Справа № 209/5657/13-а
Провадження № 6-а/209/1/14
У Х В А Л А
28 листопада 2014 року
Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Байбара Г.А.,
при секретарі Погрібній О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень звернулося до суду з заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, в якій просять:
змінити спосіб і порядок виконання постанови суду, на підставі якої Дніпровським районним судом м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області 20.02.13 видано виконавчий лист по справі № 409/6194/12, із зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років:
- за січень 2011 року в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за лютий 2011 року - в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за березень 2011 року - в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за квітень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за травень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за червень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за липень 201 І року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за серпень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за вересень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за жовтень 2011 року - в сумі 853 (вісімсот п'ятдесят три) гривні;
- за листопад 2011 року - в сумі 853 (вісімсот п'ятдесят три) гривні;
- за грудень 2011 року - в сумі 870 (вісімсот) гривень;
- за січень 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за лютий 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за березень 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за квітень 2012 року - в сумі 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень;
- за травень 2012 року - в сумі 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень;
- з 01 червня по 27 червня 2012 року - з розрахунку 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень за місяць,- на стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська за рахунок коштів Державного бюджету України передбачених бюджетною програмою КПККВК 3504040 Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовано державою на користь ОСОБА_1" суму нарахованої недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років:
- за січень 2011 року - в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за лютий 2011 року - в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за березень 2011 року - в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за квітень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за травень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за червень 201 1 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні: - - - за липень 201 1 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за серпень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за вересень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за жовтень 2011 року - в сумі 853 (вісімсот п'ятдесят три) гривні;
- за листопад 2011 року - в сумі 853 (вісімсот п'ятдесят три) гривні;
- за грудень 201! року - в сумі 870 (вісімсот) гривень;
- за січень 2012 року в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за лютий 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за березень 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за квітень 2012 року - в сумі 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень;
- за травень 2012 року - в сумі 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень;
- з 01 червня по 27 червня 2012 року - з розрахунку 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень за місяць, що становить 13 009 грн. 90 коп.
В обґрунтування своєї заяви вказано, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровської області, за повторним пред'явленням, перебуває виконавче провадження №38554952, з виконання виконавчого листа Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, виданого 20.02.13 на примусове виконання рішення по справі № 409/6194/12 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради про перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону України Про виконавче провадження державним виконавцем 25.06.13 року відкрито виконавче провадження про, що винесено відповідну постанову, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження. Постановою про відкриття виконавчого провадження боржнику надано строк для самостійного виконання рішення до семи днів з моменту винесення зазначеної постанови.
Боржником рішення суду виконано лише в частині здійснення перерахунку (нарахування) недоплаченої державної допомоги, відповідно чого нарахована сума недоплаченої грошової допомоги за рішенням суду складає 13 009,90 гри., проте зазначені грошові кошти стягувачу не виплачено.
Невиконання рішення суду боржником в частині виплати нарахованої недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за визначений період обумовлено наступним.
Відповідно до статті 4 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми визначено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України.
Таким чином у відповідності до паспортів бюджетних програм за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків бюджету, видатки на погашення заборгованості за зазначеним рішенням суду на 2013 рік не передбачено.
У відповідності до вищевикладеного, виникли обставини, що виключають можливість виконання зазначеного рішення суду у повному обсязі у спосіб та порядок, визначений виконавчим документом, а саме в частині виконання зобов'язань по виплаті нарахованої суми державної допомоги.
Так, Законом України Про державну виконавчу службу визначено, що
завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом. Державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України.
Статтею 11 Закону України Про виконавче провадження визначено, що державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Цією ж статтею встановлено, що державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Так, рішення Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області по справі № 409/6194/12, на виконання якого 20.02.13 видано виконавчий лист №409/6194/ - є зобов'язального характеру за яким боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії, у зв'язку з чим організація його виконання визначена статтею 75 Закону України Про виконавче провадження.
У разі невиконання вимог виконавчого документу без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
З контексту рішення суду чітко встановлюється необхідність зобов'язання боржника особисто вчинити певні дії, а вчинення визначених дій не може бути проведено без участі боржника, тому державний виконавець не може організувати виконання самостійно у відповідності до повноважень, наданих йому законом.
Проте, до боржника неможливо застосувати передбачені Законом штрафні санкції та направити подання про притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності за умисне невиконання рішення суду через відсутність в діях боржника або його посадових осіб прямого умислу або невиконання вимог виконавчого документу без поважних причин, оскільки виділення коштів на виконання боржником рішень суду зазначеної категорії Законом України Про Державний Бюджет України на 2013 рік або бюджетними програмами не передбачено. За таких обставин, виконання рішення суду у повному обсязі суттєво ускладнено.
Виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
За таких обставин склалася ситуація, що боржник не може виконати рішення суду через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету. Здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Державний виконавець та сторони виконавчого провадження в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Вивчивши подання державного виконавця та додані до нього матеріали, а також матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради про перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною, суд вважає, що подання державного виконавця про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Дніпровського районного суду м. Дніпродзеоржинська від 18 жовтня 2012 року у справі № 2а-222/6194/12 було задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради про перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною. Дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську стосовно нарахування та виплати ОСОБА_1 у 2011-2012 роках допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченої ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" - визнані протиправними. Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради було зобов'язано перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років:
- за січень 2011 року в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за лютий 2011 року - в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за березень 2011 року - в сумі 816 (вісімсот шістнадцять) гривень;
- за квітень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за травень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за червень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за липень 201 І року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за серпень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за вересень 2011 року - в сумі 832 (вісімсот тридцять дві) гривні;
- за жовтень 2011 року - в сумі 853 (вісімсот п'ятдесят три) гривні;
- за листопад 2011 року - в сумі 853 (вісімсот п'ятдесят три) гривні;
- за грудень 2011 року - в сумі 870 (вісімсот) гривень;
- за січень 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за лютий 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за березень 2012 року - в сумі 893 (вісімсот дев'яносто три) гривні;
- за квітень 2012 року - в сумі 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень;
- за травень 2012 року - в сумі 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень;
- з 01 червня по 27 червня 2012 року - з розрахунку 911 (дев'ятсот одинадцять) гривень за місяць.
Крім того Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради було зобов'язано виконати постанову негайно.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2013 року була частково задоволена апеляційна скарга Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради. Постанова Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 18.10.2012 року скасована та прийнята нова постанова.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради щодо перерахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12 березня 2012 року по 27 червня 2012 року у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12 березня 2012 року по 27 червня 2012 року у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", з урахуванням проведених виплат.
Позов, в частині заявлених вимог щодо визнання дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради неправомірними та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року. з 01 січня 2012 року по 11 березня 2012 року - залишено без розгляду.
Із подання державного виконавця та доданих до нього документів витікає, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області знаходиться за повторним пред'явленням виконавчий лист, виданий відповідно ст. 256 КАС України ( негайне виконання) на виконання зазначеної вище постанови Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 18 жовтня 2012 року.
Проте, вказана постанова Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 18 жовтня 2012 року скасована зазначеною вище постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2013 року.
Отже, виконавчий лист, який знаходиться на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області не підлягає виконанню.
До виконання у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Дніпродзержинську ради про перерахунок та виплату недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною може бути пред'явлено виконавчий лист, виданий на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2013 року.
Відповідно ч. 2 ст. 259 КАС України суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню.
Оскільки така заява не надходила ні від боржника, ні від стягувача у виконавчому провадженні, суд з власної ініціативи чи за поданням державного виконавця не може вирішувати питання про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, але суд також не може і вирішити питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця, що надійшло до суду.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 263 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом пяти днів з дня її проголошення (отримання) апеляційної скарги, через суд першої інстанції, з направленням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Байбара Г.А.