УКРАЇНА
ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 516/1/16-а
Провадження №2-а/516/3/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" лютого 2016 р. Теплодарський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді Шумейко М.Т.,
при секретарі Шрейнер А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що 22.12.2015 року вона звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області с довідкою №10/17-1496 від 02.11.2015 року та заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат» до яких належить: суми індексації заробітної плати, відпускні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, які при призначенні пенсії відповідач не врахував. Листом УПФУ у Біляївському районі Одеської області від 23.12.2015 року за №12610/04 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат» зазначених у довідці за №10/17-1496 від 02.11.2015 року, виданою виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області було відмовлено у звязку з тим, що зазначені у довідці «інші виплати» ст. 33 Закону України «Про державну службу», та п.4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року для перерахунку не передбачені.
На підставі викладеного просить суд визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області щодо не врахування при призначенні пенсії «інших виплат» ОСОБА_1, а саме суми індексації заробітної плати, відпускні, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, які зазначені у довідці від 02.11.2015 року за №10/17-1496 виданої виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, а також просить суд зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області провести з 01.04.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», відповідно до довідки виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області від 02.11.2015 року за №10/17-1496, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Позивач надав до суду заяву в якій зазначила, що на задоволені позову наполягає та просить розглядати справу у її відсутність (а.с 31).
Від ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області надійшло заперечення в якому було зазначено, що просять розглядати справу без присутності представника, а також просить у задоволенні позову відмовити з наступних підстав. У відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії зазначеної категорії проводиться лише у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Це саме передбачено і п.4 постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». В запереченні зазначається, що такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань до складових заробітку для обчислення пенсії державного службовця постановою КМУ не включено. Згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсії цій категорії визначалась за нормами Закону України «Про державну службу». Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються відповідно до в томі числі Закону України «Про державну службу». У звязку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених цим Законом не призначаються, а раніше призначені не перераховуються (а.с. 29-30).
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
При розгляді справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», що підтверджується довідкою №12940/03 від 28.12.2015 року (а.с. 14).
22.12.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням «інших виплат», зазначених у довідці №10/17-1496 від 02.11.2015 року, за період з моменту призначення пенсії, що підтверджується копією заяви (а.с.11).
Листом від 23.12.2015 року за вих. №12610/04 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат» зазначених у довідці за №10/17-1496 від 02.11.2015 року, виданою виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області позивачу було відмовлено у звязку з тим, що зазначені у довідці «інші виплати» ст. 33 Закону України «Про державну службу», та п.4 Постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року для перерахунку не передбачені (а.с. 16).
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» визначає структуру заробітної плати, що складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Правова позиція стосовно того, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати висловлена Верховним Судом України в постанові від 3 червня 2014 року (справа №21-134а14).
За приписами ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду справи про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно правовий акт, що містить зазначені норми права для всіх судів України.
Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженоїнаказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року № 114/8713, що є документом, який розроблено відповідно доЗакону України "Про оплату праці", матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, індексація заробітної плати, грошова винагорода входять до складу фонду оплати праці як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 1статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних зарахованою особою після набрання ним чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області безпідставно відмовило позивачу в перерахунку пенсії, так як відповідно до законодавства, виплати з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, та які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні та призначенні пенсії.
Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Однак, звязку з тим, що позивач пропустила строк звернення до суду та не подала заяви про поновлення пропущеного строку, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, а тому зобовязує ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2015 року тобто за шість місяців на момент подання позовної заяви до суду, а щодо вимог в позовній заяві про зобовязання провести перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням інших виплат, а саме сум індексації заробітної плати, відпускних, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відповідно до довідки від 02.11.2015р. за №10/17-1496 за період з 01.04.2015р. по 30.06.2015р. включнов цій частині позовних вимог суд відмовляє, в звязку з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 33, 37 Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 22 Конституції України, Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року №5 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року №114/8713, ст.ст. 2, 11, 71, 122, 158 161, 163, ч. 1 ст. 244 2, 256 КАС України,
П О С ТА Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області щодо не врахування при перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» «інших виплат» зазначених у довідці від 02.11.2015 року №10/17-1496 виданих виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області провести з 01.07.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», відповідно до довідки виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області від 02.11.2015 року за №10/17-1496 на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області (ЄДРПОУ 24532003) 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України: одержувач: ВК у м. Теплодарі /м. Теплодар Одеської області. Код ЄДРПОУ: 37722242. Банк одержувача: ГУДКСУ в Одеській області. МФО: 828011. Р/рахунок: № 31215206700020. Код платежу: 22030101.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 09.02.2016 року
Суддя: