Постанова № 55718586, 21.01.2016, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
521/19016/15-а
Номер документу
55718586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №521/19016/15-а

Провадження №2-а/521/25/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2016 року місто Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді Плавича І.В.,

при секретарі Мазинській І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії, треті особи Міністерство внутрішніх справ, Головне управління Національної поліції в Одеській області, Одеський державний університет внутрішніх справ,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії, треті особи Міністерство внутрішніх справ, Головне управління Національної поліції в Одеській області, Одеський державний університет внутрішніх справ.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги та пояснюючи підстави звернення до суду позивач посилався на ті обставини, що внаслідок злочину ОСОБА_1 зазнав ушкоджень здоровю, у звязку з чим звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси за призначенням пенсії. Однак заявникові було відмовлено у призначенні пенсії.

Як пояснював позивач, з висновками пенсійного фонду він не згодний, у звязку з чим і звернувся з даним позовом в суд, в якому просив визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в місті Одесі, що полягли у відмові в призначенні пенсії по інвалідності в порядку Розділу IV ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на підставі акту огляду Спеціалізованої травматологічної медико-соціальної експертної комісії від 03 червня 2015 року №323, яким особу визнано інвалідом III групи, а також зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в місті Одесі призначити пенсію по інвалідності в порядку Розділу IV ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на підставі акту огляду Спеціалізованої травматологічної медико-соціальної експертної комісії від 03 червня 2015 року №323, яким особу визнано інвалідом III групи, з 03 червня 2015 року, врахувавши страховий стаж 6 років 3 місяці і 19 днів під час проходження служби в органах внутрішніх справ України, та виплатити пенсійні виплати з 03 червня 2015 року.

Позивач ОСОБА_1 у відкрите судове засідання зявився, заявлені вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_1 у відкрите судове засідання зявився, заявлені вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси у судове засідання зявилась, заявлені вимоги не визнала, просила суд в задоволенні позову відмовити.

Представник Міністерства внутрішніх справ та Головного управління Національної поліції в Одеській області у відкрите судове засідання не зявився, від представника надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності третіх осіб.

Представник Одеського державного університету внутрішніх справ у відкрите судове засідання не зявилась, від представника надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності третьої особи.

Вивчивши наявні матеріали справи у їх сукупності, прийнявши до уваги пояснення сторін, дослідивши представлені суду письмові докази, надавши правовідносинам, що виникли між сторонами по справі належну правову оцінку, суд приходить до висновку про задоволення заявленого позову виходячи з наступного.

Під час судового розгляду справи судом було встановлено, що 03 червня 2015 року Спеціалізованою травматологічною медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнано інвалідом III групи, про що на підставі акту огляду СТМСЕК №323 від 03 червня 2015 року видано довідку серії 10 ААВ №775620.

08 червня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси із заявою про призначення пенсії із необхідними документами, що підтверджується розпискою спеціаліста управління.

Заяву ОСОБА_1 було зареєстровано за №4632 від 08 червня 2015 року та зобовязано заявника до 07 вересня 2015 року додатково надати довідки про заробітну плату за попередніми місцями роботи для призначення пенсії.

Однак згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси № 263/М-1 від 22 жовтня 2015 року, у призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено на підставі рішення управління №4631 від 13 серпня 2015 року.

Відмову у призначенні пенсії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси мотивувало тим, що у ОСОБА_1 відсутній встановлений ст. 32 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» 3 річний стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності III групи особам у віці до 28 років. При цьому до страхового стажу заявникові не враховано період служби в органах внутрішніх справ з 18 серпня 2004 року по 06 грудня 2010 року у звязку із відсутністю інформації про сплату страхових внесків.

Як свідчать матеріали справи, у 2004 році ОСОБА_1 поступив на перший курс факультету підготовки фахівців для слідчих підрозділів Одеського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ (в теперішній час Одеський державний університет внутрішніх справ України) та був зарахований в кадри Міністерства внутрішніх справ наказом від 18 серпня 2004 року №76о/с із присвоєнням спеціального звання рядового міліції, про що зроблено відповідний запис у трудовій книжці серії АА №504388.

Частиною 1 ст. 16 ОСОБА_2 України «Про міліцію» встановлено, що особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.

Відповідно до п. 2 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114 (далі Положення про проходження служби), рядовий міліції є спеціальним званням працівника рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно з вимогами п. 9 Положення про проходження служби, військовозобовязані, зараховані в кадри Міністерства внутрішніх справ на посади рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, включаючи курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, у встановленому порядку знімаються з військового обліку і перебувають на спеціальному обліку Міністерства внутрішніх справ.

Відтак, суд погоджується із позицією сторони позивача, що курсант Одеського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ є, відповідно до ст. 16 ОСОБА_2 України «Про міліцію», особою, яка перебуває на службі в органах внутрішніх справ, і на яку мають розповсюджуватись положення нормативних актів, що повязання із спеціальним званням.

Наказом Одеського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ від 01 серпня 2007 №130о/с ОСОБА_1 відраховано з інституту за власним бажанням та направлено для подальшого проходження служби до ГУ МВС України в Одеській області та 10 серпня 2007 року призначено на посаду дільничного інспектора міліції Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУ МВС України в Одеській області.

В подальшому ОСОБА_1 переведено для проходження подальшої служби до ГУ МВС України в АР Крим, де він проходив службу в Сімферопольському районному відділі ГУ МВС України в АР Крим, на який ОСОБА_1 перебував до моменту звільнення з органів внутрішніх справ 06 грудня 2010 року.

Викладене вказує, що загальний період служби ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ становить 6 років 3 місяці і 19 днів.

01 січня 2004 року набув чинності ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.11 ч.1 п.1 якого встановлено, що загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в обєднаннях громадян, у фізичних осіб підприємців та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Абзацом 8 п. 3 Перехідних положень ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що зарахування періодів військової служби до страхового стажу осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом Збройних Сил України, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб інших військових формувань, що утворюються відповідно до законів України, провадиться шляхом надання державних дотацій з відповідних бюджетів Пенсійному фонду.

Статтею 100 ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» установлено, що у 2007 році особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню і є застрахованими особами.

ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 03 квітня 2007 року №857-V внесено зміни до чинного на той час ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та ст. 11 ч.1 цього ОСОБА_2 доповнено п.17, яким дію цього ОСОБА_2 поширено на військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Згідно з вимогами ст. 14 ч.1 п.2 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього ОСОБА_2 є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, для осіб, зазначених у пунктах 7-9, 12-14, 17 і 18 статті 11 цього ОСОБА_2.

ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 03 квітня 2007 року №857-V внесено зміни до п/п.1 п. 8 Перехідних положень ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яким було встановлено, що за осіб, зазначених у ст. 11 п.17 цього ОСОБА_2, страхові внески сплачуються у порядку і на умовах, передбачених цим ОСОБА_2 для роботодавців, за ставками, встановленими ОСОБА_2 України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування».

Такий порядок сплати страхових внесків за осіб, визначених ст. 11 п.17 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» існував до моменту внесення змін у цей ОСОБА_2 України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ.

Виходячи з викладеного, суд погоджується з правовою позицією сторони позивача, що під час проходження служби в органах внутрішніх справ обовязок сплати страхових внесків за осіб, що проходять службу, покладався на відповідні підрозділи органів внутрішніх справ.

Факт сплати внесків за ОСОБА_1 до фонду загальнообовязкового державного пенсійного страхування під час навчання в Одеському юридичному інституті Харківського національного університету внутрішніх справ за період з серпня 2004 року по липень 2007 року підтверджується довідкою № 357 від 19 листопада 2015 року.

Згідно з довідками Малиновського РВ ОМУ ГУ МВС України в Одеській області від № 31/22-205/57 від 10 червня 2015 та №31/21-205/76 від 17 серпня 2015 року, за період з вересня 2007 року по лютий 2009 року ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата, з якої сплачувались внески до фонду загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Згідно ст. 24 ч.1 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 1 ст. 30 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не повязаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього ОСОБА_2.

Відповідно ст. 32 ч.1 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особи, визнані інвалідами III групи у віці від 27 років до досягнення особою 28 років, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією включно 3 роки.

Як регламентує ст. 21 ч.6 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, 12-15, 18 статті 11 цього ОСОБА_2, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу. Відомості про застрахованих осіб, зазначених у пунктах 3 і 4 статті 11 цього ОСОБА_2, подаються до територіального органу Пенсійного фонду безпосередньо цими особами, про осіб, зазначених у пункті 11 статті 11 цього ОСОБА_2, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про осіб, які підлягали загальнообовязковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття та отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, Фондом загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Форми документів, порядок та строки їх подання встановлюються правлінням Пенсійного фонду.

В силу ст. 20 ч.5 ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів, який діяв на час проходження мною служби в органах внутрішніх справ, затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року №2-4 «Про затвердження Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів».

Згідно з вимогами п.1.2. вказаного Порядку, облік надходження платежів ведеться спеціалістами відділу (підвідділу) надходження доходів районних (міських) відділів (управлінь) відповідно до порядку, встановленого чинним законодавством щодо справляння платежів до Пенсійного фонду України. Відповідальні працівники, що ведуть облік надходження платежів, визначаються наказом начальника районного (міського) відділу (управління).

Проведення операцій з обліку платежів спеціалістом відділу (підвідділу) надходження доходів здійснюється в автоматичному режимі в хронологічному порядку за датами здійснення операцій на підставі відповідних документів, які підтверджують правильність та своєчасність цих операцій.

Пунктом 3.1 вказаного Порядку встановлено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до Пенсійного фонду України на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки для субєктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднань, бюджетних, громадських та інших установ й організацій, обєднань громадян та інших юридичних осіб, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників податків, що не мають статусу юридичної особи і розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, для фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів, інших осіб, які не є субєктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, повязаною з одержанням доходу.

Згідно ст.6 ч.1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої ОСОБА_2 України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції» №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обовязків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

В силу ст. 17 ОСОБА_2 України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Як зазначено в п.п. 19, 22, 27 Рішення Європейського суду з прав людини про справі «Кечко проти України» (Заява № 63134/00) від 08 листопада 2005 року, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Судом розяснено, що поняття «власності», яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як «майнові права», і, таким чином, як «власність» в цілях вказаного положення. Питання, що потребує визначення, полягає в тому, чи мав відповідно до обставин справи, взятих в цілому, заявник право на матеріальний інтерес, захищений статтею 1 Протоколу № 1 (див. Broniowski v. Poland, № 31443/96, пар. 98). Судом також наголошено, що цивільне законодавство, що має зворотню дію в часі прямо не забороняється Конвенцією, та за певних обставин може бути виправданим (див. mutatis mutandis. заява № 8531/79, рішення Комісії від 10 березня 1981 року, (DR) 23, пар. 203-211)

Згідно ст. 71 ч.2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Посилання управління пенсійного фонду щодо обґрунтованості відмови позивачу в призначенні пенсії не вбачаються суду доведеними, оскільки належними доказами не підтверджуються.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про задоволення вимог ОСОБА_1 про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними та зобовязання відповідача вчинити відповідні дії щодо призначення заявленої пенсії.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 17, 69, 71, 86, 95, 98, 122, 128, 158, 159, 160, 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії, треті особи Міністерство внутрішніх справ, Головне управління Національної поліції в Одеській області, Одеський державний університет внутрішніх справ задовольнити.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в місті Одесі, що полягли у відмові ОСОБА_1 в призначенні пенсії по інвалідності в порядку Розділу IV ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на підставі акту огляду Спеціалізованої травматологічної медико-соціальної експертної комісії від 03 червня 2015 року №323, яким особу визнано інвалідом III групи.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі в місті Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності в порядку Розділу IV ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на підставі акту огляду Спеціалізованої травматологічної медико-соціальної експертної комісії від 03 червня 2015 року №323, яким особу визнано інвалідом III групи, з 03 червня 2015 року, врахувавши страховий стаж 6 років 3 місяці і 19 днів під час проходження служби в органах внутрішніх справ України, та виплатити пенсійні виплати з 03 червня 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: