ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2016 р. Справа № 820/6316/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Водолажської Н.С. , Калиновського В.А.
за участю секретаря судового засідання Тітової А.В.
представника позивача
представників відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комінтернівського районного відділу в м.Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2015р. по справі № 820/6316/15
за позовом ОСОБА_1
до Комінтернівського районного відділу в м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду із адміністративним позовом до Комінтернівського районного відділу Головного Управління Державної міграційної служби України у Харківський області, в якому просить:
- визнати дії відповідача щодо зняття її з реєстрації місця проживання неправомірними;
- зобов'язати відповідача відновити реєстрацію місця її проживання за адресою: АДРЕСА_2.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 24.12.2014 року її без відома було знято з реєстрації місця проживання із зазначеної квартири, що на думку позивача порушує її права.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2015 року адміністративний позов задоволено.
Визнано дії Комінтернівського районного відділу Головного Управління Державної міграційної служби України у Харківській області щодо зняття з реєстрації позивача неправомірними.
Зобов'язано Комінтернівський районний відділ Головного Управління Державної міграційної служби України у Харківській області відновити реєстрацію місця проживання позивача за адресою АДРЕСА_1.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2015 року та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що оскільки право користування позивача на вказане житло було припинено внаслідок набуття на нього права власності гр.ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу квартири, то позивача було правомірно знято з реєстрації на підставі заяви нового власника.
Представником позивача надано письмові заперечення на апеляційну скаргу.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2015 року, постановленої без виходу до нарадчої кімнати, проведено заміну відповідача (заявника апеляційної скарги) -Комінтернівського районного відділу Головного Управління Державної міграційної служби України у Харківській області, на належного - Головне Управління Державної міграційної служби України у Харківській області.
У судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення.
Представники відповідача у судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги та просили її задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час її апеляційного перегляду, що ОСОБА_1 з 21.11.2012 року по 24.12.2014 року була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2.
При звернені позивача до відповідного органу для отримання нового паспорту громадянина, стало відомо, що 24.12.2014 року її було знято з реєстрації місця проживання.
Позивач, не погодившись із вказаними діями, звернувся до суду із даним позовом.
Як було встановлено під час розгляду справи, зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 було проведено на підставі відповідної заяви громадянина ОСОБА_2, який до своєї заяви надав оригінал документу про право власності на згадану квартиру від 30.04.2014 №1140, який, на думку відповідача, є документом що підтверджує втрату позивачем права користування зазначеним житловим приміщенням.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зняття позивача з реєстрації місця проживання є неправомірними, оскільки заява нового власника квартири та свідоцтво про право власності не може бути документом, який свідчить про припинення підстав на право користування житловим приміщенням, в розумінні ст. 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація місця проживання або місця перебування особи полягає у внесенні інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Відповідно до положень ст. 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
- заяви особи або її законного представника;
- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
- свідоцтва про смерть;
- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
- інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Аналогічні норми містить Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 №1077 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2109/22421 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3.1 Порядку встановлено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні;
підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту) (додаток 13);
підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Зняття з реєстрації на підставах, визначених в абзацах вісім та дев'ять пункту 3.1 цього розділу, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи закладу/установи або за заявою власника/наймача житла або їх законних представників.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. Особа, яка досягла 14-річного віку, подає заяву про зняття з реєстрації місця проживання особисто. За заявою особи зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання (п. 3.2 Порядку).
Відповідно до п. 3.6 Порядку, працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи):
перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві про реєстрацію місця проживання особи;
реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи;
заповнює три примірники талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні, один з яких надсилає до адресно-довідкового підрозділу, другий - до органу державної статистики, а також вносить відомості про зняття з реєстрації особи до картки реєстрації особи та адресної картки, які після зняття з реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС;
вносить відомості про зняття з реєстрації особи до повідомлення про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобов'язаних, якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату;
вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа шляхом проставлення в ньому штампа зняття з реєстрації місця проживання;
повертає особі паспортний документ та третій примірник талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні.
Пунктом 3.7 Порядку, якщо зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - дев'ятому пункту 3.1 цього розділу, без надання паспортного документа особи, місця проживання якої знімається з реєстрації, відомості про зняття з реєстрації вносяться до паспортного документа особи при її зверненні для реєстрації нового місця проживання.
Отже, статтею 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та положеннями розділу ІІІ "Зняття з реєстрації місця проживання особи" Порядку визначено вичерпний перелік підстав для зняття з реєстрації місця проживання особи.
Як вбачається з матеріалів справи, 24.12.2014 р. гр.ОСОБА_2 звернувся до Комінтернівського РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2.
Із заявою про зняття з реєстрації місця проживання надано копію паспорта та копію договору купівлі-продажу квартири від 30.07.2014 №1140, укладеного між гр.ОСОБА_3 (Продавець) та гр.ОСОБА_2 (Покупець), що зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с. 40-42).
Відповідно до вказаного договору, Продавець продав та передав, а Покупець купив та прийняв у приватну власність належну Продавцю квартиру АДРЕСА_3, загальною площею 30,08 кв.м, житловою площею - 18,4 кв.м.
Згідно п. 2 даного Договору, квартира, що відчужується, належить Продавцю на праві приватної власності на підставі Договору про задоволення вимог іпотекодержателя, посвідченого 24.07.2014 року приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Купровською Я.М., за реєстровим №199. Право власності на вищевказану квартиру зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.07.2014 року, індексний номер:24690999, отриманого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Купровською Я.М., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна:282803963101, номер запису про право власності: 6445976.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №24929993, сформованим 30.07.2014 року, власником квартири за адресою: АДРЕСА_4, значиться ОСОБА_6.
Доказів на підтвердження визнання даного договору недійсним позивачем не надано.
Таким чином, гр ОСОБА_2 під час звернення до відповідача із заявою про зняття позивача з реєстрації місця проживання, було надано необхідні документи, що підтверджують перехід до нього права власності на вищезазначену квартиру
За результатами розгляду вказаної заяви Комінтернівським РВ у м. Харкові ГУ ДМС України в Харківській області проведено зняття позивача з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2
Відомості про зняття з реєстрації місця проживання до паспортних документів позивача шляхом проставлення штампів про зняття з реєстрації місця проживання не вносилися у зв'язку з відсутністю цих документів у відділі.
Колегія суддів зазначає, що згідно аналізу зазначених вище положень Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Порядку зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється за заявочним принципом та, серед іншого, на підставі документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів дійшла висновку про правомірність дій відповідача щодо зняття з реєстрації місця проживання позивача на підставі заяви гр ОСОБА_2 та наданих документів на підтвердження переходу права власності на квартиру за адресою АДРЕСА_2.
Висновки суду першої інстанції про те, що зняття позивача з реєстрації місця проживання є неправомірними, оскільки заява нового власника квартири та свідоцтво про право власності не може бути документом, який свідчить про припинення підстав на право користування житловим приміщенням, в розумінні ст. 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", колегія суддів вважає помилковими, оскільки право власності позивача на вказане житло припинено внаслідок набуття на нього права власності іншої особи, а право користування (оренди) вказаним майном не виникало у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно із статтею 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Колегія суддів зазначає, що позивачем, як під час розгляду справи у суді першої інстанції так і під час її апеляційного перегляду, не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Натомість, відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти позову, довів правовірність зняття позивача з реєстрації місця проживання.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що приймаючи рішення про зняття з реєстрації місця проживання позивача, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження їй надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Таким чином, правові підстави для визнання вказаних дій неправомірними відсутні.
Також, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки позовні вимоги в частині зобов'язання відновити реєстрацію місця проживання позивача за адресою АДРЕСА_1 є похідними від позовних вимог про визнання вказаних дій неправомірними, то вони також не підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов до неправомірного висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
З урахуванням встановлених обставин у справі та допущених судом першої інстанції порушень норм матеріального права, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2015 року по справі №820/6316/15 не відповідає вимогам ст.159 КАС України, а тому відповідно до вимог ст. 202, ч.2 ст. 205 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.12.2015р. по справі №820/6316/15 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Калиновський В.А.
Повний текст постанови виготовлений 22.02.2016 р.