Постанова № 56022078, 18.01.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2016
Номер справи
805/4594/15-а
Номер документу
56022078
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2016 р. Справа №805/4594/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12 година 05 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.

при секретарі судового засідання Карпенко А.В.,

за участю

представника позивача - не з'явився,

представників відповідача - Чумакової К.В., Братченко Я.В. - на підставі довіреностей,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до Донецької торгово-промислової палати про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

29 вересня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (далі - позивач або ДП «Регіональні електричні мережі»), датований 17 вересня 2015 року і надісланий на адресу суду 19 вересня 2015 року, до Донецької торгово-промислової палати (далі - відповідач або Донецька ТПП), в якому позивач просив:

- визнати неправомірними дії Донецької ТПП щодо відмови у видачі Сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за податковими зобов'язаннями для відстрочення податкового боргу з податку на додану вартість;

- зобов'язати Донецьку ТПП видати ДП «Регіональні електричні мережі» Сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за податковими зобов'язанням для відстрочення сплати податкового боргу з податку на додану вартість.

Фактичні підстави для звернення до суду з вказаним позовом позивач вбачав в наступному.

07 липня 2015 року ДП «Регіональні електричні мережі» звернулося до Донецької ТПП з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для відстрочення податкового боргу з податку на додану вартість.

Листом від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 Донецька ТПП відмовила позивачу у видачі відповідного сертифікату.

Позивач вважав оспорювані дії відповідача неправомірними, оскільки при їх вчиненні Донецькою ТПП не були враховані нижченаведені обставини.

В структуру ДП «Регіональні електричні мережі» входять чотири філії, в тому числі Донецька і Луганська.

Позивач здійснює господарську діяльність з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на підставі ліцензій на право провадження цих видів діяльності, які видані згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 02 жовтня 2014 року № 61. Цією ж постановою затверджена територія ліцензійної діяльності ДП «Регіональні електричні мережі», яка відповідає територіальному місцезнаходженню філій цього підприємства, а саме: окремі міста та райони Донецької і Луганської областей, м. Нововолинськ та Сокальський район Львівської області.

Позивач доводив, що за юридичною адресою підприємства (Київська обл., м. Вишгород) господарську діяльність з постачання електричної енергії не проводить. Фінансовий стан підприємства залежить від стабільної роботи його філій. При цьому найбільша виробнича потужність припадає саме на Донецьку та Луганську філії, про що свідчить затверджена територія здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії.

Посилаючись на Положення про порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу, затверджене наказом Фонду державного майна України від 29 грудня 2010 року № 1954, позивач стверджував, що мережі ДП «Регіональні електричні мережі» та нерухоме майно, призначене для здійснення господарської діяльності, (в тому числі будівлі підстанцій, виробничі бази тощо) і яке знаходиться в господарському віданні його філій, являють собою єдиний майновий комплекс.

Незаконне захоплення збройними угрупованнями самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» частини активів ДП «Регіональні електричні мережі» на території Донецької та Луганської областей призвело до порушення цілісності майнового комплексу підприємства, завдало шкоди стабільній роботі з розподілення та постачання електричної енергії на загальнодержавному рівні, що мало наслідком погіршення фінансового стану позивача та призвело до неможливості виконання ним своїх зобов'язань, в тому числі податкових.

Частина території ліцензійної діяльності ДП «Регіональні електричні мережі» знаходиться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. У Донецькій області це міста Донецьк, Харцизьк, Горлівка, Єнакієве, Макіївка, Шахтарськ, Сніжне, а також Мар'їнський, Шахтарський і Ясинуватський райони; у Луганській області - міста Луганськ, Краснодон, Брянка, Стаханов, Кіровськ, Красний Луч.

ДП «Регіональні електричні мережі» було поставлено перед фактом незаконного створення на базі державного майна так званого «Республіканського підприємства «Регіональна енергетична компанія».

Адміністративна будівля апарату управління Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» у м. Донецьку, інше нерухоме та рухоме майно, включаючи електричні мережі її структурних підрозділів (РЕМ) у містах Макіївка, Шахтарськ, Торез, Єнакієве та Горлівка, з грудня 2014 року перебувають під фактичних контролем незаконних збройних формувань так званої «ДНР».

З грудня 2014 року ДП «Регіональні електричні мережі» не має доступу до своїх активів на непідконтрольній органам державної влади території, з цієї причини Донецька та Луганська філії були переміщені.

Про факт захоплення будівлі і документації Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» повідомлені правоохоронні органи. 06 березня 2015 року відомості про цей факт внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 1201150490000300. Досудове розслідування за вказаним фактом триває.

Позивач стверджував, що «керівництво» незаконно створеного «суб'єкта господарювання» організувало збір готівкових коштів за поставлену електричну енергію, а споживачів під загрозою відключення примушує до укладання договорів на поставку електричної енергії з цим «суб'єктом господарювання».

Згідно з договором з ДП «Енергоринок» та відповідно до ліцензійних умов діяльності ДП «Регіональні електричні мережі» закуповувало електричну енергію як для території, на якій органи державної влади здійснюють свої повноваження, так і для території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. При цьому з останньої кошти за використану електричну енергію не надходили, стягнути виниклу заборгованість в примусовому порядку позивач позбавлений можливості.

Позивач наголошував на тому, що ДП «Регіональні електричні мережі» не мало можливості самостійно прийняти рішення про обмеження закупівлі та постачання електроенергії на територію, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, оскільки відповідно до ст. 27 Закону України «Про принципи функціонування ринку електричної енергії» затвердження порядку застосування тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 28 травня 2015 року № 315 «Про визначення переліку точок обліку» визначений перелік точок, у яких оптовий постачальник не здійснює продажу електричної енергії енергопостачальникам, що провадять діяльність на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Позивач стверджував, що до прийняття уповноваженим органом відповідних розпорядчих документів ДП «Регіональні енергетичні мережі» не мало повноважень на обмеження та припинення постачання електричної енергії споживачам, які знаходяться на тимчасово неконтрольованій території.

Наведені вище обставини негативним чином вплинули на діяльність ДП «Регіональні енергетичні мережі» та стали причиною невиконання ним податкових зобов'язань.

Крім того, позивач зазначав, що є клієнтом публічного акціонерного товариства «Енергобанк», в якому відкриті рахунки підприємства.

Постановою правління Національного банку України від 12 лютого 2015 року № 96 ПАТ «Енергобанк» віднесене до категорії неплатоспроможних. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 12 лютого 2015 року прийнято рішення № 29 про запровадження з 13 лютого 2015 року тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «Енергобанк». Тимчасову адміністрацію запроваджено строком на три місяці до 12 травня 2015 року, а 11 травня 2015 року здійснення тимчасової адміністрації продовжено до 11 червня 2015 року.

Посилаючись на п. 1 ч. 1 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», п. 1.15 Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05 липня 2012 року № 2, позивач стверджував, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та кредиторів банків; клієнти банку мають право користуватися коштами, які надійшли на рахунки з наступного дня після запровадження тимчасової адміністрації.

Постановою правління Національного банку України від 11 червня 2015 року № 370 вирішено ліквідувати ПАТ «Енергобанк». На підставі цієї постанови рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 12 червня 2015 року № 115 розпочата процедура ліквідації. Внаслідок цього клієнти банку не мають можливості вільно користуватися коштами, які знаходяться на рахунках цієї банківської установи.

На цих підставах позивач стверджував, що ДП «Регіональне енергетичні мережі» не має можливості використовувати власні кошти, які знаходяться на рахунках у ПАТ «Енергобанк», та виконати свої податкової зобов'язання.

З урахуванням наведеного та на підставі ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ст. 10 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України», п.п. 6.1., 6.7., 6.9. Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України, регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 15 липня 2014 року № 40 (3), Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», позивач стверджував, що відмова відповідача у видачі сертифікату є неправомірною, а тому наполягав на задоволенні позовних вимог (а.с. 4-7, 148-149).

В судовому засіданні 24 грудня 2015 року представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, надала пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просила задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення, сутність яких полягала у наступному.

07 липня 2015 року Донецькою ТПП отримана заява ДП «Регіональні електричні мережі» про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для відстрочення податкового боргу.

Зі змісту цієї заяви слідувало, що Донецька та Луганська філії ДП «Регіональні електричні мережі» повинні були до 30 червня 2015 року сплатити податок на додану вартість за травень 2015 року у сумі 4 121 970,00 грн. Причини виникнення боргу полягали у тому, що Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» мала рахунки у ПАТ «Енергобанк». В цій банківській установі запроваджена тимчасова адміністрація, а в подальшому прийнято рішення про її ліквідацію.

До заяви ДП «Регіональні електричні мережі» була додана копія листа ПАТ «Енергобанк» від 29 травня 2015 року № 1713/11, в якому зазначено, що у зв'язку з запровадженням з 13 лютого 2015 року тимчасової адміністрації накладені обмеження щодо розпорядження коштами клієнтів.

Посилаючись на ч. 2 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові плати в Україні», п. 6.5. Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), ст. 95 Цивільного кодексу України, ст. 64 Господарського кодексу України, відповідач стверджував, що філії не є юридичними особами, як наслідок, підстав для реєстрації філій платниками ПДВ не має, адже вони не підпадають під визначення, наведене у ст. 180 Податкового кодексу України.

Відповідач також наголошував, що відповідно до ст. 617 Цивільного кодексу України, ст. 218 Господарського кодексу України відсутність у боржника коштів не визнається форс-мажорною обставиною.

Сертифікат (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) надається торгово-промисловою палатою за результатами ретельного аналізу обставин у кожному конкретному випадку та дослідження наданих платником податків документів, що підтверджують факт настання форс-мажорних обставин.

Відповідач стверджував, що за результатами розгляду заяви ДП «Регіональні електричні мережі» і наданих ним документів не можливо було встановити причинно-наслідковий зв'язок між неможливістю виконання податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість та наведеними заявником обставинами.

З огляду на викладене та відповідно до п.п. 6.9., 6.14. Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідач не вбачав підстав для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ДП «Регіональні електричні мережі» згідно з заявою від 06 липня 2015 року № 585, про що було зазначено у листі від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 (а.с. 222).

В судовому засіданні представники відповідача позов не визнали з підстав, викладених у запереченнях, надали пояснення, аналогічні тим, що наведені у письмових запереченнях, просили відмовити у задоволенні позову.

Про дату, час і місце судового розгляду позивач повідомлений належним чином з дотриманням вимог ст.ст. 33-36, 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Позивач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, 18 січня 2016 року через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника (а.с. 219-221).

З урахуванням наведеного та на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України справа розглянута за відсутності представника позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - державне підприємство «Регіональні електричні мережі» (ідентифікаційний код 32402870, місцезнаходження: 07300, Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород, ПАТ «Укргідроенерго») зареєстроване як юридична особа 07 вересня 2009 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР) внесений запис за номером 1 334 145 0000 003134.

ДП «Регіональні електричні мережі» входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України і є правонаступником відкритого акціонерного товариства «Укренерговугілля» (ідентифікаційний код 32402870) та державного підприємства «Укренерговугілля» (ідентифікаційний код 32402870).

Основним видом економічної діяльності ДП «Регіональні електричні мережі» є код КВЕД 35.13 Розподілення електроенергії.

В структуру ДП «Регіональні електричні мережі» входять чотири відокремлених підрозділи без статусу юридичної особи, в тому числі:

- Волинська філія ДП «Регіональні електричні мережі» (ідентифікаційний код: 26409593, місцезнаходження: 45400, Волинська обл., м. Нововолинськ, вул. Шахтарська, буд. 41а);

- Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» (ідентифікаційний код: 26390719, місцезнаходження: 85323, Донецька обл., м. Димитров, пров. Кузнецький, буд. 1б);

- Луганська філія ДП «Регіональні електричні мережі» (ідентифікаційний код: 26447684, місцезнаходження: 93110, Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Лесі Українки, буд. 7а);

- Львівська філія ДП «Регіональні електричні мережі» (ідентифікаційний код: 26453414, місцезнаходження: Львівська обл., м. Червоноград, вул. Бічна Промислова, буд. 2).

Наведені вище обставини встановлені на підставі даних он-лайн сервісу отримання відомостей з ЄДР; витягу з ЄДР від 26 червня 015 року № 20793794 (а.с. 16-22, 98-110); статуту ДП «Регіональні електричні мережі», затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 грудня 2012 року № 1068 та зареєстрованого в ЄДР 17 січня 2013 року, про що внесений запис за номером 1 334 105 0012 003134 (а.с. 8-15); наказу Міністерства палива та енергетики України від 17 серпня 2007 року № 404 «Про перетворення державного підприємства «Укренерговугілля» у відкрите акціонере товариство «Укренерговугілля» (а.с. 24-25); наказу Міністерства палива та енергетики України від 13 листопада 2008 року № 557 «Про припинення діяльності ВАТ «Укренерговугілля» шляхом реорганізації (перетворення) в ДП «Укренерговугілля» (а.с. 26-27), наказу Міністерства палива та енергетики України від 25 травня 2009 року № 278 «Про внесення змін до наказу Мінпаливенерго від 13.11.2008 № 557» (а.с. 28).

З 25 березня 2003 року ДП «Регіональні електричні мережі» перебуває на обліку як платник податку на додану вартість, що підтверджено свідоцтвом № 200115858 про реєстрацію платника податку на додану вартість серії НБ № 548385 (а.с. 162).

П. 1.1. Положення про Донецьк філію ДП «Регіональні електричні мережі», затвердженого генеральним директором ДП «Регіональні електричні мережі» у 2009 році, було передбачено, що Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» є відособленим структурним підрозділом ДП «Регіональні електричні мережі»; місцезнаходження філії: Донецька обл., м. Донецьк, Київський р-н, вул. Щорса, 87 (а.с. 111-117).

Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» діє на підставі Положення про Донецьку філію ДП «Регіональні електричні мережі», затвердженого генеральним директором ДП «Регіональні електричні мережі» 15 січня 2015 року (а.с. 30-33).

