Постанова № 55698560, 16.12.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2015
Номер справи
804/7688/15
Номер документу
55698560
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

16 грудня 2015 рокусправа № 804/7688/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.

суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2015 року по справі за позовом Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського (далі - ДонНУЕТ) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області щодо несписання недоїмки у якості безнадійного податкового боргу у розмірі 2 342 677,16 грн., зобов'зання відповідача списати недоїмку з ЄСВ, яка виникла станом на 20.10.2014, та здійснити коригування сплачених нарахувань з ЄСВ за період з 20.08.2014, про що надіслати відповідні копії підтверджуючих документів позивачу. В обґрунтування позову зазначено, що податковий борг, що виник за період з 20.08.2014 по 20.02.2015 має бути списаний відповідачем у встановленому законодавством порядку, а суми ЄСВ, що перераховуються позивачем, не можуть спрямовуватися на зменшення податкового боргу за вказаний період, який виник під час перебування ДонНУЕТ у зоні проведення АТО.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2015 у задоволенні позову відмовлено. Суд зазначив, що позивачем при зверненні до податкової інспекції з питання списання безнадійного податкового боргу не були виконані обов'язкові вимоги, що визначені Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», а також не надано доказів, які б підтверджували, що податковий борг вважається безнадійним. Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем було вірно сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 № Ю-2787-25.

Не погодившись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив щодо невідповідності висновків суду фактичним обставинам. Зокрема, за твердженням позивача ним були виконані всі вимоги, передбачені Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», щодо обов'язкової подачі до податкової інспекції заяви та інших передбачених Законом документів про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які є підставою для такого звільнення. Таким чином, висновки суду щодо правомірності дій відповідача є безпідставними та не узгоджуються з приписами наведених законодавчих актів.

Під час апеляційного розгляду в судове засідання сторони не прибули. За наявності доказів належного повідомлення сторін про дату, час та місце апеляційного розгляду їх неявка в судове засідання не перешкоджає судовому розгляду справи з урахуванням положень ч. 4 ст. 196 КАС України.

На підтвердження доводів, викладених в апеляційній скарзі, позивачем також подані до суду апеляційної інстанції додаткові пояснення, що долучені до справи.

Відповідачем подані заперечення на апеляційну скаргу, зі змісту яких вбачається, що відповідач вважає постанову суду законною та обґрунтованою. При цьому відповідач, посилаючись на приписи Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», зазначив, що положення цього законодавчого акту не скасовують обов'язків, визначених ч. 2 ст. 3 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а надають можливість платникам єдиного внеску на період проведення антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі. Умовами такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до фіскального органу за основним місцем обліку або за місцем тимчасового проживання, а також додані до заяви документи - сертифікат Торгово-промислової палати України, які підтверджують настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань. Як зазначено відповідачем, до Криворізької центральної ОДПІ позивачем не подавалися заява про звільнення від виконання відповідних зобов'язань та докази, які б підтверджували, що податковий борг вважається безнадійним. Таким чином, дії відповідача з формування вимоги про сплату боргу є правомірними. Отже, відповідач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а постанову суду залишити без змін.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку щодо обґрунтованості доводів апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Колегія суддів звертає увагу, що дану справу судом було розглянуто в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України. При цьому обставини з приводу виконання позивачем обов'язкових умов для звільнення від обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», судом не з'ясовувались, відповідні докази з даного питання не були витребувані.

В свою чергу, з метою усунення неповноти, допущеної судом при з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, у відповідності до ст. 195 КАС України ухвалою суду апеляційної інстанції витребувані додаткові докази, що підтверджують звернення позивача до податкової інспекції у передбачений законодавством спосіб, зокрема, заява за № 13 від 06.11.2014 про звільнення від обов'язків щодо сплати недоїмки, що виникла у платника податків єдиного внеску під час перебування платника в зоні АТО, заява від 28.10.2015 № 2240 про незастосування відповідальності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», до якої додано сертифікат Торгово-промислової палати № 5065 від 14.09.2015 № 1464/12-15 щодо форс-мажорних обставин. Надані позивачем додаткові докази долучені судом до матеріалів справи.

Як встановив суд першої інстанції та це підтверджується наявними у справі доказами, позивач з 05.07.1990 р. перебував на податковому обліку як платник податків за основним місцем обліку в ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області, з 29.10.2014 р. перебуває на обліку в Криворізькій центральній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Станом на 31.07.2014 року по ДонНУЕТ з єдиного соціального внеску обліковувалась переплата на загальну суму 585 580,66 грн. Позивачем самостійно нараховано податкові зобов'язання з єдиного соціального внеску відповідно до наданих звітів, а саме: - №1409632457 від 01.08.2014 р. термін сплати 20.08.2014 р. на суму - 1 011 893,78 грн.; - №1411909423 від 19.09.2014 р. термін сплати 22.09.2014 р. на суму - 462 471,74 грн.; - №1412524087 від 14.10.2014 р. термін сплати 20.10.2014 р. на суму - 868 311,64 грн. Таким чином, враховуючи переплату, станом на 01.11.2014 р. у ДонНУЕТ виникла заборгованість у розмірі 1 757 096,50 грн., у зв'язку з чим Криворізькою центральною ОДПІ було сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.11.2014 р. № Ю-2787-25.

З наданих позивачем додаткових доказів апеляційним судом встановлено, що на виконання положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» 06.11.2014 позивач звернувся Криворізької центральної ОДПІ із заявою щодо списання недоїмки по сплаті єдиного соціального внеску згідно вимоги про сплату недоїмки від 04.11.2014 №Ю-2787-25.

У заяві від 28.10.2015 № 2240 позивач просив Криворізьку центральну ОДПІ не застосовувати штрафні (фінансові) санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 20.08.2014 по 04.11.2014, коли позивач перебував в зоні АТО. До вказаної заяви позивачем було додано сертифікат Дніпропетровської торгово-промислової палати № 5065 про форс-мажорні обставини. Даним сертифікатом засвідчено обставини непереборної сили - акти тероризму на території міста Донецьк Донецької області, щодо обов'язку позивача сплатити єдиний соціальний внесок за серпень, вересень, жовтень 2014 року у строк до 20 числа поточного місяця, виконання якого наступило: 20.08.2014, 20.09.2014, 20.10.2014, які унеможливили його виконання в зазначений термін. Період дії форс-мажорних обставин: з 20.08.2014 по 29.10.2014.

У відповідь на звернення позивача Криворізькою центральною ОДПІ листом від 05.11.2015 № 13883/10/04-81-17-06 повідомлено, що Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обов'язки, визначені частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а лише надає можливість платникам єдиного внеску на період проведення антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки та в повному обсязі. Як зазначено у листі, умовами такого звільнення є заява у довільній формі до фіскального органу за основним місцем обліку або за місцем тимчасового проживання, що подається, як підкреслено відповідачем, не пізніше тридцяти днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, а також сертифікат Торгово-промислової палати України.

З даної відповіді не вбачається які саме умови Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» позивачем не виконані та з яких підстав його не було звільнено від передбаченого частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обов'язку у період його перебування в зоні АТО, адже відповідач отримав як заяву про звільнення від сплати недоїмки з ЄСВ, так і відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України. При цьому, згідно письмових заперечень на позов та апеляційну скаргу, відповідач стверджує, що зазначені документи позивач до фіскального органу не подавав.

Аналогічні висновки щодо недотримання позивачем умов для звільнення від сплати недоїмки, що передбачені Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», суд виклав у оскаржуваній постанові. Також суд послався на відсутність підстав для списання податкового боргу як безнадійного відповідно до ст. 101 ПК України.

Проте, як підтверджено вищенаведеними доказами, висновки суду не відповідають обставинам справи.

Як передбачено ст. 101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Під терміном «безнадійний» згідно п. 101.2.4 наведеної норми розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що єдиним належним та достатнім документом, який підтверджує настання обставин непереборної сили (форс - мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Також пунктом чотири статті 11 даного Закону внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зокрема розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-4 яким передбачено, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджено наказом Міністерством доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 р. № 1844/24376, згідно з яким платник податків може звернутися до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою в якій зазначаються суми податків і зборів, що підлягають списанню.

До заяви обов'язково подаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним. Списання безнадійного податкового боргу проводиться контролюючими органами щоквартально.

Суд також звертає увагу, що згідно додатку до розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, що діяло на час виникнення спірних відносин, а також додатку до розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1275-р, чинного на даний час, на території м. Донецьк здійснювалась антитерористична операція.

Виходячи з аналізу наведених законодавчих актів колегія суддів зазначає, що позивач, звертаючись до відповідача із заявою про звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та списання недоїмки з ЄСВ, яка виникла станом на 20.10.2014 цілком правомірно розраховував на позитивне вирішення зазначеного ним у заяві питання. Так, позивачем були виконані всі вимоги законодавства, необхідні для звільнення від виконання визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обов'язків, а також подано докази існування форс-мажорних обставин, що перешкоджали позивачеві в період з 20.08.2014 по 29.10.2014 сплатити ЄСВ. Сума недоїмки з ЄСВ, що виникла з 20.08.2014 згідно зі звітом - №1409632457 від 01.08.2014 р. на суму - 1 011 893,78 грн.; - №1411909423 від 19.09.2014 р. на суму - 462 471,74 грн.; - №1412524087 від 14.10.2014 р. на суму - 868 311,64 грн. за відповідною заявою позивача як безнадійний податковий борг не списана та вимога про сплату недоїмки не відкликана. Проте, як зазначено позивачем та не спростовано відповідачем, сплачені позивачем з листопада 2014 року суми ЄСВ були спрямовані на погашення недоїмки згідно вказаної вимоги від 04.11.2014 № Ю-2787-25, чим порушено права і законні інтереси позивача. Наведені відповідачем підстави для відмови у списанні суми недоїмки з ЄСВ як безнадійного податкового боргу не узгоджуються як з фактичними обставинами так і з приписами вищенаведених законодавчих актів, якими врегульовані спірні відносини, що свідчить про протиправність таких дій відповідача.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо несписання недоїмки з ЄСВ за період серпень, вересень, жовтень 2014 року на суму 2 342 677,16 грн. як безнадійного податкового боргу та зобов'язання відповідача списати недоїмку з ЄСВ за вказаний період як безнадійний податковий борг у відповідності до ст. 101 ПК України, пункту 9-4 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання податкової інспекції здійснити коригування сплачених нарахувань з ЄСВ з 20.08.2014, про що надіслати позивачу копії відповідних підтверджуючих документів, колегія суддів зазначає, що дані вимоги є безпідставними, оскільки фактично стосуються питань контролю за виконанням судового рішення. Крім того, встановлення на час прийняття рішення відповідного обов'язку є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, що є неприпустимим.

На підставі ст. 202 КАС України, у зв'язку з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та невідповідності висновків суду обставинам справи, апеляційну скаргу слід задовольнити частково, постанову суду скасувати та частково задовольнити позовні вимоги: визнати протиправними дії відповідача щодо несписання недоїмки з ЄСВ, як безнадійного податкового боргу, що виник з 20.08.2014 у розмірі 2 342 677,16 грн., в тому числі згідно зі звітом - №1409632457 від 01.08.2014 р. на суму - 1 011 893,78 грн.; - №1411909423 від 19.09.2014 р. на суму - 462 471,74 грн.; - №1412524087 від 14.10.2014 р. на суму - 868 311,64 грн., та зобов'язати відповідача списати недоїмку з ЄСВ за вказаний період як безнадійний податковий борг.

Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, суд

Постановив:

Апеляційну скаргу Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського - задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2015 року по справі № 804/7688/15- скасувати.

Адміністративний позов Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо несписання недоїмки у якості безнадійного податкового боргу у розмірі 2 342 677 грн. 16 коп.

Зобов'язати Криворізьку центральну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області списати недоїмку з ЄСВ, яка виникла станом на 20.10.2014 р.

В решті позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: С.В. Чабаненко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: А.В. Шлай