УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2016 року Справа № 876/7769/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.,
з участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 24 червня 2015 року по справі № 459/1778/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про стягнення та перерахунок соціальних виплат, -
В C Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про стягнення та перерахунок соціальних виплат.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за час перебування на державній службі позивачка отримувала матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, які включалися до фонду оплати праці та носять системний характер, крім того, позивачці виплачувалася індексація заробітної плати. На усі види виплат які позивачка отримувала за час перебування на державній службі, було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 12 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з проханням провести перерахунок розміру її пенсії, узявши до уваги суми вказаних виплат, при цьому надавши довідку про складові заробітної плати № 3034/06, однак їй було відмовлено у здійсненні перерахунку.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 24 червня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду в м. Червонограді Львівської області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, включивши в суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, які позивачка отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачувала внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 провести з 01 грудня 2014 року.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив відповідач управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області, яке покликаючись на те, що вказана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 24 червня 2015 року скасувати, та прийняти нову постанову, відповідно до якої відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційних вимог посилається на те, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до надбавок до заробітної плати, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що ОСОБА_1 одержувала з 12 березня 2012 року пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок загального захворювання. З 15 жовтня 2013 року її переведено на пенсію по інвалідності ІІ групи державного службовця за нормами Закону України "Про державну службу" згідно із заявою від 15 жовтня 2013 року.
ОСОБА_1 звернулася з заявою від 12 грудня 2014 року до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії за віком державного службовця за даними довідки від 12 грудня 2014 року № 3034/06, що видана Червоноградським міським центром зайнятості, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 з включенням графи "Інші виплати", з урахуванням матеріалів пенсійної справи (особовий рахунок НОМЕР_1), на підставі норм чинного законодавства.
Приймаючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за стаж роботи, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії. Оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, вони підлягають включенню до складу заробітної плати для розрахунку пенсії.
Апеляційний суд погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України (ч.7 ст.33).
Постановою КМ України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальну допомогу, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру його пенсії. Положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці" є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 20 лютого 2012 року.
Стосовно індексації доходу, то колегія суддів зазначає, що індексація грошових доходів встановлена Законом України "Про індексацію грошових доходів громадян" від 03.07.1991р.
Враховуючи те, що чинне законодавство України як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Позивачем при зверненні до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області до заяви про призначення пенсії додано довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" із зазначенням вказаних вище виплат.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, а тому ухвалення судового рішення щодо захисту прав та інтересів особи на майбутнє, передбачаючи, що вони можуть бути порушені, є безпідставним.
Однак, враховуючи те, що пенсія позивачці призначається довічно та закон, яким керується суд при прийнятті рішення, не обмежує права позивачки на отримання пенсії у визначеному Законом розмірі певним періодом часу, суд приходить до висновку про те, що нарахування та виплата оскаржуваної пенсії без зазначення кінцевого строку проведення таких нарахувань та виплат, не є захистом прав позивачки на майбутнє.
Також, апеляційний суд звертає увагу на те, що перерахунок пенсії позивачці слід провести відповідно до ч. 1 та ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції чинній на 15 жовтня 2003 року, тобто на час призначення позивачці пенсії на підставі вищевказаного Закону, а саме в розмірі 80% середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Таким чином, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області залишити без задоволення, а постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 24 червня 2015 року по справі № 459/1778/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Я.С. Попко
Р.П. Сеник
Повний текст ухвали складено 19 лютого 2016 року