Згідно з п. 1.1. Положення Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» є відособленим структурним підрозділом ДП «Регіональні електричні мережі»; місцезнаходження філії: Донецька обл., м. Димитров, пров. Кузнецький, буд. 1.

Відповідно до п. 1.2. Положення основними напрямками діяльності філії є передача та постачання електричної енергії, ремонт, технічне обслуговування підстанцій і ліній електропередач та інші види господарської діяльності, які не суперечать статуту підприємства, з метою одержання прибутку і задоволення економічних та соціальних потреб членів трудового колективу.

П. 1.5. Положення визначено, що Донецька філія не є юридичною особою.

Згідно з п. 1.7. Положення філія має свої поточні та поточний рахунок зі спеціальним режимом використання. Поточний рахунок філії відкрито для здійснення операцій, які забезпечують виробничу діяльність філії. Поточний рахунок зі спеціальним режимом використання відрито для збору коштів від реалізації електричної енергії.

Відповідно до п. 1.8. Положення податок на додану вартість сплачує ДП «Регіональні електричні мережі» консолідовано. Податок на прибуток перераховується ДП «Регіональні електричні мережі» консолідовано, який сплачується філією, виходячи із загальної суми консолідованого податку у пропорційно питомій вазі суми валових витрат та амортизаційних відрахувань.

Аналогічні норми містить Положення про Луганську філію ДП «Регіональні електричні мережі».

02 жовтня 2014 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у серах енергетики та комунальних послуг прийнята постанова № 61 «Про видачу ліцензій на розподіл електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) та постачання електричної енергії за регульованим тарифом ДП «Регіональні електричні мережі».

На підставі п. 1 цієї постанови ДП «Регіональні електричні мережі» видані ліцензії на право господарської діяльності з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) терміном дії з 08 жовтня 2014 року по 07 жовтня 2017 року; постачання електричної енергії за регульованим тарифом терміном дії з 08 жовтня 2014 року по 07 жовтня 2017 року.

П. 2 цієї постанови затверджена територія здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) ДП «Регіональні електричні мережі» згідно з Переліком місцевих (локальних) електричних мереж, які визначають межі території провадження діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами ДП «Регіональні електричні мережі» згідно з додатком.

П. 3 цієї постанови затверджена закріплена територія з постачання електричної енергії за регульованим тарифом ДП «Регіональні електричні мережі» як територію здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами) та розташування електричних мереж споживачів, які живляться від мереж ліцензіата або від приєднаних до мереж ліцензіата інших власників електричних мереж, які не мають ліцензії на постачання електричної енергії за регульованим тарифом (а.с. 37).

У зв'язку з проведенням антитерористичної операції, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам та організаціям Донецької та Луганської областей» з метою безпечного ведення фінансово-господарської діяльності філій, взаємодії з органами державної влади, 24 грудня 2014 року ДП «Регіональні електричні мережі» виданий наказ за № 375 «Про переміщення Донецької та Луганської філій з території проведення АТО».

П. 1 наказу ДП «Регіональні електричні мережі» від 24 грудня 2014 року № 375 змінене місцезнаходження Донецької та Луганської філій та визначене їх нове місцезнаходження, а саме: Донецької філії - м. Димитрів, пров. Кузнецький, 1; Луганської філії - м. Лисичанськ, вул. Лесі Українки, 7-а (а.с. 23, 119).

12 лютого 2015 року ДП «Регіональні електричні мережі» звернулося до Національного банку України з листом за № 01/209 з приводу невиконання ПАТ «Енергобанк» платіжних доручень.

За результатами розгляду цього листа Національний банк України повідомив позивача, що правлінням Національного банку України прийнята постанова від 12 лютого 2015 року № 96 «Про віднесення ПАТ «Енергобанк» до категорії неплатоспроможних». Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 12 лютого 2015 року № 29 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Енергобанк», згідно з яким з 13 лютого 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Енергобанк» Ільчука О.П. Тимчасова адміністрація в ПАТ «Енергобанк» запроваджена строком на три місяці з 13 лютого 2015 року по 12 травня 2015 року включно.

Для врегулювання питань, які виникають у відносинах з ПАТ «Енергобанк» позивачу запропоновано звернутися до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб або до уповноваженої особи Фонду (а.с. 42, 122-123).

Листом від 17 березня 2015 року за № 16-3/540 Філія - Донецьке обласне управління публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» повідомила Донецьку філію ДП «Регіональні електричні мережі», що на виконання постанови правління публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» від 18 листопада 2014 року № 923 філія - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» змінило місцезнаходження на наступну: 84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Люксембург Рози, буд. 54 (а.с. 43, 124).

06 травня 2015 року Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» звернулася до ПАТ «Енергобанк» та Національного банку України з листом за № 313, копію якого надіслала до Генеральної прокуратури України.

У цьому листі Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» зазначала, що між нею та ПАТ «Енергобанк» укладений договір на розрахунково-касове обслуговування; станом на 06 травня 2015 року на рахунках філії у цій банківській установі знаходились кошти у сумі 3 169 787,57 грн. Філією укладений договір та відкрито поточний рахунок у АТ «Ощадбанк», у зв'язку з чим філія має намір розірвати договорів з ПАТ «Енергобанк».

На підставі п. 2.6. Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженої постановою правління Національного банку України від 12 листопада 2013 року № 492 ,філія звернулась до ПАТ «Енергобанк» з метою переказу власних коштів на рахунок філії в АТ «Ощадбанк», але станом на 06 травня 2015 року кошти не були перераховані, належних пояснень щодо нездійснення операції з переказу коштів або обґрунтованої відмови в переказі філія не отримувала.

Посилаючись на ст. 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» філія просила здійснити переказ коштів у сумі 3 079 628,80 грн. з рахунку філії № 2600537096201, в сумі 80 464,26 грн. з рахунку філії № 2600637096202, в сумі 9 659,51 грн. з рахунку філії 2600737096203 на поточний рахунок 260083011490 філії ДОУ АТ «Ощадбанк» (а.с. 44, 120-121).

Листом від 29 травня 2015 року № 1713/11 Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та тимчасову адміністрацію ПАТ «Енергобанк» Ільчук О.П. повідомив Донецьку філію ДП «Регіональні електричні мережі», що постановою правління Національного банку України від 12 лютого 2015 року № 96 ПАТ «Енергобанк» віднесено до категорії неплатоспроможних. У зв'язку з цим рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 29 від 12 лютого 2015 року в ПАТ «Енергобанк» запроваджено тимчасову адміністрацію строком з 13 лютого 2015 року по 12 травня 2015 року включно та почато процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку. Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 30 квітня 2015 року № 93 тимчасову адміністрацію в ПАТ «Енергобанк» продовжено до 11 червня 2015 року включно.

На день введення тимчасової адміністрації в ПАТ «Енергобанк» 13 лютого 2015 року залишок коштів на рахунках заявника становив 3 169 772,22 грн., а саме: № 2600837671401 - 9 686,35 грн., № 2600537096201 - 3 079 621,63 грн., № 2600637096202 - 80 464,24 грн.

На ці кошти на загальну суму 3 169 772,22 грн. накладені обмеження щодо розпорядження з підстав, встановлених чинним законодавством України. На кошти, які надійшли на рахунок філії після 13 лютого 2015 року, тобто після запровадження тимчасової адміністрації, обмежень щодо розпорядження не накладалось. Таким чином, станом на 28 травня 2015 року філія може вільно використовувати незаблоковані кошти в розмірі 154,91 грн., з них 9,46 грн. на рахунку № 2600737096203 та 145,45 грн. на рахунку № 2600537096201.

Посилаючись на ч. 3 ст. 1, п. 1 ч. 5 ст. 36, ч. 1 ст. 44, ч. ч. 2, 5 ст. 45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», ПАТ «Енергобанк» зазначало, що у зв'язку із запровадженням тимчасової адміністрації на період з 13 лютого 2015 року по 11 червня 2015 року включно та враховуючи, що процедура ліквідації в ПАТ «Енергобанк» не розпочата, задоволення вимог кредиторів в процесі виведення неплатоспроможного банку з ринку не здійснюється.

Вказаний лист отриманий Донецькою філією ДП «Регіональні електричні мережі» 05 червня 2015 року та зареєстрований за вхідним № 492, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції (а.с. 45, 125-126).

04 березня 2015 року Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» звернулася до Димитрівського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області з заявою за № 40, в якій повідомляла, що 06 січня 2015 року представники так званої «ДНР» незаконно захопили адміністративні будівлі Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі».

У зв'язку з тим, що з квітня 2014 року на території Донецької області проводиться антитерористична операція та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам та організаціям Донецької та Луганської областей» з 24 грудня 2014 року філія переміщена на контрольовану органами державної влади України територію до м. Димитров Донецької області.

Станом на березень 2015 року адміністративна будівля апарату управління філії у м. Донецьку, інше нерухоме та рухоме майно (включаючи електричні мережі) її структурних підрозділів (РЕМ) у містах Макіївка, Шахтарськ, Торез з 06 січня 2015 року перебувають під фактичним контролем незаконних збройних формувань самопроголошеної «ДНР».

За рішенням «Міністерства вугілля та енергетики» так званої «ДНР» на базі захопленого майна філії створене інше підприємство, яке здійснює незаконну господарську діяльність з постачання електричної енергії на неконтрольованій органами державної влади території. Абсолютна більшість працівників філії з 11 січня 2015 року працюють на незаконно створеному підприємстві, де отримують заробітну плату готівкою, втім за законодавством України залишаються працівниками філії (заяви про звільнення, надання відпустки тощо не надають).

На незаконно створеному суб'єкті господарювання організовано збір готівкових коштів з побутових споживачів для видачі заробітної плати працівникам. Споживачів, які знаходяться на території, тимчасово непідконтрольній органам державної влади, примушують укладати договори на постачання електричної енергії з незаконно створеним підприємством.

Ця заява Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» отримана Димитрівським МВ ГУМВС України в Донецькій області 04 березня 2015 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції (а.с. 38).

Як свідчить повідомлення про початок досудового розслідування від 06 березня 2015 року, повідомлення Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» про вчинене кримінальне правопорушення надійшло до слідчого відділу Димитрівського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області 06 березня 2015 року. Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення - ст. 341 Кримінального кодексу України.

Відомості про кримінальне правопорушення відповідно до вимог ч. 1 та ч. 4 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України внесено слідчим СВ Димитрівського МВ ГУМВС України в Донецькій області Бобровою О.А. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015050490000300 06 березня 2015 року (а.с. 40).

Ці обставини також підтверджені витягом з кримінального провадження № 12015050490000300, сформованим 10 березня 2015 року (а.с. 39).

У відповідь на звернення Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» з приводу захоплення у січні 2015 року невстановленими особами будівлі Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» за адресою: м. Донецьк, вул. Щорса, 87, листом від 17 червня 2015 року № 4/4144 Слідче управління ГУМВС України в Донецькій області повідомило, що за вказаним фактом слідчим відділом Великоновосілківського РВ ГУМВС України в Донецькій області 13 березня 2015 року розпочато кримінальне провадження № 12015050620000195 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 341 Кримінального кодексу України. Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває.

Лист Слідчого управління ГУМВС України в Донецькій області отриманий Донецькою філією ДП «Регіональні електричні мережі» 22 червня 2015 року та зареєстрований за вхідним номером 575 (а.с. 41).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють на в повному обсязі свої повноваження», розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», відповідно до Закону України «Про електроенергетику» Міністерством енергетики та вугільної промисловості України виданий наказ від 28 травня 2015 року № 315 «Про визначення переліку точок обліку».

Цим наказом визначені перелік точок обліку електричної енергії, у яких оптовий постачальник не здійснює продажу електричної енергії енергопостачальникам, що проводять діяльність на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до додатку 1 (а.с. 29).

15 червня 2015 року ДП «Регіональні електричні мережі» звернулося до Міністерства юстиції України з листом № 513 з приводу примусового стягнення заборгованості з боржників на тимчасово неконтрольованій органами державної влади території.

Листом від 13 серпня 2015 року № 19181-0-33-15/20.5 Департамент державної виконавчої служби повідомив ДП «Регіональні електричні мережі» про таке.

П. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» зобов'язано Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

У зв'язку з цим Міністром юстиції України 25 листопада 2014 року надане доручення в.о. начальників головних управлінь юстиції у Донецькій та Луганській областях забезпечувати переміщення працівників та територіальних органів юстиції, що перебувають під контролем так званих «ДНР» та «ЛНР», на територію, підконтрольну українській владі. На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України та доручення Міністра юстиції України здійснено перереєстрацію місцезнаходження територіальних органів державної виконавчої служби, що були розташовані на території, підконтрольній так званим «ДНР» та «ЛНР».

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання проводиться за місцем знаходження його постійно діючого органу або майна. Проте, у зв'язку з бойовими діями в окремих регіонах Донецької області, захопленням бойовиками адміністративних будівель та загрозою для життя і здоров'я громадян, примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що потребує вчинення виконавчих дій безпосередньо на території непідконтрольній українській владі, є об'єктивно неможливим.

Водночас, якщо боржник - юридична особа перереєстрований або його відокремлений підрозділ (філії), майно, в тому числі рахунки заходяться на материковій території України, а також якщо боржник - фізична особа проживає або його майно, в тому числі рахунки, місце роботи, знаходяться на території, підконтрольній українській владі, виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) здійснюється відповідно до ст.ст. 20, 21 Закону України «Про виконавче провадження».

Вказаний лист отриманий Донецькою філією ДП «Регіональні електричні мережі» 08 вересня 2015 року та зареєстрований за вхідним номером № 981, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції (а.с. 46).

Відповідач - Донецька торгово-промислова палата (ідентифікаційний код 02944679) зареєстрована як юридична особа 25 серпня 1998 року, про що до ЄДР внесений запис за номером 1 266 120 0000 007592, що встановлено на підставі виписки з ЄДР від 19 серпня 2015 року (а.с. 75-76, 177).

Донецька ТПП діє на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції Радою (позачерговою) Донецької ТПП протокол № 30 (1) від 12 грудня 2014 року та зареєстрованого Реєстраційною службою Головного управління юстиції у Донецькій області (наказ № 66/3 від 16 грудня 2014 року) (а.с. 77-93, 182-197).

Відповідно до п. 1.1. Статуту Донецька ТПП є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка на добровільних засадах об'єднує юридичних осіб, що утворені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.

Завдання та функції Донецької ТПП визначені розділом 3 Статуту.

Так, відповідно до п. 3.21 Статуту однією із функцій Донецької ТПП є засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до чинного законодавства.

Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) затверджений рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 18 грудня 2014 року № 44(5) (а.с. 198-202).

06 липня 2015 року ДП «Регіональні електричні мережі» звернулося до Донецької ТПП із заявою № 585 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для відстрочення зобов'язань або податкового боргу (ст. 100 Податкового кодексу України).

У цій заяві ДП «Регіональні електричні мережі» навело наступні відомості:

«1. Заявник: ДП «Регіональні електричні мережі» в частині сплати ПДВ за травень 2015 року Донецькою і Луганською філіями ДП «Регіональні електричні мережі».

«2. Адреса реєстрації:

2.1. ДП «Регіональні електричні мережі» Київська обл., Вишгородський р-н, м. Вишгород, ПАТ «Укргідроенерго»;

2.2. Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» Донецька обл., м. Димитрів, пров. Кузнецький, буд. 1;

2.3. Луганської філії ДП «Регіональні електричні мережі» до 24 грудня 2014 року Луганська обл., м. Луганськ, вул. Фрунзе, 136-з, з 24 грудня 2014 року Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Лесі Українки, буд. 7-а; здійснення господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей».

«4. Заявник перебуває на податковому обліку:

4.1. ДП «Регіональні електричні мережі» перебуває на податковому обліку з 26 червня 2003 року у Вишгородській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київській області;

4.2. Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» перебуває на податковому обліку з 15 січня 2015 року у Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області Димитрівському відділенні;

4.3. Луганська філія ДП «Регіональні електричні мережі» перебуває на податковому обліку з 14 січня 2015 року у Державній податковій інспекції у м. Лисичанськ Головного управління Міндоходів у Луганській області».

«5. Податкове зобов'язання: з податку на додану вартість за травень 2015 року у сумі 4 121 970,00 грн. Заявник підтвердив виконання належним чином зобов'язання/зобов'язань станом на 30 липня 2014 року (до настання форс-мажорних обставин)».

«6. Найменування, розмір та термін настання невиконаного податкового зобов'язання у зв'язку з настанням форс-мажорної обставини/обставин: найменування: податок на додану вартість за травень 2015 року; розмір: 4 121 970,00 грн.; термін: 30 червня 2015 року».

«7. Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) відповідно до п. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні: Зазначити тільки ту/ті обставину/обставини, яка/які унеможливлюють виконання в зазначений термін вказаного/вказаних заявником у п. 5 цієї заяви зобов'язання/зобов'язань, визначених у вищезазначеному переліку, та/або зазначити іншу/інші, а саме: проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей згідно з Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України»; акти тероризму.

Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» є клієнтом ПАТ «Енергобанк». В даному банку відкриті рахунки підприємства № 2600537096201, № 2600637096202, № 2600737096203.

Постановою правління Національного банку України від 12 лютого 2015 року № 96 ПАТ «Енергобанк» віднесено до категорії неплатоспроможних. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 12 лютого 2015 року прийнято рішення № 29 про запровадження з 13 лютого 2015 року тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «Енергобанк». Тимчасову адміністрацію було запроваджено строком на три місяці по 12 травня 2015 року. 11 травня 2015 року тимчасову адміністрацію було продовжено до 11 червня 2015 року.

Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 36 Закону України «Про гарантування вкладів фізичних осіб», п. 1.15 Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05 липня 2012 року № 2 під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог кредиторів та вкладників банків. Клієнти банку мають право користуватися коштами, які надійшли на рахунки з наступного дня після запровадження тимчасової адміністрації.

Постановою правління Національного банку України від 11 червня 2015 року № 370 прийнято рішення про ліквідацію ПАТ «Енергобанк», на підставі якого рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 12 червня 2015 року № 115 розпочато процедуру ліквідації банку.

На даний час на рахунках ПАТ «Енергобанк» залишаються кошти філії у розмірі 3 177 020,10 грн.

Законодавчо визначена процедура ліквідації банків не дозволяє клієнтам банка вільно користуватися коштами, які знаходяться на рахунку банку, який ліквідується.

Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що вимоги кредиторів банку, який ліквідується приймаються впродовж 30 днів з моменту оприлюднення оголошення про ліквідацію. Акцептування вимог кредиторів та формування черговості вимог кредиторів відбувається протягом 90 днів з дня опублікування оголошення.

Таким чином, Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» не має можливості використати власні кошти, які знаходяться на рахунках ПАТ «Енергобанк» та виконати свої податкові зобов'язання».

«8. Дата настання (період тривалості) форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили): з 01 серпня 2014 року».

«9. Дата закінчення терміну дії форс-мажорних обставин: тривають на момент подання цієї заяви».

На підтвердження факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ДП «Регіональні електричні мережі» надало Донецькій ТПП наступні документи: витяг з ЄДР № 20793794 від 26 червня 2015 року (а.с. 98-110); копію довідки 4-ОПП; копію наказу ДП «Регіональні електричні мережі» від 24 грудня 2014 року № 375 «Про переміщення Донецької та Луганської філій з території проведення АТО» (а.с. 119); копію наказу Міненерговугілля від 11 червня 2015 року № 86; копію наказу ДП «Регіональні електричні мережі» від 28 липня 2014 року № 228; копію Положення про Донецьку філію ДП «Регіональні електричні мережі» (а.с. 111-117); копію Положення про Луганську філію ДП «Регіональні електричні мережі» (а.с. 163-170); копію листа Національного банку України від 31 березня 2015 року № 47-605/21386 (а.с. 122-123); копію листа Філії - Донецьке обласне управління публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» від 17 березня 2015 року № 16-3/540 (а.с. 124), копію листа Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» від 06 травня 2015 року № 313 (а.с. 120-121); копію листа ПАТ «Енергобанк» від 29 травня 2015 року № 1713/11 (а.с. 125-126), про що зазначено в п. 14 Додатки до заяви.

Заява ДП «Регіональні електричні мережі» від 06 липня 2015 року № 585 отримана Донецькою ТПП 07 липня 2015 року і зареєстрована за вхідним № 1004, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції відповідача (а.с. 34-35, 94-97).

За результатами розгляду заяви ДП «Регіональні електричні мережі» від 06 липня 2015 року № 585 листом від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 Донецька ТПП повідомила позивача про таке.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлюється Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Відповідно до п. 6.5. Регламенту тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) несе заявник.

Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні події та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавством та іншими нормативними актами.

Відповідно до п. 6.5. Регламенту тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) несе заявник.

П. 6.9. Регламенту передбачено, що надані заявником документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про: надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін); непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладання відповідного договору, перед терміном настання зобов'язань або до настання податкового обов'язку); невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків); причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов'язань (за договором, контрактом, угодою, законом, нормативним актом, актом органів місцевого самоврядування тощо).

В заяві заявник зазначив, що Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» не має можливості сплатити податок на додану вартість за травень 2015 року через неможливість користування коштами на рахунку, що відкритий в ПАТ «Енергобанк». Філія з погляду юридичної практики не є суб'єктом господарювання, про що свідчать ст. 64 Господарського кодексу України та ст. 95 Цивільного кодексу України. Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України філії не є юридичними особами. Як наслідок, підстав для реєстрації платником ПДВ філії не мають, адже вони не підпадають під визначення платників ПДВ відповідно до ст. 180 Податкового кодексу України.

За результатами розгляду заяви і наданих документів причинно-наслідковий зв'язок між неможливістю виконання податкових зобов'язань щодо сплати податку на додану вартість та обставинами, що вказані в п. 7 заяви, не вбачається можливим встановити.

Виходячи із вищезазначеного, керуючись п.п. 6.9., 6.14. Регламенту Донецька ТПП не вбачає підстав для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ДП «Регіональні електричні мережі» згідно з заявою від 06 липня 2015 року № 585 (а.с. 36, 127).

Лист Донецької ТПП від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 отриманий уповноваженою особою заявника під особистий підпис 19 серпня 2015 року (а.с. 128).

Докази на підтвердження факту того, що для розгляду заяви від 06 липня 2015 року № 585 ДП «Регіональні електричні мережі» надавало до Донецької ТПП будь-які інші документи, ніж ті, що перелічені у п. 14 цієї заяви, суду не надані.

Судом також встановлено, що 25 червня 2015 року ДП «Регіональні електричні мережі» в особі Донецької філії зверталося до Донецької ТПП із заявою № 559 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб.

Ця заява отримана Донецькою ТПП 26 червня 2015 року та зареєстрована за вхідним № 966, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції (а.с. 157-161).

На підтвердження факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» надала Донецькій ТПП наступні документи: «наказ» «Міністерства палива та енергетичного комплексу Донецької народної республіки» від 22 грудня 2014 року № 65 «Про створення Республіканського підприємства «Регіональна енергопостачальна компанія», лист «РП «Регіональна енергопостачальна компанія» генеральному директору ПАТ «Макіївський завод «Лазер», «свідоцтво про державну реєстрацію Республіканського підприємства «Регіональна енергопостачальна компанія», лист генерального директора ПАТ «Макіївський завод «Лазер» від 05 березня 2015 року № 39, адресований керівнику Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі», лист Донецької філії - Донецьке обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України» від 17 березня 2015 року № 16-3/540, лист «РП «Республіканська енергопостачальна компанія» від 17 березня 2015 року № 293, адресований керівнику ТОВ «Восток», витяг з кримінального провадження № 12015050490000300; наказ ДП «Регіональні електричні мережі» від 24 грудня 2014 року № 375, лист від 23 лютого 2015 року № 07/15-70, адресований Центру поштового зв'язку № 8 Донецької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», лист Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» від 30 січня 2015 року № 511-30-43, лист до Димитрівського МВ ГУМВС України в Донецькій області від 04 березня 2015 року № 40, повідомлення слідчого СВ Димитрівського МВ ГУМВС України в Донецькій області про початок досудового розслідування від 06 березня 2015 року, звернення (повідомлення) до Міністерства фінансів України від 05 травня 2015 року № 308, інформаційний запит до Міністерства внутрішніх справ України від 18 березня 2015 року № 02/392, відповідь Департаменту громадської безпеки Міністерства внутрішніх справ України від 09 квітня 2015 року № 10/2-2541, лист до державного підприємства «Енергоринок» від 30 березня 2015 року № 147/10, лист до Державної фіскальної служби України від 16 березня 2015 року № 107/10, лист до ГУМВС України в Донецькій області від 05 березня 2015 року № 42/10, лист до Прокуратури Донецької області від 28 лютого 2015 року № 29/10, відповідь Прокуратури Донецької області від 23 березня 2015 року № 19р-579вих.15, лист до Міністерства соціальної політики України від 10 березня 2015 року № 24/10, відповідь Міністерства соціальної політики України від 31 березня 2015 року № 135/13/116-15, лист до Міністерства соціальної політки України від 17 квітня 2015 року № 215/10, інформаційний запит до Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 18 березня 2015 року № 02/391, відповідь Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25 березня 2015 року № 03-4372/164, лист до Служби безпеки України від 18 березня 2015 року № 02/394, відповідь Управління правового забезпечення Служби безпеки України від 25 березня 2015 року № 16/1447, лист до Донецької обласної державної адміністрації від 03 лютого 2015 року № 2/10-2, відповідь Донецької обласної державної адміністрації від 06 березня 2015 року № 10-01/17-100.

За результатами розгляду заяви Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» Донецькою ТПП складений висновок від 16 липня 2015 року № 1019/12-12/03, в якому вказано, що посвідченню підлягає не саме обставина форс-мажор, а наявність обставин форс-мажору за певним договором (контрактом) відповідно до його умов.

Разом з цим, Донецька ТПП зазначила, що на підставі системного аналізу наданих документів з питань неможливості з грудня 2014 року Донецькою філією ДП «Регіональні електричні мережі» повноцінно і стабільно здійснювати господарську діяльність та своєчасно виконувати передбачені чинним законодавством України зобов'язання, керуючись чинним законодавством України Донецька ТПП дійшла висновку, що вказане тимчасове несвоєчасне виконання зобов'язань виникло під час проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, при наявності фактів озброєних зіткнень на вказаній території, відсутності можливості вільного та безпечного пересування та здійснення постачання на територію вказаних областей, пошкодження інфраструктури залізниці, відсутності контролю з боку української влади у Амвросіївському, Старобешівському, Шахтарському районах та у містах Донецьку, Макіївці, Горлівці, Ясинуватій тощо і по характеру не залежало від волевиявлення філії підприємства, інших сторін та третіх осіб, вказані обставини знаходяться поза контролем сторін та заважають своєчасному виконанню існуючих зобов'язань (а.с. 150-156).

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує наведені нижче правові норми.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669) визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Ст. 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02 грудня 1997 року № 671/97-ВР (залі - Закон № 671/97-ВР) визначає загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлює організаційно-правові форми і напрями їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою.

На час виникнення спірних правовідносин Закон № 671/97-ВР діяв у редакції від 06 листопада 2014 року.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 671/97-ВР торгово-промислова палати є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені та діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.

Взаємовідносини держави і торгово-промислової палати врегульовані ст. 4 Закону № 671/97-ВР.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 671/97-ВР втручання державних органів та їх посадових осіб у діяльність торгово-промислових палат, так само як і втручання торгово-промислових палат у діяльність державних органів та їх посадових осіб не допускається.

Діяльність торгово-промислової палати України регламентована ст. 14 Закону № 671/97-ВР.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 671/97-ВР торгово-промислова палати України здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону, інших законів, нормативно-правових актів та свого Статуту.

Абз. 3 ч. 3 ст. 14 Закону № 671/97-ВР визначено, що торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Видача сертифікатів щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) врегульована ст. 14-1 Закону № 671/97-ВР.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 14-1 Закону № 671/97-ВР торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.

Згідно з ч. 2 ст. 14-1 Закону № 671/97-ВР форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Регламент (нова редакція) засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) затверджений рішенням Президії Торгово-промислової палата України від 18 грудня 2014 року № 44(5) (далі - Регламент).

Регламент встановлює порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в системі ТПП України, набирає чинності з 18 грудня 2014 року і діє на всій території України, що визначено ст. ст. 1.1.-1.2. Регламенту.

Згідно зі ст. 3.1. Регламенту форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратство, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Ст. 3.2. Регламенту встановлено, що не вважаються форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) фінансова та економічна криза, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недодержання/порушення своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо.

Відповідно до ст. 3.3. Регламенту сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - документ установленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Згідно зі ст. ст. 3.4.-3.5. Регламенту уповноважений орган - ТПП України або регіональна торгово-промислова палата, до якої звернувся заявник зі зверненням про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Уповноважені особи - співробітники ТПП України, співробітники регіональних торгово-промислових палат, які внесені до Реєстру уповноважених осіб із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Відповідно до п.п. 3.6.1.-3.6.2. ст. 3.6. Регламенту заява - письмове звернення заявника за встановленою формою; заявник - компанія, підприємство, організація, установа, фірма тощо або фізична особа, зареєстрована як особа, яка займається підприємницькою діяльністю або належить до незалежних професій (резиденти); міжнародна організація, іноземна компанія, підприємство, організація, фірма тощо або фізична особа, зареєстрована в країні заснування бізнесу як особа, яка займається підприємницькою діяльністю або належить до незалежних професій (нерезиденти), фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства).

Розділом 4 Регламенту розмежована компетенція ТПП України та регіональних ТПП.

Так, відповідно до ст. ст. 4.1.-4.2. Регламенту ТПП України відповідно до ст. 14 Закону № 671/97-ВР здійснює засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з усіх питань договірних відносин, інших питань, а також зобов'язань/обов'язків, передбачених законодавчими, відомчими нормативними актами та актами органів місцевого самоврядування, крім договірних відносин, в яких сторонами уповноваженим органом із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено безпосередньо регіональну ТПП.

ТПП України уповноважує регіональні ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини з усіх питань, що належать до компетенції ТПП України, крім засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що стосуються зобов'язань за: умовами зовнішньоторговельних угод і міжнародних договорів України; умовами зовнішньоекономічних договорів, контрактів, типових договорів, угод, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України; умовами договорів, контрактів, типових договорів, угод між резидентами України, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначений розділом 6 Регламенту.

Відповідно до ст. 6.1. Регламенту підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14-1 Закону № 671/97-ВР в редакції від 02 вересня 2014 року, а також визначених сторонами за договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.

Згідно зі ст. 6.2. Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Відповідно до ст. 6.3. Регламенту заява за встановленою ТПП України формою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (Додатки №№ 1, 2, 3 до Регламенту) подається за підписом керівника підприємства, організації та з відбитком печатки підприємства, або за його дорученням - довіреною особою.

П 6.3.1. ст. 6.3. Регламенту встановлено, що у заяві, зокрема, вказуються, які саме зобов'язання за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом не можуть бути виконані у встановлений термін внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) з посиланням і наданням доказів таких обставин, початок їх виникнення і термін дії, які на думку заявника унеможливили виконання цих зобов'язань у встановлений договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом термін та інші відповідні відомості.

Відповідно до ст. 6.4. Регламенту для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлюються наступні вимоги: суб'єкти господарювання для отримання сертифіката про настання форс-мажорних обставин за податковими зобов'язаннями надають разом із заповненою заявою встановленої форми документи, передбачені в цій формі заяви (Додатки №№ 2, 3 до Регламенту) (п. 6.4.3. ст. 6.4. Регламенту).

Відповідно до ст. 6.5. Регламенту тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) покладений на заявника.

Заявник несе відповідальність за повне та належне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії заявників, достовірність викладених фактів, наданих документів, доказів, даних, вірність завірених ним копій згідно з чинним законодавством України.

Неналежне та неповне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії заявників та\або ненадання документів, передбачених у цій заяві, є підставою для залишення заяви без розгляду з повідомленням про це заявника письмово.

Згідно зі ст. 6.6. Регламенту уповноважена особа приймає до розгляду заяву з доданим до неї повним відповідним комплектом документів, що пройшли вхідну реєстрацію з присвоєнням реєстраційного номера в ТПП України / регіональній ТПП.

Відповідно до ст. 6.7. Регламенту заява підлягає розгляду залежно від складності та обсягу документів протягом семи робочих днів із дня звернення суб`єкта господарської діяльності.

Згідно зі ст. 6.8. Регламенту уповноважена особа ТПП України / регіональної ТПП має право: вимагати від заявника подання оригіналів документів для огляду, додаткових даних, документів, пояснень, доказів настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) і т.ін.; відкласти розгляд заяви на два календарні тижні для надання заявником додаткових документів, пояснень тощо, повідомивши його про це письмово; подовжити за клопотанням заявника встановлений термін для надання додаткових пояснень, документів, доказів; залишити без розгляду заяву, у разі невиконання вимог про надання додаткових пояснень, документів, доказів у встановлений термін, з повідомленням про це заявника письмово.

Відповідно до ст. 6.9. Регламенту надані заявником документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про: надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін); непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов'язання або до настання податкового обов'язку); невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків); причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов'язань (за договором, контрактом, угодою, законом, нормативним актом, актом органів місцевого самоврядування тощо).

Згідно з положеннями ст.ст. 6.10.-6.13. Регламенту за результатами розгляду документів ТПП України / регіональна ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Сертифікат встановленої форми про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) видається заявнику на бланку Торгово-промислової палати України / регіональної ТПП (Додаток № 4 до Регламенту).

Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), після його внесення до Реєстру сертифікатів і підготовки тексту, роздруковується на бланку Торгово-промислової палати України / регіональної ТПП, що проводить засвідчення форс-мажорних обставин, і підписується уповноваженою особою, яка прийняла рішення про засвідчення форс-мажорних обставин, і відповідно першим віце-президентом або віце-президентом ТПП України / президентом, першим віце-президентом або віце-президентом регіональної ТПП. На сертифікаті ставиться печатка ТПП України / регіональної ТПП.

Ст. 6.14. Регламенту встановлено, що у разі, якщо за результатом розгляду заяви і наданих документів вбачається, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) відсутні, відсутні підстави/умови для засвідчення передбачені п. 6.9 Регламенту і т.п., ТПП України / регіональна ТПП надсилає заявникові відповідь про відмову в засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за встановленою формою (Додаток № 5 до Регламенту).

Відповідно до ст. 6.15. Регламенту у разі залишення заяви без розгляду в порядку, передбаченому ст. ст. 6.5, 6.8 Регламенту, заявник вправі повторно звернутись до ТПП України / регіональної ТПП після виправлення тих недоліків, які були вказані у відповіді про залишення заяви без розгляду.

