ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2016 року м. Київ К/800/14156/15
28 січня 2016 року м. Київ К/800/14156/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А., Шведа Е.Ю.,
розглянула у порядку письмового розгляду касаційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КВК-Електро" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення надмірно сплачених митних платежів,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві та просив суд визнати протиправними дії Київської міжрегіональної митниці щодо ненадання до ГУ ДКС України у м. Києві висновку щодо повернення ТОВ «КВК-Електро» надміру сплачених митних платежів у розмірі 2255,97 грн. при митному оформленні товару відповідно до рішення про коригування митної вартості товару №100270000/2013/400014/2 від 12.06.2013р.; зобов'язати Київську міжрегіональну митницю підготувати висновок та подати його ГУ ДКС України у м.Києві про повернення на користь ТОВ «КВК-Електро» надмірно сплачених митних платежів; стягнути на користь ТОВ «КВК-Електро» з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві надмірно сплачені митні платежі у розмірі 2255,97 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо ненадання до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку щодо повернення ТОВ «КВК-Електро» надміру сплачених митних платежів у розмірі 2255,97 грн. при митному оформленні товару відповідно до рішення про коригування митної вартості товару № 100270000/2013/400014/2 від 12.06.2013р. Зобов'язано Київську Міжрегіональну митницю Міндоходів підготувати висновок та подати його Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві про повернення на користь ТОВ «КВК-Електро» надмірно сплачених митних платежів. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.
Відповідно до частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «КВК-Електро» з метою митного оформлення імпортованого товару подало до Митного поста "Столичний" Київської міжрегіональної митниці митну декларацію № 100270000/2013/224082 та документи на підтвердження митної вартості товару, визначеної за першим методом.
Київською регіональною митницею за результатами здійсненого контролю правильності визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України прийняте рішення про коригування заявленої позивачем митної вартості товарів № 100270000/2013/400014/2 від 12.06.2013 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2014 року визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів від 12.06.2013 року №100270000/2013/400014/2.
З метою повернення надмірно сплачених платежів ТОВ «КВК-Електро» 30.07.2014 року звернулось до Київської міжрегіональної митниці із заявами від 12.06.2014 року та від 06.08.2014 року про повернення надмірно сплачених митних платежів шляхом їх зарахування як передоплата, відповідно до ст. 301, ст. 335 Митного кодексу України.
Листами від 04.07.2014 року № 7763/1/26-70-52-05 та від 21.08.2014 року № 9498/1/26-70-52-05 Київська міжрегіональна митниця відмовила позивачу у поверненні надмірно сплачених митних платежів, оскільки правові підстави для повернення коштів з Держбюджету України відсутні.
Як вбачається із зазначених листів, митний орган не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів та не зазначає про недоліки в документах, які надані позивачем в якості додатків, а єдиною підставою для відмови позивачу в поверненні коштів є посилання на те, що питання повернення коштів позивачу з відповідного рахунку Київської міжрегіональної митниці через ГУ ДКС у м. Києві у сумі переплати податку на додану вартість та сумі мита постановою Київського апеляційного адміністративного суду не вирішувалось.
Зокрема, митниця зазначає, що предметом судового розгляду по справі №826/13394/13-а не було питання повернення коштів. Крім того, повернення коштів здійснюється виключно органами Держказначейства.
Проте, вказані обставини відмови є формальними, а дії митного органу щодо ненадання висновку такими, що позбавляють позивача права на повернення надмірно сплачених митних платежів.
Частиною третьою статті 301 Митного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - МК) передбачено, що помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, Порядок повернення визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 1, пунктів 2-4 розділу III цього Порядку для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу (далі - Відділ) для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
За пунктами 2, 3 Порядку взаємодії повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі Висновку про повернення. Зазначений Висновок оформляється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації.
Згідно з пунктом 7 Порядку взаємодії на підставі отриманого Висновку про повернення відповідний орган ДКУ готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.
При цьому виходячи зі змісту пункту 11 Порядку повернення відмова у поверненні коштів у встановленому порядку можлива за умови відсутності підстав для такого повернення.
Верховний Суд України у постановах від 15.04.2014 року (справа № 21-29а14), 12.11.2014 року (справи №№ 21-268а14, 21-391а14), 25.11.2014 року (справа № 21-338а14) зазначив, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих
до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
За наявності рішень судів, якими визнано протиправними та скасовано спірні рішення Митниці про коригування митної вартості товарів та заяви Товариства, поданої до Митниці у встановленому порядку, колегія суддів дійшла висновку, що Митниця не виконала процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеними вище порядками, а тому така бездіяльність митного органу є протиправною.
Подібний висновок міститься також і в постановах Верховного Суду України від 25.11.2014 року (справа № 21-207а14) та 24.03.2015 року (справа № 21-3а15).
Як встановлено, факт сплати позивачем надмірних митних платежів встановлений рішенням суду, що набрало законної сили, яким, зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів.
Позивач у передбаченому чинним законодавством порядку звернувся до митного органу із відповідними заявами про повернення надмірно сплачених митних платежів шляхом їх зарахування як передоплата.
У той же час, митним органом не вжито жодних передбачених законом дій щодо підготування вищевказаного висновку, а лише надано письмову відмову про відсутність підстав для повернення коштів з Державного бюджету України.
Враховуючи зазначені обставини, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Київської міжрегіональної митниці щодо ненадання до ГУ ДКС України у м. Києві висновку про повернення надміру сплачених митних платежів та Зобов'язання Київської міжрегіональної митниці підготувати висновок та подати його ГУ ДКС України у м. Києві про повернення на користь ТОВ «КВК-Електро» сплачених митних платежів у розмірі 2255,97 грн. є обґрунтованими.
Колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.
Касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: