось в установленому порядку до міської ради щодо укладання договору про пайову участь.

10 березня 2014р. за № ЗП 142140990627 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано Декларацію про готовність обєкта - «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)» до експлуатації, відповідно до якої вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію становить 889 825 грн.

Позивач вважає, що ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» порушено вимоги ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, а внаслідок невиконання відповідачем встановленого обовязку щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту територіальній громаді м.Запоріжжя завдано збитки у розмірі 88 982 грн. 50 кор. (10% від загальної вартості будівництва відповідно до п.2.2 Порядку).

Позивач вважає, що в діях відповідача наявний склад цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка, порушення вимог закону ст.ст.36,40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, який є обовязковим для виконання на відповідній території в силу приписів ст..144 Конституції України ; шкідливий результат такої поведінки (збитки)- неотримання територіальною громадою м.Запоріжжя доходу у розмірі 88 982 грн. 50 коп.; причинний звязок між протиправною поведінкою та збитками невиконання свого обовязку щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, невнесення відповідачем коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, є обєктивним зменшенням майнових благ територіальної громади міста , тобто є збитками, що виникли саме внаслідок протиправних дій відповідача ( невиконання відповідачем свого обовязку).; вина особи, яка заподіяла шкоду - ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» в порушення вимоги ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, не поінформувало виконком Запорізької міської ради про початок будівельних робіт, не звернулося до виконкому щодо укладання договору про пайову участь, хоча знало про необхідність укладання такого договору , мало можливість виконати свої зобовязання , але не вжило відповідних дій. Позивач також зазначає, що він не зав та не міг знати про виконання будівельних робіт ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» на обєкті будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)», у звязку з чим до повідомлення про реєстрацію Декларації про готовність обєкта до експлуатації був позбавлений можливості вчинити заходи щодо укладання договору про пайову участь до вводу обєкта в експлуатацію. Станом на даний час укладання такого договору є неможливим, оскільки обєкт будівництва вже введено в експлуатацію.

З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з вимогою щодо відшкодування збитків у розмірі 88 982 грн. 50 коп., але задоволення не отримав.

З урахуванням зазначеного, позивач просить суд стягнути з відповідача збитки у розмірі 88 982 грн. 50 коп.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що договір про пайову участь укладається під час надання департаментом архітектури та містобудування міської ради замовнику містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки або після надходження до виконавчого комітету міської ради повідомлення про реєстрацію декларації про початок будівельних робіт та дозволу на виконання будівельних робіт. На думку відповідача, виходячи з положень Порядку залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя органи місцевого самоврядування були у повній мірі обізнані про рух документів замовника та мали здійснювати контроль за виконанням Порядку.

Відповідач також зазначає, що відповідно до ст..641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. За таких обставин, відповідач вважає, що позивач ,будучи обізнаним про проведення відповідачем будівельних робіт, не був позбавлений можливості вчинити певні дії направлені на укладання договору пайової участі , однак, в порушення закону , цього не зробив.

Крім того, відповідач зазначив, що право на отримання грошових коштів у вигляді пайової участі у розвитку інфраструктури території у позивача виникає на підставі відповідного договору, в якому, зокрема, визначається величина пайової участі. Але такого договору укладено не було, у звязку з чим у сторін відсутні цивільні права та обовязки , повязані з виконанням такого договору та виключається можливість застосування положень ст..ст.22, 612, 623 Цивільного кодексу України.

Відповідач також зауважив, що він є орендарем земельної ділянки за адресою: м.Запоріжжя, вул..Розваги, 27 на підставі договору оренди землі від 18.05.2007р. Метою використання земельної ділянки є розташування оздоровчо-житлового комплексу. Обєкт будівництва був збудований у період з 2008р. по 21.12.2009р. За таких обставин. відповідач вважає, що саме у цей період підлягало вирішенню питання щодо пайової участі ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» . Реконструкція ж нежитлових приміщень на земельній ділянці, питання щодо забудови якої було вирішено у 2007-2009 роках, на думку відповідача не є підставою для укладання договору про пайову участь. Крім того, відповідач вважає, що виходячи з системного аналізу норм Закону України „Про планування містобудівної діяльності , Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , дія цього Закону не поширюється на ТОВ «СПС-ІНВЕСТ», оскільки відповідач здійснив лише реконструкцію існуючої будівлі без забудови нової земельної ділянки, у звязку з чим не є замовником будівництва в розумінні ст..1 Закону України „Про планування містобудівної діяльності і у нього відсутній обовязок укладати договір на пайову участь та сплачувати пайові внески.

Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» є орендарем земельної ділянки за адресою: м.Запоріжжя, вул..Розваги, 27 на підставі договору оренди землі від 18.05.2007р. Метою використання земельної ділянки є розташування оздоровчо-житлового комплексу. При цьому, відповідно до п.4 договору оренди земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами орендаря. Отже, не відповідає дійсності посилання відповідача на те, що будівництво оздоровчо-житлового комплексу здійснювалося у період з 2008р. по 21.12.2009р.

15 липня 2013р. за №ЗП 082131930562 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт на обєкті будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)». Замовником будівництва, згідно Декларації, є ТОВ «СПС-ІНВЕСТ».

За загальними правилами реконструкцією є комплекс будівельних робіт та організаційно-технічних заходів щодо зміни призначення будинків або їх основних техніко-економічних показників (кількість і площа квартир, загальна площа, потужність, геометричні розміри, місткість, кількість послуг та інше) з метою поліпшення умов проживання, експлуатації, якості обслуговування, збільшення обсягу послуг.

Згідно ст.. 9. Закону України „Про архітектурну діяльність будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Стаття 1. Закону України „ Про регулювання містобудівної діяльності визначає, зокрема, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до п.25 Переліку обєктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011р. №109 „Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, до обєктів будівництва , для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, відноситься реконструкція житлових та не житлових приміщень , без змін їх зовнішньої конфігурації , улаштування в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових будівлях підприємств та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення.

З урахуванням того, що будівельні роботи ТОВ „СПС-ІНВЕСТ було здійснено на обєкті будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)» містобудівні умови та обмеження він не отримував.

Але, за приписами ст.. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва: 1) об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; 2) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення; 3) будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла; 4) індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках; 5) об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів; 6) об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури; 7) об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру; 8) об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів; 9) об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); 10) об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків. Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону. Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками. У разі зміни замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму коштів, сплачених попереднім замовником відповідно до укладеного ним договору про пайову участь. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

За матеріалами справи, 24 грудня 2012р. Запорізькою міською радою було прийнято рішення №77 «Про порядок залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя» , яким затверджено Порядок залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, який регулює організаційні та економічні відносини , повязані із залученням, розрахунком розміру , використанням коштів пайової участі замовників будівництва , реконструкції , реставрації, капітального ремонту (будівництво) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя та укладання договорів про пайову участь. Згідно п.1.5 Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію до бюджету розвитку м.Запоріжжя коштів для створення і розвитку вищезазначеної інфраструктури. Відповідно до п.2.2. Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м.Запоріжжя з урахуванням інших передбачених цим Порядком відрахувань становить:для нежитлових будівель та споруд -10% загальної кошторисної вартості будівництва обєкта . Згідно п.2.7 Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м.Запоріжжя визначається протягом 10 робочих днів з дня реєстрації виконавчим комітетом звернення замовника про укладання договору про пайову участь замовників у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя та доданих до нього документів , що підтверджують вартість будівництва обєкта , з техніко-економічними показниками. Відповідно до п.3.1 Правил договір про пайову участь замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя укладається під час надання департаментом архітектури та містобудування міської ради замовнику містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки або після надходження до виконавчого комітету міської ради повідомлення про реєстрацію декларації про початок будівельних робіт та дозволу на виконання будівельних робіт.

Зазначене рішення Запорізької міської ради на даний час є чинним, в установленому законом порядку не скасоване, одже, виходячи з приписів ст..144 Конституції України є обовязковим для всіх субєктів господарювання на певній території.

При цьому, як вже зазначалося вище, Порядок залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя регулює організаційні та економічні відносини , повязані із залученням, розрахунком розміру , використанням коштів пайової участі замовників будівництва , реконструкції , реставрації, капітального ремонту (будівництво) у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя.

За таких обставин, у ТОВ „СПС-ІНВЕСТ виник передбачений нормою законодавства та рішенням Запорізької міської ради обовязок щодо пайової участі у створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, і у випадку належного виконання відповідачем приписів законодавства та рішення органу місцевого самоврядування , територіальна громада м.Запоріжжя могла б отримати у вигляді пайової участі грошові кошти у розмірі 88 982 грн. 50 коп. (10% від загальної вартості будівництва , визначеної у Декларації про готовність обєкта - «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)» до експлуатації, що була зареєстрована 10 березня 2014р. за № ЗП 142140990627 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області.

Статтею 22 Цивільного кодексу України визначено поняття збитків, яке поділяється на дві частини (види): реальні збитки і упущена вигода. Реальні збитки - це втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також втрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права. Упущена вигода - це доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене.

Визначення поняття збитків наводяться також у ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, відповідно до якої під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до ст. 225 Господарського кодексу України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Отже, відшкодування збитків є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльності особи; шкідливого результату такої поведінки (збитків), наявності та розміру понесених збитків; причинного звязку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного з елементів відповідальність у вигляду відшкодування збитків не наступає.

Як вбачається з матеріалів справи , в діях відповідача наявний склад цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка, порушення вимог закону ст.ст.36,40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, який є обовязковим для виконання на відповідній території в силу приписів ст..144 Конституції України ; шкідливий результат такої поведінки (збитки)- неотримання територіальною громадою м.Запоріжжя доходу у розмірі 88 982 грн. 50 коп.; причинний звязок між протиправною поведінкою та збитками невиконання свого обовязку щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, невнесення відповідачем коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, є обєктивним зменшенням майнових благ територіальної громади міста , тобто є збитками, що виникли саме внаслідок протиправних дій відповідача ( невиконання відповідачем свого обовязку).; вина особи, яка заподіяла шкоду - ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» в порушення вимоги ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку залучення , розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Запоріжжя, не поінформувало виконком Запорізької міської ради про початок будівельних робіт, не звернулося до виконкому щодо укладання договору про пайову участь, хоча знало про необхідність укладання такого договору , мало можливість виконати свої зобовязання , але не вжило відповідних дій. При цьому, як вже зазначалося вище , ТОВ „СПС-ІНВЕСТ містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не отримувало, та після складання (отримання) декларації про початок будівельних робіт та дозволу на виконання будівельних робіт до Запорізької міської ради щодо укладання договору пайової участі не зверталося. За таких обставин, позивач не зав та не міг знати про виконання будівельних робіт ТОВ «СПС-ІНВЕСТ» на обєкті будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)», у звязку з чим до повідомлення про реєстрацію Декларації про готовність обєкта до експлуатації був позбавлений можливості вчинити заходи щодо укладання договору про пайову участь до вводу обєкта в експлуатацію. Станом на даний час укладання такого договору є неможливим, оскільки обєкт будівництва вже введено в експлуатацію. З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з вимогою щодо відшкодування збитків у розмірі 88 982 грн. 50 коп., але задоволення не отримав.

Слід також зауважити, що відповідачем до матеріалів справи не надано доказів того, що обєкт будівництва «Реконструкція нежитлових приміщень басейну під кафе та адміністративно-санітарний комплекс (ІІ черга) за адресою: м.Запоріжжя , вул.Розваги, 27 (літ.В1)», ним було вчинено в межах вже існуючого обєкта нерухомості. За таких обставин, на думку суду, хибним є посилання відповідача на те, що у нього відсутній обовязок укладати договір на пайову участь та сплачувати пайові внески.

У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського суду.

Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За таких обставин, позовна заява Запорізької міської ради є обґрунтованою, підтвердженою матеріалами справи , у звязку з чим підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Запорізької міської ради задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СПС-ІНВЕСТ» (м.Одеса, вул.Бугаївська, 21, код ЄДРПОУ 34321940) на користь Запорізької міської ради (м.Запоріжжя, пр.Леніна, 206, р\р 31512921700002 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: УК м.Запоріжжя, код ЄДРПОУ 04053915, МФО 813015, код платежу 24170000 №Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту») збитки у розмірі 88 982 грн. 50 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СПС-ІНВЕСТ» (м.Одеса, вул.Бугаївська, 21, код ЄДРПОУ 34321940) на користь Запорізької міської ради (м.Запоріжжя, пр.Леніна, 206, р\р 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради , код ЄДРПОУ 02140892, МФО 813015) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 334 грн. 74 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 22 лютого 2016 р.

Суддя Н.В. Рога