ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2016 р. Справа № 820/11192/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
представників сторін: позивача- Сосіної І.О., відповідача- Шкурупій Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства "Вовчанське лісове господарство" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.12.2015р. по справі № 820/11192/15
за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області
до Державного підприємства "Вовчанське лісове господарство"
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Державна екологічна інспекція в Харківській області (далі по тексту - Держекоінспекція, позивач), звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Вовчанське лісове господарство» (далі по тексту - відповідач, ДП «Вовчанське лісове господарство»), в якому просить суд:
- визнати дії Державного підприємства «Вовчанське лісове господарство» щодо недопущення працівників Державної екологічної інспекції в Харківській області до проведення перевірки на підставі наказу № 143/01-04 від 28.09.2015 року незаконними;
- зобов'язати Державне підприємство «Вовчанське лісове господарство» допустити працівників Державної екологічної інспекції в Харківській області до проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від15.12.2015 року по справі№820/11192/15 адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Харківській області до Державного підприємства «Вовчанське лісове господарство» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено в повному обсязі.
Визнано незаконними дії Державного підприємства «Вовчанське лісове господарство» щодо недопущення працівників Державної екологічної інспекції у Харківській області до проведення перевірки на підставі наказу № 143/01-04 від 28.09.2015 року.
Зобов'язано Державне підприємство «Вовчанське лісове господарство» допустити працівників Державної екологічної інспекції у Харківській області до проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.12.2015 року по справі №820/11192/15 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Харківській області.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 року, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71 від 28.12.2014 року, а також на обставини і обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі. В силу положень даних нормативно - правових актів, вважає неправомірним проведення планової перевірки, оскільки у 2015 та 2016 роках, оскільки остання може здійснюватися на підприємствах, установах, організаціях з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання, за рішенням суду або згідно з вимогами Кримінально-процесуального кодексу України. Таким чином, вважає рішення суду першої інстанції незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач, у надісланих запереченнях на апеляційну скаргу та в судовому засіданні, з викладених підстав, посилаючись на обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.12.2015 року залишити без змін.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що на виконання затвердженого плану заходів Державної екологічної інспекції у Харківській області на IV квартал 2015 року заплановано проведення планового заходу - перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ДП «Вовчанське лісове господарство», яке розташоване за юридичною адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Жовтнева, 19 .
На виконання п. 114 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Харківській області на IV квартал 2015 року 28.09.2015року Держекоінспекцією був виданий наказ № 143/01-04 про здійснення планового заходу (перевірки) ДП «Вовчанське лісове господарство». На підставі наказу Держекоінспекції № 143/01-04 видано направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у термін з 01.10-02.10,05.10-09.10,12.10-16.10,19.10-21.10.2015 року.
Однак, представниками ДП «Вовчанське лісове господарство» перевіряючі не були допущені до проведення перевірки, про що складено акт відмови від допуску до перевірки від 01.10.2015 року.
Не погоджуючись з діями представників відповідача щодо недопущення працівників Держекоінспекції до проведення перевірки на підставі наказу № 143/01-04 від 28.09.2015 року Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулася з даним позовом про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з того, що Порядок підготовки та здійснення державного нагляду (контролю), передбачений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" був дотриманий Держекоінспекцією у повному обсязі, а також був дотриманий Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.08 № 464 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.01.09 за № 18/16034 ( далі по тексту Порядок №464), а тому ДП "Вовчанське лісове господарство" в порушення вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Порядку№464 не допустило працівників Державної екологічної інспекції у Харківській області до проведення перевірки на підставі наказу № 143/01-04 від 28.09.2015 року.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
В силу ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 3 цього Закону , державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; підконтрольності і підзвітності органу державного нагляду (контролю) відповідним органам державної влади; рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання; гарантування прав суб'єкту господарювання; об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб'єктів господарювання за анонімними та іншими необґрунтованими заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю); неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) та неприпустимості здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання; невтручання органу державного нагляду (контролю) у статутну діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону; відповідальності органу державного нагляду (контролю) та його посадових осіб за шкоду, заподіяну суб'єкту господарювання внаслідок порушення вимог законодавства; дотримання умов міжнародних договорів України; незалежності органів державного нагляду (контролю) від політичних партій та будь-яких інших об'єднань громадян; наявності одного органу державного нагляду (контролю) у складі центрального органу виконавчої влади.
Процедура проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів врегульована Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464.
Відповідно до пункту 2.2. „Порядку №464, для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки.
Згідно пункту 3.8. Порядку №464, планова перевірка проводиться за наказом органу Держекоінспекції та направленням на проведення перевірки керівника органу Держекоінспекції або його заступника. Перед початком перевірки державні інспектори зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення на перевірку та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу Держекоінспекції, і надати копію направлення.
Пунктом 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Згідно статті 4 Закону „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити:
- дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;
- найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
- найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Як вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 6102216110349 (а.с. 43) повідомлення про проведення перевірки відповідачем було отримано 26.09.2015 року, тобто з порушенням 10-денного строку, визначеним Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що відповідач, не допускаючи посадових осіб Державної екологічної інспекції в Харківській області до проведення перевірки на підставі наказу № 143/01-04 від 28.09.2015 року, діяв відповідно до положень Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", так як повідомлення щодо проведення перевірки не було отримано відповідачем за 10 днів до дня початку перевірки.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Вказана норма кореспондує положенням п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, якими передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); в інших випадках, встановлених законом. Зазначений перелік адміністративних позовів суб'єкта владних повноважень, з якими він може звернутись до суду, є вичерпним.
Так, відповідно п. 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, основним завданням Державної екологічної інспекції України (Держекоінспекції України) є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; за екологічною та радіаційною безпекою (у тому числі у пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення) під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; біологічною і генетичною безпекою щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів (ГМО) у відкритій системі; поводженням з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами. Відповідно до п. 6 цього Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Таким чином, жодним чинним нормативно-правовим актом не передбачено право органу держаної екологічної інспекції звертатись до суду з позовом про зобов'язання підконтрольного суб'єкта господарювання допустити його посадових осіб до проведення перевірки. Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який, зокрема, встановлює порядок, умови та вимоги до проведення державного нагляду (контролю) у вигляді планових та позапланових заходів. При цьому обов'язок допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю) встановлений у ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який поширює свою дію на спірні правовідносини, та не потребує додатково ухвалення судом рішення про це.
Таким чином, оскільки обов'язок допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю) встановлений у ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а за невиконання такого обов'язку позивач не наділений повноваженнями на звернення до адміністративного суду із позовом про зобов'язання допустити посадових осіб до проведення перевірки, позовні вимоги не підлягають розгляду у адміністративному судочинстві згідно ч. 4 ст. 50 КАС України.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З огляду на викладене вище, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 15.12.2015 року по справі № 820/11192/15 не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вона ухвалена при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи вищевикладене, що колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198 п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Вовчанське лісове господарство" задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.12.2015р. по справі № 820/11192/15 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Харківській області відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. Повний текст постанови виготовлений 16.02.2016 р.