Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2016 р. Справа №805/4720/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В.,
за участю секретаря судового засідання Шташаліс О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода»
до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання незаконними дій та зобовязання вчинити певні дії
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ОСОБА_1
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2 за дов. від 01.12.2015р.
від відповідача: ОСОБА_3 за дов. від 03.02.2016р.
від третьої особи: не зявилась
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Злагода» звернулось з позовом до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконними дій щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 1 січня по 31 грудня 2015 року пенсії ОСОБА_1 та зобовязання виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 1 січня по 31 грудня 2015 року пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог).
Позивач вважає, що дії відповідача щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій пенсії ОСОБА_1 є незаконними, оскільки пенсія третій особі сплачується не за рахунок коштів Пенсійного фонду, а за рахунок коштів Державного бюджету у відповідності до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідач у судове засідання надав письмові заперечення, якими не згоден з доводами позивача, викладеними у адміністративному позові, та просить суд відмовити повністю у задоволенні позову, зазначаючи, що позивач має сплачувати витрати на виплату та доставку пенсії третій особі.
Третя особа по справі у судове засідання не зявилась, письмових заперечень та пояснень суду не надала, але 14 грудня 2015 року надала заву про розгляд справи без її участі.
Заслухавши під час судового засідання пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 була працевлаштована на сезонну роботу у позивача з 5 травня 2004 року по 1 жовтня 2004 року, що підтверджується наказами від 5 травня 2004 року № 33-к про призначення, від 1 жовтня 2004 року № 92-к про звільнення, а також довідкою від 4 вересня 2015 року № 212. Таким чином ОСОБА_1 відпрацювала на підприємстві 47 днів.
За заявою ОСОБА_1 від 12 серпня 2004 року відповідачем їй була призначена пенсія як багатодітній матері, зайнятій у сільськогосподарському виробництві на пільгових умовах відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з яким на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Правомірність призначення пенсії третій особі у справі не є спірною обставиною у даній справі.
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок. Отже, з 1 січня 2015 року позивач став платником збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до пункту 1 та 2 статті 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), об'єктом оподаткування для платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788- ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року, відповідачем було включено, в тому числі, ОСОБА_1, до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за січень грудень 2015 року.
Пункт 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 встановлює, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, яким призначені пільгові пенсії, покриваються підприємствами та організаціями, за винятком витрат на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зокрема, у спірних правовідносинах за пунктом «ж» третій особі у справі. Відповідачем не доведено суду, що саме Пенсійним фондом понесені витрати на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1, що стало підставою для включення таких витрат до спірних розрахунків.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку щодо задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2436 грн. згідно з платіжними дорученнями від 7 жовтня 2015 року № 417 та від 28 жовтня 2015 року № 449.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода»
до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконними дій щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 1 січня по 31 грудня 2015 року пенсії ОСОБА_1 та зобовязання виключити з розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 1 січня по 31 грудня 2015 року пенсії ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо включення до розрахунків Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 1 січня по 31 грудня 2015 року пенсії ОСОБА_1.
Зобовязати Костянтинівське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виключити з розрахунків Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 1 січня по 31 грудня 2015 року пенсію ОСОБА_1.
Стягнути з Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Злагода» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2436 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 5 лютого 2016 року. Постанова у повному обсязі складена 10 лютого 2016 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.