ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
16 лютого 2016 рокусправа № 200/18228/14-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська на постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10 листопада 2014 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії , -
в с т а н о в и в:
У жовтні 2014 року позивач звернувся з позовом до суду з позовом, в якому просив визнати дії управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо відмови у призначенні державної пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська призначити та провести нарахування державної пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська нарахувати та виплатити державну пенсію відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 20.12.2014 року, тобто моменту звернення за призначенням пенсії.
Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10 листопада 2014 р. позовні вимоги задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні державної пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська призначити та провести нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на 10 років, тобто починаючи з 20.12.2013 року.
Не погодившись з постановою суду, управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Крім того, 04.12.2015 року, заявником апеляційної скарги було надано до суду апеляційної інстанції уточнену апеляційну скаргу на постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10 листопада 2014 р.
При цьому, відповідно до ч.1 ст.193 КАС України особа, яка подала апеляційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на апеляційне оскарження, обґрунтувавши необхідність таких змін чи доповнень.
Матеріали справи свідчать, що оскаржувану постанову заявником апеляційної скарги було отримано 09.10.2015 року.
Тому строк на подання уточненої апеляційної скарги сплинув 19.10.2015 року.
Жодних причин пропуску строку пенсійним органом не зазначено, обґрунтувань не наведено та відповідних доказів не надано.
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції не приймає уточнену апеляційну скаргу.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р., серії НОМЕР_1, має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач, 20.12.2013 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом, від 14.04.2014 року №919/10-20, управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська повідомило позивача про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідно до рішення комісії про призначенню та перерахункам пенсій управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська №11 від 14.03.2014 року.
Відмова в призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є предметом спору у даній справі.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку щодо наявності у позивача права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 для підтвердження спеціального трудового стажу (пільгового стажу або за вислугу років) приймаються лише уточнюючі довідки підприємств, установ організацій, або їх правонаступників.
В п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, відповідно до п.7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Так, позивачем на підтвердження його періоду роботи в зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, які дають право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, були надані довідки від 19.08.2013 року №284, від 21.07.1992 року, без номера та дати, копія табелю робочого часу, розрахункова відомість, в яких зазначено, що ОСОБА_1 в липні 1986 року працював в Дніпропетровській ремонтно-експлуатаційній базі флоту на посаді - моторист-рульовий т/х «Коростень» і приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
При цьому, згідно записів 11 та 12 трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 30.07.1980 року, позивач з 14.10.1985 року по 22.07.1986 року працював мотористом-рульовим т/х «Біл».
Записи щодо праці ОСОБА_1 мотористом-рульовим на теплоході «Коростень» в трудовій книжці позивача відсутні. Таке переведення не підтверджено і будь-якими іншими доказами.
Жодних документів, які б свідчили про прийняття участі в ліквідації аварії на ЧАЕС у складі екіпажу теплохода «Біл» позивачем не надано.
Табель обліку робочу часу, наданий позивачем на підтвердження перебування в зоні відчуження не визначає кількість днів проведених у зоні відчуження, а містить лише кількість відпрацьованих днів у липні 1986 року.
Будь-які документи, що т/х «Коростень» направлявся в зону відчуження та в яких річкових портах працював у липні 1986 року позивачем не надані.
Довідки, надані ОСОБА_1 про період перебування позивача у зоні відчуження, не містять інформації щодо первинних документів на підставі яких було видано дані довідки та викладено зазначену в них інформацію.
Тому, оскільки, згідно записів трудової книжки, позивач в період, який зазначено в наданих ним документах, як період роботи в зоні відчуження у складі екіпажу теплоходу «Коростень», він перебував на посаді моториста-рульового теплоходу «Біл» та з огляду на відсутність інших документів, які б підтверджували право позивача на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо відсутності у ОСОБА_1 права на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На вказані обставини суд першої інстанції уваги не звернув, що призвело до прийняття помилкового рішення у справі.
З огляду на викладене, оскільки суд першої інстанції під час вирішення справи неповно з'ясував обставини справи, то апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська - задовольнити.
Постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 10 листопада 2014 р. - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова виготовлена 19.02.2016 року.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим