ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" лютого 2016 р. м. Київ К/800/20720/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Швеця В.В.,
Штульман І.В.,
секретаря судового засідання Горбатюка В.С.,
за участю:
представника позивача - Панкратової Л.Л.,
представника відповідача - Волошиної Я.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» до Міністерства інфраструктури України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
за касаційною скаргою громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» (далі - громадська організація) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року,
В С Т А Н О В И ЛА:
У грудні 2014 року громадська організація звернулася до суду з позовом про зобов'язання Міністерства інфраструктури України виконати дії, передбачені статтями 15, 18 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розмістивши на офіційному веб-сайті http://www.mtu.gov.ua/ систему обліку публічної інформації, яка включає наступні параметри: назву документа; дату створення документа; дату надходження документа; джерело інформації (автор, відповідний підрозділ); передбачену законом підставу віднесення інформації до категорії з обмеженим доступом; строк обмеження доступу до інформації, у разі якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом; галузь; ключові слова; тип, носій (текстовий документ, плівки, відеозаписи, аудіозаписи тощо); вид (нормативні акти, угоди, рішення, протоколи, звіти, прес-релізи); проекти рішень (доповідні записки, звернення, заяви, подання, пропозиції, листи тощо); форму та місце зберігання документа.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення касаційної скарги з врахуванням наступного.
Спірні правовідносини виникли у зв'язку із незабезпеченням відповідачем створення функціонування та ведення системи обліку публічної інформації на офіційному веб-сайті Міністерства інфраструктури України.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій, виходили з того, що позивачем не доведено допущення відповідачем бездіяльності. Так, на час вирішення даного спору в суді першої інстанції, Міністерством інфраструктури України на офіційному веб-сайті розміщена база даних, яка містить інформацію про документи, які перебувають у суб'єкта владних повноважень, що в цілому становить систему обліку публічної інформації.
Пунктом 6 частини 2 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI), передбачено, що запитувач має право оскаржити невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону.
Відповідно до пунктів 2, 5 частини 1 статті 15 вказаного Закону розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності; інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2011 року №1277, якою затверджено Положення про систему обліку публічної інформації, встановлено міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям у тримісячний строк забезпечити: створення, функціонування та ведення системи обліку публічної інформації; доступ до системи обліку публічної інформації.
Частиною 1 статті 18 Закону №2939-VI (чинною на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що для забезпечення збереження та доступу до публічної інформації документи, що знаходяться у суб'єктів владних повноважень, підлягають обов'язковій реєстрації в системі обліку, що має містити: 1) назву документа; 2) дату створення документа; 3) дату надходження документа; 4) джерело інформації (автор, відповідний підрозділ); 5) передбачену законом підставу віднесення інформації до категорії з обмеженим доступом; 6) строк обмеження доступу до інформації, у разі якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом; 7) галузь; 8) ключові слова; 9) тип, носій (текстовий документ, плівки, відеозаписи, аудіозаписи тощо); 10) вид (нормативні акти, угоди, рішення, протоколи, звіти, прес-релізи); 11) проекти рішень (доповідні записки, звернення, заяви, подання, пропозиції, листи тощо); 12) форму та місце зберігання документа тощо.
Відповідно до частини 2 статті 18 Закону №2939-VI доступ до системи обліку, що містить інформацію про документ, що знаходиться у суб'єкта владних повноважень, забезпечується шляхом: 1) оприлюднення на офіційних веб-сайтах суб'єктів владних повноважень такої інформації, а в разі їх відсутності - в інший прийнятний спосіб; 2) надання доступу до системи за запитами.
Пунктами 2, 3, 4 Положення про систему обліку публічної інформації встановлено, що система обліку публічної інформації (далі - система обліку) - це електронна база даних, що містить інформацію про документи, які перебувають у суб'єкта владних повноважень (далі - документи).
Адміністратором системи обліку є суб'єкт владних повноважень, що забезпечує її створення, функціонування та ведення в межах своїх повноважень.
Адміністратор системи обліку забезпечує, зокрема: реєстрацію документів; оприлюднення системи обліку на офіційному веб-сайті, а в разі його відсутності - в інший прийнятний спосіб; можливість пошуку, перегляду, отримання електронних копій шляхом копіювання інформації з системи обліку в цілому або її частин користувачами системи обліку.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що на відповідача, як на розпорядника інформації в розумінні Закону №2939-VI, покладено обов'язок оприлюднювати інформацію про систему обліку, реєструвати документи, що знаходяться у Міністерстві інфраструктури України в системі обліку на офіційному веб-сайті, а також забезпечувати отримання електронних копій шляхом копіювання інформації з системи обліку в цілому або її частин користувачами системи обліку.
При цьому, система обліку повинна містити: 1) назву документа; 2) дату створення документа; 3) дату надходження документа; 4) джерело інформації (автор, відповідний підрозділ); 5) передбачену законом підставу віднесення інформації до категорії з обмеженим доступом; 6) строк обмеження доступу до інформації, у разі якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом; 7) галузь; 8) ключові слова; 9) тип, носій (текстовий документ, плівки, відеозаписи, аудіозаписи тощо); 10) вид (нормативні акти, угоди, рішення, протоколи, звіти, прес-релізи); 11) проекти рішень (доповідні записки, звернення, заяви, подання, пропозиції, листи тощо); 12) форму та місце зберігання документа тощо.
Судами встановлено, що на час вирішення даного спору в суді першої інстанції, Міністерством інфраструктури України на офіційному веб-сайті розміщена база даних, яка містить інформацію про документи, які перебувають у суб'єкта владних повноважень, що в цілому становить систему обліку публічної інформації. У зв'язку з цим, суди попередніх інстанцій прийшли висновку про відсутність бездіяльності з боку відповідача.
Разом з тим, у позовній заяві позивачем заявлено вимоги про зобов'язання відповідача розмістити на офіційному веб-сайті систему обліку, яка включає певні параметри, встановлені частиною 1 статті 18 Закону №2939-VI.
Вирішуючи спір, суди першої та апеляційної інстанцій не дослідили які параметри містить система обліку, розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства інфраструктури України, та чи відповідають вони вимогам, встановленим частиною 1 статті 18 Закону №2939-VI та чи забезпечена суб'єктом владних повноважень можливість отримання електронних копій шляхом копіювання інформації з системи обліку в цілому або її частин користувачами системи обліку.
Оскільки суди попередніх інстанцій не встановили фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а суд касаційної інстанції відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, то в силу частини четвертої статті 227 цього Кодексу прийняті ними рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 221, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу громадської організації «Інститут розвитку регіональної преси» задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський
Судді В.В. Швець
І.В. Штульман