Постанова № 55889471, 15.02.2016, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
15.02.2016
Номер справи
227/6397/15-а
Номер документу
55889471
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

15.02.2016

227/6397/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2016 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Притуляка С.А.

при секретарі - Коверченковій М.О.,

позивач - не зявився,

представник відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2016 року позивач звернулася до суду із позовом про визнання дій Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, щодо відмови в продовженні терміну дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення та зобов'язання Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради провести заходи відповідно до вимог чинного законодавства, щодо продовження терміну дії довідки № НОМЕР_1 від 03.11.2014 року. Позовні вимоги обґрунтувала наступними обставинами.

Позивач разом зі своїми дітьми є внутрішньо переміщеними особами, які були вимушені покинути своє постійне місце проживання з території с. Красногорівка Ясинуватського району Донецької області у звязку з проведенням АТО з метою уникнення негативних наслідків. З 03 листопада 2014 року позивач має статус вимушено переміщеної особи згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення № НОМЕР_1. При зверненні 02.12.2015 року до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою про продовження терміну дії відповідної довідки на наступні шість місяців позивач отримала письмову відмову, відповідно до якої підставою для відмови є те, що населений пункт за місцем постійної реєстрації завника - с. Красногорівка Ясинуватського району Донецької області не входить до переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження та переліку населених пунктів , розташованих на лінії зіткнення, з посиланням на норми Розпорядження КМ України № 1085-р від 07.11.2014 року.

Вважає, що відповідні дії відповідача є протиправними та такими, що виходять за межі правового поля та порушують конституційні гарантії права громадян на соціальний захист.

Позивач у судове засідання не зявилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, проте звернулась до суду із заявою про розгляд справи в її відсутність, позов підтримала та просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на відсутність населеного пункту, в якому зареєстрований та мешкав позивач - с. Красногорівка Ясинуватського району Донецької області у переліку, наведеному у Розпорядженні Кабінету Міністрів України від від 7 листопада 2014 р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", а тому відсутні підстави для продовження позивачеві терміну дії довідки.

Перевіривши доводи позову та заперечень проти нього, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази з позиції відповідності їх вимогам щодо належності та допустимості, з'ясувавши всі обставини у справі, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 03 листопада 2014 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а також неповнолітніх осіб, які прибули разом з особою яка переміщується: ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, постійно проживаючих за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 взято на облік як осіб, які перемищуються з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення в м. Білозерське Добропільського району про що свідчить долучена до матеріалів справи копія довідки Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради № НОМЕР_1.

Із долученої до матеріалів справи копії інформаційного листа начальника управління соціального захисту населення Добропільської міської ради № 01/11940 від 02.12.2015 року вбачається, що ОСОБА_2 02.12.2015 року звернулась до управління з заявою щодо продовження дії довідки, як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. В листі зазначено, що населений пункт смт. Красногорівка. Ясинуватського району, Донецької області згідно внесених змін дорозпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження та переліку населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, що є підставою відмови у продовженні терміну дії довідки.

До матеріалів справи також долучено копію довідки Управління праці та соціального захисту населення у м. Дніпропетровську № НОМЕР_2 від 25.09.2015 року про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення видану ОСОБА_5 про те, що він постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_5/м. Ясинувата, Донецька область ( вул. Калініна 45) і перемістився з тимчасово окупованої території району проведення АТО в м. Дніпропетровськ.

Статтею 3 Конституції Українизакріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Крім того,Конституцією Українипередбачено, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (стаття 24); кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання (стаття 33); громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46).

Постановою Кабінету Міністрів України №509 від 01.10.2014 року "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції"затверджено «Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції».

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що він регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі-Довідка). Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).

Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (пункт 2).

Пунктом б Порядку передбачено, що у день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу.

При цьому, підставами для відмови у видачі довідки є: 1) відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; 2) втрата або викрадення документи, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови (пункт 8 Порядку).

Вказаний Порядок не передбачає наявність будь-якого переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, тому входження/не входження населеного пункту до такого переліку не є підставою для видачі або відмови у видачі довідки про взяття на облік. Більш того, саме розпорядження №1085-р зі змінами та доповненнями від 18.02.2015 № 128-р не посилається на жоден закон чи інший нормативно-правовий акт, на підставі якого він прийнятий. Так само у розпорядженні №1085-р не встановлено, з якою метою воно прийнято, кому адресовано та хто його має виконувати.

З 22.11.2014 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-УІІ від 20.10.2014 року (далі - Закон), який встановив гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

Частиною 1 ст. 1 вказаного Закону передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Обєднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Крім того, на офіційному веб-сайті РНБО України щодня розміщується оперативна інформація інформаційно-аналітичного центру РНБОУ (про хід операції антитерористичної операції та відповідна карта «Ситуація на Сході України» із позначенням територій та населених пунктів, де проводиться АТО, бойові дії та про те, які населені пункти звільнені, а на яких органи влади України не діють.

Відповідно до оперативної інформації «Оперативне зведення штабу АТО на 06:00 - 10 лютого 2016 року» розміщеної на сайті Інформаційно-аналітичного центру РНБОУ зазначено: «Опорні пункти сил АТО в районі Марянки ворог обстрілював з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.В районі тимчасово окупованої Горлівки противник відкривав вогонь з мінометів та гранатометів по українських укріпленнях в Зайцевому та Майорську. Неспокійно було і в передмісті Донецька, де окупанти з гранатометів та великокаліберних кулеметів обстріляли наші позиції в Пісках, Опитному та Авдіївці», при цьому с.Красногорівка Ясинуватського району Донецької області знаходиться в безпосередній близькості до вищезазначених населених пунктів.

Стаття 4 Закону передбачає, що облік внутрішньо переміщених осіб здійснюється шляхом видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті І цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Органи державної влади України та місцеве самоврядування не здійснюють свої обовязки у с. Красногорівка, Ясинуватського району Донецької області, уся необхідна інфраструктура не функціонує, оскільки рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 04 листопада 2014 року (введеного в дію Указом Президента України №875/2014 від 14.11.2014) передбачено припинення діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій, представництв, а також переведення державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганських областях на роботу в іншу місцевість. На виконання цього рішення прийнятоПостанову Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №595, якою передбачено виконання вказаного рішення РНБО України. Крім того, встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взятті на облік відповідно до Порядку (Постанова КМУ №509) пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів, які здійснюють такі виплати.

Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 05 листопада 2014 рокуустановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком.

Також підтвердженням того, що в с.Красногорівка, Ясинуватського району Донецької області органи державної влади тимчасово не виконують у повному обсязі свої повноваження є те, що територіальна підсудність справ Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області, відповідно до розпорядження голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 2710/38-14 від 02.09.2014, прийнятого на виконання ч.1 ст. 1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», змінена на підсудність Дружківському міському суду Донецької області.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач був змушений покинути своє постійне місце проживання у ІНФОРМАЦІЯ_6 через обставини, передбачені частиною першою статті 1 Закону №1706-УІІ та є внутрішньо переміщеною особою (особою, яка перемістилась із району проведення антитерористичної операції а тому має право отримати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції з метою реалізації конституційного права на пенсійне забезпечення та інші права, передбачені Законом №17в6-УІ1, іншими нормативно-правовими актами України щодо вказаної категорії громадян.

Виходячи з наведеного, з урахуванням всіх доводів сторін, досліджених документів, суд приходить висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання неправомірними дій Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про відмову в продовженні терміну дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення та зобов'язання Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради провести заходи відповідно до вимог чинного законодавства щодо продовження терміну дії довідки № НОМЕР_1 від 03.11.2014 року.

На підставі викладеного, керуючисьПостановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції", ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ст..2,11,17,23,58,69-71,86,104-105,159-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дій Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо відмови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7 в продовженні терміну дії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення неправомірними.

Зобовязати Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, провести заходи відповідно до вимог чинного законодавства щодо продовження терміну дії довідки про взяття на облік особи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, переміщеної з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення №1422000581.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ВС 440380, понесені судові витрати в розмірі 487,20 грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення у разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.А. Притуляк

10.02.2016