Ухвала суду № 55799401, 11.02.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
807/2188/15
Номер документу
55799401
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2016 року Справа № 876/11926/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Макарика В.Я.

суддів Большакової О.О., Глушка І.В..

за участю секретаря судового засідання Бедрій Х.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2015р. у справі № 807/2188/15 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

18 вересня 2015 року позивач ОСОБА_1 зменшивши позовні вимоги у суді першої інстанції звернувся з позовною заявою до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, третя особа ОСОБА_2, якою просив визнати протиправним та скасувати наказ Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 1 липня 2015 року № 348, поновити ОСОБА_1, майора служби цивільного захисту на посаді начальника Управління ДСНС України у Закарпатській області та допустити негайне виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_1, майора служби цивільного захисту на посаді начальника Управління ДСНС України у Закарпатській області.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2015р. позов - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано наказ Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 01 липня 2015 року № 348 "Про зарахування у розпорядження ОСОБА_1В.".

Поновлено ОСОБА_1 на займаній посаді начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області з 02 липня 2015 року.

Постанову в частині поновлення звернуто до негайного виконання.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачі ОСОБА_3 служба України з надзвичайних ситуацій та Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області оскаржили її в апеляційному порядку та просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Апелянти свої вимоги мотивують тим, що судом 1 інстанції неповно зясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, висновки суду вважає необґрунтованими з підстав викладених в апеляційних скаргах, та порушено норми матеріального та процесуального права.

Зокрема апелянти звертають увагу на те, що Наказом ДСНС України від 28.04.2015 № 232 здійснено організаційно-штатні заходи та внесено зміни до штату № 07/68 Управління ДСНС у Закарпатській області, яким було виключено посаду начальника Управління , яка підлягала заміщенню особою старшого начальницького складу у спеціальному званні полковник служби цивільного захисту і включено посаду начальника Управління, яка підлягає заміщенню державним службовцем або іншою цивільною особою. У строк проведення організаційно-штатних заходів в структурі Управління ДСНС України в Закарпатській області, а саме з 28.04.2015 року по 28.05.2015 року , питання щодо подальшого службового використання Позивача не було вирішено, наказом ДСНС України від 01.07.2015 № 327 його було звільнено із займаної посади та зараховано у розпорядження Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій, до двох місяців для вирішення питання щодо подальшого проходження служби. Звільнення Позивача з посади було здійснено наказом ДСНС України від 01.07.2015року № 348, а саме 01.07.2015 року , тобто після закінчення строку проведення передбачених наказом ДСНС України від 28.04.2015 № 232 організаційно-штатних заходів.

На підставі викладеного апелянти вважають, що всі дії щодо звільнення позивача з посаді було здійснено з чітким дотриманням вимог законодавства, а його позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, а тому рішення суду першої інстанції вважають незаконним.

Представник третьої особи ОСОБА_2 в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи у його відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як стверджується матеріалами справи та встановлено судом, що між ДСНС в особі Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій полковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 та позивачем було укладено Контракт № 28/14 про проходження служби цивільного захисту, який набув чинності 01.07.2014 року.

25 березня 2015 року ОСОБА_3 службою України з надзвичайних ситуацій було видано наказ № 167 "Про кадрові питання", яким позивача було усунуто від виконання обов'язків за посадою Начальника Управління ДСНС України у Закарпатській області, на період проведення службового розслідування в територіальних органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 25.03.15 року до прийняття рішення. Даний наказ позивачем не оскаржувався.

28 квітня 2015 року відповідач видав наказ № 232 "Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах, підпорядкованих ДНСН України", яким вніс зміни до штату № 07/68 Управління ДСНС у Закарпатській області, ( а.с. 42).

Згідно додатку до Наказу №233 від 28.04.2015 року (Перелік змін до штатів організаційних структур Управління ДСНС України у Закарпатській області із штату вказаного управління вилучено посаду начальника Управління , яка підлягала заміщенню особою старшого начальницького складу у спеціальному званні полковник служби цивільного захисту і включено посаду начальника Управління, яка підлягає заміщенню державним службовцем або іншою цивільною особою, ( а.с. 43).

01 липня 2015 року Наказом ДСНС України (по особовому складу цивільного захисту) № 348 Про зарахування у розпорядження ОСОБА_1В. звільнено позивача із займаної посади та зараховано у розпорядження Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій, до двох місяців.

Відповідно до цього Наказу, позивача звільнено із займаної посади начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області на підставі пунктів 79, 80 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 593, ( а.с. 41).

Як видно з матеріалів справи, що ОСОБА_1, майор служби цивільного захисту, відповідно до наказу Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.06.2015 № 354 знаходився в щорічній основній відпустці з 23 червня по 23 липня 2015 року з виїздом до Угорщини, ( а.с. 10).

Перебуваючи у основній щорічній відпустці, позивач декілька разів знаходився на лікуванні.

Із наявного в матеріалах справи Наказу № 420 від 27 липня 2015 року на підставі рапорту ОСОБА_1, наказу ДСНС України від 01 липня 2015 року № 348 майор служби цивільного захисту ОСОБА_1 вважався таким, що з 03 липня 2015 року перебуває на лікуванні ( а.с.44)

25 вересня 2015 року, згідно витягу із наказу № 559 по особовому складу скасовано параграф 1 Наказу ДСНС України № 420 від 27 липня 2015 року, ( а.с.33)

Матеріалами справи та листком непрацездатності серія АГЦ №304595 з 30 червня 2015 по 03 липня 2015 стверджується , що ОСОБА_1 знаходився на стаціонарному лікуванні в центральній міській клінічній лікарні м. Ужгород. Згідно листка непрацездатності серії АГЦ №304703 - перебував на стаціонарному лікуванні з 15 липня 2015 по 20 липня 2015; з 21 липня 2015 по 25 липня 2015 та з 26 липня по 30 липня 2015 року - на амбулаторному лікуванні, що також підтверджується листком непрацездатності серії АГЦ № 320403, ( а.с. 7-9, 34).

01 липня 2015 року наказом № 348 Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій, його було звільнено з посади начальника Управління ДСНС України у Закарпатській області та зараховано у розпорядження Голови ДСНС України, до двох місяців.

Колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції в тому, та вважає помилковими доводи відповідача, що спеціальним законодавством, яке регулює питання проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, зокрема приписами Положення не передбачено повідомлення осіб рядового і начальницького складу про проведення організаційно-штатних заходів виходячи з наступного.

Підпунктом 4 пункту 176 Положення встановлено, що контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці.

Слід зазначити, що поняття звільнення з посади із зарахуванням у розпорядження у випадку передбаченому пунктом 79 положення та поняття звільнення зі служби цивільного захисту слід розмежовувати.

Згідно із пунктами 11 та 12 Положення служба цивільного захисту закінчується у разі звільнення особи рядового чи начальницького складу із служби цивільного захисту в запас Збройних Сил або у відставку, загибелі (смерті), визнання її судом безвісно відсутньою або оголошення померлою. Останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС.

Звільнення особи з посади із зарахуванням у розпорядження відповідного керівника дає можливість особі продовжувати проходити службу цивільного захисту, користуватися усіма соціальними правами та пільгами, передбаченими законодавством для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, в тому числі отримувати грошове забезпечення до вирішення питання щодо його подальшого службового використання.

Так, звільнення зі служби цивільного захисту не передбачає подальшого проходження такої служби, а звільнена особа виключається з кадрів ДСНС України.

Як встановлено судом, на час розгляду справи в суді наказ про звільнення Позивача зі служби цивільного захисту та виключення із кадрів ДСНС України не видавався. Позивач продовжує проходити службу цивільного захисту, перебуває у розпорядженні Голови ДСНС України до вирішення питання щодо подальшого проходження такої служби.

Згідно з текстом наказом ДСНС України від 01.07.2015 № 327, позивача ОСОБА_1 звільнено саме з посади начальника Управління ДСНС України в Закарпатській області, а не із служби.

Наказом МНС України 13.06.2012 № 892, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 липня 2012 р. за № 1123/21435, затверджено Порядок звільнення осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту від виконання службових обов'язків у разі тимчасової непрацездатності (далі - Порядок).

Пунктом 2.2 Порядку визначено, що звільнення осіб рядового і начальницького складу від виконання службових обов'язків за станом здоров'я здійснюється на підставі їх рапорту або рапорту їх безпосередніх керівників (при невідкладних станах).

Наказом ДСНС України (по особовому складу апарату ДСНС України) від 22.06.2015 № 354 позивачу, усунутому від виконання службових обов'язків за посадою начальника Управління ДСНС України у Закарпатській області на період проведення службового розслідування в територіальних органах ДСНС України, за його рапортом було надано щорічну основну відпустку за 2015 рік на 31 календарний день з 23 червня по 23 липня 2015 року з виїздом до Угорщини, та з виплатою допомоги на оздоровлення за 2015 рік і допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік.

Згідно до ч. 2 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно інструкції про організацію та здійснення організаційно-штатної роботи в МНС України, така визначає єдиний порядок ведення організаційно-штатної роботи МНС України у підпорядкованих структурних підрозділах.

За даною інструкцією, організаційно-штатні заходи - це сукупність заходів щодо утворення, реорганізації або ліквідації організаційних структур, затвердження штатів, штатної чисельності та внесення змін до них.

Штат (штатний розпис) - це правовий документ, що визначає, найменування організаційної структури, відображає її структуру, посадовий та кількісний склад спеціальні звання (категорії персоналу) за посадами, посадові оклади і джерела утримання посад.

Суд досліджуючи питання форми здійснення організаційно-штатних заходів здійснених відповідачем 1 та виходячи із змісту наказу № 232 від 28 квітня 2015 року, встановив, що даним наказом вносилися зміни до штату № 07/68 "Управління ДСНС України у Закарпатській області" згідно з додатком ( а.с.43) шляхом вилучення посади начальника Управління полковника цивільного захисту та включенням посади за найменуванням начальник Управління без спеціального звання.

Згідно інструкції про організацію та здійснення організаційно-штатної роботи в МНС України до основних організаційно-штатних заходів відноситься за п.1.4:

утворення; реорганізація; ліквідація; передислокація; переведення на інші штати (штатні розписи); внесення змін до штатів (штатних розписів); підпорядкування; перейменування.

Внесення змін до штату (штатного розпису) згідно Інструкції, спрямоване, залежно від покладених завдань, на внесення відповідних змін до організаційної структури, чисельності, техніки, які передбачені в існуючому штаті (штатному розписі).

Розділом 7 Інструкції передбачено внесення змін до штатів і табелів до них, за п.7.8 даної інструкції накази МНС України з організаційно-штатних питань повинні реалізовуватись органами і підрозділами у двомісячний термін, якщо наказом не передбачено іншого терміну.

Згідно оскаржуваного наказу звільнення позивача відбулося відповідно до пунктів 79,80 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу ( а.с.40 )

Абзацом першим пункту 79 Положення визначено, що особа може бути звільнена із займаної посади у зв'язку із проведенням організаційно-штатних заходів лише у разі, якщо до кінця встановленого строку проведення таких заходів не вирішено питання щодо подальшого службового використання вивільнених осіб рядового і начальницького складу, - до двох місяців.

Відповідно до п. 80 Положення, особи рядового і начальницького складу звільняються з посад та зараховуються у розпорядження відповідних керівників (начальників) наказами по особовому складу керівників (начальників), які мають право призначати на такі посади.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що оскаржуваний наказ № 348 від 01.07.2015 року не містить посилань на абзаци п.79 Положення, що стали підставою звільнення ОСОБА_1 із займаної посади, а містить лише загальне посилання на п. 79 та 80 Положення, та слідуючи із наданих стороною відповідача доказів, тверджень представників в суді, а тому суд прийшов до висновку, що підставою для звільнення стало проведення організаційно - штатних заходів у підрозділах, підпорядкованих ДСНС України, про які зазначалося в наказі ДСНС України від 28.04.2015 № 232 Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах, підпорядкованих ДСНС України, про що підтвердив представник відповідача в судовому засіданні, ( а.с. 42).

