ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
УХВАЛА
08 лютого 2016 року Справа № 913/694/15
Провадження №6/913/694/15
За позовом Публічного акціонерного товариства "Перший Український Міжнародний Банк", м. Київ
до відповідача Державного підприємства "Луганський авіаційний ремонтний завод",
м. Луганськ
про стягнення 502 898, 60 доларів США та 2 492 084 грн. 79 коп.
розгляд заяви Державного підприємства "Луганський авіаційний ремонтний завод" № 10 від 21.01.2016 про відстрочку виконання рішення
Суддя господарського суду Луганської області Василенко Т.А.
Секретар судового засідання Жданова Е.А.
У засіданні брали участь:
від позивача - Пашкова Н.В., довіреність б/н від 30.05.2014;
від відповідача - Нікішин Д.В., паспорт серії ЕМ055125, виданого Слов'яносербським РВУМВС України в Луганській області 0212.1998, виконуючий обов'язки директора на підставі наказу №42-к від 13.03.2015.
ВСТАНОВИВ:
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: розгляд заяви Державного підприємства "Луганський авіаційний ремонтний завод" № 10 від 21.01.2016 про відстрочку виконання рішення суду від 09.11.2015 по справі № 913/694/15 строком на три роки - до 09 листопада 2018 року.
В судове засідання з'явилися повноважні представники сторін.
Представником позивача до суду надані заперечення №КНО-61.1/185 від 04.02.2016 на заяву відповідача, за якими позивач вважає доводи відповідача необґрунтованими та, зокрема, зазначає, що господарським судом 18.01.2016р. розглядалась заява відповідача № 275/юр від 24.11.2015 про відстрочку виконання рішення.
Ухвалою господарського суду від 18.01.2016р. у задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення відмовлено.
У заяві №10 від 21.01.2016 про відстрочку виконання рішення, відповідач посилається на обставини, які вже наводились останнім у попередній заяві №2575/юр від 24.11.2015, нових обгрунтувань, щодо неможливості виконання рішення суду, відповідачем не наведено.
Разом з цим, позивач, зазначає, що строк виконання зобов'язання відповідача за кредитним договором настав ще в жовтні 2014 року.
В той же час, за контрактом №14/338 від 11.10.2011 року, який був укладений відповідачем з іноземним контрагентом - компанією "CMR MIDDLE EAST FZE", заборгованість останнього складає 541 519,00 дол. США. Зазначена дебіторська заборгованість перед відповідачем виникла ще у 2013 році, і останнім до теперішнього часу не прийнято заходів щодо її отримання або стягнення.
Проведення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей не заважає вжиттю відповідачем заходів зі стягнення дебіторської заборгованості зі своїх контрагентів.
Подані представником позивача заперечення прийняті судом до розгляду та долучені до матеріалів справи.
Представником відповідача в судовому засіданні надано заяву б/н від 08.02.2016 про долучення додаткових доказів до матеріалів справи, зокрема, копії відповіді Торгово - промислової палати України №4196 від 28.10.2014 щодо засвідчення форс - мажорних обставин.
Згідно відповіді Торгово - промислової палати України (ТПП), форс - мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди, тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
Право ТПП підтверджувати форс - мажорні обставини передбачено Законом України "Про торгово - промислові палати в Україні" від 02.12.1997 №671/97-ВР, Податковим кодексом України від02.12.2010 №2755-VI, Законом України від 23.09.1994 "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та Законом України" Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.12.2014 №1669-VII.
Умовами кредитного договору №36.13 від 23.10.2013 не передбачено компетенції Торгово - промислової палати України щодо підтвердження форс - мажорних обставин.
У зв'язку з чим, Торгова - промислова палата не вбачає підстав для засвідчення форс - мажорних обставин за кредитним договором №36.13 від 23.10.2013.
Судом заява відповідача прийнята до розгляду та відповідні документи долучені до матеріалів справи.
В обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення, ДП "Луганський авіаційний ремонтний завод" зазначає, що виробничі приміщення підприємства знаходяться в зоні проведення антитерористичної операції, внаслідок проведення бойових дій пошкоджено інфраструктуру та технічне забезпечення функціонування виробничих цехів. У зв'язку з цим, керівництвом Державного підприємства "Луганський авіаційний ремонтний завод" було прийнято рішення про тимчасове зупинення з 09 липня 2014 діяльності всього підприємства.
Внаслідок вказаних обставин починаючи з 09 липня 2014 року по даний час відповідач не має можливості розпочати виробничо - господарську діяльність з ремонту авіаційної техніки за рядом об'єктивних причин та не має можливості акумулювати достатній обсяг грошових коштів для повного погашення кредитних зобов'язань у визначений договором строк внаслідок дії обставин непереборної сили (форс - мажору) про існування яких стало відомо після підписання кредитного договору.
Крім цього, заявник зазначає, що має можливість розрахуватися з позивачем в майбутньому оскільки підприємство має готову продукцію, яка знаходиться на непідконтрольній українській владі території і на цей час вирішується питання щодо його вивезення та реалізації. У випадку вивезення відповідної продукції відповідач отримає можливість на набуття від контрагентів коштів за відповідними контрактами та розрахується з позивачем.
Позивач заперечує проти надання відповідачу відстрочки виконання рішення у даній справі.
Оцінивши подану заяву, зібрані докази та доводи сторін у їх сукупності суд прийшов до наступного.
У відповідності зі ст.124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на усій території України.
Відповідно до ст.115 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Луганської області від 09.11.2015 з відповідача на користь позивача стягнуто заборгованість за кредитом в сумі 451 570, 13 доларів США, заборгованість за відсотками за користування кредитними коштами в сумі 51 328, 47 доларів США та витрати зі сплати судового збору в сумі 73 080 грн. 00 коп.
На виконання вказаного рішення суду позивачу видано наказ від 06.01.2016 № 913/694/15.
Відповідач звернувся до суду із заявою про надання відстрочки виконання рішення у справі.
Згідно ст.121 Господарського процесуального кодексу України суд надає відстрочку виконання рішення у виняткових випадках при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Згідно п. 7.1 Постанови Пленуму ВГСУ №9 від 17.10.2012 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" зазначено, що господарський суд на підставі статті 121 ГПК України має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.
Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Згідно п. 7.2 вказаної постанови зазначено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідач у справі просить суд надати відстрочку виконання рішення суду строком на три роки - до 09 листопада 2018 року .
Як вже зазначалось вище, відповідач, в якості підстав для надання відстрочки виконання рішення, посилається на знаходження підприємства в зоні проведення антитерористичної операції, позбавлення права володіння та користування майном, яке перебуває у його власності та господарському віданні, неспроможністю виконувати значну частину своїх зобов'язань у зв'язку із наявністю форс-мажорних обставин та тяжкий фінансовий стан.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, вищезазначена правова норма зазначає, що підприємство організовує свою господарську діяльність на власний ризик, що як наслідок покладає на останнє нести тягар несприятливих наслідків такої діяльності.
Зазначені відповідачем обставини не є винятковими в розумінні ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за наявності яких можливе надання розстрочки виконання рішення.
Згідно приписів ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України і ст. 4 Господарського процесуального кодексу України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами міжнародних договорів, ратифікованих законами України.
Згідно з вимогами статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У зв'язку з ратифікацією Конвенції, протоколів до неї та прийняттям Верховною Радою України Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" господарським судам у здійсненні судочинства зі справ, віднесених до їх підвідомчості, слід застосовувати судові рішення та ухвали Суду з будь-якої справи, що перебувала в його провадженні (абз. 3 п. 2 інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/1427 від 18.11.2003 "Про Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та юрисдикцію Європейського суду з прав людини").
У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.06.2004р. в справі "Півень проти України" суд вказав, що право на судовий розгляд, гарантований ст. 6 Концепції, захищає також виконання остаточних та обов'язкових судових рішень, які в країні, що поважає верховенство права, не можуть залишатися невиконаними, завдаючи при цьому шкоди одній зі сторін.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.07.2004р. по справі "Шмалько проти України" (заява № 60750/00) зазначено, що для цілей ст. 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід'ємна частина "судового розгляду". У рішенні від 17.05.2005р. по справі "Чіжов проти України" (заява № 6962/02) Європейський суд з прав людини зазначив, що позитивним обов'язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб переконатися, що неналежне зволікання відсутнє та що система ефективна і законодавчо, і практично, а нездатність державних органів ужити необхідних заходів для виконання рішення позбавляє гарантії § 1 ст. 6 Конвенції. Затримка у виконанні рішення може бути виправдана за виняткових обставин. Але затримка не повинна бути такою, що позбавляє сутності право, яке захищається п. 1 ст. 6 Конвенції ("Іммобільяре Саффі проти Італії", заява № 22774/93, § 74, ЄСПЛ 1999-V).
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, "державний орган або інша юридична особа не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням. У такому випадку не може прийняти аргумент Уряду, що визначає таку відсутність як "виняткові обставини " (див. § 40 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Півень проти України від 29.06.2004).
При цьому, Європейський суд з прав людини допускає, що "затримки у виконанні рішення можуть бути обґрунтовані за окремих обставин, проте державні органи не можуть довільно посилатись на відсутність коштів як на вибачення за невиплату боргу за рішенням, а затримки не можуть бути такими, що зводять нанівець право, що захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції (див. § 24 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бакай та інші проти України від 09.11.2004).
Виходячи з фактичних обставин справи та наведених вище норм, суд не погоджується з доводами відповідача та відхиляє їх, при цьому судом прийняті до уваги доводи позивача за запереченнями. За таких обставин, заяву Державного підприємства "Луганський авіаційний ремонтний завод" № 10 від 20.01.2016 про відстрочку виконання рішення суду слід залишити без задоволення та у відстрочці відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Державного підприємства "Луганський авіаційний ремонтний завод" №10 від 20.01.2015 про відстрочку виконання рішення господарського суду Луганської області № 913/694/15 від 09.11.2015 залишити без задоволення, у наданні відстрочки виконання рішення відмовити.
Суддя Т.А. Василенко