КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
УХВАЛА
"15" лютого 2016 р. справа №910/30224/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Буравльова С.І.
суддів: Шапрана В.В.
Андрієнка В.В.
перевіривши матеріали апеляційної скарги Фонду державного майна України
на рішення Господарського суду м. Києва від 22.01.2016 р.
у справі № 910/30224/15 (суддя - Підченко Ю.О.)
за позовом Фонду державного майна України
до Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України»
про стягнення 944094,72 грн
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду м. Києва від 22.01.2016 р. у справі № 910/30224/15 позовні вимоги Фонду державного майна України задоволено частково, стягнуто з відповідача 566877,86 грн неустойки, в іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач 05.02.2016 р. подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване рішення суду скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти в цій частині нове рішення про задоволення позову.
Окрім того, в апеляційній скарзі Фонд державного майна України також просить відстрочити сплату судового збору за її подання до ухвалення судового рішення у справі.
В обгрунтування неможливості сплати судового при поданні даної апеляційної скарги позивач зазначає, що станом на 04.02.2016 р зупинено операції на рахунках Фонду державного майна України (крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України), підтвердженням чого є лист Державної казначейської служби України № 11-08/13-578 від 14.01.2016 р.
Розглянувши клопотання позивача з доданими до нього документами, колегія суддів прийшла до висновку, що воно не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Також, згідно з п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України», єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 ЗУ «Про судовий збір», є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Проаналізувавши вказані положення, слід зазначити, що дії суду при розгляді клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору повинні здійснюватися з дотриманням принципів рівності та збалансованості інтересів сторін. Окрім того, господарському суду надано лише право, а не покладено обов`язок у будь-якому випадку задовольняти клопотання учасників судового процесу про відстрочення сплати ними судового збору. Тобто, вказана норма є суб`єктивною та застосовується лише у випадку, коли заявник надасть суду дійсно переконливі докази скрутного матеріального становища, яке перешкоджає йому вчинити необхідні дії щодо сплати судового збору.
Як зазначалося вище, у якості доказів неможливості вчасно сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги Фондом державного майна України до скарги додано копію листа Державної казначейської служби України № 11-08/13-578 від 14.01.2016 р., у якому зазначено про зупинення операцій на рахунках Фонду державного майна України (крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України) згідно з наказом Господарського суду Миколаївської області від 26.08.2015 р. у справі № 915/2075/14. При цьому, вказаний лист не містить посилань на конкретні рахунки та на який саме період зупинено операції на таких рахунках Фонду державного майна України. Також, згідно доданої до апеляційної скарги копії службової записки № 25/39 від 03.02.2016 р. за підписом директора юридичного департаменту позивача, останній просить терміново перерахувати судовий збір за подання даної апеляційної скарги на реквізити Київського апеляційного господарського суду. Останнє може свідчити про наявність у Фонду державного майна України коштів, призначених для сплати судового збору.
При цьому, зі змісту ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» вбачається, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану особи. Однак, позивачем не наведено обставин скрутного матеріального становища, яке утруднює сплату судового збору за подання даної апеляційної скарги. Більше того, Фондом державного майна України до апеляційної скарги не додано жодних доказів на підтвердження обставин важкого фінансового стану, таких, як наприклад довідки з банківських установ або органів казначейства стосовно відкритих рахунків та відсутності руху коштів на них або ж будь-яких підтверджуючих документів про загальний фінансовий стан апелянта.
Відтак, проаналізувавши доводи заявника та подані письмові докази, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання Фонду державного майна України про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 ГПК України до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у редакції, яка набрала чинності з 01.09.2015 р., закріплено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 наведеної норми встановлені розміри ставок судового збору, зокрема, за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір справляється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.
За подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду, апеляційних скарг у справі про банкрутство, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами судовий збір справляється у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги (підпункт 4 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
При цьому, згідно роз`яснення, викладеного у п. 2.15 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України», Законом України «Про судовий збір» передбачено сплату судового збору з апеляційної та касаційної скарг на рішення суду, виходячи з розміру ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви незалежно від того, чи оскаржується все рішення (постанова) суду в цілому чи його частина.
З огляду на приписи Закону України «Про судовий збір» та обставини справи сума судового збору, яка повинна бути сплачена заявником за подання даної апеляційної скарги, становить 15577,56 грн та розраховується наступним чином: 14161,42 грн (сума, яка повинна бути сплачена до суду першої інстанції) * 110% (при поданні апеляційної скарги) = 15577,56 грн.
Проте, Фондом державного майна України до апеляційної скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі (п. 3 ч. 1 ст. 97 ГПК України).
При цьому, колегія суддів зазначає, що після усунення вказаних обставин, апеляційна скарга може бути подана повторно в силу ч. 4 ст. 97 вказаного Кодексу.
На підставі викладеного та керуючись ст. 86, п. 3 ч. 1 ст. 97 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання Фонду державного майна України про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги відмовити.
2. Апеляційну скаргу Фонду державного майна України на рішення Господарського суду м. Києва від 22.01.2016 р. у справі № 910/30224/15 з доданими до неї матеріалами повернути заявнику без розгляду.
Головуючий суддя С.І. Буравльов
Судді В.В. Шапран
В.В. Андрієнко