Ухвала суду № 55937822, 19.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2016
Номер справи
506/484/15-а
Номер документу
55937822
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2016 р. Справа № 506/484/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Криворучко П.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Романішина В.Л.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області на постанову Красноокнянського районного суду Одеської області від 20 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області про оскарження рішення,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2015 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача, посилаючись на те, що рішенням Управління Пенсійного фонду України у Красноокнянському районі від 05.05.2015р. йому відмовлено в підтвердженні періоду роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Позов обґрунтовано тим, що згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 04.12.1992р., виданого Одеською обласною державною адміністрацією, та посвідчення про відрядження від 01.09.1987р., у період з 08.07.1987р. по 01.09.1987р. він перебував у відрядженні в Чорнобильській зоні, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і йому підприємством «Красноокнянський агрошляхбуд» була виплачена заробітна плата розміром 1936 карбованців, за роботу в зоні відчуження у селі Нове-Шарне Житомирської області у вказаний період. Вважаючи бездіяльність відповідача у вирішенні питання про призначення йому пільгової пенсії неправомірною, звернувся до суду із даним позовом.

За наслідками розгляду зазначеної справи Красноокнянським районним судом Одеської області від 20 серпня 2015 року прийнято постанову про задоволення позову. Суд першої інстанції: скасував рішення УПФУ у Красноокнянському районі Одеської області від 05.05.2015р. протокол №15, про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, згідно ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

зобов'язав УПФУ у Красноокнянському районі Одеської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пільгову пенсію за віком зі зниженням віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16 грудня 2014 року, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що підстави для відмови в призначені пенсії, на які посилається відповідач, є необґрунтованими, а первинні документи, надані позивачем органу пенсійного забезпечення для призначення пенсії, беззаперечно підтверджують факт його перебування в зоні чорнобильської катастрофи та участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зазначений період часу.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи, та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги залишити без задоволення.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що згідно із паспорту громадянина України серії КМ 738342 від 14.09.2011р., виданого Красноокнянським РВ УМВС України в Одеській області, видно, що позивач 15.12.2012р. досяг 50-річного віку, а 15.12.2014р. 52-річного віку; /ар.сп. 8, 43-44 /

згідно посвідчень Серії НОМЕР_2 від 04.12.1992р. та Серії НОМЕР_3 від 30.08.2011р., виданих Одеською облдержадміністрацією, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС у 1987р., /ар.сп. 9-10, 51 /

згідно копії посвідчення про відрядження, виданого Красноокнянською ПМДК, позивач в період з 08.07.1987р. по 01.09.1987р. перебував у відрядженні в с.Лозниця і с. Н.Шарне Народицького району Житомирської області; /ар.сп. 18, 55 /

рішеннями УПФУ в Красноокнянському районі Одеської області від 26.01.2015р., протокол №3, та від 05.05.2015р., протокол №15, позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за відсутністю доказів, про що його було повідомлено відповідним листом; /ар.сп. 3, 27-28 /

відповідно до трудової книжки НОМЕР_4 розпочатої 26.04.1984р., позивач, в період з 26.04.1984р. по 17.02.1995р., працював в якості тракториста та бульдозериста в Красноокнянському МДХРУ, перейменованого в подальшому в «Красноокнянський агрошляхбуд», і відповідно до наказу №89 від 07.07.1987р. був відряджений до с. Лозниця, Народицького району Житомирської області, та приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС; /ар.сп. 4-7, 45-50 /

Таким чином, суд вважає встановленим той факт, що документи, надані позивачем дають йому право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції, та вважає зазначити наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсія призначається із зменшенням пенсійного віку на 8 років;

згідно ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом;

відповідно до п.1 ч.1 ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

постановою Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок від 10.06.1986р. №207-7 було доведено до міністерств та відомств, що Рада Міністрів СРСР та ВЦРПС, постановою від 05.06.1986р. №665-195 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і попередження забруднення оточуючого середовища», встановили, що оплата праці робітників, зайнятих на роботах в третій, другій і першій зонах небезпеки, здійснюється відповідно в чотирьох -, трьох - і двохкратних розмірах, поверх середньомісячної заробітної плати, виходячи із тарифної ставки (окладу), встановленій за основним місцем роботи;

У пункті 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, відповідно до пункту 7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Отже, призначаючи пенсію на пільгових умовах, необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Зокрема, особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи можна надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Позивачем надано копії наступних документів, зокрема:

- довідки, №203/06-25 від 29.08.2013р. та №06-25/62 від 18.02.2015р., виданих Трудовим архівом Красноокнянської райдержадміністрації, та акту №12 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості їх видачі від 30.01.2015р. вбачається, що в жовтні 1987 року ОСОБА_1 була виплачена значно вища заробітна плата (2308,89), ніж в інші місяці (не більше 237,25), що було пов'язано з роботами «по Чорнобилю с.Лозниця), а в березні 1988 року була виплачена «премія по Чорнобилю»;/ар.сп. 13-14, 65, 69, 71;

- довідки про доходи від 22.08.2014р. №19.4-17/1014, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Красноокнянської райдержадміністрації, позивач з 10.08.2004р. знаходиться на обліку в зазначеному Управлінні, як громадянин, який постраждав внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та отримує відповідні пільги;/ар.сп. 15 /;

- довідки від 24.02.1997р. та від 21.02.2005р., виданих ТОВ «Красноокнянський агрошляхбуд», видно, що ОСОБА_1, в період відрядження по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, працював з 07.07.1987р. по 12.10.1987р. в с. Нове-Шарне Житомирської області, і його заробітна плата склала: за липень 1987р. 560,54, за серпень 1987р. 1066,24, за вересень 1987р. 194,45, і за жовтень 194,45; /ар.сп. 16-17, 53-54 /;

- копії посвідчення про відрядження, виданого Красноокнянською ПМДК, позивач в період з 08.07.1987р. по 01.09.1987р. перебував у відрядженні в с.Лозниця і с.Н.Шарне Народицького району Житомирської області; /ар.сп. 18, 55 /;

- виписки з історій хвороб вбачається, що в період з 1997 року він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, періодично проходить лікування в різних лікувальних закладах, із-за загострення численних хронічних хвороб; /ар.сп. 83-89 /;

Отже, позивач надав достатньо документів для підтвердження факту того, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працював у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, а тому має право на призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 55 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто, із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Відповідно до частини третьої статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Варто зазначити, що пенсійний орган зводить спір до встановлення статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, що не відноситься до компетенції відповідача.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки підстави для відмови в призначені пенсії, на які посилається відповідач, є необґрунтованими, а первинні документи, надані позивачем органу пенсійного забезпечення для призначення пенсії, беззаперечно підтверджують факт його перебування в зоні чорнобильської катастрофи та участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зазначений період часу, а отже дають підстави для призначення вказаної пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 16.12.2014р.

Враховуючи, що судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 184, 195, 197, 198, 200, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області залишити без задоволення, а постанову Красноокнянського районного суду Одеської області від 20 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя-доповідач: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: В.Л. Романішин