ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2016 року (о 12 год. 15 хв.) Справа № 808/248/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря судового засідання Лялько Ю.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
до Кредитної спілки «Вікторія кредит»
про стягнення штрафу
ВСТАНОВИВ:
У січні 2016 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Кредитної спілки «Вікторія кредит» (далі - КС «Вікторія кредит», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача штраф за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг у розмірі 1 700,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Порядком складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаннями кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та зазначає, що за результатами розгляду справи у відношенні відповідача було винесено постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 22.07.2015 № 83/15-2 у розмірі 1 700,00 грн., у зв'язку із встановленим порушенням відповідачем ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», абзаців 4, 5 та 6 п. 2.1 розділу 2 вищевказаного Порядку, а саме відповідачем не надано до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) за 2014 рік. Враховуючи, що заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вищевказану суму заборгованості.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте у позовній заяві зазначив, що просить розглянути справи за відсутності представника Нацкомфінпослуг.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином. Заперечення на адресу суду не надходили.
Рекомендоване поштове відправлення, яке містило ухвалу про відкриття провадження та повістку про виклик, надсилалось відповідачу за його місцезнаходженням, внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, було повернуто до суду з відповідною відміткою відділення поштового зв'язку, а відтак на підставі ст.ст. 33, 167 КАС України вважається таким, що було вручено відповідачу.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
КС «Вікторія кредит» (ідентифікаційний код 37255441) є юридичною особою, яка зареєстрована 11.08.2010, місцезнаходження юридичної особи: 69037, м. Запоріжжя, вул. Сорок Років Рад. України, буд. 41, офіс 39, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 02.12.2015.
За результатами розгляду матеріалів справи у відношенні відповідача було встановлено порушення вимог ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», абзаців 4, 5 та 6 пункту 2.1 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаннями кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг в частині не надання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) за 2014 рік, про що складено акт про правопорушення, вчинені КС «Вікторія кредит» на ринку фінансових послуг від 13.07.2015 №117/15-2. Супровідним листом від 14.07.2015 №4184/15-8/2 указаний Акт направлено на адресу відповідача поштою, а також повідомлено про дату, час та місце розгляду справи відносно відповідача. Зазначені документи були вручені уповноваженому представнику відповідача 22.07.2015, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення.
Відповідно до Постанови від 22.07.2015 № 83/15-2 про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, а саме за не надання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) за 2014 рік та до КС «Вікторія кредит» застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 700,00 грн. Зазначена постанова 27.07.2015 направлена на адресу відповідача та отримана його уповноваженим представником 10.08.2015, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням, яке міститься в матеріалах справи.
Несплата відповідачем штрафу у добровільному порядку стала підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Пункт 10 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» № 2664-III від 12.07.2001 (далі - Закон № № 2664-III) надає визначення державного регулювання ринків фінансових послуг як здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.
Відповідно до ч. 1 ст.21 Закону № 2664-III державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Комісія як колегіальний орган утворюється у складі Голови Комісії та шести членів Комісії. Голова та члени Комісії, призначаються на посади та звільняються з посад Президентом України шляхом видання відповідного указу. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, набуває повноважень з моменту призначення більше половини її загального кількісного складу. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може створювати та ліквідовувати свої територіальні управління для здійснення своїх повноважень у випадках, передбачених у положенні про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Територіальні управління не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення, що затверджується національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. (ст.23 Закону № 2664-III).
Фінансова установа за визначенням, наведеним у п. 1 ч.1 ст.1 Закону № № 2664-III, це юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
Статтею 14 Закону №2664-III визначено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Порядок складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджений розпорядженням Державної комісія з регулювання ринків фінансових послуг України від 25.12.2003 №177, визначає порядок складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками (далі - кредитні спілки) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, установлює загальні вимоги до заповнення звітних форм та терміни їх подання.
Так, відповідно до абзаців 4, 5 та 6 п. 2.1 вищевказаного Порядку аудиторський висновок (звіт) подається не пізніше 01 червня ___ року, наступного за звітним роком. Аудиторський висновок (звіт) подається разом з річною фінансовою звітністю, підтвердженою аудитором (аудиторською фірмою). Зазначені документи мають бути наскрізно пронумеровані, прошиті та містити напис "Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом __ аркушів", підпис керівника кредитної спілки із зазначенням його прізвища та ініціалів, підпис головного бухгалтера із зазначенням його прізвища та ініціалів, відбиток печатки кредитної спілки. У супровідному листі до аудиторського висновку (звіту) мають бути зазначені відомості про адресу власної веб-сторінки кредитної спілки, за якою розміщено річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком (звітом), а також інформацію про видання, у якому опубліковано річну фінансову звітність та аудиторський висновок (звіт) відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Матеріалами справи встановлено, КС «Вікторія кредит» не надано до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку (звіту) за 2014 рік, що зафіксовано у Акті про правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.
Згідно із п. п. 9, 10, 11 ч. 1 ст. 28 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг у межах своєї компетенції, зокрема, проводить самостійно чи разом з іншими державними органами перевірку діяльності учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), а також інших юридичних осіб та фізичних осіб, які здійснюють діяльність з надання фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації; у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може у відповідності до п. 3 ч.1 ст. 40 Закону № 2664-III, застосовувати такі заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
За приписами п. 2 ч.1 ст. 41 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, ч.2 ст. 41 Закону № 2664-III встановлює, що рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем постанова від 22.07.2015 № 83/15-2 про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг отримана 10.08.2015, у судовому порядку вона оскаржена не була, доказів протилежного відповідач суду не надав.
Частиною 3 ст. 41 Закону № 2664-III передбачено, що штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку
На момент розгляду справи в суді сума штрафу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг у розмірі 1 700,00 грн. відповідачем не сплачений, заборгованість перед бюджетом не погашена. Проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За приписами п. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки «Вікторія кредит» (ідентифікаційний код 37255441) штрафні санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг у сумі 1 700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок) до Державного бюджету України на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцезнаходженням платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» (символ звітності 106).
Присудити на користь Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг з Державного бюджету України судові витрати у сумі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак