Справа № 234/2148/16-к
Провадження № 1-кс/234/775/16
У Х В А Л А
10 лютого 2016 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Михальченко А.О.,
секретар Вербовецька Д.В.
за участю слідчого Мікуліна Д.М.
розглянувши клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_1, у кримінальному провадженні №42014160690000073 від 13.11.2014 року за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 258-3 та ч. 3 ст. 258-5 КК України, про призначення документальної позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Інтертехторг» з питань взаємовідносин з контрагентами: ТОВ «Вугілляпром» та ПП «Машсервіс - Локомотив», -
ВСТАНОВИВ:
10.02.2016 року слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді Краматорського міського суду Донецької області із клопотання про призначення документальної позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Інтертехторг» з питань взаємовідносин з контрагентами: ТОВ «Вугілляпром» та ПП «Машсервіс Локомотив, вказуючи на те, що в провадженні слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014160690000073 від 13.11.2014 за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 258-3 та ч. 3 ст. 258-5 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 205 та ч. 3 ст. 358 КК України, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205 та ч. 1 ст. 258-3 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що на початку вересня 2014 року громадянка ОСОБА_2 з метою прикриття незаконної діяльності, безпідставного формування податкового кредиту з податку на додану вартість, конвертації грошових коштів та мінімізації податкових платежів до бюджету підприємствами реального сектору економіки, вступила у злочину змову із громадянином ОСОБА_3 (син ОСОБА_2В.), ОСОБА_4 та ОСОБА_5, створила на території Харківської, Луганської, Чернігівської, Полтавської, Київської та Одеської областей фіктивні субєкти підприємницької діяльності.
Для реалізації свого протиправного наміру, ОСОБА_2 разом із ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 погодили спільний план злочинної діяльності, розподіливши між собою ролі.
Зокрема, ОСОБА_4, відповідно до розробленого плану вчинення фіктивного підприємництва, підшуковував особисто або через інших осіб, громадян міста Харкова та Харківської області та схиляв їх, обіцяючи грошову винагороду, до надання згоди про реєстрацію за ними фіктивних підприємств та нібито зайняття посад їх керівників, а також підписання від імені таких підприємств фінансово-господарських документів, які будуть використовуватись при здійснення вказаної злочинної діяльності.
Після встановлення таких осіб та одержання їх згоди на реєстрацію фіктивних підприємств і зайняття посад їх керівників, ОСОБА_4 умисно брав участь у підготовці установчих документів таких підприємств, забезпечували посвідчення їх нотаріусами та наступне подання до відповідних державних органів з метою здійснення державної реєстрації, відкриття розрахункових рахунків в банківських установах та вчиняв інші дії для придання статусу легальності даним фіктивним підприємствам. Офіційні документи створених у вищевказаний спосіб фіктивних підприємств разом з їх печатками, договорами на відкриття банківських рахунків та здійснення банківського обслуговування підприємств особисто так і в режимі віддаленого доступу за допомогою компютерних програм ОСОБА_4 передавав ОСОБА_6 для подальшого їх використання у їх протиправній діяльності.
У свою чергу, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 здійснювали контроль за вказаним напрямком діяльності ОСОБА_4, а також забезпечували постійний пошук легальних субєктів підприємницької діяльності для отримання від них на поточні рахунки підконтрольних фіктивних підприємств грошових коштів, нібито за надання послуг або купівлю товарів, що безпідставно утворювало у контрагентів кредит з податку на додану вартість, та, одночасно, приводило до накопичення на підконтрольних фіктивних підприємствах зобовязань по сплаті такого податку до бюджету.
У свою чергу, ОСОБА_5, будучи обізнаними в злочинних планах керівників злочинної групи, відповідно до відведеної йому ролі, здійснював незаконні електронні платежі по системі «клієнт-банк», перераховував грошові кошти для їх подальшої конвертації в готівкові кошти, а також контролював рух коштів по рахунках підконтрольних ОСОБА_2 фіктивних підприємств.
Після чого, відповідно до розподілу ролей, ОСОБА_3, використовуючи завідомо підроблені документи, отримував в банківських закладах готівку, передавав її замовнику, займався веденням бухгалтерського і податкового обліку підконтрольних фіктивних підприємств та разом із ОСОБА_2 розподіляв грошове винагородження між членами організованої злочинної групи.
Для здійснення своєї злочинної діяльності ОСОБА_2, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, разом з ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в період з вересня 2014 року по серпень 2015 року, з метою забезпечення здійснення вказаної протиправної діяльності, створили, повторно, фіктивні підприємства «конвертаційний центр», зокрема: ТОВ «Вугілляпром» (код ЄДРПОУ 39231071) та ПП «Машсервіс - Локомотив» (код ЄДРПОУ 34792186).
У результаті вказаної протиправної діяльності ОСОБА_2 разом з ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 отримали фактичний контроль над вищезазначеними створеними ними фіктивними підприємствами.
Висновком відділу перевірок з окремих питань управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Харківській області за результатами проведення перевірки податкової звітності зазначених субєктів господарювання підтверджено, що створені ОСОБА_2 разом з ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 фіктивні підприємства сформували схемний податковий кредит для підприємств реального сектору економіки на загальну суму 42 666 990,00 грн.
28.08.2015 ОСОБА_2 затримано у порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, та 29.08.2015 їй повідомлено про підозру у вчиненні цього злочину. У подальшому останній 13.01.2016 повідомлено про нову підозру за ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 258-3 та ч. 3 ст. 258-5 КК України.
Допитана як підозрювана ОСОБА_2 показала, що вона як директор ТОВ «Інтертехторг» (код 35773316), протягом 2014-2015 років ухилилася від сплати цим підприємством податків до бюджету у значних розмірах.
Водночас досудовим слідством встановлено, що ТОВ «Інтертехторг» (код 35773316) протягом 2014-2015 років мало фінансово-господарські взаємовідносини з фіктивними підприємствами: ТОВ «Вугілляпром» (код ЄДРПОУ 39231071) та ПП «Машсервіс - Локомотив» (код ЄДРПОУ 34792186).
Із інформації, наданої УВБ ГУ ДФС у Харківській області вбачається, що ТОВ «Інтертехторг» (код ЄДРПОУ 35773316, юридична адреса: АДРЕСА_1), перебуває на обліку як юридична особа в ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевказане, у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що службові особи ТОВ «Інтертехторг» (код ЄДРПОУ 35773316) порушували вимоги податкового законодавства з обчислення податку на прибуток, податку на додану вартість та інших обовязкових платежів до бюджету, безпідставно формували податкові кредити з ПДВ, укладали безтоварні угоди з іншими підприємствами - контрагентами: ТОВ «Вугілляпром» (код ЄДРПОУ 39231071) та ПП «Машсервіс Локомотив» (код ЄДРПОУ 34792186), та внаслідок своїх злочинних дій спричинили майнову шкоду Державі.
У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання з підстав зазначених у ньому.
Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення перевірки, слідчий суддя дійшов висновку, що зазначене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що до ЄРДР були внесені відомості про те, що на початку вересня 2014 року громадянка ОСОБА_2 з метою прикриття незаконної діяльності, безпідставного формування податкового кредиту з податку на додану вартість, конвертації грошових коштів та мінімізації податкових платежів до бюджету підприємствами реального сектору економіки, вступила у злочину змову із громадянином ОСОБА_3 (син ОСОБА_2В.), ОСОБА_4 та ОСОБА_5, створила на території Харківської, Луганської, Чернігівської, Полтавської, Київської та Одеської областей фіктивні субєкти підприємницької діяльності. Правова кваліфікація ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 258-3 та ч. 3 ст. 258-5 КК України. Кримінальному провадженню присвоєно номер 42014160690000073.
Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства (ст.215 КПК України), яке у відповідності до ст.38 КПК України здійснюють слідчі органу досудового розслідування одноособово або слідчою групою.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Крім того, відповідно до п.2 Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Таким чином, на цей час слідчий позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
Враховуючи викладене, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу військової прокуратури сил антитерористичної операції ОСОБА_1, у кримінальному провадженні №42014160690000073 від 13.11.2014 року за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 258-3 та ч. 3 ст. 258-5 України, про призначення документальної позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Інтертехторг» з питань взаємовідносин з контрагентами: ТОВ «Вугілляпром» та ПП «Машсервіс - Локомотив» задовольнити.
Надати дозвіл на проведення документальної позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ «Інтертехторг» (код ЄДРПОУ 35773316) з питань взаємовідносин з контрагентами: ТОВ «Вугілляпром» (код ЄДРПОУ 39231071) та ПП «Машсервіс - Локомотив» (код ЄДРПОУ 34792186) з метою встановлення безтоварних операцій та щодо дотримання вимог податкового законодавства з обчислення податку на прибуток, податку на додану вартість та інших обовязкових платежів до бюджету за період з 01.01.2014 по теперішній час по вилученим документам, які знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 228-ж.
Проведення перевірки доручити фахівцям ГУ ДФС у Харківській області.
Ухвала підлягає виконанню протягом одного місяця з дня її винесення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя: