Постанова № 55674630, 08.02.2016, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
08.02.2016
Номер справи
459/128/16-а
Номер документу
55674630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 459/128/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" лютого 2016 р. Червоноградський міський суд Львівської області

в складі: головуючого судді Рудакова Д.І.,

з участю секретаря судового засідання Головка А.М.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Червонограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними; зобовязати відповідача здійснити збільшення його пенсії відповідно до до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015 року. Вимоги обґрунтовані тим, що в період з 14.11.1984 року по 29.11.1986 року проходив строкову військову службу в армії, під час якої з 27.06.1986 року по 28.11.1986 року виконував службові задачі з ліквідації аварії в Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні. Вказує на те, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II категорії. Зазначає, що 11.09.2015 року йому виповнилося 50 років і він подав заяву про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням віку виходу на пенсію на 10 років, яку йому призначили 12.09.2015 року. Стверджує, що перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії за віком відповідно до зазначеного вище Закону. Станом на 31.01.2015 року страховий стаж становить 35 років 00 місяців 2 дні, а з врахуванням подвоєння стажу підземної роботи (повних 5 років) 40 років. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 10771,18 грн. 04.12.2015 року звернувся із заявою до відповідача про збільшення пенсії за кожний понаднормативний рік стажу роботи відпрацьований понад 20 років на 1% заробітку, але не більше 75% заробітку відповідно до ч.2 ст.56 зазначеного вище Закону, однак відповідач на таку заяву надав відмову, мотивуючи тим, що призначення та виплата пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Вважає таку відмову відповідача неправомірною.

Представник відповідача подала до суду заперечення на позовну, у якому, посилаючись на те, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а тому розмір та порядок обчислення доплати за понаднормовий стаж визначається ст. 28 вище вказаного Закону.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав з підстав, зазначених у позові, просить такий задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просить відмовити позивачу у задоволенні позову з підстав, вказаних у запереченні на позовну заяву.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Судом встановлено, що в період з 14.11.1984 року по 29.11.1986 року проходив строкову військову службу в армії, під час якої в період з 27.06.1986 року по 28.11.1986 року виконував службові задачі з ліквідації аварії в Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні (розділ VII «Особливі відмітки» копії військового квитка серії НЛ №3672419, копія архівної довідки від 16.09.2015 року № 738).

Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС II категорії, що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А № 065988.

З 12.09.2015 року позивач отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді від 18.11.2015 року № 13801/05-15/2 загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 35 років 00 місяців 2 дні, коефіцієнт страхового стажу 0,54000, середньомісячний заробіток 10771,18 грн.

Згідно з довідкою Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді від 18.12.2015 року № 15091/05-15/2 загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 34 роки 02 місяці, коефіцієнт страхового стажу 0,52875, середньомісячний заробіток 10771,18 грн.

04.12.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про збільшення пенсії за кожний понаднормативний рік стажу роботи відпрацьований понад 20 років на 1% заробітку, але не більше 75% заробітку відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з відповіддю Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді від 23.12.2015 року № 134/С-4 призначення та виплата пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тому заява ОСОБА_1 не задовольняється.

З таким рішенням відповідача погодитися не можна, виходячи з наступного.

Відповідно до положення речень 1-2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

З матеріалів справи вбачається, що обчислюючи пенсію позивача, відповідач керувався вимогами наведеної норми.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждаливнаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статтті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

В той же час, частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Згідно із частиною 2 статті 56, статті 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Отже, починаючи з 01.01.2004 року з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки-застосування окремих положень Закону України» «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку-Закон України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З урахуванням наведеного, суд вважає, що позивач має право на одержання пенсії на умовах визначених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому позов повністю підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити збільшення пенсії ОСОБА_1 відповідно до до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії в сумі 10771,18 грн., за кожний рік роботи відпрацьований понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 12.09.2015 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Червоноградський міський суд Львівської області. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Головуючий: Д. І. Рудаков