Постанова № 55631349, 05.02.2016, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
05.02.2016
Номер справи
204/153/16-а
Номер документу
55631349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 204/153/16-а

Провадження № 2-а/204/22/16

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2016 року о 08 годині 45 хвилин суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська Токар Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження у м.Дніпропетровську адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про визнання дій та рішення неправомірними, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська щодо перерахування йому з 01.07.2012 року пенсії у розмірі 80 відсотків від заробітної плати, яка зазначена у довідці, виданій прокуратурою Дніпропетровської області від 31.08.2012 №18ор-149вих12 протиправними; зобовязати відповідача перерахувати з 01.07.2012 року призначену йому пенсію у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в розмірі 90 відсотків місячного заробітку та виплатити різницю від суми належної пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітку і фактично виплаченої пенсії в розмірі 80 відсотків від заробітку за минулий період, починаючи з 01.07.2012 року та в подальшому виплачувати пенсію у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату, виданою прокуратурою Дніпропетровської області від 31.08.2012 №18ор-49вих12 до підвищення заробітної плати прокурорським працівникам або до зміни пенсійного законодавства із урахуванням, передбачених законодавством України відрахувань.

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач вказав на те, що з 12.10.2001 року йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року. Пенсія розрахована в розмірі 90% від заробітної плати станом на 11.10.2001 року. Останній перерахунок пенсії позивачу проведено з 01.07.2012 року на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 31.08.2012 року №18ор-149вих12. З цієї дати пенсія розрахована в розмірі 80% від заробітної плати, зазначеній у довідці. Вважає, що дії відповідача в частині розрахунку пенсії в розмірі 80% від заробітної плати, зазначеній у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 31.08.2012 року №18ор-149вих12 є неправомірними, у звязку з чим, позивач вимушений звернутися до суду.

01 лютого 2016 року від відповідача надійшли письмові заперечення проти адміністративного позову, згідно яких зазначено, що з 01 жовтня 2011 року вступив в силу Закон України від 08.07.2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», відповідно до якого, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими, зокрема, пенсія призначається у розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, що означає, якщо призначення або перерахунок пенсії проводиться в умовах дії зазначеного закону, то застосовується розмір 80%, саме тому, при перерахунку пенсії з 01.07.2012 року застосовано розмір 80% від місячної заробітної плати.

Відповідно до ч.5 ст.183-2 КАС України, справа була розглянута у порядку скороченого провадження з надходженням до суду, у передбачений законом строк, заперечень відповідача.

Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню у звязку з наступним.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 12.10.2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. Пенсія була призначена у розмірі 90% від суми заробітної плати.

З 01.07.2012 року ОСОБА_1 була перерахована пенсія у звязку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратури і складає 80% від суми заробітної плати.

25 грудня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Відповідачем відмовлено у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи тим, що з 01 жовтня 2011 року вступив в силу Закон України від 08.07.2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», відповідно до якого, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими, зокрема, пенсія призначається у розмірі 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, що означає, якщо призначення або перерахунок пенсії проводиться в умовах дії зазначеного закону, то застосовується розмір 80%, саме тому, при перерахунку пенсії з 01.07.2012 року застосовано розмір 80% від місячної заробітної плати.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XIIв редакції від 26.07.2001 року, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом №3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни достатті 50-1 Закону України №1789-XII, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно дост. 50-1 Закону України №1789-XIIу редакціїЗакону №3668-VIпрокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці,з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першоїст. 50-1 Закону № 1789-XIIщодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом №3668-VI.

Так, відповідно до ч.13ст.50-1 Закону №1789-XIIобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч.18ст.50-1 Закону №1789-XIIпризначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд приходить до висновку, що внесеніЗаконом №3668-VI зміни дост.50-1 Закону № 1789-XIIщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13, 18ст.50-1 Закону №1789-XI.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цьогоЗаконув часі, суд виходить із того, що згідно зіст.22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, суд при розгляді даної справи приймає до уваги, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивідокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, належать громадяни, які відповідно дост.17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, а саме у органах прокуратури.

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, та і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності. Тобто, комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Враховуючи вищевикладені обставини справи, а саме той факт, що на момент перерахунку пенсії позивач вже набув право отримати підвищену пенсію у розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, суд вважає, що дії відповідача щодо перерахування з липня 2012 року пенсії позивача у розмірі 80 % від суми місячного заробітку є протиправними.

Відповідно до ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 29.12.2015 року, відповідно до положень ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»слід зобовязати відповідача провести такий перерахунок позивачу, починаючи з 01.01.2016 року.

Згідно ч.1, 3ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.19, 22 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 18, 94, 99, 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про визнання дій та рішення неправомірними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про перерахуванняОСОБА_1 з 01.07.2012 року пенсії у розмірі 80 відсотків від заробітної плати, яка зазначена у довідці, виданій прокуратурою Дніпропетровської області від 31.08.2012 року за №18ор-149вих.12 -протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська перерахувати з 01 січня 2016 року призначену ОСОБА_1 пенсію у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»в розмірі 90 відсотків місячного заробітку та виплатити різницю від суми належної пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітку і фактично виплаченої пенсії в розмірі 80 відсотків від заробітку та в подальшому виплачувати пенсію у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату, виданої прокуратурою Дніпропетровської області від 31.08.2012 року за №18ор-149вих.12 до підвищення заробітної плати прокурорським працівникам або до зміни до пенсійного законодавства із врахуванням, передбачених законодавством України відрахувань.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м.Дніпропетровська за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 21 (двадцять одна) коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання стороною копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Н.В. Токар