На підтвердження надіслання та повідомлення про такі заходи позивача ОСОБА_1, відповідач надав суду реєстр вихідної кореспонденції Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 30 квітня 2015 року, ( а.с.30).

Колегія суддів зазначає , що суд першої інстанції вірно не взяв до уваги твердження відповідача 1, про те що згідно реєстру на вихідну кореспонденцію ДСНС України від 30.04.2015 наказ ДСНС України від 28.04.2015 № 232 було направлено до Управління ДСНС України в Закарпатській області 30.04.2015 року та про причини його не отримання ДСНС України не відомі. Колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що це не підтверджує факту доведення до позивача інформації про проведення організаційно-штатних заходів як і інформації про його звільнення із посади.

Також слід зазначити, що відповідачем вищезазначена інформація доведена не була як під час строку проведення організаційно-штатних заходів так і в наступному, про що свідчить наказ від 22.06.2015 № 354, згідно якого ОСОБА_1 М В. надано щорічну основну відпустку з 23 червня по 23 липня 2015 року з виїздом до Угорщини, ( а.с. 10).

Таким чином, суд першої інстанції вірно зазначив , що Наказом № 232 від 28.04.2015 року повинен був встановлюватись строк для проведення організаційно-штатних заходів, протягом якого відповідно до абзацу першого пункту 79 Положення мало бути вирішено питання подальшого службового використання позивача і закінчення якого могло б бути підставою для звільнення останнього.

Оскільки, у строк проведення організаційно-штатних заходів у структурі Управління ДСНС України в Закарпатській області, питання щодо подальшого службового використання Позивача не було вирішено, а звільнення з 01 липня 2015 року за наказом № 327 із займаної посади та зарахування у розпорядження Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій для вирішення питання щодо подальшого проходження служби здійснено із порушенням статті 79 Положення.

Також неправомірність наказів про звільнення позивача із займаної посади стверджується тим, що 02 липня 2015 року Наказом № 350 ДСНС України про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах підпорядкованих ДСНС України знову проводилися зміни до штату № 07/68 ( а.с.27).

За вказаними змінами від 02 липня 2015 року штатний розпис став таким який був до здійснення організаційно штатних заходів 28 квітня 2015 року.

02 липня 2015 року, як встановлено судом, на наступний день після звільнення позивача ОСОБА_1 на посаду начальника Управління призначено іншу особу начальницького складу служби цивільного захисту, а саме ОСОБА_2, про що свідчить витяг із Наказу (по особовому складу цивільного захисту) від 02.07.2015 року № 352 ( а.с. 26).

Як видно встановлених обставин справи та виходячи із аналізу змін до штатів від 28 квітня 2015 року та від 02 липня 2015 року, здійснення організаційно-штатних заходів в управлінні ДСНС України в Закарпатській області не відбулося, оскільки сумарна кількість штатних одиниць залишилася на тому самому рівні та спеціальне звання полковника служби цивільного захисту за начальником управління залишилося таким, як було до 28 квітня 2015 року.

Таким чином, здійснені відповідачем заходи не відповідають основній розумній меті таких змін що визначені розділом 7 Інструкції про організацію та здійснення організаційно-штатної роботи в МНС України, зокрема її критеріям оптимізації та якісного проведення таких організаційних заходів.

В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків. Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Тобто, постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо вимог законності та обґрунтованості судових рішень, і підстав для її скасування і відповідно задоволення апеляційних скарг колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.10.2015р. у справі № 807/2188/15 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: О.О. Большакова

ОСОБА_5

Повний текст ухвали складений 15 лютого 2016 року.