Постанова № 55729407, 05.02.2016, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.02.2016
Номер справи
286/107/16-а
Номер документу
55729407
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/107/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2016 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Вачко В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобовязання вчити певні дії, , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду і просить, визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області в нарахуванні їй з 25.06.2012 року пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", яку призначено в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 25.06.2012 року донарахування та виплату її пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, із врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат за 60 календарних місяців з 01.06.2006 року по 31.12.2010 року, в т.ч. матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань (на соціально-побутові цілі), індексації, в сумі 26924,11 грн., які зазначені в довідці Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 02.12.2015р. №2317/16-05-10, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування. Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати негайно постанову та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання вказаною постановою законної сили. Свої вимоги мотивує тим, що більше 15 років працювала на посадах державного службовця та звільнилася з роботи в звязку виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про Державну службу». Вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та з 25.06.2012 року отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу", яку їй призначено в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування. Однак при призначенні їй пенсії не включено до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця за період з 01.06.2006 року по 31.12.2010 року, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування в т.ч. матеріальної та соціальної допомоги на оздоровлення в сумі 26924,11 грн., які зазначені в довідці Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 02.12.2015р. №2317/06-16-05-10 про додаткові види оплати праці. На її вимогу про їх включення їй відмовили, оскільки вказані виплати є одноразовими.

Відповідач заперечення проти позову не надіслав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку Управління з 25.06.2012 р. та отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".

Із повідомлення управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на адресу позивача №484/У-8 від 29.12.2015 року вбачається, що останній відмовлено у включенні до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця отримувана нею матеріальна допомога на оздоровлення, індексацію заробітної плати, матеріальні допомоги на вирішення соціально побутових питань, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, які повинні були бути зазначені в колонці «Інші виплати» довідки Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 02.12.2015р. №2317/06-16-05-10 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), оскільки відсутні дані, відповідно, суми нарахованих виплат не врахувались в розрахунок заробітку при призначенні пенсії на 26.06.2012 року.

Згідно довідки від 02.12.2015р. №2317/06-16-05-10 сума заробітної плати позивачу, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 26924,11 грн.

Із довідки від 02.12.2015р. №2317/06-16-05-10 вбачаються складові заробітної плати позивача, в тому числі в графі «Інші виплати» (матеріальна, соціальна допомога, індексація).

Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, встановлені Законом України «Про Державну службу».

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що обєктом індексації грошових доходів населення, є, в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року №1078.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексації грошових доходів (заробітної плати) входить до системи оплати праці державного службовця.

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм законодавства України отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної пати.

Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 20.02.2012 року у справі NN 21-430а11 та від 14.05.2013 року у справі №21-125а13, які в силу положень ст..244-2 КАС України є обовязковими у частині приведення судової практики у відповідність до цих постанов.

Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, про що зазначено у частині першій статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, відповідач неправомірно, при призначенні ОСОБА_1 пенсії, не включив у її заробіток (дохід) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.

Відповідно до ст..ст.83, 84, 87 Закону Украхни «Про пенсійне забезпечення», ст..ст.43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.

Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяви з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивачка звернулась 23.12.2015 року, то відповідач мав провести їй перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року, а не з 25.06.2012 року, як просить позивач.

До моменту звернення позивачки із відповідною заявою та до документу подання нею нових довідок про складові заробітної плати, дії відповідача по виплаті та нарахуванні їй пенсії є правомірними, так як він керувався тими даними, які містилися у раніше поданих позивачкою довідках.

З часу призначення пенсії до цього часу Законом України «Про державну службу» та постанова КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» зазнали зміни в бік, що погіршує становище позивачки (зменшилась відсоткова величина пенсії від суми заробітної плати та збільшився період роботи, за який враховується заробіток).

Ст.58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. З огляду на вище викладене, суд вважає за необхідне вказати, що при здійсненні перерахунку орган пенсійного фонду має застосувати законодавство в редакції, що діяло на момент призначення позивачу пенсії.

Згідно заявленої позивачем вимоги про негайне виконання постанови суду та подання звіту суд зазначає, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:

1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.

У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн.

У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Згідно з ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд,,

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області в нарахуванні ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", яку призначено в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 01.01.2016 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за нормами Закону України «Про Державну службу» в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, із врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат за 60 календарних місяців з 01.06.2006 року по 31.12.2010 року, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації в сумі 26924,11 грн., які зазначені в довідці Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 02.12.2015р. №2317/06-16-05-10 про складові заробітної плати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

В решті позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області 551,20 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_2