Ухвала суду № 55903782, 17.02.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2016
Номер справи
426/6794/15-а
Номер документу
55903782
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Пчолкін С.А.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2016 року справа №426/6794/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Сіваченка І.В.,

суддів Шишова О.О., Чебанова О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сватівського районного суду Луганської області від 06 січня 2016 року у справі № 426/6794/15-а за позовом ОСОБА_2 до Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову в.о. начальника Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області (далі Інспекція) від 08 грудня 2015 року про притягнення позивача до адміністративної відповідності в сумі 680,00 грн.

Постановою Сватівського районного суду Луганської області від 06 січня 2016 року у справі № 426/6794/15-а в задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі Закон N 2464-VI) позивач не вчасно здійснив сплату єдиного внеску.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що казначейський рахунок Оборотнівської сільської виборчої комісії, з якого фінансувались видатки по підготовці і проведенню місцевих виборів відповідно до ч. 8 ст. 69 Закону України від 14.07.2015 № 595-VIII «Про місцеві вибори» (далі Закон № 595-VIII) діяв до 09.11.2015. 09.11.2015 невикористані кошти разом з кредиторською заборгованістю були передані Оборотнівській сільській раді. До закінчення строку сплати єдиного соціального внеску 20.11.2015 залишалось 11 днів, але Оборотнівська сільська виборча комісія ніяким чином не могла зробити цей платіж. Вона втратила право розпорядника коштів. Кошти перейшли до сільської ради відповідного місцевого бюджетного органу Кабінету Міністрів України.

Також судом першої інстанції встановлено, що похилий вік і недостатня кваліфікація бухгалтера не є підставою для звільнення від відповідальності. Це визначення не може бути підставою для встановлення обставин у даній справі, тому що бухгалтер допустила кредиторську заборгованість, а штраф накладений за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не зявились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у звязку з чим у відповідності до вимог статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI Оборотнівська сільська виборча комісія Сватівського району Луганської області є платником єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Статтею 6 вищевказаного Закону платника єдиного внеску зобовязано своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Згідно із звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до фіскальних органів від 20.11.2015 № 5157831 зазначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті - 9773,74 гривень.

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону N 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

З наведеного вбачається, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Проте, всупереч вимогам законодавства, ОСОБА_2 сплату єдиного внеску до Інспекції вчасно не здійснив, а тому станом на 27.11.2015 за Оборотнівською сільською виборчою комісією Сватівського району Луганської області нарахована заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування перед бюджетом в сумі 9773,74 гривень.

Відповідно до статті 19-1 Податкового кодексу України (далі ПК України) контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Статтею 307 ПК України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом N 2464-VI.

Оборотнівська сільська виборча комісія Сватівського району Луганської області зареєстрована у встановленому порядку як юридична особа, включена до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код юридичної особи - 33992372, є платником єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Як зазначалось вище, перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування, визначено статтею 4 Закону N 2464-VI. Зокрема, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті, платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб і на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застосованими особами.

Пунктом 2 статті 1 Закону N 2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону N 2464-VI встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами».

Статтею 14 КУпАП передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфер охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Діючим законодавством передбачено, що повноваженнями щодо накладення адміністративного стягнення за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ст. 165-1) наділені органи фіскальної служби.

Судами встановлено, що Оборотнівська сільська виборча комісія Сватівського району Луганської області не сплатила своєчасно єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування за жовтень 2015 року, в звязку з чим постановою в.о. начальника Інспекції від 08.12.2015 голову Оборотнівської сільської виборчої комісії Сватівського району Луганської області ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 680,00 грн.

Місцевим судом обґрунтовано не було взято до уваги твердження ОСОБА_2 в позовній заяві про те, що в звязку з похилим віком та недостатньою кваліфікацією бухгалтера виборчої комісії фінансування місцевих виборів до 09.11.2015 не було завершене і виникла кредиторська заборгованість, оскільки похилий вік та недостатня кваліфікація не передбачені законодавством, як підстави звільнення від відповідальності.

Колегія суддів апеляційного суду не бере до уваги доводи апеляційної скарги про те, що Оборотнівська сільська виборча комісія ніяким чином не могла зробити цей платіж, оскільки 09.11.2015 невикористані кошти разом з кредиторською заборгованістю були передані Оборотнівській сільській раді. До закінчення строку сплати єдиного соціального внеску 20.11.2015 залишалось 11 днів, але виборча комісія втратила право розпорядника коштів. Кошти перейшли до сільської ради відповідного місцевого бюджетного органу Кабінету Міністрів України.

Так, в письмових поясненнях Інспекції від 26.11.2015 ОСОБА_2 повідомив, що виборчою комісією по терміну нарахування та сплати єдиного внеску за жовтень 2015 року не сплачено у звязку з тим, що до 05.11.2015 не надано своєчасно платіжне доручення органам державного казначейства (а.с.21).

Таким чином, вина позивача в порушення строків сплати єдиного внеску є доведеною: за умови своєчасного надання платіжного доручення органам державного казначейства сплата єдиного внеску за жовтень 2015 року відбулась би відповідно до діючого законодавства.

Більш того, кредиторська заборгованість Оборотнівською сільською виборчою комісією передана Оборотнівській сільській раді лише 27.11.2015 (а.с.23), тобто, після спливу строку сплати єдиного внеску.

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні данні, на підставі яких суд встановлює наявні або відсутні обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, ці данні встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У звязку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Сватівського районного суду Луганської області від 06 січня 2016 року у справі № 426/6794/15-а за позовом ОСОБА_2 до Сватівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області про скасування постанови залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: О.О.Шишов

ОСОБА_3