Постанова № 55709198, 01.02.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
804/164/16
Номер документу
55709198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2016 р. Справа № 804/164/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельної фірми "Авіас" до Ковельської обєднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

12 січня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо торгівельна фірма «Авіас» (далі позивач, ТОВ ВТФ «Авіас») звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ковельської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі відповідач, Ковельська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення рішення №0005281502 від 13.08.2015 за платежем: акцизний податок з реалізації субєктам господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, яким визначена сума грошового зобовязання: за основним платежем 55 697, 11 грн. та штрафні санкції 27 848, 55 грн., загальна сума 83 545, 66 грн., прийняте Ковельською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0005281502 від 13.08.2015, прийняте відповідачем за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» (32560942) за травень 2015 року, є необґрунтованим, неправомірним та таким, що суперечить діючому законодавству та порушує законні права та інтереси ТОВ ВТФ «Авіас». Позивач зазначив що ТОВ ВТФ «Авіас» при визначенні сум податкового зобовязання з акцизного податку оподатковує операції з реалізації підакцизних товарів за місцем реалізації (торгівельна точка) кінцевим споживачам (фізичні особи) для їх особистого некомерційного використання, а реалізацію юридичним особам та фізичним особам - підприємцям не включає до обєкту оподаткування через використання нафтопродуктів у своїй господарській діяльності (комерційне використання). Отже, ТОВ ВТФ «Авіас» взагалі не повинно сплачувати акцизний податок, тому що не має в оренді або у власності мережу АЗС будь-якого типу: стаціонарні, пересувні, контейнерні, як наслідок не реалізує через мережу АЗС паливо. На думку позивача, податковий орган незаконно та безпідставно прийняв оскаржуване податкове повідомлення рішення №0005281502 від 13.08.2015, а тому воно підлягає скасуванню. Позов просив задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що згідно показників поданої до податкової інспекції звітності позивача, а саме: декларації з акцизного податку за травень2015 року та додатку 6 Розрахунок суми з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за травень 2015 ТОВ ВТФ «Авіас» в гр. 3-4 додатку 6 відображено вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі, а саме бензину моторного ті інших нафтопродуктів (легкі, середні та важкі дистиляти), визначені у п.п.215.3.4 п. 215.3 ст.215 Податкового кодексу України. Однак, в додатку 6 до декларації позивачем окремо в колонці 4 (вартість від реалізації товарів для комерційного використання), які не включаються до обєкта оподаткування. Відповідно в колонці 5 додатку 6 (вартість підакцизних товарів до оподаткування) суму вартості підакцизних товарів від реалізації товарів для комерційного використання не включенню. Відповідач вважає, що при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення рішення №0005281502 від 13.08.2015 діяв правомірно та відповідно до вимог податкового законодавства. а тому вказане повідомлення рішення не підлягаю скасуванню, а позовні вимоги задоволенню. У зв'язку з наведеним просив у задоволенні позову відмовити та здійснювати розгляд справи без участі в письмовому провадженні.

Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в письмовому провадженні.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, Ковельською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області була проведена камеральна перевірка даних ТОВ ВТФ «Авіас» задекларованих за травень 2015 року. За результатами вказаної перевірки було складено Акт № 545/15.02/32560942 від 20 травня 2015 року «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» (32560942) за травень 2015 року» (далі - Акт перевірки), яким встановлені порушення ст. 213, 214, п.п. 215. 3. 4 ст. 215, 216 Податкового кодексу України та Наказу Мінфіну України № 14 від 23 січня 2015 року на підставі якого було прийняте податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 13 серпня 2015 року за платежем: акцизний податок з реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарі, яким визначена сума грошового зобов'язання: за основним платежем 55 697,11грн. та штрафні санкції 27 848,55 грн. а всього - 83 545,66 грн.

У вказаному акті перевірки встановлено порушення ст.213, ст.214, п.п.215.3.4 ст.215, ст.216 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) та Наказу Міністерства фінансів України №14 від 23 січня 2015 року «Про затвердження форми декларації акцизного податку», порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, що призвело до заниження підприємством акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за травень 2015 року в сумі 83 545,66 грн.

Висновок податкового органу обґрунтований тим, що ТОВ ВТФ «Авіас» через АЗС здійснює роздрібну торгівлю нафтопродуктами кінцевому споживачу, а тому всі операції, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків є обєктом оподаткування акцизним податком відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України. Натомість, позивач реалізував частину нафтопродуктів без сплати акцизного податку.

На підставі акту перевірки Ковельською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення №0005281502 від 13.08.2015 за платежем: акцизний податок з реалізації субєктам господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, яким визначена сума грошового зобовязання: за основним платежем 55 697, 11 грн. та штрафні санкції 27 848, 55 грн., загальна сума 83 545, 66 грн., прийняте Ковельською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач не довів правомірності свого рішення з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України визначено, що платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Згідно із пунктом 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.

При цьому підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України передбачено, що одним із об'єктів оподаткування зазначеним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

У разі обчислення податку із застосуванням адвалерних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно допідпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу (підпункт 214.1.4пункту214.1 статті 214 ПК України).

Відповідно до підпункту 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 ПК України для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.

Підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачає, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Таким чином, обовязковою умовою реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.

Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять, затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05.07.2004р. №130, надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі.

Роздрібна торгівля це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.

Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання повязаних із цим послуг.

Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015р. №14 затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.

Відповідно до даного Порядку Додаток 6 Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:

графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;

графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;

у графі 5 Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4) вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.

З аналізу наведеного вбачається, що законодавцем окремою графою виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.

Тлумачення діяльності ТОВ ВТФ «Авіас» податковим органом як виключної діяльності з роздрібної торгівлі нафтопродуктами, унеможливлює застосування наведеного алгоритму визначення податкового зобовязання з акцизного податку.

Суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997р. №1442, встановлено, що через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачу, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 1 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997р. №1442, ці Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.

З аналізу наведеного вбачається, що дані Правила регулюють саме порядок роздрібної торгівлі нафтопродуктами та не регулюють правовідносин з оптового продажу.

Крім того, здійснення позивачем роздрібного продажу нафтопродуктами кінцевим споживачам (фізичним особам) для їх особистого не комерційного використання не позбавляє права останнього здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого у своїй господарській діяльності (комерційного використання).

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ ВТФ «Авіас» були укладені договори поставки нафтопродуктів з підприємствами, що здійснюють реалізацію нафтопродуктів через власну/орендовану мережу АЗС. Відповідно до значених угод, контрагенти-постачальники ТОВ ВТФ «Авіас» зобов'язуються відпускати товар пред'явникам довірчих документів ТОВ ВТФ «Авіас» відповідного виду та номіналу палива, що зазначений у довірчому документі.

Таким чином, ТОВ ВТФ «Авіас» при визначенні сум податкового зобов'язання з акцизного податку оподатковує операції з реалізації підакцизних товарів за місцем реалізації (торгівельна точка) кінцевим споживачам (фізичні особи) для їх особистого некомерційного використання, а реалізацію юридичним особам та фізичним особам - підприємцям не включає до обєкту оподаткування через використання нафтопродуктів у своїй господарській діяльності (комерційне використання).

Отже, при визначені сум податкового зобов'язання з акцизного податку ТОВ ВТФ «Авіас» виходило з сум операцій по реалізації нафтопродуктів кінцевому споживачу для власних потреб - фізичним особам (гр.3- гр. 4 Додатку 6 до Декларації акцизного податку), а податковий орган незаконно та безпідставно з огляду на вимоги норм Податкового кодексу України при визначені сум податкового зобов'язання включив вартість товарів реалізованих контрагентам для використання у господарській діяльності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що викладені в акті перевірки № 545/15.02/32560942 від 20 травня 2015 року «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» (32560942) за травень 2015 року» висновки про порушення позивачем статей 213-216 ПК України є безпідставними та не відповідають вимогам чинного податкового законодавства.

Таким чином, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності та обґрунтованості прийнятого ним податкового повідомлення-рішення №0005281502 від 13.08.2015 року, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Таким чином, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 1253, 18 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 69, 71, 86, 128, 158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо торгівельної фірми «Авіас» до Ковельської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення рішення №0005281502 від 13.08.2015 за платежем: акцизний податок з реалізації субєктам господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, яким визначена сума грошового зобовязання: за основним платежем 55 697, 11 грн. та штрафні санкції 27 848, 55 грн., загальна сума 83 545, 66 грн., прийняте Ковельською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо торгівельної фірми «Авіас» судові витрати в розмірі 1253, 18 грн.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 01.02.2016 р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_1 ОСОБА_2 - Борисенко ОСОБА_3