ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2016 року м.Київ К/800/19150/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
секретар судового засідання - Загородня М.О.,
за участю представника позивача - Жарого О.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Бориспільської міської ради Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у справі за позовом Бориспільської міської ради Київської області до Державного реєстратора Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області Хиби Анни Володимирівни, Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Товариство з обмеженою відповідальністю «БРСМ-НАФТА», про визнання дій протиправними та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2014 року Бориспільська міська рада Київської області звернулася з позовом до Державного реєстратора Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області Хиби Анни Володимирівни, Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «БРСМ-НАФТА», в якому просила:
- визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області Хиби Анни Володимирівни щодо проведення державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки під будівництво комплексу автосервісного обслуговування з АЗС, кадастровий номер 3210500000:07:002:0032 від 07 жовтня 2013 року;
- визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області Хиби Анни Володимирівни щодо внесення записів у частину розділу Державного реєстру про державну реєстрацію іншого речового права - номер запису 2753741;
- скасувати рішення від 07 жовтня 2013 року №6479882 щодо проведення державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки під будівництво комплексу автосервісного обслуговування з АЗС, кадастровий номер 3210500000:07:002:0032;
- скасувати в Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно та їх обтяжень частину розділу Державного реєстру про державну реєстрацію іншого речового права - номер запису 2753741.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на закінчення встановленого рішенням міської ради від 20 серпня 2013 року № 3420-41-VI місячного строку укладення та реєстрації додаткового договору до договору оренди землі від 30 липня 2007 року, у зв'язку з чим у ТОВ «БРСМ-НАФТА» права користування земельною ділянкою не виникало, договір від 30 липня 2007 року вважається припиненим, а прийняття реєстратором рішення про проведення реєстрації іншого речового права та внесення записів у цю частину розділу Державного реєстру є протиправним.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Бориспільська міська рада Київської області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким повністю задовольнити позов.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БРСМ-НАФТА» просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, рішення судів залишити в силі, заперечення від інших учасників не надходили.
Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 30 липня 2007 року між позивачем -Бориспільською міською радою Київської області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БРСМ-НАФТА» (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка належить до земель комерційного призначення, для будівництва комплексу автосервісного обслуговування з АЗС по вул.Київський шлях, в районі залізничного переїзду у м.Борисполі Київської області, кадастровий номер земельної ділянки - № 3210500000:07:002:0032. Договір оренди землі укладений на 5 років.
Договором від 12 жовтня 2008 року про внесення змін до договору оренди землі сторонами внесено зміни до пунктів 3 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки), 5 (орендна плата), 6 (розмір орендної плати), 21,1 (обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки), 25 (обов'язки орендаря).
Додатковим договором від 19 липня 2012 року дію договору оренди продовжено до 01 серпня 2013 року.
20 серпня 2013 року Бориспільська міська рада прийняла рішення №3420-41-VI про поновлення та внесення змін до договору оренди землі від 30 липня 2007 року, відповідно до якого договір оренди поновлено на 1 рік та змінено поштову адресу земельної ділянки у договорі оренди землі на вул.Київський шлях,2/7 у м.Борисполі.
Пунктами 3 - 5 рішення № 3420-41-VI передбачено: у місячний термін з дня прийняття цього рішення ТОВ «БРСМ-НАФТА» укласти та підписати договір про поновлення договору оренди землі від 30 липня 2007 року; додатковий договір до договору оренди землі від 30 липня 2007 року підлягає нотаріальному посвідченню; у разі неукладення у вказаний строк додаткового договору та його державної реєстрації, договір оренди землі вважається припиненим і тягне за собою наслідки, передбачені законом.
19 вересня 2013 року між Міською радою та ТОВ «БРСМ-НАФТА» укладено додатковий договір до договору оренди землі, відповідно до умов якого сторонами продовжено дію договору оренди землі на 1 рік; вказаний договір посвідчений приватним нотаріусом Бориспільського міського нотаріального округу за реєстровим номером № 951.
04 жовтня 2013 року Бориспільською міською радою Київської області подано до Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована: Київська обл., м.Бориспіль, вулиця Київський Шлях, кадастровий номер 3210500000:07:002:0032, до якої були додані: договір оренди від 30 липня 2007 року реєстраційний номер 2357; договір про внесення змін до договору оренди від 20 жовтня 2008 року реєстраційний номер 2680; додатковий договір до договору оренди від 19 липня 2012 року реєстраційний номер 754; рішення Бориспільської міської ради від 20 серпня 2013 року №3420-41-VІ.
Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області Хибою Анною Володимирівною від 07 жовтня 2013 року № 6478893, на підставі ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703, проведено державну реєстрацію права власності, форма власності: приватна, розмір частки: 1 на земельну ділянку, що розташована: Київська обл., м.Бориспіль, вулиця Київський Шлях, кадастровий номер 3210500000:07:002:0032, за суб'єктом: Бориспільска міська рада Київської області, податковий номер 04054903. Відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.
Також, 04 жовтня 2013 року ТОВ «БРСМ-НАФТА» в особі представника Нетудихатки С.І. до Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області подано заяву про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, що розташована: Київська обл., м.Бориспіль, вулиця Київський Шлях, будинок 2/7, кадастровий номер 3210500000:07:002:0032, до якої були додані наступні документи: дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 29 квітня 2014 року серія ІУ №115141190332, технічний паспорт ПП «Будсервіс-проект плюс» від 24 липня 2014 року, договір оренди від 30 липня 2007 року реєстраційний номер 2357, витяг Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області від 07 жовтня 2013 року №10393124, витяг Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24 липня 2014 року серія НВ №3203057582014, квитанція від 01 жовтня 2013 року №N17VA53108 про сплату державного мита, квитанція від 01 жовтня 2013 року №N17VA53180 про сплату за витяг з Державного реєстру прав, додатковий договір до договору оренди від 19 вересня 2013 року реєстраційний номер 951, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12 вересня 2013 року №НВ-3201323952013, копія паспорта СМ620840, що виданий 31 березня 2004 року, копія дубліката картки фізичної особи-платника податків від 13 травня 2004 року, довіреність від 20 вересня 2013 року №45/4, виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28 серпня 2013 року №500330, довідка про взяття на облік платника податків від 27 лютого 2012року №8100, довідка з ЄДРПОУ від 04 січня 2013 року №715410, копія статуту ТОВ «БРСМ-НАФТА».
Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Бориспільського міськрайонного управління юстиції Київської області Хибою Анною Володимирівною від 07 жовтня 2013 року № 6479882, на підставі ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703, проведено державну реєстрацію іншого речового права - право оренди земельної ділянки, що розташована Київська обл., м.Бориспіль, вулиця Київський Шлях, будинок 2/7, кадастровий номер 3210500000:07:002:0032, за суб'єктом: Товариство з обмеженою відповідальністю «БРСМ-НАФТА».
Відповідно до ч.ч.1, 5 ст.6 Закону України «Про оренду землі» (далі також Закон №161-XIV) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Як встановлено ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ст.ст.13, 14 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до положень ст.33 Закону № 161-XIV по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Як встановлено судами, міською радою рішення № 3420-41-VI про поновлення з ТОВ «БРСМ-НАФТА» договору оренди землі від 30 липня 2007 року на 1 рік прийнято 20 серпня 2013 року, додатковий договір до договору оренди укладений та нотаріально посвідчений 19 вересня 2013 року, що відповідає рішенню № 3420-41-VI та вимогам ст.33 Закону №161-XIV.
При цьому, судами правомірно відзначено, що законом не встановлено граничного строку державної реєстрації права оренди земельної ділянки після укладення договору та його нотаріального посвідчення, у зв'язку з чим обґрунтовано відхилені посилання позивача на державну реєстрацію права оренди після закінчення місячного строку, встановленого рішенням міської ради № 3420-41-VI, та визнані безпідставними доводи позивача щодо припинення договору оренди від 30 липня 2007 року, оскільки ст.31 Закону № 161-XIV такої підстави припинення договору оренди не передбачає.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі також Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Статтею 4 Закону № 1952-IV визначено права та обтяження, що підлягають державній реєстрації, зокрема, право оренди земельної ділянки.
Згідно ч.2 ст.4 Закону № 1952-IV речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно, крім випадків, передбачених статтею 4-1 цього Закону.
Положеннями ч.4 ст.4-1 Закону № 1952-IV встановлено, що при поновленні або внесенні змін до договорів суперфіцію, емфітевзису, сервітуту, оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону № 1952-IV проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації віднесено до повноваження органу державної реєстрації прав.
Згідно ч.1 ст.15 Закону №1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст.18 цього закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону №1952-IV державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
Як передбачено абз.7 ч.1 ст.16 Закону №1952-IV, у разі здійснення державної реєстрації речових прав на земельні ділянки, похідних від права власності, за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на зазначені земельні ділянки, відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування зобов'язаний одночасно подати до органу державної реєстрації прав чи державному кадастровому реєстратору відповідну заяву про державну реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на зазначені земельні ділянки. Рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) вважається заявою про здійснення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на зазначену земельну ділянку.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться, зокрема, на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (абз.2 ч.2 ст.15 Закону № 1952-IV).
Відповідно до п.26 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом 27 Порядку №703 передбачений загальний перелік документів, що можуть підтверджувати виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Зокрема, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно є укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат.
Згідно абз.1 п.28 Порядку №703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).
Відповідно до п.30 Порядку №703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно на підставі договору, відповідно до якого право власності або інше речове право на нерухоме майно набувається у зв'язку з настанням або ненастанням певної події, заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 - 29 цього Порядку, подає документ, що підтверджує факт настання або ненастання такої події.
Пунктом 31 Порядку №703 передбачено, що для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, яке перебуває в іпотеці або податковій заставі, заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 - 30 цього Порядку, подає документ, що підтверджує факт надання згоди іпотекодержателем або органом державної податкової служби на відчуження або інше визначення юридичної долі нерухомого майна, яке перебуває в іпотеці або податковій заставі.
Відповідно до п.33 Порядку №703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27, 28, 30 і 31 цього Порядку, подає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документах, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, відсутні відомості про кадастровий номер земельної ділянки).
Частиною 1 ст.20 Закону № 1952-IV встановлено, що у Державному реєстрі прав на кожний об'єкт нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, за рішенням державного реєстратора відкривається відповідний розділ та реєстраційна справа.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону № 1952-IV записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Як встановлено судами, на підставі рішення від 07 жовтня 2013 року №6478893 реєстратором відкрито розділ в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до якого 07 жовтня 2013 року внесено номер запису про право власності 2753066; на підставі рішення від 07 жовтня 2013 року №6479882 реєстратором відкрито розділ в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до якого 07 жовтня 2013 року внесено номер запису про інше речове право 2753741.
Отже, державна реєстрація права власності проведена одночасно з державною реєстрацією права оренди земельної ділянки, що відповідає вимогам ч.4 ст.4-1 Закону №1952-IV.
З урахуванням вищенаведених обставин та положень закону, враховуючи подання представником ТОВ «БРСМ-НАФТА» державному реєстратору документів, які у повній мірі відповідають вимогам чинного законодавства стосовно правовідносин, пов'язаних із державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державним реєстратором правомірно 07 жовтня 2013 року прийнято рішення за №6479882, державна реєстрація іншого речового права, а саме права оренди земельної ділянки, що розташована за адресою Київська обл., м.Бориспіль, вул.Київський Шлях, буд.2/7, кадастровий номер 3210500000:07:002:0032, проведена відповідно до приписів Закону №1952-IV та Порядку №703.
За вказаними обставинами судами попередніх інстанцій обґрунтовано відмовлено у задоволені позовних вимог Бориспільської міської ради Київської області.
Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Доводи касаційної скарги фактично збігають з доводами позовної заяви, не спростовують встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанції та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст.220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Бориспільської міської ради Київської області залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 29 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді