Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2016 р. справа №818/115/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - Ромась І.М.
представника відповідача - Будакова В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/115/16
за позовом управління майна комунальної власності Сумської міської ради
до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Управління майна комунальної власності Сумської міської ради звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.01.2016 року №0000351501/2000. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач провів перевірку всупереч вимог п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", згідно якого, з 1 січня 2015 року заборонено проведення перевірок суб'єктів господарювання у 2015-2016 роках за умов отримання ними обсягу доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік без дозволу Кабінету Міністрів України та без заявки суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що під час проведення перевірки податковою інспекцією були виявлені порушення строків сплати грошових зобов"язань з податку на додану вартість. За несвоєчасну сплату управлінням комунального майна грошових зобов"язань по ПДВ в сумі 580075,11 грн. було визначено штрафну /фінансову/ санкцію в розмірі 20% суми податкового боргу, а саме в сумі 116015,11грн. (а.с.28-30).
Представник позивача Ромась І.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача Будаков В.М. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що державною податковою інспекцією у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області проведено камеральну перевірку податкової звітності податкового зобов"язання по податку на додану вартість, згідно податкових декларацій за період липень-листопад 2014 року та згідно уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року, за результатами якої складено акт від 28.12.2015р. №3586/18-19-15-01 (а.с.10).
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.01.2016 року № 0000351501/2000, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов"язання з податку на додану вартість, управління майна комунальної власності Сумської міської ради зобов"язано сплатити штраф в розмірі 116015,11 грн. (а.с.11).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
За приписами статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків (п.п. 75.1.1 Податкового Кодексу України).
Так, згідно з цим підпунктом контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком (ст.76 Податкового Кодексу України).
Отже, податковим законодавством передбачено проведення камеральної перевірки лише виключно з метою перевірки податкової звітності платника податків, а не своєчасної сплати податків та зборів.
З метою перевірки своєчасності, достовірності та повноти сплати податків та зборів Податковим кодексом України передбачено проведення документальної перевірки відповідно до вимог пп.75.1.2 Податкового Кодексу України.
Податковим органом не дотримано порядок проведення камеральної перевірки.
Так, відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).
Разом із тим, пунктом 3 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" визначено наступне: установити, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
- з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
- з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, обмеження стосовно проведення перевірок (в частині їх проведення виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України) стосуються лише підприємств, з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній рік. Підприємства, у яких обсяг доходів перевищує 20 мільйонів гривень за попередній рік, не підпадають під ці обмеження.
Відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Матеріали справи свідчать про те, що будь-яких заяв до ДПІ у м. Сумах щодо проведення управління майна комунальної власності Сумської міської ради не подавало, до суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари позивач не відноситься.
Відсутні докази того, що дохід позивача за перевіряємий період перевищує 20млн.грн.
Також, матеріали справи не містять доказів того, що Кабінет Міністрів України надавав дозвіл ДПІ у м. Сумах на проведення камеральної перевірки платіжної дисципліни податкового зобов'язання по ПДВ згідно із податковими деклараціями з ПДВ за період з липня по листопад 2014 року управління майна комунальної власності Сумської міської ради або що оскаржувану перевірку проведено згідно рішення суду або згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 18.01.2016 року № 0000351501/2000.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до платіжного доручення від 26.11.2015 року №195 та платіжного доручення від 28.01.2016 року №14 управління майна комунальної власності Сумської міської ради було сплачено судовий збір в загальному розмірі 1740,23 грн. (а.с.3-4).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь управління майна комунальної власності Сумської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області суму судового збору в розмірі 1740,23 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління майна комунальної власності Сумської міської ради до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 18.01.2016 року № 0000351501/2000.
Стягнути на користь управління майна комунальної власності Сумської міської ради (отримувач платежу: управління майна комунальної власності Сумської міської ради, код ЄДРПОУ 33525906, рахунок №35413004025688, банк ГУ ДКСУ у Сумській області, м. Суми, МФО 837013, призначення платежу КФКВ 250404, КЕКВ 0) за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (ідентифікаційний код 39563287) суму судового збору в розмірі 1740,23 грн. (одна тисяча сімсот сорок грн. 23 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 19 лютого 2016 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар