ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.02.2016 р. Справа №917/820/15
за позовом Прокурора Чутівського району Полтавської області, вул. Леніна, 24а, смт. Чутове, Чутівський район, Полтавська область,38800
до 1. Чутівської державної районної адміністрації, вул. Леніна, 4, смт. Чутове, Чутівський район, Полтавська область, 38800
2. Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1). Филенківська сільська рада Чутівського району Полтавської області, вул. Шкільна, 1, с.Филенкове, Полтавська область, 38810;
2). Головне управління Держземагенства у Полтавській області, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36038;
3) Державна інспекція сільського господарства в Полтавській області, вул. Міщенка, 2, м. Полтава, 36011
про 1). визнання недійсним розпорядження виконуючого обов"язки голови Чутівської РДА № 168 від 27.03.2007р;
2). визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р.
3). зобов'язання Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 повернути земельну ділянку до земель запасу Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області.
Суддя Погрібна С.В.
Представники:
від позивача (прокуратури): Мироненко О.В. посвідчення №036062
від відповідача 1: не з"явився
від відповідача 2: не з"явився
від третьої особи 1:не з"явився
від третьої особи 2: Касіт О.В. довіреність №31-16-7777.6-568/2-16 від 28.01.2016р.
від третьої особи 3: Лиховид В.Й. довіреність №138 від 19.01.2016р.
Суть спору: Розглядається позовна заява, відповідно до якої прокурор просить суд:
- визнати недійсним розпорядження виконуючого обов"язки голови Чутівської РДА № 168 від 27.03.2007р. "Про надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації";
- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 25,7 га, на території Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області від 10.10.2007р., укладеного між Чутівською районною державною адміністрацією та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, який зареєстрований у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" за №040754500006;
- зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 повернути земельну ділянку площею 260,65 га, розташовану на території Филенківської сільської ради, вартістю 7688887,09 грн. до земель запасу Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області.
Ухвалою від 11.06.2015р. було зупинено провадження у даній справі, призначено судову експертизу по справі.
Проведення експертизи доручено Полтавському відділенню при Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. заслуженого професора М.С. Бокаріуса.
На вирішення експертів було поставлено наступні питання:
1) встановити де саме знаходяться земельні ділянки площею 260.65 га, які необхідно повернути до земель запасу Филенківської сільської ради, Чутівського району, Полтавської області з визначенням їх фактичного місця знаходження?
2) встановити, які фактично земельні ділянки, що входять до загальної площі 260.65 га, відносяться до земель запасу державної власності з визначенням їх фактичного місця знаходження, а які земельні ділянки відносяться до земельних ділянок приватної форми власності?
3) визначити межі земельних ділянок, які входять до загальної площі 260.65 га в натурі, а також встановити чи відносяться спірні земельні ділянки до земель запасу Филенківської сільської ради Чутівського району, або земель запасу інших сільських рад?
17.11.2015р. матеріали справи №917/820/15 разом з висновком судової земельно-технічної експертизи №630 від 30.10.2015р. (т.1, а.с 208-211) надійшли до господарського суду Полтавської області. В зв"язку з чим ухвалою від 19.11.2015р. господарським судом було поновлено провадження у справі №917/820/15.
02.02.2016р. відповідачем 2 було подано клопотання (вхід. №1253 від 02.02.2016р.) про призначення судової експертизи. Так в своєму клопотанні просить суд, на вирішення експерту поставити питання, щодо встановлення вартості нормативно грошової оцінки 260,65га земельної ділянки, яка розташована на території Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області.
Суд відмовив в задоволенні даного клопотання в зв"язку з безпідставністю та необгрунтованістю.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Позовні вимоги прокурор обгрунтовує тим, що спірне розпорядження прийняте з порушенням вимог законодавства без дотримання порядку передачі земель у користування. Так за твердженням прокурора, спірним розпорядженням виконуючого обов'язки голови Чутівської райдержадміністрації №168 "Про надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації" від 27.03.2007р., всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст. ст. 6, 16 Закону України "Про оренду землі" одночасно надано дозвіл на виготовлення проектно-технічної документації на користування земельною ділянкою площею 25,7 га та виділено на умовах оренди ФО-П ОСОБА_1 вищезазначену земельну ділянку без виготовлення та затвердження проектно-технічної документації.
В зв"язку з чим вказане розпорядження та укладений на його підставі спірний договір підлягають визнанню недійсними відповідно до ст.ст. 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 207, 208 Господарського кодексу України, ст. 152 Земельного кодексу України та повернення земельної ділянка загальною площею 260,65 га, поверненню державі до земель запасу Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні 02.02.2016р. проти задоволення позову заперечує.
Але в наданому суду відзиві на позовну заяву (вхід. №8480 від 05.06.2015р.) (т.1, а.с.117) відповідач 1 дає пояснення, що розпорядження виконуючого обов'язки голови Чутівської райдержадміністрації №168 "Про надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації" від 27.03.2007р. ФО-П ОСОБА_1 не було виконане, тобто станом на 01.05.2015р. проектно-технічна документація не була виготовлена, чим порушено вимоги Законів України "Про оренду землі", "Про землеустрій".
08.05.2015р. орендар ФО-П ОСОБА_1 звернулась до райдержадміністрації із заявою про розірвання Договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. із змінами, загальною площею 260,65га.
12.05.2015р. Чутівська райдержадміністрація звернулась до Головного управління Держземагенства у Полтавській області з клопотанням про підписання трьохсторонньої угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. зі змінами.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні та у наданому через канцелярію суду відзиві на позовну заяву (вхід. №7783 від 26.05.2015р.) (т.1, а.с.90-95) проти задоволення позову заперечує, посилаючись на його безпідставність та необгрунтованість.
В обгрунтування своїх заперечень відповідач 2 зазначає, що прокурором при зверненні до суду з даним позовом не зазначено, в чому саме полягає порушення або загроза порушення інтересів держави.
Крім того, відповідач 2 зазначає, що до земель запасу можуть належати земельні ділянки, які не передані у власність та користування громадян чи юридичних осіб, а вимога прокурора про повернення земельних ділянок площею 91,64га (невитребуваних паїв) до земель запасу Филенківської сільської ради є неправомірною, оскільки вказані земельні ділянки є приватною власністю.
Третя особа 1 в своїх письмових поясненнях (т.1, а.с. 74-75) проти задоволення позову заперечує.
Представник третьої особи 2 підтримує позовні вимоги.
Представник третьої особи 3 в судових засіданнях та у наданих через канцелярію суду письмових поясненнях (вхід. №653 від 21.01.2016р.) (т.1, а.с.254-255) підтримує позовні вимоги прокурора.
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення у відповідності до ст. 85 ГПК України.
Рішення приймається після оголошеної перерви в судовому засіданні 02.02.2016р. року на підставі ст. 77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Розпорядженням виконуючого обов'язки голови Чутівської районної державної адміністрації від 27.03.2007р. №168 "Про надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації" (т.1, а.с. 24) вирішено:
1. Виділити на умовах оренди Приватному підприємцю ОСОБА_1 на території Филенківської сільської ради загальною площею 25,7га. в тому числі: 18,7га. - пасовища, 7,0га. - господарський двір (літній табір), за межами с. Филенкове, терміном на 10 років.
2. Надати дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_1 на виготовлення проектно-технічної документації на користування земельною ділянкою площею 25,7 га землі сільськогосподарського призначення, сільськогосподарські угіддя - господарський двір, розташованої за межами с. Филенкове Филенківської сільської ради.
3. Змінити цільове функціональне використання земельної ділянки площею 7,0 га з земель сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя - господарський двір, до земель сільськогосподарського призначення в сільськогосподарські угіддя - рілля.
10.10.2007 між Чутівською районною державною адміністрацією (орендодавець за Договором; відповідач 1 по справі) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар за Договором; відповідач 2 по справі) був укладений договір оренди земельної ділянки площею (т.1, а.с. 25-27), за умовами якого орендарю було надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 25,7га в тому числі 18,7га - пасовища, 7,0га - господарський двір які знаходяться на території Филенківської сільської ради Чутівського району.
Даний договір зареєстрований у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007р. за №0407545000006.
Даний договір укладено на 10 років до 27.03.2017р. Після його закінчення орендар має переважне право поновлення його на новий строк.
28.01.2008р. сторонами було внесено зміни до Договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. (т.1, а.с.28).
Вказаними змінами було збільшено загальну площу земельної ділянки, що була передана за Договором оренди земельної ділянки.
Так відповідно до вказаних змін до Договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. викладено п.1, п. 4, п. 9 та п. 10 в наступній редакції:
- Пункт 1 " В оренду передається земельна ділянка загальною площею 465,82 га в тому числі 335,32га ріллі з них 253,01га не витребувані земельні ділянки /паї/, 5,80га - сіножаті, 26,9 га - пасовища, 26,90 га - лісополоси, 30,0га - польові шляхи, 33,90 га - господарські двори".
- Пункт 4 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 459 898,26грн."
- Пункт 9 "Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 2,5% за рільні землі, пасовища, сіножаті та 1,5% за інші землі та 5% за землі господарського двору від грошової оцінки в сумі 140 048,86грн. за кожен сільськогосподарський рік 2008 по 30.12.2012р. на рахунок Филенківської сільської ради." За наступні п"ять років орендна плата за рільні землі збільшується на 1 відсоток".
- Пункт 10 "Орендар вносить плату щомісячно не пізніше 30 числа кожного місяця в сумі 11670,71грн. з 2008 по 2012роки."
Додатковою угодою від 29.12.2012р. сторонами було внесено зміни до п. 2, п. 4 та п.8 до Договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. (т.1, а.с.29) та викладено їх в наступній редакції:
- Пункт 2 "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 268,81 га. В тому числі 182,11га ріллі: з них 99,8га - не витребувані земельні ділянки /паї/, 5,80га - сіножаті, 26,9 га - пасовища, 12 га - лісонасадження, 14,0га - польові шляхи, 28,0 га - господарські двори".
- Пункт 4 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить6 381 629,62грн."
- Пункт 8 "Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі за рільні землі, пасовища, сіножаті та 5% від нормативної грошової оцінки землі за землі господарського двору та 2,84% від нормативної грошової оцінки за лісополоси, польові шляхи та інші землі у грошовій формі загальною сумі 203 296, 00грн. на рахунок Филенківської сільської ради"
Додатковою угодою від 04.07.2014р. сторонами було внесено зміни до п. 2, п. 4 та п.8 до Договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. (т.1, а.с.30) та викладено їх в наступній редакції:
- Пункт 2 "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 264,73 га. В тому числі 173,03га ріллі: з них 95,72га - не витребувані земельні ділянки /паї/ сіножаті - 5,80, пасовища - 26,9 га, лісонасадження- 12 га, польові шляхи - 14га, господарські двори - 28,0га".
- Пункт 4 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6 268 00372грн."
- Пункт 8 "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 3% за землі від нормативної грошової оцінки та 5% від нормативної грошової оцінки за землі господарського двору в сумі 200 837,95грн. за кожен сільськогосподарський рік".
Додатковою угодою від 30.01.2015р. сторонами було внесено зміни до п. 2, п. 4 та п.8 до Договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. (т.1, а.с.31) та викладено їх в наступній редакції:
- Пункт 2 "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 260,65 га. В тому числі 173,03га ріллі: з них 91,64га - не витребувані земельні ділянки /паї/, сіножаті - 5,80, пасовища - 26,9 га, лісонасадження - 12 га, польові шляхи - 14га, господарські двори - 28,0га".
- Пункт 4 "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7 688 886,54грн."
- Пункт 8 "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі в розмірі 3,0% за землі від нормативної грошової оцінки та 5% від нормативної грошової оцінки за землі господарського двору в сумі 246 651,07грн. за кожен сільськогосподарський рік".
Прокурор вважає, що оскаржуваним розпорядження органу місцевого самоврядування та укладений на його виконання правочин (договір оренди земельної ділянки) суперечать та не відповідають земельному законодавству (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваних рішення та укладеного договору).
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши додані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно о статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами за громадянами.
Відповідно до статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно із частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження) районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження) визначено, що надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій" (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного розпорядження) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на дату прийняття спірних розпоряджень) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Закону України "Про оренду землі", Законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст.2 Закону).
Відповідно до ч. 15 Закону України "Про оренду землі" невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Як встановлено судом, що до прийняття спірного розпорядження, межі земельної ділянки не були встановлені в натурі (на місцевості), розпорядження про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для передачі її в оренду відповідачу 2 відповідачем 1 не приймалось, проект відведення земельної ділянки загальною площею 25,7 га не виготовлявся та розпорядження про його затвердження не приймалось.
Даний факт підтверджується і наявною в матеріалах справи довідкою Чутівської районної державної адміністрації № 02-21/1865 від 16.09.2013р. (т.1,а.с.41).
В зв"язку з тим, що оскаржуваним розпорядженням відповідачем 1 було надано відповідачу 2 дозвіл на виготовлення проектно-технічної документації на користування земельною ділянкою площею 25,7га, а не на розробку проекту землеустрою, відповідачем 1 було порушено вимоги земельного законодавства.
Крім того, проектно-технічна документація на користування земельною ділянкою площею 25,7га на виконання розпорядження №168 від 27.03.2007р. не виготовлена, що підтверджується відповідачем 1 у наданому відзиві.
Згідно ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Оскільки розпорядження виконуючого обов"язки голови Чутівської РДА № 168 від 27.03.2007р. "Про надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації" прийнято з порушенням норм законодавства, позовні вимоги в частині визнання вказаного розпорядження недійсним є обґрунтованими та законними, підтверджені належними та допустимими доказами, наявними в матеріалах справи, а тому підлягають задоволенню.
Крім того, як було досліджено судом, саме на виконання оскаржуваного розпорядження 10.10.2007 між Чутівською районною державною адміністрацією (відповідач 1 по справі) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (відповідач 2 по справі) був укладений договір оренди земельної ділянки площею (т.1, а.с. 25-27), за умовами якого орендарю було надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 25,7га в тому числі 18,7га - пасовища, 7,0га - господарський двір які знаходяться на території Филенківської сільської ради Чутівського району.
Однак оскаржуваним розпорядженням було вирішено надати на умовах оренди земельну ділянку Приватному підприємцю ОСОБА_1, а Договір оренди земельної ділянки укладений з Приватним підприємцем ОСОБА_1.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
10.10.2007 між Чутівською районною державною адміністрацією (орендодавець за Договором; відповідач 1 по справі) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар за Договором; відповідач 2 по справі) був укладений договір оренди земельної ділянки площею (т.1, а.с. 25-27), за умовами якого орендарю було надано в строкове платне користування земельну ділянку площею 25,7га в тому числі 18,7га - пасовища, 7,0га - господарський двір які знаходяться на території Филенківської сільської ради Чутівського району.
Додатковими угодами від 28.01.2008р., 29.12.2012р., 04.07.2014р., 30.01.2015р. до Договору оренди земельної ділянки площею 25,7 га від 10.10.2007р. укладеними між відповідачем 1 та відповідачем 2, було збільшено площу орендованої земельної ділянки, одночасно вказаними змінами відповідачу 2 було надано в користування на умовах оренди не витребувані земельні ділянки /паї/.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Таким чином нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки - частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій, а відтак надання таких ділянок у користування здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування відповідно до наданих їм повноважень та до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.
Тому твердження відповідача 2 є безпідставними та необгрунтованими належними доказами.
За приписами ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, моральним засадам суспільства, а згідно ч. 1 ст.215 зазначеного Кодексу підставою недійсності правочину є недодержання в момент здійснення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Як роз"яснено в постанові пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", при вирішенні спорів про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки суди мають з'ясовувати наявність на момент укладення оспорюваного договору оренди рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам пункту 5 частини четвертої статті 15 Закону України "Про оренду землі" та пункту 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №677 (чинної на момент винесення спірних розпоряджень та укладення договору оренди).
Оскільки, Чутівською райдержадміністрацією розпорядження про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки не приймались, сам проект відведення земельної ділянки не виготовлявся, судом встановлено порушення порядку передачі земельної ділянки та визнано розпорядження виконуючого обов"язки голови Чутівської РДА № 168 від 27.03.2007р. "Про надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації" недійсним, а отже вимога про визнання договору оренди земельної ділянки від 10.10.2007р. недійсним з підстав недодержання в момент його укладення вимог законодавства є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Статтею 152 ЗК України передбачено способи захисту прав на земельні ділянки, серед яких, зокрема, передбачено право визнати угоду недійсною та визнати недійсними рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав.
Враховуючи, що чинним законодавством заборонено користування земельними ділянками, що належать до державної власності без відповідного рішення органу виконавчої влади, а також на підставі недійсного правочину, позовні вимоги про зобов'язання Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 повернути земельну ділянку площею 260,65 га, розташовану на території Филенківської сільської ради, вартістю 7688887,09 грн. до земель запасу Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідачів.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 32-34, 49, 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним розпорядження виконуючого обов"язки голови Чутівської РДА № 168 від 27.03.2007р. "Про надання дозволу на виготовлення проектно-технічної документації".
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 25,7 га, на території Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області від 10.10.2007р., укладеного між Чутівською районною державною адміністрацією та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, який зареєстрований у Чутівському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" за №040754500006.
4. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) повернути земельну ділянку площею 260,65 га, розташовану на території Филенківської сільської ради, вартістю 7688887,09 грн. до земель запасу Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області.
5. Стягнути з Чутівської державної районної адміністрації, вул. Леніна (4, смт. Чутове, Чутівський район, Полтавська область, 38800; код ЄДРПОУ 04057557) в доход Держбюджету України, отримувач коштів УДКСУ у м. Полтава (м. Полтава), 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38019510, рахунок отримувача 31214206783002, банк отримувача ГУДКСУ у Полтавській області, код банку отримувача 831019, код класифікації доходів бюджету 22030001 - 1827,00 грн. судового збору.
6. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход Держбюджету України, отримувач коштів УДКСУ у м. Полтава (м. Полтава), 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38019510, рахунок отримувача 31214206783002, банк отримувача ГУДКСУ у Полтавській області, код банку отримувача 831019, код класифікації доходів бюджету 22030001 - 1827,00 грн. судового збору.
7.Видати накази з набранням чинності даним рішенням.
Повне рішення складено 09.02.16р.
Суддя Погрібна С.В.