Спірні правовідносини виникли внаслідок відмови Донецької ТПП у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за заявою ДП «Регіональні електричні мережі» від 06 липня 2015 року № 585.

В абз. 2 п. 7 заяви від 06 липня 2015 року № 585 у якості обставин, які унеможливлювали виконання в установлений строк зобов'язання зі сплати податку на додану вартість за травень 2015 року, ДП «Регіональні електричні мережі» вказало:

- проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей;

- акти тероризму;

- неможливість вільного використання коштів, які перебувають на рахунках Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі», відкритих у ПАТ «Енергобанк», щодо якого розпочата процедура ліквідації.

Під час вирішення цієї справи суд не повноважний приймати рішення про наявність чи відсутність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливили своєчасне виконання позивачем податкових зобов'язань, оскільки це належить до компетенції відповідача.

З огляду на це та враховуючи приписи ст. ст. 6.5., 6.9. Регламенту, надаючи оцінку правомірності оспорюваних дій відповідача, суд не приймає посилання ДП «Регіональні електричні мережі» на такі докази, як наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 28 травня 2015 року № 315 «Про визначення переліків точок обліку», постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02 жовтня 2014 року № 61 «Про видачу ліцензій на розподіл електричної енергії (передачі електричної енергії (локальними) електричними мережами) та постачання електричної енергії за регульованим тарифом ДП «Регіональні електричні мережі», лист Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі» від 04 березня 2015 року № 40, витяг з кримінального провадження № 12015050490000300, повідомлення про початок досудового розслідування від 06 березня 2015 року, лист Слідчого управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України від 17 червня 2015 року № 4/4144, лист Міністерства юстиції України від 13 серпня 2015 року № 19181-0-33-15/20.5, оскільки ці документи до заяви від 06 липня 2015 року № 585 не додавались та не були предметом дослідження Донецької ТПП під час розгляду заяви від 06 липня 2015 року № 585.

Надаючи оцінку правомірності відмови Донецької ТПП України у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за заявою позивача від 06 липня 2015 року № 585, суд виходить з наступного.

Лист Донецької ТПП від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03, яким позивачу відмовлено у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за заявою від 06 липня 2015 року № 585, взагалі не містить висновків відповідача щодо посилання заявника на такі обставини, як проведення антитерористичної операції та акти тероризму.

В листі Донецької ТПП від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 міститься посилання на те, що в заяві зазначено, що Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» не має можливості сплатити податок на додану вартість за травень 2015 року через неможливість користування коштами на рахунку, відкритому в ПАТ «Енергобанк».

Разом з цим, як свідчить п. 1 заяви від 06 липня 2015 року, ДП «Регіональні електричні мережі» просило засвідчити неможливість виконання зобов'язань в частині сплати податку на додану вартість за травень 2015 року не лише Донецькою, а і Луганською філією ДП «Регіональні електричні мережі».

Відмова Донецької ТПП мотивована тим, що філія не є суб'єктом господарювання, про що свідчать ст. 64 Господарського кодексу України та ст. 95 Цивільного кодексу України. Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України філії не є юридичними особам. Як наслідок, підстав для реєстрації платником податку на додану вартість філії не мають, адже вони не підпадають під визначення платників податку на додану вартість, наведене у ст. 180 Податкового кодексу України.

Так, згідно з ч. ч. 1-2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відповідно до ч. 6 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи

Згідно з ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами.

Згідно з п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником податку на додану вартість є: 1) будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному ст. 183 цього розділу; 2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку; 3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України; 4) особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи; 5) особа - управитель майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість щодо господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном; 6) особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у ст. 243 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, визначеної пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством; 7) особа, що уповноважена вносити податок з об'єктів оподаткування, що виникають внаслідок поставки послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності, що перебувають у підпорядкуванні платника податку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 8) особа - інвестор (оператор), який веде окремий податковий облік, пов'язаний з виконанням угоди про розподіл продукції.

При цьому поза увагою Донецької ТПП залишився той факт, що ДП «Регіональні електричні мережі» є платником податку на додану вартість, а відповідно до положень про Донецьку і Луганську філії позивача податок на додану вартість сплачує ДП «Регіональні електричні мережі» консолідовано. Документи, що підтверджують ці обставини, були додані до заяви від 06 липня 2015 року № 585, проте відповідач не надав їм жодної оцінки.

Питання щодо правомірності відмови Донецької ТПП у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) суд вирішує, виходячи з її обґрунтування, наведеного у листі від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-13.

З цієї причини суд не приймає посилання відповідача на підтвердження правомірності своїх дій на ст. 617 Цивільного кодексу України, ст. 218 Господарського кодексу України та ст. 3.2. Регламенту, відповідно до яких відсутність у боржника коштів не визнається форс-мажорною обставиною; наявність у позивача та його філій рахунків, відкритих у інших банківських установах тощо.

За висновком суду, дії Донецької ТПП, які полягали у відмові листом від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для ДП «Регіональні електричні мережі» згідно з заявою № 585 від 06 липня 2015 року, є неправомірними. Оспорювані дії вчинені без урахування усіх обставин, що мали значення для вирішення питання про наявність чи відсутність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), а відмова відповідача є неповною та необґрунтованою.

Як наслідок, позовні вимоги про визнання неправомірними оспорюваних дій відповідача підлягають задоволенню.

Вимоги позивача про зобов'язання Донецьку ТПП видати ДП «Регіональні електричні мережі» сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за податковими зобов'язанням для відстрочення сплати податкового боргу з податку на додану вартість не підлягають задоволенню, оскільки суд не може підміняти своїм рішенням рішення відповідача.

За висновком суду, належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є покладення на Донецьку ТПП обов'язку повторно розглянути заяву ДП «Регіональні електричні мережі» про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями від 06 липня 2015 року № 585 та подані разом з нею документи і прийняти рішення з питання засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у відповідності до вимог діючого законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд входить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем, на користь якого ухвалене судове рішення, документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2 436,00 грн. (платіжні доручення від 17 вересня 2015 року № 457 та від 05 листопада 2015 року № 532 (а.с. 3, 54)).

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, стягненню з Донецької ТПП на користь ДП «Регіональні електричні мережі» підлягають судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 218,00 грн.

Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

1. Адміністративний позов Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до Донецької торгово-промислової палати про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними дії Донецької торгово-промислової палати, які полягали у відмові листом від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» згідно з заявою № 585 від 06 липня 2015 року.

3. Зобов'язати Донецьку торгово-промислову палату повторно розглянути заяву Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями від 06 липня 2015 року № 585 та подані разом з нею документи і прийняти рішення з питання засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у відповідності до вимог діючого законодавства.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути з Донецької торгово-промислової палати (ідентифікаційний код 02944679) на користь Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (ідентифікаційний код 32402870) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок.

6. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні 18 січня 2016 року.

7. Повний текст постанови виготовлений 22 січня 2016 року.

8. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

9. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

10. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кравченко Т.О.