Постанова № 55757476, 25.01.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
25.01.2016
Номер справи
712/14061/15-а
Номер документу
55757476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/14061/15-а

Провадження № 2-а/712/33/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2016 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Романенко В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії, посилаючись на те, що вона працює з 2012 року в Черкаському обласному центрі зайнятості на посаді провідного документознавця. В зв'язку із припиненням роботи на посаді, яка відносилась до категорії посад державного службовця, вона звернулась із заявою до відповідача про призначення їй пенсії по інвалідності другої групи згідно із Законом України «Про державну службу». На підставі її заяви та довідки про складові заробітної плати від 13.03.2015 року № 70-10, виданої Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА, відповідач 26 травня 2015 призначив їй пенсію по інвалідності другої групи відповідно до Закону України «Про державну службу».

При визначені розміру пенсії відповідачем не враховано отримувані нею під час проходження державної служби суми інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

При нарахуванні їй пенсії до складу заробітної плати, з якої обчислено пенсію, відповідачем не враховано суми, які зазначені в колонці «інші виплати», що включені Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА в довідці від 13.03.2015 року № 70-10 за період з 01.03.2010 року по 30.11.2012 року. Відповідачем не включено до розрахунку пенсії суми інших виплат 17913,12 грн.: З680,41 грн. - матеріальної допомоги на оздоровлення, 14232,71 грн. - індексації.

На всі виплати, що зазначені в довідці нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України.

Дізнавшись про порушення свого права, в частині не включення до складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, вона звернулась до відповідача із заявою стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії вищеперерахованих виплат, які зазначені у довідці, але отримала відмову (лист від 07.12.2015 року № 693/1-10). Вважає відмову відповідача протиправною, тому звертається для захисту порушення її прав до суду.

Просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат з подальшої її виплати - протиправною. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 26 травня 2015 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, та суми індексації заробітної плати, згідно з довідкою Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА від 13.03.2015 року № 70-10 з урахуванням інших виплат сум заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».

13 січня 2016 року ОСОБА_1 скерувала до суду заяву про зміну позовних вимог, в якій просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат з подальшої її виплати - протиправною. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 26 травня 2015 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати, згідно з довідкою Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА від 29.12.2015 року № 267-10 з урахуванням інших виплат сум заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».

Стороною відповідача надано суду заперечення, в яких зазначено про те, що дії Управління відповідають чинному законодавству.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області та з 26.05.2015 року їй призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 04 серпня 2015 року, яка набрала законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені, визнано відмову Управління Пенсійного фонду в м. Черкаси Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат протиправною. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат зазначених в довідці від 25.05.2015 року Черкаського обласного центру зайнятості із розрахунку 60% від цих виплат починаючи з 26.05.2015 року.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року по вищевказаній справі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області залишено без задоволення, постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 04 серпня 2015 року залишено без змін.

Відповідач здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 04 серпня 2015 року.

Позивач вказує, що при нарахуванні їй пенсії до складу заробітної плати, з якої було обчислено пенсію відповідачем не включено до розрахунку пенсії суми інших виплат на 17913,12 грн., а саме: 3680,41 грн. - матеріальної допомоги на оздоровлення, 14232,71 грн. - індексації, які зазначені в колонці «інші виплати» в довідці про складові заробітної плати від 13.05.2015 року № 70-10 Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА.

Департамент соціального захисту населення Черкаської ОДА додатково надав позивачу довідку від 29.12.2015 року № 267-10, де вказав, що в розрахунковому періоді вона отримала виплати, які не враховані в попередній довідці від 13.05.2015 року № 70-10, а саме: сума компенсації за невикористану відпустку - 1251,00 грн.

31.12.2015 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ в м. Черкаси з заявою про перегляд розміру призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідки від 29.12.2015 року № 267-10.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкаси ОСОБА_1 було надано відповідь № 767/І-10 від 31.12.2015 року, з якої вбачається, що пенсія ОСОБА_1 призначена при загальному страховому стажі роботи 28 років 5 місяців 22 дні, в тому числі стаж державного службовця - 17 років 11 місяців 2 дні. Розрахунок пенсії проведено із заробітної плати працюючого державного службовця по посаді головного спеціаліста станом на 01.03.2015 року, яка становить 2817, 53 грн. та складається із наступних виплат: оклад - 1218 грн.; надбавка за 11 ранг - 70 грн.; надбавка за вислугу років (25%) - 322 грн., середня сума премій за 60 міс. - 581,55 грн.; середня сума надбавок за 60 міс. - 283,90 грн.; інші виплати за рішенням суду (довідка про складові заробітної плати № 09-16/2225 від 25.05.2015 року) - 342,08 грн. розмір пенсії з 26.05.2015 року становить 1690,52 грн. (2817,53 грн. (заробітна плата) х 60%).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обовязків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище положень законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсаційні (індексація) та інші грошові виплати (премії, надбавки, грошові винагороди) входять до системи оплати праці державного службовця. За змістом цих норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсаційні (індексацію) та інші грошові виплати (премію, надбавки, грошові винагороди), на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру його пенсії. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин, а в той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин це - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Така ж правова позиція висловлена й у висновках Верховного суду України, викладених у постановах від 20 лютого 2012 року № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року № 21-97а-13, відповідно до яких матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Також, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Позиція Верховного Суду України з цього питання також викладена у «Висновках викладених у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду зав про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч.1 ст. 237 КАС України, за І півріччя 2012 року».

Згідно з частиною 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії.

Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04 вересня 2013 року № 51-1, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193.

Таким чином, в порушення вимог ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до яких матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсаційні та інші грошові виплати повинні бути враховані при обчисленні розміру пенсії державному службовцю, позивачу при обчисленні розміру пенсії як державному службовцю зазначені виплати враховані не були.

Відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, у редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стаття 37 ЗУ «Про державну службу» визначає розмір пенсії для державних службовців, які звертаються за призначенням пенсії. Осіб, які вже отримують пенсію державного службовця, зазначені положення та зміни до них не можуть стосуватись, оскільки закони не мають зворотної дії в часі (ст. 58 Конституції України).

Виходячи з норм ст. 58 Конституції України та положень ЗУ «Про державну службу», слід дійти висновку, що матеріальні та соціальні гарантії пенсіонера, які були встановлені на день виходу на пенсію позивачки (26.05.2015 р.) не можуть бути обмежені або скасовані, ані новими законами, ані внесенням змін до чинних законів.

Отже, відповідач погіршив соціальний захист позивачки в частині обчислення пенсії в розмірах і на підставах чинного закону на час призначення пенсії, застосувавши закон, який погіршує становище позивачки, чим ущемлено конституційне право позивача.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з 01.01.2016 року, оскільки позивач звернулася з заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах лише 31.12.2015 року.

Згідно вимог п.1 ч.1 ст. 256 КАС України рішення суду у межах суми стягнення за один місяць слід допустити до негайного виконання.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивач був звільнений від сплати судового збору, у зв'язку з цим судові витрати підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 99, 158-163, 167, 171, 186, 256 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат з подальшої її виплати - протиправною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати, згідно з довідкою Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА від 29.12.2015 року № 267-10 з урахуванням інших виплат сум заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до спеціального Фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 551,20 грн.

Постанова суду в частині перерахування і виплати перерахованого розміру пенсії у межах суми за один місяць підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Головуючий: