Ухвала суду № 55803102, 10.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2016
Номер справи
493/410/15-а
Номер документу
55803102
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2016 р.м.ОдесаСправа № 493/410/15-а

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Вергопуло А. К

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді Шевчук О.А.,

суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,

при секретарі Жигайлової О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 на постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 06 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Коритненської сільської ради Балтського району Одеської області, Балтської районної державної адміністрації Одеської області, Відділу Держземагентства у Балтському районі Одеської області про встановлення розміру майнового та земельного паїв, інших відомостей, про законність та правильність розпаювання КСП і видачі відповідних документів, про визнання бездіяльності і дій відповідачів незаконними, протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивачі звернулись до суду з адміністративним позовом до відповідачів, в якому просили встановити розміри майнового та земельного паїв, інші важливі і необхідні відомості, зазначені в позові, що належать позивачці і позивачеві в порядку спадкування за законом, законність і правильність визначення розмірів земельних і майнових паїв пайовиків при розпаюванні КСП та виданих документів, невиданні відповідних документів, належних до видання позивачам у тому числі спадкодавця, в тому числі сертифікатів на майно, державних актів на різницю площі вказаних в державних актах на землю (на пай) і в сертифікаті про земельний пай, супутніх документів до державних актів, виданим позивачці і спадкодавцю у томі числі ситуаційної схеми, акту про кордони ділянок; зобов'язати відповідачів в результаті розгляду позову, після встановлення про зазначені вище в позові, видати позивачам належно відповідні документи, підтвердження щодо майнових паїв, про решту установлену в розмірі частину земельних паїв, належного для виділення із зазначенням призначення, розташування, ціни та інших необхідних відомостей; зобов'язати відповідачів видати відповідний повний пакет документів з повними відомостями про земельні паї, зазначені в державних актах з уточненнями де розташовані, призначення, оцінка та інші важливі відомості, визнати бездіяльність і дії відповідачів незаконними, протиправними.

Постановою Котовського міськрайонного суду Одеської області від 06 жовтня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивачі надали апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити апеляційну скаргу в повному обсязі, адміністративний позов і позовні вимоги, прийняти рішення, яким направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно сертифіката на земельну частку (пай) серії ОД-03 №0098254 ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Заповіти Леніна» розміром 4.43 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Згідно сертифіката на земельну частку (пай) серії ОД-03 №0098255 ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Заповіти Леніна» розміром 4.43 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Згідно сертифіката на земельну частку (пай) серії ОД-03 №0098292 ОСОБА_4 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Заповіти Леніна» розміром 4.43 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Розпаювання земель КСП «Заповіти Леніна» здійснювалось відповідно до протоколу зборів власників земельних часток (паїв) №1 від 27 квітня 2004 року.

Відповідно до схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КПС «Заповіти Леніна» Балтського району Одеської області загальна площа земель колективної власності КПС «Заповіти Леніна» складала 2741,0 га. З них поділу між співвласниками земельних часток (паїв) підлягало 2006,0 га орних земель (ріллі).

До земель, що не підлягають паюванню і мають використовуватись сумісно відведено багаторічні насадження (тутовники) - 7,6 га, пасовища - 204,5 га, сіножаті - 54,8 га. Також до даної категорії віднесено 304,0 га орних земель, що відведені під залуження (орні землі, розташовані на схилах більше 5° та на сильнозмитих грунтах). Не підлягають паюванню наступні землі: під господарськими будівлями дворами - 41,9 га, під господарськими шляхами і прогонами - 48,2 га, ліси та лісовкривні площі - 20,6 га, інше 52.8 га.

Згідно розрахунку вартості земельних часток (паїв) та її розміру в умовних кадастрових гектарах до схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КПС «Заповіти Леніна» Балтського району Одеської області, власникам земельних ділянок надавалися земельні частки із угідь ріллі однакової вартості.

Згідно розпорядження Балтської районної державної адміністрації Одеської області №243/А-2004 від 09 червня 2004 року ОСОБА_2 видано державний акт серії ОД №006026 на право власності на земельну ділянку площею 2.84 га, що розташована на території Коритненської сільської ради Балтського району Одеської області. ОСОБА_3 видано державний акт серії ОД №006025 на право власності на земельну ділянку площею 2.83 га, що розташована на території Коритненської сільської ради Балтського району Одеської області, ОСОБА_4 видано державний акт серії ОД №006024 на право власності на земельну ділянку площею 2,83 га, що розташована на території Коритненської сільської ради Балтського району Одеської області.

23 листопада 2012 року помер ОСОБА_3

05 травня 2013 року помер ОСОБА_4

14 червня 2013 року ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 у вигляді земельної ділянки площею 2,83 га, що розташована на території Коритненської сільської ради Балтського району Одеської області та належала померлому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД №006025.

08 вересня 2014 року ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті дідуся ОСОБА_4 у вигляді 1/2 частки земельної ділянки площею 2,8330 га, що розташована на території Коритненської сільської ради Балтського району Одеської області та належала померлому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ОД №006024.

Позивачі вважають, що площа землі при видачі державного акту на право приватної власності на землю була значно зменшена, через що неодноразово звертались з листами до відповідачів.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай», виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Згідно ст. 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації. Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в нат\рі (на місцевості).

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно до п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляється суб'єктами господарювання, які мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників, погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом.

У проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів.

Із площі земельних ділянок, що підлягають розподілу, виключаються: деградовані, малопродуктивні, а також техногенно забруднені сільськогосподарські угіддя, що підлягають консервації; заболочені землі; землі, на яких розміщені розвідані родовища корисних копалин загальнодержавного значення, запаси яких затверджені у встановленому законодавством порядку; інші землі, які недоцільно використовувати для сільськогосподарських потреб.

Згідно до ст. 11, ст. 12 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.

Оформлення державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) здійснюється землевпорядною організацією, яка виконала землевпорядні роботи щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).

Відповідно до абз. 2 п. 2 Указу Президента України ві 8 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» при паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Згідно до абз. 2 п. 3 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства.

Судом першої інстанції встановлено, що спадкодавці позивача ОСОБА_1 за життя отримали державні акти на право власності на земельну ділянку, проте до відповідних органів з метою з'ясування правильності порядку та процедури розпаювання КСП. а також з метою отримання додатково земельної ділянки згідно сертифікату на земельну частку (пай) не звертались.

За таких обставин, суд звертає увагу на те, що відмінність у площах зазначених в державному акті від площі зазначеної в сертифікаті є те, що поділ земель колективної власності на земельні частки (паї) здійснено з урахуванням якісних характеристик ґрунтового покриву та якісного складу агровиробничих груп грунтів, тому при виділенні земельних часток (паїв) у натур: (на місцевості) у фізичних гектарах на більш родючих землях площа земельної ділянки буде меншою, ніж при виділенні такої ділянки на менш родючих землях.

З огляду на все вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_1 є необґрунтованими, у зв`язку з чим такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Котовського міськрайонного суду Одеської області ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Котовського міськрайонного суду Одеської області від 06 жовтня 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів. Особи, які брали участь у справі, однак не були присутні у судовому засіданні апеляційної інстанції, мають право подати касаційну скаргу протягом 20 днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст рішення виготовлено 11.02.2016 року.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: Л.Є. Зуєва

Суддя: А.Г. Федусик