ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
09 лютого 2016 року (14 год. 15 хв.) Справа № 808/8876/15 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Киселя Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції Дніпропетровської області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жовтоводського міського управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування висновку, зобовязання вчинити певні дії.
04.12.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції Дніпропетровської області (далі відповідач 1), в якому позивач просить: визнати протиправним та нечинним висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану від 15.11.2014 відповідача 1 щодо зміни шлюбного прізвища нареченої з «Сулимка» на «Сулимко» в актовому записі про шлюб №114 від 10.06.1967, складену у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Жовтоводського міського управління юстиції Дніпропетровської області; зобовязати відповідача 1 внести зміни до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967, складеного у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Жовтоводського міського управління юстиції Дніпропетровської області, щодо зміни шлюбного прізвища нареченої з «Сулимка» на «Сулимко».
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач 1 неправомірно відмовив позивачу у внесенні змін до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967.
Через невідповідність вимогам ст. 106 КАС України, ухвалою від 07.12.2015 позов був залишений без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків до 24.12.2015.
У визначений судом строк позивач усунув недоліки позову.
Ухвалою від 28.12.2015 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначене на 18.01.2016.
У судове засідання 18.01.2016 представник відповідача не прибув.
За клопотанням відповідача судовий розгляд був відкладений на 28.01.2016.
Ухвалою від 28.01.2016 залучено до участі у справі, в якості співвідповідача Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Жовтоводського міського управління юстиції Дніпропетровської області (далі відповідач 2). Судове засідання призначене на 09.02.2016.
У судове засідання, призначене на 09.02.2016, відповідачі, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не прибули.
09.02.2016 від представника позивача надійшла заява, відповідно до якої останній просив розглянути справу без його участі, на задоволенні позову наполягає.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
За змістом ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
18.10.2014 позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967, складеного відповідачем 2, а саме зміни шлюбного прізвища нареченої з «Сулимка» на «Сулимко».
15.11.2014 відповідачем 1 було складено Висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану, відповідно до якого відповідачем 1 було відмовлено у внесенні змін до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967 щодо шлюбного прізвища нареченої з «Сулимка» на «Сулимко», у звязку з неможливістю встановлення вірного написання прізвища та розбіжностями написання прізвища в актових записах та паспорті заявниці, що несе за собою правові наслідки.
Позивач звертався із заявами про внесення змін до відповідача 1, на які листом від 08.12.2015 №1294/04-29 відповідач 1 повідомив, що на підтвердження достовірності пред'явлених документів про державну реєстрацію актів цивільного стану Відділом було проведено відповідну перевірку. При цьому необхідно відмітити, що виходячи з основних принципів діяльності відділів державної реєстрації актів цивільного стану, будь-які зміни вносяться до актових записів цивільного стану виключно при належному документальному підтвердженні вимог заявника,зокрема, відповідними документами про державну реєстрацію актів цивільного стану. Виявлені розбіжності щодо написання прізвища в актових записах та в паспорті унеможливлювали позитивне вирішення порушеного питання. Враховуючи викладене та ґрунтуючись на вищенаведених вимогах законодавства Відділом 15.11.2014 складено висновок про відмову у внесенні змін, який було надіслано поштовим зв'язком, отримано 21.11.2014 та повідомлено про можливість його оскарження в судовому порядку.
01.12.2015 позивач звернувся із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967 до відповідача 2.
Листом від 04.12.2015 відповідач 2 відмовив у внесенні змін до актового запису, запропонував звернутись з питанням внесення виправлень до відділу ДРАЦС за місцем мешкання.
Вважаючи дії відповідача 1 щодо відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, повязані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 (далі Закон №2398-VI).
Відповідно до ст. 2 Закону №2398-VI, актами цивільного стану - є події та дії, які нерозривно повязані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути субєктом цивільних прав та обовязків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, визначених цим законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до ст. 9 вказаного Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Частина 1 ст. 6 Закону №2398-VI визначає, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 22 Закону №2398-VI заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону №2398-VI для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Відповідно до Розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до пп. 2.13.10 п. 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу.
Відповідно до п. 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).
Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до п. 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 Правил.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п. 2.20 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику.
Водночас у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку. На прохання заявника пред'явлені ним документи, крім заяви, повертаються.
Підпунктом 2.13.2 п. 2.13 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану може бути постанова адміністративного суду.
Відповідно до пп. 2.16.7 п. 2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до відповідача 1 було подано заяву, разом із пакетом документів, про внесення змін до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967, складеного відповідачем 2, проте висновком відповідача 1 було відмовлено у внесенні змін до зазначеного актового запису, у звязку з неможливістю встановлення вірного написання прізвища та розбіжностями написання прізвища в актових записах та паспорті заявниці, що несе за собою правові наслідки
Разом із заявою позивачем було подано та відповідачем 1 зібрано такі документи: копію паспорта позивача АЕ 071597, виданий Марганецьким МВУМВС України у Дніпропетровській області 19.05.1997; копію актового запису про шлюб № 114 від 10.06.1967 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 14720090 від 14.11.2014 до нього, складені у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Жовтоводського міського управління юстиції у Дніпропетровській області; копія актового запису про розірвання шлюбу колишнього чоловіка позивача № 155 від 10.07.2002 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 14720211 від 14.11.2014 до нього; копія актового запису про народження колишнього чоловіка позивача № 212 від 01.11.1946 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 14720264 від 14.11.2014 до нього; копія свідоцтва, актового запису про смерть колишнього чоловіка позивача № 60 від 19.01.2009 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 11720330 рід 14.11.2014 до нього; копія актового запису про смерть батька колишнього чоловіка № 78 від 07.04.1965 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 14720373 від 14.11.2014 до цього; копія актового запису про смерть матері колишнього чоловіка № 437 від 21.08,1984 та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян № 14720427 від 14,11.2014 до нього, складені у відділі, державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Марганецького міського управління юстиції у Дніпропетровській області.
Дослідивши надані до суду та додані до заяви документи, судом встановлено, що відповідачем 1, за заявою позивача та заявою чоловіка позивача ОСОБА_2, було вчинено актовий запис № 155 від 10.07.2002 в Книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу, за яким було розірвано шлюб, укладений 10.06.1967 (актовий запис про шлюб № 114) Пухальською (у шлюбі ОСОБА_2) ОСОБА_3 та ОСОБА_2.
Отже, відповідач розірвав шлюб між подружжям «Сулимка» за заявою громадян «Сулимко».
Таким чином, складенням 10.07.2002 актового запису № 155 про розірвання шлюбу між подружжям «Сулимка», за заявою позивача ОСОБА_1, відповідач 1 підтвердив, що саме позивач - ОСОБА_1, уклала шлюб 10.06.1967 (актовий запис про шлюб № 114), за яким отримала прізвище «Сулимка».
В тексті висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану від 15.11.2014, складеного відповідачем 1 зокрема зазначено, що після укладення шлюбу 10.06.1967 (актовий запис про шлюб № 114) чоловік позивача ОСОБА_2 отримав паспорт із прізвищем «Сулимко», при розірванні шлюбу 10.07.2002 (актовий запис про розірвання шлюбу № 155) залишив прізвище «Сулимко», на момент смерті мав прізвище «Сулимко».
Також, зазначено, що батько чоловіка позивача ОСОБА_2 отримав паспорт із прізвищем «Сулимко», на момент смерті мав прізвище «Сулимко».
Судом встановлено, що під час зазначеного шлюбу в позивача народився син ОСОБА_4, який з народження має прізвище «Сулимко» та отримав паспорт громадянина України на прізвище «Сулимко».
Отже, зі змісту вищезазначених документів вбачається, що первинне - родове прізвище чоловіка позивача є саме «Сулимко», а не «Сулимка».
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що в актовому записі про шлюб № 114 від 10.06.1967, не вірно вказано прізвище чоловіка позивача «Сулимка», оскільки у відповідності до зазначених вище родових документів, українською мовою правильне прізвище чоловіка позивача є «Сулимко».
Враховуючи, що позивач укладаючи шлюб з «Сулимко» взяла прізвище чоловіка, то нею було взяте прізвище «Сулимко».
На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку, що відмова відповідача 1 у внесенні виправлень в актовий запис про шлюб № 114 від 10.06.1967, що викладена у формі висновку від 15.11.2014, є неправомірною.
З наведених підстав, суд визнає обґрунтованими заявлені позовні вимоги.
В адміністративному позові позивач, серед іншого, просить зобовязати відповідача 1 внести зміни до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967, складеного у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Жовтоводського міського управління юстиції Дніпропетровської області, щодо зміни шлюбного прізвища нареченої з «Сулимка» на «Сулимко».
Суд зазначає, що відповідно до п. 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Мін'юсту України від 12.01.2011 № 96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Судом встановлено, що актовий запис про шлюб № 114 від 10.06.1967 зберігається в відповідача 2, а отже, оскільки суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому саме відповідача 2 слід зобовязати внести зміни до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967, щодо зміни шлюбного прізвища позивача з «Сулимка» на «Сулимко».
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції Дніпропетровської області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Жовтоводського міського управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування висновку, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану від 15.11.2014, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції Дніпропетровської області, яким ОСОБА_1 відмовлено у зміні шлюбного прізвища в актовому записі про шлюб №114 від 10.06.1967 з «Сулимка» на «Сулимко».
Зобовязати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Жовтоводського міського управління юстиції Дніпропетровської області внести зміни до актового запису про шлюб №114 від 10.06.1967, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції Дніпропетровської області, змінивши шлюбне прізвище ОСОБА_1 в актовому записі про шлюб №114 від 10.06.1967 з «Сулимка» на «Сулимко».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Кисіль