ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" лютого 2016 р. Справа № 920/1744/15
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І., суддя Плужник О.В.
при секретарі Крупа О.О.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», м. Суми (вх.№176 С/3) на рішення господарського суду Сумської області від 22.12.15 у справі № 920/1744/15
за позовом Тростянецької міської ради, м. Тростянець, Сумська область;
до Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», м. Суми;
про стягнення 242 683 грн. 98 коп.
ВСТАНОВИЛА:
В листопаді 2015 року Тростянецька міська рада звернулась до господарського суду Сумської області з позовною заявою, в якій з урахуванням уточнення позовних вимог, позивач просив стягнути з Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», м. Суми на свою користь 242683 грн. 98 коп. заборгованості по орендній платі, яка виникла у звязку з неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 24.05.2005 року, а також судові витрати по справі, посилаючись на те, що відповідач неналежним чином виконує обовязок щодо своєчасності та повноти внесення орендної плати по договору, оскільки сплачує оренду плату в розмірі, встановленому Договором в редакції Додаткової угоди до договору в сумі 74848 грн. 45 коп. на рік, виходячи з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 2008 рік, посилаючись на відсутність правочинів, укладених сторонами, які б змінювали розмір орендної плати з 2014 року, у звязку з чим за відповідачем утворилась заборгованість зі сплати орендної плати 242 683 грн. 98 коп.
Рішенням господарського суду Сумської області від 22.12.2015 року у справі №920/1744/15 (суддя Коваленко О.В.) позов задоволено, стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40035, м.Суми, вул. Д. Коротченко, 7, код 23293513) на користь Тростянецької міської ради (42600, Сумська область, м.Тростянець, вул. Миру, 6, код 23635190) 242683 грн. 98 коп. заборгованості з орендної плати, з посиланням на зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що є підставою для стягнення орендної плати у зазначеному позивачем розмірі, без зміни умов договору оренди.
Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права та неповне з'ясування обставин справи при його прийнятті, просить скасувати рішення господарського суду повністю та прийняти нове рішення у справі, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
У апеляційній скарзі зазначив, що ним належно виконуються всі умови договору, що на сьогоднішній день між сторонами не укладено жодної письмової угоди про внесення змін до договору оренди землі, які б свідчили про досягнення згоди між сторонами з приводу збільшення розміру орендної плати, за весь час від дати зміни нормативної грошової оцінки землі по сьогоднішній день позивач навіть не запропонував внести зміни до договору оренди земельної ділянки.
Відповідач вважає, що суд першої інстанції зробив неправомірний висновок про те, що прийняття місцевою радою рішення про затвердження нової нормативної оцінки землі автоматично змінює розмір орендної плати за землю без внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки.
В доповненнях до апеляційної скарги зазначив, що сторонами не вносились зміни до договору оренди земельної ділянки, що у відповідача взагалі не було жодної можливості визначити розмір орендної плати, так як відповідач неодноразово звертався до Тростянецької міської ради та Головного управління Держземагенства в Сумській області з проханням надати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, орендованих за вказаним договором оренди від 24.05.2005р. Проте, Тростянецька міська рада за весь даний період жодного разу не ініціювала внесення змін до договору в частині збільшення орендної плати, так і не дала необхідної інформації для обчислення розміру орендної плати.
Позивач вважає рішення суду законним та обґрунтованим, прийнятим відповідно до норм чинного законодавства, просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Судова колегія, повторно розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення встановила, що 24 травня 2005 р. між Тростянецькою міською радою і Публічним акціонерним товариством «Сумиобленерго» укладено договір оренди землі № 282, відповідно до умов якого позивач на підставі рішення 23 сесії 24 скликання від 22.02.2005 року № 71 надав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельні ділянки несільськогосподарського призначення - землі для виробництва та розподілення електроенергії, які знаходяться в межах населених пунктів Тростянецької міської ради Тростянецького району Сумської області в межах населених пунктів загальною площею 3,1567 га.
Пунктом 5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 703 476 грн. 12 коп.
У п. 8 договору встановлено, що його укладено на 5 років. Після закінчення строку договору відповідач має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі відповідач повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити позивача про намір продовжити його дію.
Пунктом 10 договору сторони узгодили, що орендна плата вноситься з моменту прийняття рішення про надання в оренду земельної ділянки відповідачем у формі та розмірі: в грошовій формі у розмірі 2% нормативної грошової оцінки - 14074 грн. 92 коп. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 11).
У п.12 договору зазначено, що орендна плата вноситься в такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок позивача не пізніше 20 числа, наступного за звітним місяцем у розмірі 1172 грн. 91 коп.
Пунктом 14 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; погіршення стану орендованих земельних ділянок не з вини відповідача, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 20 договору передбачено, що передача земельних ділянок відповідачу здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі.
Як свідчать матеріали справи, договір зареєстрований Тростянецьким районним відділом СРФЦДЗК Сумської області 30.05.2005 року за № 040563500086.
На виконання умов договору земельні ділянки загальною площею 3,1567 га передані позивачем відповідачу 24.05.2005 року згідно акту прийому-передачі, підписаному представниками сторін та скріпленому їх печатками.
28 січня 2008 року між сторонами укладено Додаткову угоду №1 до договору, якою внесено зміни до розділу «Орендна плата» на підставі рішення Тростянецької міської ради №179 від 22.06.2007 року та його викладено в новій редакції: «п. 10. Орендна плата за ділянки, розташовані на території м. Тростянець площею 3,1567 га вноситься орендарем у формі та розмірі: 10% від нормативної грошової оцінки, що складає 74 848 грн. 45 коп. на рік.
У п. 11 додаткової угоди до договору зазначено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Пунктом 12 додаткової угоди до договору передбачено, що орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок Тростянецької міської ради не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним та подає копію квитанції чи платіжного доручення до міської ради.
Пунктом 14 додаткової угоди до договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання,передбачених договором; зміни розмірів земельного податку,підвищення цін і тарифів ,зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством тощо.
Додаткова угода до Договору зареєстрована Тростянецьким районним відділом СРФЦДЗК Сумської області 28.01.2008 року за № 040863500019.
Рішенням 34 сесії 6 скликання Тростянецької міської ради №98 від 12.07.2013 року було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Тростянець Сумської області, а нова технічна документація введена в дію з 01.01.2014 року.
Суд першої інстанції, встановивши факт зміни нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок, а саме: у 2014 році - 2006092 грн. 63 коп., у 2015 році 2505609 грн. 70 коп., зробив необґрунтований висновок про те, що невнесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано задовольнив позовні вимоги в звязку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду підлягає скасуванню виходячи з наступного.
Згідно зі ст.2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч.8 ст.93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані із орендою землі регулюються законом.
У ст.13 Закону України «Про оренду землі» зазначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п.п. 288.5.1. та 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може бути більшою 12% від нормативної грошової оцінки землі.
Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно на підставі статті 289 Податкового кодексу України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику у сфері земельних відносин щорічно інформує про індексацію нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.
Складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Отже, відповідно до умов договору, - орендна плата, а саме: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі - підлягають щорічній зміні, тобто нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати в установленому законом порядку.
Статтею 142 Конституції України закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 3 статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно з ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це.
Частиною 4 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Отже, розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідач зазначає, що сторонами не вносились зміни до договору оренди земельної ділянки, що у нього не було можливості визначити розмір орендної плати, так як витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, орендованих за договором оренди від 24.05.2005р. йому не надавались.
Як свідчать матеріали справи, зміни до договору в частині збільшення орендної плати не вносились.
Суд першої інстанції зробив необґрунтований висновок про те, що невнесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати без внесення змін в умови договору оренди землі.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана неналежна правова оцінка тій обставині, що розмір орендної плати за землю встановлений сторонами у договорі оренди землі складає 74848,45 грн. на рік та не змінювався сторонами в установленому законом порядку, позивач не надав доказів наявності заборгованості по орендній платі.
Суд першої інстанції безпідставно вважав, що в звязку з зміною нормативної грошової оцінки землі у відповідача виникла заборгованість зі сплати орендної плати за 2014 рік та 10 місяців 2015 року в розмірі 242 683 грн. 98 коп. (118914 грн. 17 коп. за 2014 рік, 123 769 грн. 81 коп. 10 місяців 2015 року) та необґрунтовано задовольнив вимоги позивача.
Таким чином, висновки викладені в рішенні господарського суду, не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи, а мотиви відповідача можуть бути підставою для його скасування, керуючись ст.ст. 632, 654 ЦК України, ст.ст.15,21 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 101-105 ГПК України колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Сумської області від 22.12.15 у справі № 920/1744/15 скасувати та прийняти нове рішення.
В задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Тростянецької міської ради (42600, Сумська область, м.Тростянець, вул.Миру,6, код 23635190) на користь Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченко, 7, код 23293513) - 5062,78 грн. судового збору по апеляційній скарзі.
Наказ доручити надати господарському суду Сумської області.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до касаційної інстанції: Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 10.02.16
Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.
Суддя Пушай В.І.
Суддя Плужник О.В.