465/8126/15-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17 лютого 2016 рокуФранківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого- судді - Кузь В.Я.
при секретарі - Янковській С. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Львові, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій відповідача протиправними в частині відмови їй, позивачу, у перерахунку пенсії у разі втрати годувальника у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату станом на 14 червня 2012 року на підставі ст. 50 -1 Закону України « Про прокуратуру» ( в редакції чинній на момент призначення) у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити недоотриману частку виплат за минулий час ( 12 місяців) з 06 лютого 2014 року з урахуванням проведених виплат, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась в суд із позовом до до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій відповідача протиправними в частині відмови їй, позивачу, у перерахунку пенсії у разі втрати годувальника у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату станом на 14 червня 2012 року на підставі ст. 50 -1 Закону України « Про прокуратуру» ( в редакції чинній на момент призначення) у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити недоотриману частку виплат за минулий час ( 12 місяців) з 06 лютого 2014 року з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позову зазначила, що з вересня 1998 року перебуває на обліку в управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова, як отримувач пенсії по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2, який на час смерті працював на посаді Західно-Українського транспортного прокурора.
Спочатку вона отримувала пенсію на доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а з 01.09.2011 року їй призначено пенсію довічно.
Дана пенсія призначена відповідно до Закону України « Про прокуратуру» ( редакція 12.07.2001 року) у розмірі 60% від складових заробітної плати зазначених у довідці від 21.03.2008 року.
01.07.2012 року вона набула право на підвищення пенсії у зв»язку із втратою годувальника, у зв»язку із підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчим працівникам, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 року, яка набрала чинності 14.06.2012 року.
06.02.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, долучивши довідку про заробітну плату годувальника станом на червень 2012 року, однак 08.12.2015 року вона отримала письмову відповідь про відсутність підстав для проведення такого перерахунку. Свою відмову відповідач мотивував тим, що з 01.01.2015 року Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначення пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відтак умови та порядок перерахунку призначених пенсій буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового документу.
Вважає таку відмову надуманою та незаконною і просить задоволити її позовні вимоги.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала , пояснення дала аналогічні викладеним в позові, просить його задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнало, покликаючись на свої письмові заперечення , відповідно до яких зазначає, що з 01.01.2015 року Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначення пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відтак умови та порядок перерахунку призначених пенсій буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового документу.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова та отримує пенсію на неповнолітню дитину ОСОБА_3, 14.11.1998 року у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2, який працював на посаді прокурора , відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», а з 01.09.2011 року їй призначено пенсію довічно.
Дана пенсія призначена відповідно до Закону України « Про прокуратуру» ( редакція 12.07.2001 року) у розмірі 60% від складових заробітної плати зазначених у довідці від 21.03.2008 року. Розмір пенсії на даний час становить 8457,32 грн.
06.02. 2015 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова з письмовою заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати працівників прокуратури , відповідно до довідки про заробітну плату годувальника станом на червень 2012 року, виданої Прокуратурою Львівської області 04.02.2015 року № 18/767.
Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова листом від 03.12. 2015 року за № 211-У/8 відмовило позивачці у здійсненні зазначеного перерахунку, мотивуючи свою відмову тим, що з 01.01.2015 року Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначення пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відтак умови та порядок перерахунку призначених пенсій буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового документу.
Однак, статтею 46 Конституції Українипередбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція га облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Підстави та порядок перерахунку пенсій, на час виникнення спірних правовідносин були врегульовані ч. 17статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р.
Згіднопостанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14.06.2012, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому пенсія обчислюється за нормамизакону України «Про прокуратуру»в редакції, чинній на час набрання чинностіпостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, в розмірі 60 відсотків від суми (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування.»
Відповідно до ч.17-19 ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» ( редакції на час призначення пенсії 2011 року) , членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3Закону України «Про прокуратуру» , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 13ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ,обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюється також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько - слідчих посад і посад у науково - навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбачених даною статтею.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цьогоЗаконув часі, слід виходити із того, що згідно зістаттею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивідокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а тим більше відсутністю механізму, який не спромігся виробити Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст.ст.22та64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлено законами України (в тому числі Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
З урахуванням викладеного, суд визнає протиправними та вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести позивачці перерахунок її пенсії відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ(в редакції, що діяла на час призначення пенсії) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 04.02.2015 року № 18/767 про заробітну плату годувальника ОСОБА_2.
При цьому , у відповідності до ч.1 та ч.2ст. 99 КАС Українидля звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача слід задовольнити за період з 16 липня 2015 року. В іншій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду, і про поновлення такого не ставиться питання.
Відповідно до ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод(1950 р.), що ратифікованаЗаконом України від 17 липня 1997 року, і зокрема ст. 6, передбачає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою. Під іншою ознакою, суд визнає справедливою статисфакцію право позивача перебувати як на роботі, так і на пенсії, або одночасно, оскільки такі права забезпечено їй ст. 43 та ст. 46 Конституцією України.
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України,якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі наведеного , керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 21,22, 43, 46, 55, 64, п.п. 1, 6, ч. 1 ст. 124 Конституції України ; ст. 6, 14 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод»; ст.ст. 2, 5 - 9, 11, ч. 2 ст. 71, 159, 160 ч. 3, 161 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова в частині відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у разі втрати годувальника у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Зобовязати Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату станом на 14 червня 2012 року на підставі ст. 50 -1 Закону України « Про прокуратуру» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» починаючи з 16 липня 2015 року, та виплатити недоотриману частку пенсії , з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова (Код ЄДРПОУ 208474402) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код № НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім ) грн. 20 коп.
В решті позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного рішення.
Суддя В. Кузь